Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Jak u běhání vydržet dlouhodobě, jak se motivovat?

Jak u běhání vydržet dlouhodobě, jak se motivovat?

Nalezené položky: 54 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Steven 07 muž 02.06.2014 23:28:39

>> DavidCz, 02. 06. 2014 22:50:25

Jak správně píšeš, nic o Tobě nevím. Chtěl jsem Tě jen vyprovokovat, důvod byl prostý, někam Tě nasměrovat, sdělit Ti, že život běží poměrně dost rychle a někdy může být dobré, když Ti někdo v dobrém úmyslu sdělí, že se možná mýlíš.

Rozhodně Tě nesoudím, chtěl jsem ti pomoci. Jistě chápeš, že žádné zištné úmysly snad ani omylem nepadají v úvahu.

Omlouvám se ti za svoji blbou nadsázku, opravdu jsem to asi přehnal. Ale byla to nadsázka a nemyslel jsem to až tak vážně. A děkuju Ti za lekci:-).Vím pro příště.

Pokud se pro něco nadchneš a nedáš tomu to co je potřeba nic nedokážeš. A je fakt jedno, kolikátý jsi v republice, jde o Tvůj vlastní pocit ve vztahu k sobě. Ale to už řešit nebudu, dals mi to najevo jasně. Takže ještě jednou. Je m´excuse.

Hodně štěstí Steven

avatar

Desert muž 03.06.2014 00:05:23

>> Steven 07, 02. 06. 2014 23:28:39

" Non, je ne regrette rien"

avatar

Steven 07 muž 03.06.2014 00:10:39

>> Desert, 03. 06. 2014 00:05:23

D´accord:-). Merci beaucoup.

avatar

Sloviensko

rudo muž 03.06.2014 00:25:29

moi non plus

kon se pase na terase

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

rejca muž 03.06.2014 07:17:39

mně to přijde trošku absurdní, vždyť kdo má rád běhání nemusí povinně běhat v zimě, jen to chce najít nějaký jiný pravidelný pohyb či při nejhorším zimu strávit za pecí – ona ta tří až čtyřměsíční přestávka není tak fatální, když už je nějaká kondice a člověk nemá závodní ambice

spíš mě to přijde takové hledání alibi, proč se nehýbat vůbec

navíc jak tu bylo řečeno několikrát, když nebaví běhání, tak je x jiných pohybových aktivit – někomu stačí chodit na výlety či místo MHD chodit pěšky

tazatel asi moc s pohybem zkušenosti nemá? jako kdyby celou ZŠ necvičil a teď po letech myslel, že mu někdo dá zlatou radu na zlatém tácu – takové ale nejsou

navíc, to bere doopravdy jako zlo – pohyb, chce jen kondici na jiné aktivity

obávám se, že je to celé špatně

Motto: Aktivně sportoval - skákal do řeči a vrhal stín.
avatar

Desert muž 03.06.2014 07:57:03

>> rejca, 03. 06. 2014 07:17:39

jj. " kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody",

škoda, že Kuba vymazal vlákno " nemožné", v daněm případě bylo poučné alespoň v tom, že vše nemusí být úplně jednoduché

avatar

Sloviensko

rudo muž 03.06.2014 08:10:54

>> Desert, 03. 06. 2014 07:57:03

pokracovani ve vlakne MOZNE poucuje, ze to muze byt jeste o 2 rady komplikovanejsi

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

DavidCz muž 03.06.2014 09:00:28

>> Desert, 03. 06. 2014 07:57:03

Právě že hledám ty způsoby. Důvodů jsem měl vždy dost, ty hledat nepotřebuju :-) Kdybych nechtěl, tak tady asi nejsem. Ty rady „vybodni se na to“ mě neuspokojily.

Je pravda, že s pohybem moc zkušeností nemám. Celou školu jsem sice cvičil, ale velmi často se hrál fotbal (skoro pořád?), kde jsem byl vždy ten, kdo zbyl poslední, když se rozdělovaly týmy :-) V basketu a volejbale to bylo o trochu lepší, ale ne o moc. V plavání jsem byl nejlepší a chvíli i chodil na tréniky. Rodiče mi ve sportu nebránili, verbálně mě podporovali, aktivně k němu ale nevedli.

Sport nikdy v centru mých zájmů nebyl a asi nikdy nebude, ale to ještě přeci nemusí být špatně. Moje ambice je zdravá pravidelná dávka pohybu, nic víc, nic méně, ale soustavně. Než svátečně jednou za 2 týdny „vyběhnout“ mi přijde lepší to opravdu nechat.

