Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Jak dál - moje běhací historie

Jak dál - moje běhací historie

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

skace23 muž 29.07.2012 13:12:15

Začal jsem běhat loni. Vážíl jsem při 198cm 108kg. Nikdy předtím jsem neběhal, ale odhodlání jsem měl a běhal KAŽDEJ DEN (následně přestal i kouřit…) Začal jsem na 1km a na podzim to bylo pravidelně 4–6km denně, ale pak i přes běžecký boty se ozvali příčně plochý nohy. Mezitím 25kg dolů, ale pak jsem se na to vykašlal a držel si jen váhu, začal znova kouřit… Až před pár dny jsem si řekl, že do toho znovu půjdu a se stejným odhodláním, takže opět nekouřím a nazouvám denně boty :D

Každý den dávám 5–6km ale stylem, který chci vyřešit, protože jsem se na něm zasekl. Uběhnu 2km (4:25 na kilometr) a pak nemůžu. Pomaleji běžet neumím, nebo mi to připadá jako chůze) 3km v kuse zvládnu, ale není to dobrý. Tak si 5 minut odpočinu, lehce svlažím jazyk a běžím dál. Další 2 km dám, ale s problémy (5:00 na km), chce se mi zastavit. Myslím, že mi vyskočí srdce, bolej nohy, nemůžu udejchat, nemám na sobě milimetr suchý kůže, jak jsem spocenej. Poté už sotva dám 1,5km (5:10 na km), úplně mrtvej ležím 3 minuty, ale pak už to jde. Po sprše odpočatej a chuť jít běžet znova, nohy nebolí…

Kde dělám chybu? Teď chci mít cíl třeba uběhnout 5–6 km v kuse. Je to možný? Jak toho docílit?

Ještě dodatek. Začal jsem tak, že jsem neustále zrychloval čas na kilometr, pak dlouho běhal 2km v kuse a zase zrychloval, nakonec jsem dával 2+2+něco

avatar

Praha

Celkem 8004,86 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:31 (2012)

Pavla T. žena 29.07.2012 14:38:20

>> skace23, 29. 07. 2012 13:12:15

Ahoj. Gratuluji ke shození kil a k nekouření, obojí je skvělý výkon.

K tvému běhu: jednoznačně běháš příliš rychle. Běhat pomalu nemusí znamenat ploužit se, ale třeba taky běhat lehce a elegantně, jakoby bez úsilí ;-). Nedávej si jako cíl uběhnutou vzdálenost, ale uběhnutý čas.

Já jsem taky začala běhat loni a ze začátku jsem dlouho běhala rychlostí 7:30/km – ale běžela jsem 60 minut. Později jsem trochu zrychlila, ale myslím, že prvních 1000 km jsem naběhala rychlostmi nad 6 min/km a docela jsem si o uživala. Jestli jsi mladší muž, tak samozřejmě tvé pomalé časy budou trochu rychlejší než mé pomalé časy, ale běhat 4:25 na kilometr, uběhnout 2 km a pak nemoct je podle mě špatně. Když si tady trochu na fóru počteš, tak uvidíš, že tak rychle často neběhají ani výborní běžci (tedy neběhají tak, když běhají delší běhy). Zkus běhat pomalé, třiceti a postupně až šedesátiminutové běhy a uvidíš, že je docela zábavné sledovat, jak se kondice zlepšuje.

Držím ti palce, ať tě běh baví.

Motto: "Vím, že když si dobře zaběhám - nebo ani ne dobře, ale když si prostě jen zaběhám - budu mít lepší den." A. K.
avatar

Praha

Celkem 14588,46 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:55 (2013)
půlmaraton: 1:17:41 (2013)
maraton: 2:56:52 (2012)

marek27 muž 29.07.2012 15:21:42

>> skace23, 29. 07. 2012 13:12:15

Možná by ti pomohl sporttester, pokud ho nemáš. Nejspíše bys zjistil, že běháš s příliš velkým úsilím. I když to je z popisu tvých běhů patrné i bez měření tepu. Měl by ses zaměřit na čas běhu (alespoň 40 – 60 minut) a tomu uzpůsobit rychlost. Klidně to může být 7:00 na kilometr. Klidně můžeš vkládat chodecké úseky. Pokud budeš trpělivý, určitě poznáš zlepšení. Při stejné námaze (tepu) budeš zrychlovat. To může být otázka týdnů či měsíců. A taky odpočívej. Běhej tak čtyřikrát v týdnu. A dělej i jiné sporty (kolo, plavání).

