Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Bezecky trening nebo strava

Bezecky trening nebo strava

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Sypi77 muž 26.03.2013 23:19:10

Dobry den. Chtel bych poprosit o pomoc. Beham rekreacne jiz 2 roky. Ted co beham vic pravidelne tak mam za sebou 56 behu, to je 450 km. Vzdy jsem behal stalou rychlosti, ale po precteni par clanku jsem zacal behat vzdy 0,5 km pomalej a 0,5 km rychleji, dohromady ma muj okruh zhruba 10 km. Tempo je na konci zhruba 6min/km. Chodim behat 2 x tydne a jeste k tomu doma cvicim na TRXech (popruhy co se zavesi) 2–3 tydne po 40 min. Muj problem je, ze jsem pribral, po spolecnem ziti s manzelkou :) Manzelka i tchyne dobre varej.. :)Ted vazim 96 kg a nemuzu vubec nic shodit i pres to behani a cviceni. Nezeru zase jak zjednanej, doma jime vcelku zdrave, kureci maso, zeleninu, cerealie k snidani atd. Rad bych zhubnul tak na 85, ale nejde mi to.. Myslite, ze bych mel pridat jeste vic na pohybu nebo je to stravou? Dekuju za pomoc. :)

avatar

Sloviensko

rudo muž 27.03.2013 00:11:54

je to stravou, je vela ludi co nesportuje vobec a su velmi stihli

a aj maratonci co vazia 39 kg aj s botami cipom a trenkami jedia asi menej ako jes ty a pritom davaju 200+ km za tyzden

Tchyne a manzelka sa zrejme dohodli ze si ta pekne vykrmia by si sa druhym zenskym nepacil a ani nevladal za nimi behat.

cereal na ranajky to nie je zdrava strava to je to najzakernejsie co mozes mat najme ak si do toho das aj nejake susene ovocie a mas k tomu mlieko alebo OJ, ked zacnes hned rano tak zle tak si odpisany na cely den

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sypi77 muž 27.03.2013 02:00:00

hmmm ja myslel, ze cerealie jsou k snidani zdravy.. :)jinak diky za radu, asi se podivam na svuj jidelnicek.. :)

>> rudo, 27. 03. 2013 00:11:54

avatar

Sloviensko

rudo muž 27.03.2013 03:12:19

>> Sypi77, 27. 03. 2013 02:00:00

mozes si pozriet jeden velmi dobry priklad, maratobec ktory uz ma odbehnutych 700 maratonov a casto ak je prilezitost odbehne 2 za vikend a pozri aky pupok si stale nosi , ani tie pocty maratonov mu nijako s vagou nepomohli.. ps hladaj na 42195.sk

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

půlmaraton: 1:39:01 (2013)

KajaK žena 28.03.2013 18:12:36

>> rudo, 27. 03. 2013 03:12:19 Rudo, prosim Ta Ty tu mas nejaku ucelenejsiu temu alebo prispevky o stravovani? Nejake Tvoje nazory som uz postrehla, ale nieco komplexnejsie mam na mysli. Co sa stravovania tyka, tak ja chodim zlava doprava a zas oblukom dolava … a neviem sa v tom vobec zorientovat a pri niecom zotrvat. Alebo nejaku publikaciu odporucit? Moze byt aj v anglictine. Dik.

avatar

Praha

Celkem 2226 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:33:47 (2014)
půlmaraton: 1:15:37 (2014)
maraton: 2:40:40 (2013)

jirka v. muž 28.03.2013 18:45:08

>> Sypi77, 27. 03. 2013 02:00:00

Cereálie je široký pojem, ale většinou složení vévodí mouka a cukr, to málo pozitivní, co tam je (bylo), zabila tepelná úprava. Lepší je namíchat si jako hlavní složku snídaně směs ořechů, semen, sušeného ovoce atd.