Asi bych řekl, že „přeju si, aby mě to nepřestalo bavit“. Jak už jsem psal v úvodním příspěvku, je mi jasné, že instantní rady nejsou, ale přesto jsem myslel, že je dobrý nápad sem zkusit napsat, že se třeba objeví něco, co mi pomuže ve chvílích, kdy se mi fakt nechce a radost z toho nemám.

Teď se mi spíš zdá, že to zas tak dobrý nápad nebyl. Jako bych někoho urazil, že běhání zrovna nemiluju a přitom se tomu snažím přijít na chuť. Za ty konstruktivní příspěvky děkuju, bohužel jsou tu i některé spíš kontraproduktivní :-/

avatar

Praha 5

10 km: 0:39:24 (2016)
půlmaraton: 1:29:34 (2016)
maraton: 4:42:30 (2014)

Fishus muž 03.06.2014 09:22:53

Mnoho lidí zde to totiž nepochopilo. Ty chceš běhat, ale nebaví tě to, snažíš se ale přijít na způsob, jak udělat, aby tě to bavilo, protože tě běh láká, chceš být rychlý, vytrvalý atp. Jak kdyby tady lidé byli uraženi, že to někoho nebaví. Mě nejdříve hodně motivovala ztráta hmotnosti, pak jsem se začal hlásit na malé závody v okolí, poznával jsem komunitu a začlo mě to bavit. A když potom bylo vidět, jak se človšk zlepšuje, to už byla opravdová motivace. I tak se ale někdy do běhu musím nutit, hlavně dávat tomu tolik času, ale jako celek mě to baví. Musíš najít způsoby, jak to „bavení“ převáží to „nebavení“ :)

avatar

bjerndi muž 03.06.2014 09:27:58

ještě mě napadá, co to zkusit přes turistiku ? Není lepší a svobodnější pohled na svět než z přírody ve které jsi jen ty + partáci a všude je ten klid. Takže co si přejít třeba nějaký hory, občas si zaběhat a podobně ? Vášeň musí v sobě najít každej sám… A ještě jedna věc k běhu…asi se těžko někdy ucítíš po doběhu hůř, než když ses rozhodoval zda jít ( to je taková malá pomůcka na slabší chvíle )

avatar

Žilina u Kladna

Celkem 9586,35 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:55 (2015)
půlmaraton: 2:06:38 (2015)
maraton: 5:22:48 (2012)

Pohoda žena 03.06.2014 09:36:51

>> DavidCz, 03. 06. 2014 09:00:28 s tím, že se setkáš i s negativními reakcemi, musíš na fóru počítat. Ale věř, že ti lidé to myslí dobře. Chtěl jsi poradit a tak tady máš spoustu názorů a úvah. Je jen na tobě, kterou si vybereš a jak se k tomu postavíš. Máš možnost si též nevybrat a najít si časem svou cestu. Nenech se odradit a hlavně se nestaň zatrpklým. Kubovi jsme tady také dávali co proto a podívej běhá, něco se událo, musel k tomu nějak dospět. Třeba to tak bude i u tebe. Přeju ti hodně štěstí! http://behame.cz/…zacit-behat/

Motto: Jak pokračujeme v životě,poznáváme meze svých schopností. S.Freud
avatar

rejca muž 03.06.2014 09:59:47

Já nevím, je to stejné jako kdybych se chtěl naučit gymnastiku a přitom mě to vůbec nebavilo. Stejně tak bych naříkal, že v létě je v tělocvičně dusno, v zimě moc velká zima.

Chce si to stanovit cíl a něco tomu podřídit. To musí být hlavní motivace. Jestli tohle nemá tazatel v hlavě srovnané, tak vážně netuším, co stále řeší.

Ta motivace na překonání „nebavení“ může být výsledek. Tj. že mu bude líp a něco zvládne bez zadýchání.

Taky je otázka jestli běh na něj není ze začátku moc. Nevíme kolik mu je let, jakou má kondici. Fundovaně se nedá poradit vůbec nic. Snad jen, aby i v tom, co ho nebaví zkusil najít nějakou skrytou stránku toho, že ho to bavit začne.

I když v tomhle případě celkem pochybuji. Bude stačit první rýmička a zase přestane běhat a pohodlnost zvítězí. Jestli u něj běh nevyplavuje endorfiny a nemá z běhu uspokojení ani po běhu, tak to je marné – leda to brát jako povinnost a jako prostředek, který je nutno přetrpět, protože vede k cíli. A snad možná někdy více.