Tohle je souhrn toho, co se v článcích pro začátečníky nejčastěji dočteš.

Motto: www.marek27.cz
avatar

skace23 muž 29.07.2012 15:35:59

Snažím se i plavat, dokud je počasí, tak 500–600m denně (Vím že to není moc, ale zase se snažím chytit žraloka :D ) OK, zkusím zvolnit. Dneska už mám odběháno, takže pozítří si dám 9km kolečko a uvidíme :)

avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 29.07.2012 17:51:20

>> skace23, 29. 07. 2012 13:12:15

Projdi fórum je toho tady hafo pro lidi, kteří začínají. Hledej. Pro začátek MUSÍŠ zpomalit, neexistuje neumím. Kdyby ti to nešlo, tak jen mezi těmi svými kilometry choď a prodlužuj dobu aktivity. Neběhej denně, tvůj trénink musí být variabilní, jednou dlouhý a pomalý, pak zase třeba opakované rychlé úseky, příště delší rychlostně něco mezi.

Motto: ...kam až?
avatar

Sloviensko

rudo muž 29.07.2012 22:46:45

doteraz to bolo vitazstvo Ega nad Rozumom. jenda znama americka maratonkyna, uzcastnicka OH, popisuje svoje treninky : zase ma dnes pocas mojho bezeckeho treninku predbehala ta stara babaka co sa tahala z obchodu s nakupnymi taskami.

ak nedokazes bezat pri tempe 12 min/km, tak zatial nie si bezec.

ako male decko co sa nevie biciglovat a slape co najrychlejsie lebo inak by spadlo, nevie drzat rovnovahu pri pomalej jazde.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 815 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:50 (2016)
půlmaraton: 1:31:55 (2015)
maraton: 3:27:19 (2017)

michal.c muž 30.07.2012 05:41:11

>> rudo, 29. 07. 2012 22:46:45

ak nedokazes bezat pri tempe 12 min/km, tak zatial nie si bezec.

To přece není kritérium podle kterého můžeš hodnotit zda jsi, nebo nejsi běžec. Ano skace23 běhá zbytečně rychle a měl by zpomalit, ale neřekl bych že není běžec…

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 30.07.2012 09:44:06

>> michal.c, 30. 07. 2012 05:41:11

Suhlas. skace23 beha rychlo na svoju momentalnu vykonnost. To, ze sa mu zda, ze pri tempe nad 5min/km by sa vliekol je dane aj jeho vysoko nadpriemernou vyskou. Takze rada znie – skrat krok – podstatne. Spociatku sa Ti to bude zdat, ako ze cupitas, ale je to ekonomickejsie a budes vladat bezat dlhsie bez prestavky. Dalsia rada – zniz usilie a nezastavuj – ak citis, ze by si sa mal dostat do cervenych cisiel, prejdi do chodze, naber dych a po par desiatkach metrov sa znovu rozbehni – hlboko pod to, co by citil, ze v ten den dosiahnes. Po par tyzdnoch uvidis velky rozdiel a zlepsenie.

Na margo Ruda – 12min/km nie je beh, to je pomala chodza. Ak sa pri tom odliepas od zeme a mas letovu fazu, tak je to pomaly jogging, skor vsak skipping a to uz nie je beh, ale SBC (specialne bezecke cvicenie). Nemyslim si, ze definiciu bezca naplna iba niekto, kto vykonava SBC, ci pomalu chodzu. Urcite to nie je conditio sine qua non.

avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 30.07.2012 09:48:48

>> michal.c, 30. 07. 2012 05:41:11

To nejni až zas tak blbý, jak se na první pohled zdá. Nemusí to být sice zrovna kritérim, ale hodnotit běžce nikoli dle rychlosti a výkonů, ale podle toho, zda dokáže běžet pomalu není úplně protismyslné. Běžet pomalu je náročné na techniku, co se naučíš můžeš pak přenést do rychlejších běhů. Podceňování techniky je jedním z důvodů, proč je tolik běžců pořád tak často zraněných.