>> rudo, 27. 03. 2013 00:11:54

Co je to OJ? Máš na mysli škodlivost mléka samotného (přetěžování trávicí soustavy?) nebo v kombinaci s cereáliemi?

avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 29.03.2013 08:13:03

hihik: U „Cereálií“ ala Cini minis z penny rozhodně, ale stačí číst složení. Mám tu zrovna musli od Emca a to má 48% ovesných vloček. S tou tepelnou úpravou máš bohužel pravdu.

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Sloviensko

rudo muž 29.03.2013 09:34:32

>> hihik, 28. 03. 2013 18:45:08

sorry OJ = orange juice zauzivana skratka zauzivane kombo v zapadnej kulture naliat na cerealie OJ cim sa to este viac dorazi fruktozou a kyselinou z citrusov a v pripade ze je to komercny OJ z obchodu je tam zas navyse cukor a rozne ine toxicke latky

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 29.03.2013 09:38:53

>> KajaK, 28. 03. 2013 18:12:36

kazdy clevek je iny a tak tazko vseobecne radit a kazdy den potrebujes nieco ine je dobre poznat zasady principy a pohrat sa s tym na co telo reaguje dobre a na co zle

a uvidis ze ked sa pustis do studia tak kazdy expert a „expert“ ma uplne protichodne nazory a rozne smery si uplne odporuju

odporucam zacat 2 forami obe su federalne teda zmiesanina cestiny a slovenciny

jedno je vitarian.cz treba ist rovno na forum a je tam vela specifickych tem

a druhe je Breatharian.eu ktory ma v jednej zo stranok prehlad roznych stravovacich smerov s vysvetlaniami rozdielov je to celkom pekne spravene dufam ze to nezmenili odkedy som tam nebol

v obcoch forach je v diskusiach mnozstvo odkazov na clanky videa knizky atd

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 29.03.2013 09:40:40

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Zvolen

půlmaraton: 1:35:33 (2015)
maraton: 3:34:50 (2015)

Radoslav G. alias
Vincent
muž
29.03.2013 11:25:21

>> rudo, 27. 03. 2013 00:11:54

„cereal na ranajky to nie je zdrava strava to je to najzakernejsie co mozes mat najme ak si do toho das aj nejake susene ovocie a mas k tomu mlieko alebo OJ, ked zacnes hned rano tak zle tak si odpisany na cely den“

Otázka na Teba Rudo, ja teda konzumujem asi siedmi rok každé ráno vločky so suš.ovocím s mliekom, ktoré som zmenil (a myslím že k lepšiemu) na orech.mlieko prípadne ryžové mlieko. Vločky/musle z Alnatura, tie mi chutia najviac, a aj ma to nasýti … a pocitovo sa cítim ľahko, nie akoby som sa napchal párkami prípadne hamandeggsom …

A teda otázka, prečo Ti to príde ako zlý začiatok stravovania/dňa

avatar

Sloviensko

rudo muž 30.03.2013 00:19:43

>> vincent_vega, 29. 03. 2013 11:25:21

zalezi aky je tvoj ciel a comu je strava podriadena. Tu sa debatuje o chudnuti a ako sa zbavit nadbytocncyh kg. V tej situacii je nevyhodne zacat den sacharidmi a zacat den jednoiduchymi cukrami pretoze to roztoci kolotoc inzulin a cukor a nuti to cely den pojedat sacharidy a cukry , kazdy trenik je potom v cukrovom rezime a tie kalorie co sa spalia sa doplnnia nazad cukrami aj navyse takze clovek nielen ze nemoze schudnut ale aj pribera

Ak nepotrebujes schudnut a potrebuej mat svaly stale plne glykogenu ak netrenujes na maraton ale len na kratke zavody do 21km, tak je ti to jedno ak ti nezalezi z dlhodobeho hladiska na procese starnutia atd

