Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Běžecká technika,začátečník

Běžecká technika,začátečník

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Hradec Králové

Regon muž 15.04.2012 18:04:29

Zdravím,začal jsem běhat tak před dvěma týdny a snažím se pracovat na zlepšení tepové frekvence.Nejsem si ale jistý jak vůbec vypadá taková běžecká technika při velmi pomalém běhu ( 6–7km/h).Videa jsem našel akorát při rychlém běhu,a na fórku jsem se snažil hledat,ale v praxi je ten běh o něčem jiném ..

Ve výsledku vůbec nevím jestli běhám dobře nebo ne,a to není zrovna příjemný pocit při běhu. Pokud někdo ví jak na to,tak bych byl moc rád za pomoc ..

+Na zlepšení TF běhám každý druhý den ± hodinu při rychlosti 6.2–7km/h a tep si držím mezi 130–140.Ale ta technika je asi hrůza .. (aspoň tedy držím postoj,tz ruce a nehrbím se,ale co se týče nohou,to už si moc jistý nejsem při tak pomalé rychlosti… )

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km

migro muž 15.04.2012 20:02:36

Skús si zabehnúť na mieste naboso. Tak isto by mal vyzerať tvoj beh, až na to že sa budeš hýbať dopredu, čiže nohy by mali dopadať pod teba, pod ťažisko, určite nie pred teba. Celé telo by mali byť už od členkov mierne naklonené dopredu, aby ti pri behu pomáhala gravitácia, ale pri tvojej rýchlosti to bude asi sotva znateľné. Dopad by mal byť na prednú časť chodidla, až potom dopadne päta, lepšie je mať vyššiu frekvenciu krokov a kratšie kroky, šetrí to pohybový aparát… to je pár takých zásad ktorými sa riadim ja, nie som žiadny odborník, ale mám s môjho behu dobrý pocit :) Nech ti to behá

Motto: -----Enjoy the little things-----
avatar

Hradec Králové

Regon muž 16.04.2012 20:51:41

Migro:díky za radu,ale pořád nechápu jak přesně mám běžet.Teorie je jasná,ale v praxi vůbec nevím.I když jsem to zkusil na místě,tak nevím jak přesně zdvihat nohy? Ani vyžvejknout se neumím.

Moc by mi pomohlo nějaké video,ale co jsem koukal tak je mnoho druhů běhu a nevím co je vhodné pro začátečníky,docela mě to štve a nevím co s tím .. :-|

avatar

Slaný

Celkem 3535 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:30:08 (2010)
maraton: 3:37:21 (2010)

EdCable muž 16.04.2012 21:11:17

>> Regon, 16. 04. 2012 20:51:41

Pomohlo by tohle?

http://www.bezeckaskola.cz/…9-tyden.html

Motto: "Sometimes, I guess there just aren't enough rocks."
avatar

Praha

Celkem 1058 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:41 (2012)

JuroR muž 16.04.2012 21:59:49

Mám stejný cíl a mám s tím úplně stejný problém. Zejména kolem 7min/km je na chůzi rychlé, na běh pomalé, prostě nepříjemné. Mám pocit, že toto je rychlost, při které se běh podobá jízdě se čtvercovým kolem – je to hrozně kostrbaté. Snažím se to řešit rychlejším během i za cenu vyšší TF a kratších běhů. Pomalu se dostávám pod 6min/km při cca 30min běhu. K cíli to asi vede také, protože při stejné TF se pomalu(?), ale soustavně zrychluji a hlavně na rozdíl od prvních běhů už nemusím občas přecházet do chůze i když je to na TF kolem 165. Počítám s tím, že až se dostanu s rychlostí ještě o trošku výš, tak začnu udržovat tempo a prodlužovat čas a snad se TF začne snižovat.

A ještě jedno pozorování týkající se TF začátečníků. Někde jsem četl, že začátečníkům se snižuje klidová TF o 1tep/min po dobu prvních 12 týdnů, což se mi zdálo nereálné. Po měsíci běhání se to zatím víc než potvrzuje – z 59 na 54. Měřeno opakovaně po ránu.

avatar

Sloviensko

rudo muž 17.04.2012 03:08:50

chrbat a hlava vysterta pozerat do dialky. Pri pomalom behu aj na rovine aj do kopca a aj dolu kopcom je dobre si do behu sadnut == aj kolena a aj v bedrovom klbe je stale mierne pokrcenie ako ked bezime v takom posede, ale opakujem horna cast tela vystreta.