Jinak i plaváním se dá budovat kondice…

Motto: Aktivně sportoval - skákal do řeči a vrhal stín.
avatar

Černé Voděrady

Celkem 21480,38 km
Minulý měsíc 131,76 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 03.06.2014 10:13:39

>> DavidCz, 03. 06. 2014 09:00:28 Davide, když jsem četla úvodní příspěvek, hned mě napadlo, že tě běh nebaví – nechytl – mj. také proto, že jsi běhal málo často. Teď to píšeš sám, 1–2× týdně „svátečně“ vyběhnout… v tom to myslím hodně je. Tvůj plán vyběhnout nebo aspoň vyjít v principu denně, minimálně obden, je dle mého velmi dobrý. Člověku se kolikrát prostě jen nechce vylézt ven do deště, zimy, tmy… ale venku již to za chvíli běží samo. Jak vytvoříš návyk, že opravdu (skoro) vždycky, budeš mít vyhráno :o) …a vdí ti, že jsi zpocený… běhej pomalu a oblečený tak (málo), aby ses moc nepotil a jednoduše „se neštvi“ – myšleno jak fyzicky, tak tím pádem i psychicky. Ohledně běhání v zimě ve tmě v lese – dá se v tom najít kouzlo, když budeš mít naběhanou svoji trasu, často ani čelovka není nutná (když je měsíc a/nebo sníh). Endorfinový závislák se z tebe snad stane dřív než přijdou plískanice a tma, pokud dodržíš tu větší frekvenci běhů než 2× týdně… Držím palce!

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 03.06.2014 10:35:05

>> Fishus, 03. 06. 2014 09:22:53

Když mě něco láká, ale nebaví mě to? Není to jak svého času říkal jeden náš talentovaný politik oxymoron?

>> MartiNo, 03. 06. 2014 10:13:39

Souhlasím, běhat jednou, dvakrát týdně připadám si jako chronický začátečník. U mě stačí k dobrému pocitu vyrazit na běh aspoň obden, většinou mě udělá radost i jen 7 – 8 kilometrů. Jen potřebuji nejlépe několikrát v měsíci něco delšího, aspoň 2 hodiny. Jako motivace u mě spolehlivě funguje přihlášení na nějaký závod, který u mě budí minimálně respekt. ;-)

avatar

Praha

Celkem 14588,46 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:55 (2013)
půlmaraton: 1:17:41 (2013)
maraton: 2:56:52 (2012)

marek27 muž 03.06.2014 10:50:27

Pročetl jsem celé vlákno, takže už jsem úspěšně zapomněl, které všechny způsoby motivace autor hned v úvodním příspěvku zavrhl. Přišlo mi, že všechny, ale kdyby náhodou změnil názor…

Především nechápu, proč bych měl běhast, když mne to nebaví. Existují stovky jiných činností se stejně příznivým (nebo příznivějším) vlivem. Když už se ale rozhodnu běhat, chce to klombinovat s dalšími aktivitami sporty. Kolo, posilování, kolektivní hry, procházky…

Někomu pomůže stanovit si pravidla typu každý den uběhnu alespoň dva kilometry. Otázkou je, zda to nepřinese jen zbytečný stres. Navíc vybíhat kvůli dvěma kilometrům ani nemá smysl.

Spíš bych se zaměřil na spojení běhu s něčím, co mne baví. Někdo nosí GPS a pak si prohlíží mapy, vyhodnocuje aktivity atd. Jiný běhá pro kešky, další do práce nebo z práce. Někomu vyhovuje běhat ve skupině nebo jen s jedním kamarádem. Všechno jsou to možnosti, které nám pomohou vyběhnout i ve chvílích, kdy se nám moc nechce.

Zima je jen zbytečný strašák. Hobík si jde zaběhat na hodinu, na takovou dobu se není problém přiměřeně obléct, aby neprochladl. Já třeba v ošklivém počasí běhám rád. Protože ta sprcha potom stojí za to…

Závěr je jasný. Pokud chce někdo běhat a nebaví ho jen běh samotný (přijde mu nudný, jednotvárný), je třeba experimentovat. Existuje obrovské množství možností. Jen než prozkoumá, co všechno ho baví nebo nebaví, má v nohou tisíc kilometrů. :-)

Motto: www.marek27.cz
avatar

Celkem 13259,11 km
Minulý měsíc 211,02 km
10 km: 0:48:05 (2017)
půlmaraton: 1:45:47 (2023)
maraton: 4:02:52 (2024)

nahum muž 03.06.2014 12:06:37

Jen pro zpestření moje oblíbená motivační videa, třeba někomu pomohou :) Rise & Shine! Live Your Dream & Master Life