Ak nemas komercne cereal ale si sam robis ovsakovove vlocky, tak je to velky pokrok, tiez sa da uvarit celozrnna pohanka alebo quinoa pripadne hneda ryza ako varianty a ak nevadi lepok da sa uvarit aj cele zrna psenice ci ovsa alebo jacmena

ale aj tak by som taketo ciste obilie radsej jedol so zeleninou alebo so skoricou a kakavkov ale bez suseneho ovocia a bez inych dosladovadiel

ak mas trenink rano ci doobeda tak vlocky stravis pred behom a je to lepsie ako vajcia so slaninou ovsem osobne idem vzdy trenink na hladno a po nom je uz lepsie si dat tie vajcia a slaninu namiesto cukrov a sacharidov.

vzdy treba vychadzat aka je tvoja momentalna situacia a aky je ciel preco trenujes a preco rozmyslal nad stravou

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Zvolen

půlmaraton: 1:35:33 (2015)
maraton: 3:34:50 (2015)

Radoslav G. alias
Vincent
muž
30.03.2013 08:33:53

>> rudo, 30. 03. 2013 00:19:43

Správne si ma odhadol, o chudnutie mi vôbec nejde. Pred necelým rokom (pri nepravidelnom pohybe) som mal pri 174cm 71kg, odvtedy som sa postupne dostal na cca 9–10hod pohybu/týždene a teraz vážim 65,8kg. Ubudlo aj z tuku z 16% na 13%, ale chudnúť už veľmi nechcem, skôr ma to prekvapuje prečo stále váha klesá, a aj polovička začína byť z toho nešťastná :) Pon až pia plávam ráno nalačno, akurát vypijem napučanú chiu z večera a cestou niekedy banán. Po plávaní vypijem od Sunwarrior RAW protein, ten mi robí dobre, aspoň tak to vnímam a potom si robím doma tie musle, priznám kupujem z alnatury, asi tri druhy miešam, aby to aj chutilo, a je tam samozrejme aj sušené ovocie, to som netušil že je tam prevaha sacharidov. Cieľ je zvládnuť v lete 1/2 IM a možno o rok dva aj celý … takže by som mal samozrejme stravovať viac vytrvalostne podľa toho čo píšeš … Myslíš že tie sacharidy po tréningu nepotrebujem ? Ono keď dávam poobede beh, prípadne bike, tak energiu potrebujem …

avatar

Sloviensko

rudo muž 30.03.2013 10:07:47

>> vincent_vega, 30. 03. 2013 08:33:53

prave o to ci robis viacfazovy trenink alebo nie a tiez ci su treninky tukove alebo cukrove

pokial chces robit IM tak by si mal robievat treninky s prazdnym glykogenom teda bez doplnovania sacharidov-cukrov

uvediem extrem priklad – Eva Van Aaaken organizoval pocas pripravnej sezony 1–2 treninkove tabory kazdy rok a bolo to presne 7 dni niekde v prirode a behalo sa kazdu druhu hodinu presne hodinu a hodinu sa lezalo na pricni a len sa popijala voda a jedlo sa minimalne ale neboli to zidne cukry ani sa nejak nejedli sacharidy

prvy beh rano o 6, druhy o 8…10 12 14 16 18

teda 7× 1H / 1H s minimalnym prijmom stravy a to sa opakovalo 7 dni je jasne ze glykogen uz v tele nebol a behalo sa na cisty tuk

rychlost behu bola polovicna == bezci na urovni okolo 20km v hodinovke poklusavali za hodinu 9–10 km, ak mas na hodinovke vykon 14 km tak trenink by bol 6–7 km za tu hodinu a to je tempo uplne v pohode zvladnutelne bez prijmu cukrov akehokolvek typu

to je extrem priklad ale snad pomoze pochopeniu principu.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Zvolen

půlmaraton: 1:35:33 (2015)
maraton: 3:34:50 (2015)

Radoslav G. alias
Vincent
muž
30.03.2013 10:46:03

>> rudo, 30. 03. 2013 10:07:47

jj rozumiem Ťa, tak v podstate keď mám naplánovaný v druhej fáze čisto aeróbny beh, tak tie sacharidy po plávaní ani moc žiadúce nie sú, prípadne v inom pomere asi že. ale ak idem intervalový tréning tak to na škodu asi nie je že …