Kto nezvlada spravnu a plynulu techniku pri pomalickom behu nezvladne je v skutocnosti ani pri rychlom, akurat pri rychlom to nespravna technika nie je hned tak ocividna

ako ked decko nevie jazdit na bicykli a drzat rovnovahu tak slape rychlo aby nespadlo

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Milovice

Celkem 15037,36 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:55:26 (2014)
půlmaraton: 2:01:47 (2015)

Ykram žena 17.04.2012 12:29:09

>> EdCable, 16. 04. 2012 21:11:17

Tak to pomohlo určitě. Je to jako s golfem, základní postoj ti musí taky někdo vysvětlit. Já se v tom taky plácám. Rudo mi zaslal info. a zlepšila jsem se, ale hned se to prostě nedaří. Je nutné se každý výběh soustředit na ty poučky, než se to vžije.

avatar

Hradec Králové

Regon muž 17.04.2012 21:47:22

Díky všem za rady : ) Zkoušel jsem teď poslední běh,a " běželo " se mi dobře.Akorát je celkem obtížné dopadat na přední část chodidla při tak nízké rychlosti ( +6.2km/h),ale to se snad srovná při nějakém zlepšení po čase ..

A dnes běh 6.2 km za 60 minut,tepovka mezi 130–140. K tomu hodlám běhat každý lichý den tak 60 minut,a každý den sudý den posilovna + na konci tréninku tak 30–40 minut běhu,tak doufám že se nějaký pokrok dostaví :-)

Za necelé dva měsíce zkusím příjmačky,kde bych měl zaběhnout 1500m pod 6 minut.Nepočítám s tím že to dám,ale rozhodně si chci zlepšit fyzičku a aspoň to zkusit.

Jinak,zezačátku se běhání zdálo být velmi nepříjemným sportem,ale jak si tělo zvykne .. tak je to super :-)

avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 17.04.2012 22:47:07

>> Regon, 17. 04. 2012 21:47:22

Ať se nesedřeš, jestli začínáš, tak 30 – 60 denně je moc. Jestli se hlásíš na sportovní školu, tak máš snad nějaký aerobní základ, určitě jsi nějaký sport dělal.

Běh rychlostí 6 km/h musí být těžkopádný, protože je to pomalejší než rychlá chůze. Běhat většinu běhů pomalu, to jo, ale zase to nepřehánět. Pokud vím, tak tvým cílem je patnáctistovka za 6 minut, tj. 15 km/h a do příjímaček moc času není, tak se proboha nesoustřeď na snížení tepovky, jejíž hodnota ti je u přijímaček na nic. Zaběhni si tu patnáctistovku zkušebně sám, ať vidíš, jak na tom jsi.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Sloviensko

rudo muž 17.04.2012 23:11:29

>> Regon, 17. 04. 2012 21:47:22

bezci robia posilovnu az po behu.

nie som si isty ci ine sporty napriklad kulturisti ak su v rysovacej faze robia najprv posilku a potom beh/cyklo.

Treba presne vediet co ocakavas takou casovou kombinaciou, pretoze to moze dopadnut z bezeckeho hladiska nie moc pozitivne.

velmi pomaly beh v spravnej technike a navyse so zvyraznenym posedom tiez sluzi (okrem treninku tepu-aerobnych vlastnosti) aj ako trenink noh z hladiska koncentrickej prace – mierne ale dlhy plyometrics, to sa vsetko neskor v bezeckej kariere velmi zide ked sa bude behat s bezecky silnymi nohami, je to vsak dlhodoby proces.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 1058 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:41 (2012)

JuroR muž 18.04.2012 00:03:55

Teprve teď jsem si všimnul, že je řeč o 6km/h a ne o 6min/km. Takto pomalu se snad ani běžet nedá, nebo ano? Touto rychlostí normálně chodím, tak si to nějak neumím představit.

avatar

Sloviensko

rudo muž 18.04.2012 00:20:12

>> JuroR, 18. 04. 2012 00:03:55

bezat sa da velmi dobre aj na mieste teda rychlkostou 0.0 km/h a zalezi len na tom ako sa predklonis ci sa zacnes posuvat dopredu alebo nie.

Mne nie jeans eto neustale provnavanie rychlosti chodze a behu ak trenujem beh preco ma zaujima rychlost behu ?

Ved aj na kole mozem ist pomaly aj rychlostou takmer 0.0 km/h ak viem udrzat rovnovahu.