Motto: Nikdy nesoupeř s blbcem. Stáhne Tě na svou úroveň a tam Tě převálcuje svými zkušenostmi.
avatar

Partizánske

maraton: 3:20:21 (2017)

HARDCLIMBER muž 03.06.2014 12:28:51

No neviem po prčítaní tohto vlákna ako ďalej…ale nie…včera som si bol zabehať a bežať po lúke a lese cítiť pri tom vôňu lesa a prírody jevec ktorú som nezažil asi 12 – 15 rokov…a vrátil som sa k tomu…kedysi MTB a dosť…potom už spomínaná pauza a teraz som späť…fajčil som cez 20 cig denne a poviem ti začiatky behu boli divočina a plazil som sa s infarktom na jazyku domov,ale kdesi sa čosi vo mne prebralo a žije to …neviem či je to práve tá motivácia…život ide ako sviňa a nemienim ho dožiť v domove dôchodcov ale aktívne…nemusíš nutne robiť beh vrcholovo ale pre radosť a pocit z toho že nejaký zasraný kopec vybehneš ako nič a ostatný sa tam driapu ako o život…alebo turistika alebo akýkoľvek pohyb v prírode…sused bajkuje ale keď mu pviem poď behať tak ide a potom ide zase plávať…nerieši primárne jeden šport a je fit…nech ti to behá…

Motto: nie je hamba padnúť...ale zostať ležať...
avatar

Celkem 10767 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:30 (2016)
půlmaraton: 1:43:59 (2014)
maraton: 3:48:55 (2014)

running turtle muž 03.06.2014 12:34:23

*>> DavidCz, 01. 06. 2014 18:45:18*Nás to prostě baví. To je celé. Kdyby nás to nebavilo, dělali bychom něco jiného. Motivace a endorfiny se dostavují, jen když něco děláš rád.

avatar

Kladno

Celkem 90 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:04:59 (2015)

strejda6 muž 03.06.2014 13:42:26

já přestal kouřit, a před rokem a půl jsem zkusil uběhnout 3km, a šsl jsem každou chvíli, po pár dnech to šlo, začal jsem běhat kolem 10km 4*týdně a kamarád vymyslel maraton. Chytal jsem se za hlavu, četl o tom a stáhnul tříměsíční plán, běh mě bavvil nejvíc po doběhu, a ve volnych dnech kolo,výlety, plavaání,pink a tenis. Plán na 3:30 jsem splnil na 85% a měl to za 3:31. Už jsem uběhl několik maratonů,ale nejlepší je odpočinek týden před, stejně to nevydržim a jdu se pomalu s úsměvem vyklusat. letos ještě na 1nebo 2půjdu, ale potom začnu zkoušet tempo na kratší. Vím,že se mělo začít obráceně, já jsem ale vdečnej, že jsem se zvedl z gauče.15kg dole taky super Doporučil byccch ti se přihlásit na 1/2 maraton a stanovit si čas a stáhnout plán.Vydžet, a pár dní po závodě se rozhodneš jestli budeš pokračovat v běhu, nebo hledat dál. Určitě to dáš:-)

Motto: Všechno zlo pochází z Moravy (Dagmar D.)
avatar

Púchov

Celkem 68326 km
Minulý měsíc 466 km
10 km: 0:36:39 (2010)
půlmaraton: 1:19:49 (2007)
maraton: 2:50:02 (2007)

Rosi muž 03.06.2014 13:46:09

>> DavidCz, 03. 06. 2014 09:00:28

ja bývalý tiež futbalista som behanie nikdy nemal rád. Takže som sa mu na treningoch snažil uspešne vyhýbať :-D. Až raz sme sa s kamaratom dohodli že ideme chudnúť. Obaja sme mali okolo 100kg takže vyhráva ten kto najviac schudne. Boli sme kolegovia v práci takže sme sa každý pondelok v práci vážili a kontrolvali sme svoje kg. Kedže som suťaživý typ človeka tak som ho chcel poraziť. Začal som cvičit a .............. musel som začať behať. Beh bol pre mňa nutné zlo, ale kedže som chcel vyhrať tak nič iné mi nezostávalo. Behal som obdeň. Proste či sa mi chcelo alebo nie vždy som sa snažil vybehnuť a nasilu odtrenovať. Toto trápenie pre mňa trvalo asi 4 mesiace. Medzitým som schudol 15kg. Bol som maximalne spokojný, takže som všetko zavesil na kliniec. Už som nepotreboval nasilu behať, cvičiť. Po pár týždnoch ničnerobenia mi ale niečo začalo chýbať v živote. Nevedel som čo to je až raz som sa len tak zobral a išiel si zabehať. Ano to čo mi chýbalo bolo behanie. Telo a duša si na tento pohyb tak zvyklo, že odvtedy beh milujem. To je môj pribeh, takže moja rada je že zatni zuby – nechty a vydrž pár mesiacov pravidelne behať aspon 3–4 krát do tyždna. Verim že beh ako taký si určite oblubiš :-)

