Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Jak na posilenie vazov v kolene?

Jak na posilenie vazov v kolene?

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

oozy muž 15.08.2012 14:46:10

Ahojte,

beham len 3 mesiace (v podstate od zaciatku Maja/Kvetna) a v poslednej dobe sa snazim behavat pravidelne tych 7–10km. Problem, ktory mam je, ze pri vzdialenosti dlhsej ako 10km (a behu 1h a viac) mam sice stale dost energie, svaly ma nebolia, ale zlyhavam na kolenach. Zacinaju ma bolet vnutorne predne zkrizene vazy v kolene. Momentalne vazim cca 90–91kg (schodol som z 96kg v Maji) a asi aj to ma zasadny vplyv. Vcera som prvy krat zabehol 20km (v case 2h 15m) a strasne ma bolia ti vazy, skoro nie som schopny chodit, ale inak nic, svaly ma nebolia ani sa necitim unaveny. Keby ma neboleli kolena, tak si pokojne idem zabehnut.

Neviete mi poradit co s tym? Urcite asi schudnut, ale daju sa aj specialne tie vazy nejak posilnit? Mozno aj doplnit nejakou vyzivou? Dava to zmysel?

Diky moc za akukolvek radu.

avatar

oozy muž 15.08.2012 17:37:14

>> Baruš, 15. 08. 2012 17:25:29

Diky Barus. Teraz som si vlastne uvedomil, ze beham zasadne po spickach s pokrcenymi nohami a doslapom podo mnou, nie cez patu a tym vlastne tie vazy namaham o to viac. Takto sa ale odporuca behat pri barefoote (a to mam ako ciel :). Asi by som to mohol zlepsi behom cez patu, ale to zase budem namahat kolena inak, dopadnom na patu.

Hm neviem co s tym.

avatar

10 km: 0:50:22 (2012)
půlmaraton: 1:40:37 (2013)
maraton: 3:33:55 (2013)

MonikaS žena 15.08.2012 17:44:46

>> oozy, 15. 08. 2012 14:46:10 Já jsem měla kdysi po úraze hodně povolené vazy levého kolena. Dostala jsem na výběr: buď naposilovat svaly okolo nebo operace. Vybrala jsem si posilování a dobře jsem udělala. Hodně jsem jezdila na kole, to je na kolena super a pak mi pomohly úplně jednoduché cviky, kdy jsem tlačila nohou proti nějaké zábraně (třeba noze od stolu), a to do stran, nahoru i dolů. Ale chtělo to cvičit minimálně 2× denně a aspoň 20 opakování na každou stranu. Trvalo to skoro půl roku, než byla noha OK, ale mně na začátku „vypadávalo“ koleno i při chůzi. A vazy se časem asi zase stáhly. Ale je fakt, že tenkrát jsem měla vazy podstatně mladší než teď, tak to asi ještě šlo :-).

Já vím, je to jiný problém než řeším ty, ale mít silné svaly okolo kolene nemůže určitě nemůže být na škodu. Ale celkově souhlasím s Baruš: skoč si na jednu konzultaci na fyzioterapii, určitě ti poradí nějaké dobré cviky. Přeji hodně úspěchů. Monika.

avatar

oozy muž 15.08.2012 17:47:50

>> MonikaS, 15. 08. 2012 17:44:46

Urcite to skusim. Diky.

avatar

Sloviensko

rudo muž 16.08.2012 00:39:55

>> oozy, 15. 08. 2012 17:37:14

behas spravne technicky problem je v tom ze si nie zvyknuty na tak dlhe behy musis to budovat postupne a v tvojej situacii je ovela lepsie beazt 2× denne a kratsie ako to bezat raz a v kuse

lepsie sa tak svaly posilnia

problem nastane ked po urcitom case behu zostanu niektore dolezite svaly unavene a prestanu plnit funkciu, mozu to byt svaly stehna ale mozu to byt aj stabilizacne svaly panvy alebo chrbtice

pozeraj na svoj trenink ako na posilovanbie vsetkcyh bezeckcyh svalov, nie ako rozvoj aerobnych vlkastnosti, Urcite ti bezci ppovedia ze je lepsie bezat 1× 20km ako 2×10km teda rozdele 10 rano a 10 vecer, co teda moze ale nemusi byt pravda pre rozvoj aerobnych vlastnosti

ale z hladiska nepripravenbeho tela je dobre bezat len tak dlho kym svaly pracuju perfekt a okazmite prestat ked zacnes citit signaly.

v tvojom pripade by som sa tiez zameral na rozne ine sporty aby si mohol navysit cas a vydane kalorie a urychlil startu vahy mimo behu, napriklad turistika do kopcov alebo jazdenie na lacnom a tazkom bicigli a podobne

pre zaciatocnika je problem nabehat do tyzdna tolko aby to bol vyrazny vydaj energie na chudnutie kedze nohy to s tou vahou nevydrzia, navrhujem aby si samotnemu behu venoval len 30% treninkoveho casu nasledujucich 12 mesiacov.