Kazdy sport je iny a kazdy sport ma svoje pasma treninkovych rychlosti, ja nechapem tie argumenty o porovnavani treninkovych rychlosti. Dam uplne opacny priklad, elitny chodci zavodia rychlostou poid 4:00 min/ km pri 10 km dokazu ist priemerne takmer za 3:45/km, to znamena ze bezcovi co neda 10 km pod 40 poviem, naco bezis na zavode ved to sa da ist aj chodzou ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 1058 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:41 (2012)

JuroR muž 18.04.2012 00:32:33

>> rudo, 18. 04. 2012 00:20:12

To je vlastně pravda, technicky to jde. Je to možá spíše záležitost psychiky, kdy to cupitání se zdá hlavě podivné a pro danou rychlost neefektivní.

avatar

Sloviensko

rudo muž 18.04.2012 00:50:39

>> JuroR, 18. 04. 2012 00:32:33

trenink nie je o efektivite presunu odniekal niekam. Casto ciel treninku je napriklad spalit co najviac kalorii alebo co najviac zatazit niektore svaly a robi sa to behom aby sa tie svaly adaptovali prave na bezecku cinnost.

Momentalne osobne preferujem treninky len v kopcoch cim strmise tym lepsie suvisle dlhe kopce so stuypaniami ktore by som este pred par mesiacmi nedokazl vybehnut, bezim cim najpomalsie, napriklad vcera mi nova trasa trvala 47 minut az na vrchol ale kludne by som siel dalej aj 2H keby bol kopec dlhsi-vyssi, cize bolo to striktne aerobne, rychlost posunu bola asi 12 min/km a mal som asi 2kg batoh trenujuem na aerobnu cinnost specificke svaly v specifickej pozicii tela (stupen naklonu voci zemi). Kamart mi na inom fore radil ze aby som zvysoval vahu zataze ze on dosiel az na 25kg do batohu plus 2kz na kazdej nohe (okolo clenku) ale som mu odpovedal ze vaha zatail nad 5kg na chrbte neumozni bezecku techniku teda spravnu bezecku techniku aasi by som to nedalo striktne aerobne. Rano som dal ten kopec kratsou trasou ale cez schody (asi 1000 schodov z kamenov) za 30 minut a poobede tu dlhsiu trasu za 47 v oboch pripadoch som to sklusal dole zase velmi pomaly s dorazom na posed dolu s dokladnym tlmenim doslapu cez predna stehna a zadkove svaly, co by sa pri rychlom behu nedalo. Vobec ma nezaujimalo aky bol tep alebo podla pocitov zmerom hore mohol byt niekde okolo 120–130 a smerom dole niedke okolo 80–90.

Dalo mi to 151 minut v extremnych kopcom za den a je to len otazka volneho casu a oragnizacie dna ci mozem tak ist kazdy den alebo si pridat, klby a kosti pri takom pohybe netrpia je to akoby ekvivalnet na kole.

Je to sucast dlhodobeho ciela je jasne ze keby som mal bezat teraz 800m na max vykon ze takyto rezim by mi moc nepomohol teraz ale a zdlhodobeho hladiska by pomohl aj na tych 800m

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Hradec Králové

Regon muž 18.04.2012 07:01:45

Co by jste mi tedy doporučili jako správnou přípravu na tu patnáctistovku ? Ten pomalý běh se mi zdál fajn,na zvýšení aerobní kapacity(a tím i anaerobní),pro­tože především s tím tepem mám problémy a nechci moc riskovat infarkt při pořádném zatížení(když i kolem 10km/h rychlosti mám tepovku okolo 160ti a nevím jak by to utáhlo oných 15km/h). Proto mi ten aerobní běh přišel jako dobré řešení, ale je fakt že o tom mnoho nevím …

rudo:Právě jsem v dietě a proto chodím běhat po posilovně,na dodatečné pálení tuku + v rámci tréninku na zlepšení běhu : p A právě u noh se zaměřuji na sílu,i když nevím jak moc je to užitečné k běhu,ale tak síla se vždycky hodí.

mulisak:Proč myslíš že je 30–60 denně moc ? Při tepovce 130–140 je to spíš příjemné odreagování a nohy to ani moc nepoznají,ale .. o běhu moc nevím,tak se rád poučím ..

Bylo by tedy vhodné po té posilovně ten běh vynechat,nebo jak tedy ? Nejsem si jist co je to nejlepší řešení ..

avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 18.04.2012 09:48:16

>> Regon, 18. 04. 2012 07:01:45

Hledej na fóru, dotazů na to, jak se připravit na 1500m tu bylo hodně, řeší se to pořád dokola. Jestli jsi doteď neběhal a najednou začneš každý den 30–60 minut, tak ti hrozí přetrénování se a zranění. Ale jestli to nohy ani moc nepoznají, tak něco děláš špatně a začínáš zbytečně opatrně. Dej si 1–2 týdně rychlejší běh. Tělo a nohy to musí poznat a zlepšovat se, měl bys po běhu a v následujících dnech cítit svalovou únavu. Trénuješ nejen srdce, ale také svaly na nohou.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Sloviensko

rudo muž 18.04.2012 10:36:09

>> Regon, 18. 04. 2012 07:01:45

atleti aj trenink sily noh robia az po behu.