Motto: ...kam až?
avatar

Sloviensko

rudo muž 30.07.2012 21:29:15

Na margo Mata : sporty sa medzi sebou nedelia podla rychlosti v treninku alebo rychlosti v pretekoch, sporty sa rozlisuju podla pravidiel, podla techniky prevedenia a podla povolenych pomocock.

sporty co sa tyka rychlosti sa vzajomne pekne prelinaju v spojitych pasmach rychlosti a ako takme kazdy zaujemca o atletiku vie, chodza zacina niekde okolo 4 min/km.

rekreacny bezci maju zvycajne problem tieto veci pochopit a robia zo seba bezca tym ze sa hybu o trochu rychlejsie ako ludia chodiaci v ich okoli

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 31.07.2012 10:27:30

>> rudo, 30. 07. 2012 21:29:15

Rudo, 12min/km nie je beh, nehnevaj sa na mna. Mozes tak nanajvys pri tej „rychlosti“ beh predstierat, preto hovorim trosku s nadsazkou o SBC. Kazdy rozumne uvazujuci clovek Ti povie, ze to je tempo vychadzky (ak sa ide po rovine). Tak pomaly som hadam nechodil ani s kocikom, ked som uspaval deti…

Ano, sportova chodza ma limity niekde okolo 3:50/km (rychlejsie, pri kratsich vzdialenostiach), ale to uz chodzu ani nepripomina. Je to sutaz o to, kto sepka najhlasnejsie. S prirodzenym pohybom to nema nic spolocne. Navyse pravidla hodnotenia cistoty techniky su velmi subjektivne a pretekar je vystaveny napospas rozhodcom a ich lubovoli.

Zostanme teda pri behu a chodzu chod riesit na ine forum. Opakujem, schopnost niekoho predstierat beh pri tempe 12min/km nema nic spolocne s tym, ci je bezec, alebo nie. Taketo hodnotenie by som nechal na individualnom usudku kazdeho, co sa venuje aktivite zvanej beh (ktoru rozpozna kazdy clovek s normalnym usudkom).

avatar

Sloviensko

rudo muž 31.07.2012 21:12:53

>> Mato, 31. 07. 2012 10:27:30

ale Mato ja sa predsa vobec nehnevam, niet dovod, a okrem toho som negativne emocie vymazal uz davno.

Chodzu si do tejto debaty zatiahol TY ja som ti len na tvoje zatoiahnutie chodze odpovedal, takze si to ty kto s tym musi ist na ine forum, ale aj tak je mi ta poznamka divna pretoze na tomto fore sa o chodzi a cyklo a plavani bezne hovori nie je to zakazane.

Ak ty chces delit beh a NEbeh podla rychlosti, je to TVOJ osobny pristup, s ktorym ja samozrejme nemozem suhlasit ale ti ho ani nejdem brat.

Mato ty osobne si teda nie schopny bezat technicky spravne pri 12 min/km ? To by vela vysvetlovalo

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 01.08.2012 09:26:32

>> rudo, 31. 07. 2012 21:12:53

Co je to technicky spravne? Je to ten najekonomickejsi pohyb, ktory si telo vyberie po mnohych desiatkach tisicoch nabehanych kilometrov? Take mam za sebou a nenachadzaju sa tam „behy“ v tempe 12 min/km, snad s vynimkou bezeckej abecedy a skippingu, co nie je beh, ale odrazove cvicenie s miernym pohybom vpred s prehnym dopinanim kolien a zvyraznenou pracou clenku. Kedze kazde telo a pohybovy aparat je markatne rozdielne, tak neexistuje jeden spravny styl behu. A prosim, nesnaz sa ma analyzovat na dialku, kedze si ma nikdy nevidel. Moje poznamky nic nevysvetluju, iba si zas nieco domyslas.

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.08.2012 20:07:38

>> Mato, 01. 08. 2012 09:26:32

nevies co je bezat technicky spravne pri 12 min/km ?

ja som ti dal otazku ci tak vies behat alebo nie, otazka nie je analyza,

Preco si na dialku domyslal ze to je analyza ?

posledna poznamka ze by to vela vysvetlovalo je podmienecna teda platila by iba ak si dal odpoved v tom zmysle ze nevies,

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

makys žena 02.08.2012 09:37:49

:D já jsme prvně četla místo 12min/km 12km/hod a docela mi zatrnulo že se to nepovažuje za běh, ale velmi pomalou procházku =D

avatar

Trnava

mrergea muž 02.08.2012 23:10:47

Rudo, možno by si si mohol uvedomiť, že to, čo píšeš, nemá nič spoločné so športom. Šport je totiž pre všetkých, bez kritérií a žiadne kritéria z Teba nespravia toho správneho športovca. On potrebuje počuť radu, nie to, že je sračka. Čo kvalifikuje Teba na „bežca“ ? Obávam sa, že len veľkosť ega a plná huba kecov. Predtým, než budeš chcieť nabudúce prispieť, preštuduj si, prosím, základy gramatiky pre 5. triedu ZŠ.

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.