Len mi prosím prosím poraď, čím raňajkové musle nahradím, lebo je to pravidelná zložka mojej stravy, a fakt netuším čo výdatné si dať… Zo surovín čo tu spomínaš, máme v „špajzy“ skoro všetko :) (myslím, macu, acai, cacao, chia, spirulina, jačmeň, goji,škorica, kokos mletý/kokos.cukor a pod.) Inak po plávaní, s ktorým stále bojujem, t.z.u mňa to nie je nízkoteppý tréning, som dosť rozbitý, tak niečo zjesť asi potrebujem

avatar

Sloviensko

rudo muž 30.03.2013 22:14:05

>> vincent_vega, 30. 03. 2013 10:46:03

typicky sa viacfazovy den stavia tak ze prevy trenink je ciste aerobny a co najviac tukovy a az druha faza obsahuje tempa a teda cukrovy metabolizmus

tvoj pripad je opacny kedze z logistockeho hladiska musis skoro rano najprv plavat. Plavanie sa tiez da ist aerobne a tukovo, ovsem chce to jednak plavecku techniku a zmenu plaveckeho myslenia

bezcovi je lahko povedat – rozbehni sa tempom ktorym vydrzis bezat v kuse 6H, plavcovi take nieco tazko povedat. dalsi problem je v tom ze akosi od prirody su svaly na nohach viac vytrvaslostne a teda sa lahsie trenuju aerobne, zatial co svaly hornej casti tela su skor anaerobne a teda sa lahko trenuju na silu a na alakticke aleba laktatove zatazenie, a chce to vellku zmenu myslenia a dlhy systematicky pristup pretrenovat chrbta a ruky na aerobnu a co najvaic tukovu cinnost.

Pri IM to moze urobit rozdiel na dalsi priebeh zavodu ci vydes z vody so spalenym glykogenom a metabolizmus iduci plne na cukry == pretoze takto potom to bude pokracovat aj na bicykli, alebo ci vydes z vody sice o par minut neskor ale mas len spalene trosku telesneho tuku a telo ide v 100% aerovnom rezime pluca pekne rozdychane a tuk sa pali v plnej kapacite a takto skocis na kolo.

alke nazad – pokial plavas rano v cukrovom rezime a mas teda ciastocne vyprazdneny glykogen, tak mas 2 moznosti :

bezat neskor ciste na tuk, sice to bude pomale a pojde sa tazko, ale na maratone alebo pri behu pocas IM ako by si nasiel a v tom pripade po plavani sa budes snazit vyhnut sacharidom zalezi co musis medzi tymi treninkami robit ? – myslim praca rodina zivot ? a mozes jest nejake tuky proteiny a vela mineralov jedine sacharidy pridu cez mnozstvo zeleniny

ak potrebujes ale byt doplneny pre zivot a pre druhu fazu ak ides nejake tem[pa atd tak potrebujes po plavani doplnit sacharidy

v prvom pripade teda mozes mat chia + kokos + vsetky dalsie zlozky

v druhom pripade uvarenu pohanku a quinou a do nej si mozes dat rozne berries (goji…)

zelene prasky a maca mozu ist do oboch

do pohanky si mozes pridat med ak to potrebujes urychlit

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 31.03.2013 00:03:22

pozor vyber potravin sa silne zuzuje

http://rt.com/…y-slips-830/

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Zvolen

půlmaraton: 1:35:33 (2015)
maraton: 3:34:50 (2015)

Radoslav G. alias
Vincent
muž
31.03.2013 09:00:20

>> rudo, 30. 03. 2013 22:14:05

ja samozrejme viem a chcem urobiť z plávania tukovo zameraný tréning, len ono to vo fáze učenia ešte moc nejde. Je to samozrejme stále lepšie a lepšie, ale cítim že tepy mám stále vyššie.