Ten pojem – som v diete a prave preto chodim behat po pislovni, by si musel vysvetlit ako to myslis, lebo urcite si to kazdy interpretuje inak a man napadlo hned niekolko protichodnych vysvetleni ze o co sa vlastne snazis.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 1058 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:41 (2012)

JuroR muž 18.04.2012 14:07:07

>> rudo, 18. 04. 2012 00:50:39

Jasně, ale to neni v rozporu s tím, co jsem psal. Myslel jsem to jen tak, že pokud běžím takto pomalu, zejména po rovině, tak se to pocitově jeví jako nepřirozené. Dnes jsem se na to soustředil a zkoušel jsem různé rychlosti, délky kroku a pod. a musím uznat, že v tom skutečně žádný velký problém není. Pouze jsem zjistil, že při takto malých rychlostech se změnou délky kroku a intenzity odrazu se dají docílit různé rychlosti při v podstatě stejné zatěži (TF). Odměnou za úvodní experimentální cupitání pak byla část v tempu a mám hroznou radost, že se blížím k hranici 5min/km. Sice bych zatím tímto tempem 10km běžet nevydržel, ale do září je ještě daleko, no ni?

avatar

Hradec Králové

Regon muž 18.04.2012 14:35:35

mulisak:Možná je to z toho posilování,že ten běh se na tech nohou tolik nepodepíše,co se regenerace týče.Dřepuji na nohy 120 kg,tak to bude možná tím).Ten rychlejší běh zkusím,a fórko znova prohlédnu .. vím že je tu tech topiků milion,akorát mi to zrovna nedocvakl : )

rudo:V dietě se jede aerobka až po tréninku v posilovně,kdy se spotřebuje většina glykogenu ve svalech a potom se může dát aerobka,a hned se přitom pálí tuk .. a snad i zlepšuje aerobní kapacita(s tou aerobní kapacitou je to jen teoreticky). A když říkáš že trénuji nohy až po běhu .. tak myslíš asi tak 20 min na rozcvičení,ne ? Protože jít po hodině běhu do posilovny by asi nebylo dvakrát efektivní

avatar

Sloviensko

rudo muž 18.04.2012 21:56:41

>> Regon, 18. 04. 2012 14:35:35

opakujem stale zalezi na tom co chces primarne dosiahnut. stale nerozumiem aka dieta to je a ako dlho to ma trvat, dni, tyzdnov. S tak postavenym konceptom dieta, posilka aerobne som sa este nestretol, aspon nie tak ako sa mi to javi bez vysvetlenia. Ale nechcem ta presviedcat, vyskusaj a uvidis.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Hradec Králové

Regon muž 18.04.2012 22:11:08

>> rudo, 18. 04. 2012 21:56:41 No u posilování je to klasika.Trénink a po tréninku hned aerobka(ale můžu to vynechat,člověku se taky nechce pokaždé ještě po tréninku běhat a 3× týdně 60 minut běhu se na fyzičce snad také podepíše).A dieta je to normální,okolo 2g bílkovin na kg a 4g sacharidů na kg.

Jinak chci získat sílu,fyzičku a nějakou tu formu.Hlavně mám problém s tím tepem a snažím se na tom zapracovat … a k tomu bych se měl ještě připravovat na tech 1500m.No práce je to dost,a času málo,ale snad to půjde ..

avatar

Sloviensko

rudo muž 18.04.2012 23:05:26

>> Regon, 18. 04. 2012 22:11:08

ta dieta je stale pocas dna, alebo hned po treninku co som sa bezne stretol v sportoch ta ta kombo sacharidy-bielkoviny sa je hned okamzite po treninku sily, nie je medzitym aerobna 1H zataz. Tiez by bolo zaujimave vediet ako vyzera trenink v posilke, pretoze su rozdielne systemy :

3–5 opakovani s ldhymi prestavkami medzi seriami klasika 8–15 s kratsimi prestavkami, je to v podstate laktatovy trenink 100+ opakovani, staci 1 seria

Mne sa viac pozdava stupnovany system treninku kde sa bezi najprv pomaly a tempo sa stupnuje cez vsetky aerobne pasma az na hranicu ANP. Tomu by zodpovedal skor rezim ked sa najprv pomaly bezi 1H a rovno z toho posilka aj za cenu ze sa budu zdvihat a otrochu nizsie vahy.

Ale ako vravim, mas svoje ciele a priority, tak to robis z hladiska atletickeho trosku netradicne

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.