avatar

Poprad

10 km: 0:34:36 (2014)
maraton: 2:40:46 (2015)

runtachykard72 muž 03.06.2014 13:51:56

Nebavilo ma to s 91kg lipidobremenom vecným.V súčas­tnosti sa zúžilo na 67kg a ruka v ruke s týmto sa dostavil entuziazmus,mo­tivácia a personalatribú­ty,ako-flexibilita,vy­trvalosť,trpez­livosť,DISCIP­LÍNA(tak potrebné v živote),plus ako bonus supermanvizáž a rýchlosť čierneho pantera…vrrrrRRRR­rrr,jedu Pechek-ovi po krku ! …to všetko núka beh.Chop sa jedinečnej,šance a nepremrhaj ju!..dnes je akcia…pusťte bratra bežet,pusťte bratra bežet..idem dať do žily cca 25km..woooow

Motto: .... A z vlku jsou dnes malamuti a z nočni mury prosty sen. A na ten sen je spolehnutí. Můj bože, to je krásný den.
avatar

vira muž 03.06.2014 15:32:30

Souhlasim s Berenigue. Musíš si v životě najít naprosto osobní cestu.Když po ni půjdeš, dostaneš se do harmonie se sebou samým, půjdeš do dálky. Abys našel tu svou cestu, musíš plout proti proudu a snášet trápení a pot.Potom zjistíš, kdo doopravdy jsi. Zjistíš, jestli ta tvoje cesta je běh ( asi ne ), kolo, plavání, fotbal, šachy nebo třeba studium. Hlavně se s nikým nesrovnávej. Kdo jen napodobuje druhé, ve skutěčnosti sám nežije. Hodně štěstí

avatar

Desert muž 04.06.2014 07:43:02

>> DavidCz, 03. 06. 2014 09:00:28

tak běhej, kdo ti v tom brání, na druhé straně, když se ti nechce, s tím ti nepomůže nikdo,

avatar

svbezec muž 04.06.2014 12:49:46

Prava motivacia vyrasta zvnutra, takze sa nepotrebujes zvonka nijak motivovat. Myslim podla toho co pises, ze problem je v tom ze telo jednoducho nie je v dobrom stave, takze ked chces behat, jednoducho behaj bez ohladu na to co si myslis, ked pridu pred vybehom pochybnosti, jednoducho ich stopni a bez, urcite nebude po behu tvoj stav horsi. Ked budes nejaky cas behat aspon 4–5× tyzdenne cca po 1–2 h (alebo bicyklovat 2–4h)tak budes inde a pocity budu uplne ine, az potom sa rozhodni ci v tom budes pokracovat alebo alebo znizis frekvenciu alebo si najdes nieco ine. Teraz tvoje telo asi nie je v takom stave aby si sa mohol slobodne rozhodnut. Z mojho pohladu je to v podstate povinnost takze nema cenu rozmyslat nad tym ci ta to bavi:-)

Co sa tyka toho co koho motivuje to je vec osobneho zamerania , ja beham koli tomu aby som bol v prirode, vzdy bezim inokade podla momentalnej nalady. Ked si cestou do alebo z prace dam 2h lesneho behu tak sa citim cely rok ako na dovolenke:-)

Este by som chcel zdoraznit jednu vec, ze prvorada by mala byt praca na spravnej forme – to je predpokladom pokracujucej motivacie a celkovej prospesnosti aj dobreho pocitu. (Je dobre sa ucit aj tam kde sa o tom nieco vie – Tai-chi, Joga…)

Inak tiez som pred casom behaval iba ked uz bolo tak hnusne ze sa nic ine nedalo, oproti biku sa mi to zdalo dost nudne. Zmena nastala az prechodom na prirodzene behanie, zrazu je to take lahke, prirodzdene a neporovnatelne zmysluplnejsie.

Este co sa tyka toho behania v zime mozno staci si kupit poriadnu celovku.

Nalezené položky: 54 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.