Samozrejme medzi tréningami potrebujem normálne fungovať v práci :) A stravnú jednotku mám myslím celkom v pohode, napr.veľká zmena u mňa že mi prestalo chutiť mäso, jem ho oveľa menej, a telo si dosť často pýta cestoviny, tak ich aj hojne jem. To sú ale zase sacharidy že … No neviem, asi sa uážkovo stravovať nedokážem, športom sa neživím a už ani bohužiaľ nebudem, tak jedálniček upravím podľa možností našej rodinne kuchyne :)

Myslel som že mi dáš tipy všeobecnejšie ale z bežnej kuchyne, ako napr.strukoviny, cestoviny, ryža ..... však aj to sú výživovo cenné zložky stravy či nie ?

avatar

Sloviensko

rudo muž 31.03.2013 10:23:27

>> vincent_vega, 31. 03. 2013 09:00:20

zo strujovin sa zasadne vyhybam soji a vsetkym sojovym vyrobkom, je na to viac dovodov a jeden z nuch je ten ze v skuticnosti uz asi neexistuje soja ktora by nebola GM

podobny problem bude aj s kukuricou a psenicou a s vyribkami co su bezne k dostaniu ako cestoviny a muka

cestoviny samozrejme by som nikdy nejedol uz koli lepku, to skodi kazdemu aj ked len malo ludi ma reakciu rozpoznatelnu medicinou

ryzu jedavam 3 druhy – hneda cervena a cierna a casto si zmiesam vsetky 3 a uvarim dokopy ak varim len pre seba tak ryzu varim s rozmocenymi morskymi riasami roznych druhova roznych susenych rozmocenych hribov a aj nejake korenove vecicky od cinanov naprikald suseny ginseng

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km

bukaj muž 31.03.2013 16:32:38

>> vincent_vega, 31. 03. 2013 09:00:20

Dobrý recept na zdravé sacharidové jídlo je kičadi/khičri. Není třeba se děsit, je to indický recept podobný tradičním středoevropským jídlům z dob minulých. Jde o kombinace obiloviny s luštěninou, u nás typicky hrách a kroupy, čočka s jáhly. V indii pak samozřejmě rýže. Jde na to použít prakticky jakákoli luštěnina a jakákoli obilnina. Do toho hodit zeleninu vhodnou k vaření (brokolice, kapusta, kořenová zelenina), dokořenit a omastit dle chuti. Každá obilnina jde samozřejmě udělat samotná naslano i nasladko (nasladko je to ale víc o potěchu chuti).

Spojením luštěniny a obiloviny vznikne hodnotné jídlo s kvalitní bílkovinou a dle indů i uklidňuje trávení i mysl.

Bezlepkové obilniny jsou pohanka, rýže, jáhly, amaranth, quinoa nebo kukuřice (většina je ale GM). Berné je pak i žito, ječmen, oves.

Použít samostatně i do této kombinace jsou brambory nebo batáty.

Naši předkové dokázali těm negativním látkám v obilninách i luštěninách předcházet klíčením/namá­čením/kvašením (zbavuje antinutričních látek jako jsou blokátory enzymů a kyselina fytová a zjednodušuje bílkoviny – pomáhá i s lepkem atd.), je dobré takový postup také použít.

Pokud ti schází mléko, tak je dobrým tahem ho nahradit kvalitním jogurtem nebo domácím kefírem. Většinou plesnivé vločky, jak říkal Rudo, celými zrny. A když se nějaký den netrénuje na rychlost, sacharidy stačí ze zeleniny. Zeleninové polévky jsou pak jednička. A když už maso, tak ideálně málo toxické ryby (viz http://www.nrdc.org/…ry/guide.asp) a maso z volného chovu. Jsou lidé, co se bez něj jen tak neobejdou.

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.04.2013 06:46:47

http://www.nytimes.com/…n-human.html?…&

At one point during Jornet’s workout that day — he’d climb and then descend about 10,000 feet in about four hours — he paused at a mountaintop cafe to talk. I offered espresso.

He declined. He also hadn’t eaten breakfast, nor would he eat or drink during his workout.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

půlmaraton: 1:39:01 (2013)

KajaK žena 04.04.2013 20:20:09

>> rudo, 29. 03. 2013 09:38:53 diki moc

Nalezené položky: 22 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.