je mozne tiez pouzit obrateny triatlonovy system treninku, ktory sa pozuiva pre zranenych bezcov alebo bezcov s problematickcymi nohami :

bez len tak dlho kym nemas ziadne problemy a okamzite nasadni na bicigel a pokracuj v treninku, je to trosku organizacne narocne si zvolit trasu a mat kolo k dospozicii, tie je dobry princip ked sa bezi napriklad 1H a dobehne sa do bazenu a pokracuje sa behom v hlbokej vode dalsiu hodinu, pokial medzi dobehom a skocenim do bazena nie je viac ako 5–10 minut (sprcha atd) tak je to suvisly trenink

rob aj samotny beh v hlbokej vode vyborne na posilnenie vsetkeho okolo kolien

nikdy nerob opacnu verziu teda skutocny triatlonovy trenink – ked sa najprv robi nieco ine (voda, kolo) a az v unave sa zacne bezat to si tvoje nohy nemozu dovolit

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

oozy muž 16.08.2012 11:04:11

>> rudo, 16. 08. 2012 00:39:55

Ahoj Rudo. Diky moc, to je perfektna odpoved. Cize vlastne je to tym, ze aj ked necitim priamo svalovu unavenu, tak niektore svalove skupiny unavene a oslabene su a teda menej stabilizuju cele telo a viac namahaju slachy.

Skusim teda zapojit dalsie sporty a aj tipy s obratenym triatlonovym trainingom.

Diky!

avatar

Černošice

10 km: 0:47:34 (2014)
půlmaraton: 1:44:10 (2014)
maraton: 4:02:00 (2015)

Mary žena 16.08.2012 11:41:37

>> oozy, 15. 08. 2012 14:46:10

Taky se připojuji k názoru, že je vhodné navštívit dobrého fyzioterapeuta. Sama jsem měla problémy s kolenními vazy asi půl roku, pak jsem navštívila odborníka, dostala jsem nějaké cviky a do měsíce bylo po problému. A to dávám teď kolenům dost zabrat..Myslím, že sama bych to nevymyslela.

avatar

Litomyšl

Celkem 2548 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 7:35:48 (2012)

lejdy žena 16.08.2012 15:29:54

Taky jsem laborovala s kolenem v začátcích a byla prakticky co měsíc na chíře, aby se mi na to koukli – výsledkem byla ortéza na 14 dní, naprostý klid a kvůli antikoncepci navíc injekce na ředění krve. Nevím jestli to bylo špatným rozvržení akcí nebo postavením nohy, faktem je, že pravou holt zatěžuji více, ale od té doby co běhám každý den jen pár km (3–5km)a protažením jak na začátku tak na konci a pouze víkendy dávám větší akce (50–100 km), s tím, že střídám běh a chůzi a používám NW hole, tak mám … klep klep … relativní klid – teda aspoň co se kolen týče.

Motto: Kde je vůle, tam je i cesta (Libor Uher)
avatar

Sloviensko

rudo muž 16.08.2012 21:17:50

>> lejdy, 16. 08. 2012 15:29:54

pri spravnej technike NW, sa stabilizacne funkcie prenasaju aj cez chrbat ruky palice do zeme, takze stabilizacne zatazenie panve noh je znacne zmensene. Je to proste uplne ina situacia a noham to velmi pomoze a zaroven to vyborne posiluje a aktivuje funkcnost hornej casti tela.

podobne to je pri behu na lyziach pri spravnej technike s vyuzitim prace ruk a palic pri oboch styloch – klasika a korculiarska.

ciastocne tiez pomoze spravne technicke plavanie kraulom a znakom pri striedani praci ruk a noh, krizova stabilizacia medzi hornou a dolnou castou tela, pri plavani prsia a motylik ktore su symetricke uz toto nenastava.

pre pochopenie je tiez dobre si pozriet fotky cviceni zo systemu DR Smiska,

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Litomyšl

Celkem 2548 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 7:35:48 (2012)

lejdy žena 17.08.2012 08:36:50

>> rudo, 16. 08. 2012 21:17:50

Jako mizernej plavec se moc k plavání nehrnu, ale hůlky myslím používám dobře – teda sice jsou nastaveny po celou dobu trasy na jednu výšku, ale jinak myslím, že dobré a když porovnám výkon na té samé trase s holemi a bez nich, tak jednoznačně lepší výsledek je s nimi. Samozřejmě pro klasický běh není to pravé ořechové, ale na tréninku se bez nich musím obejít a v terénu na 50 km a více jsou opravdu oporou – hlavně jsou lehoučké

Motto: Kde je vůle, tam je i cesta (Libor Uher)
Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.