Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Je tento trénink chybný, prosím?

Je tento trénink chybný, prosím?

Nalezené položky: 58 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Peta8 muž 08.08.2014 16:56:20

Dobrý den.

Přes léto se připravuji na zaběhnutí kvalitnějších (alespoň pro mě) časů na 10 km. Kvalitnější znamená pod 38 minut (pravidelně běhám asi rok a půl), zatím mám oficiální osobní rekord 39:25 min (a bylo by to zřejmě lepší, kdybych první dva kilometry neměl za 7:10 min :-)).

Spíš se chci však zeptat, zda jestli není něco na mém tréninku špatně, jestli mu něco nechybí, …

Ptám se, protože se pořád cítím docela unavený, tuhé a bolavé nohy, a spíš se stále zhoršuji.

Pravděpodobně je to běháním, protože když třeba plavu nebo jedu na kole, tak se cítím dobře. Strečink provádím, strava sice není úžasná, ale úplně nejhorší také není.

Vím, že rady s tréninkem nejsou zadarmo, ale třeba se na moje trénování třeba někdo podívá; pokud ne, pochopím to.

Co se týká tréninku samotného, vím, že tam chybí třeba intervaly, ale při těch moje nohy docela trpí, tak je moc nepraktikuji. A taky nějakým přesným tréninkem se svazovat nechci. Běhám podle pocitu hlavně, a aby mě to bavilo.

Za každý postřeh velmi děkuji.

Plán je na adrese http://www.nabla.cz/…nk-2014.html

Přeji hezký den.

Petr

avatar

Modra

Celkem 1869,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:33:55 (2016)
půlmaraton: 1:20:51 (2016)
maraton: 2:58:16 (2016)

martines muž 08.08.2014 18:14:51

je tam toho podla mna dost spatne:-D …ale ja som tiez neni nejaky skuseny bezec tak snad ti pomozu iny ;)

avatar

Celkem 10672,18 km
Minulý měsíc 12,4 km
10 km: 0:45:02 (2014)
půlmaraton: 1:41:12 (2014)
maraton: 3:56:52 (2012)

RoobertG muž 08.08.2014 19:33:26

Je tam hodně zátěže bez přestávek k regeneraci. Také při přípravě na 10 km není nutné běhat půlmaratony. Podíval bych se po nějakých programech např. na běžecké škole a podle toho plán modifikoval.

Motto: spěchej pomalu
avatar

Peta8 muž 08.08.2014 21:11:42

Abych to upřesnil, já se primárně na 10 km nepřipravuji. Běhám totiž skoro všechno, od 5 km po maraton, krosy, triatlon. Plánuji i běhy do vrchu.

Snažím se řídit podle toho, jak se cítím, ale nějak se nemůžu dostat do pohody. V lednu jsem naběhal přes 300 km bez problému, i s chozením do práce. Teď mám volno a tolik mi to nejde.

avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 08.08.2014 22:55:36

Máš tam hodně těžký dny, kdy běháš ráno i večer ve slušným tempu a pak máš třeba 3 dny za sebou volno. Zkus tak nevynechávat a trochu tu kilometráž rozložit do více dní, tím spíš, když si stěžuješ na únavu. Před závodem nemusíš mít volno, zkus třeba opatrně 5–7km tempem 6:00 – 6:30 s několika rovinkama nebo lehkými sprintíky prokládanými chůzí. Mám vyzkoušený, že když před závodem hodně odpočívám, neběží se mi dobře nebo mám tendenci přepalovat. Každý to má jinak, musíš zjistit, co ti vyhovuje, ať to pak při pokusu o osobák použiješ. Zatím o nic nejde, ber závody jako trénink a nepropadej pesimismu, když to někdy nejde. Já se na svý závodní tempo desítky v tréninku prakticky nedostanu, ale pak na závodě, když jsem odpočatej, obuju si lehký boty a běžím s davem, připadá mi to tempo ze začátku docela snadný.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Peta8 muž 08.08.2014 23:26:11

Děkuji za postřehy.

Delší pauzu si dávám většinou před nějaký svižnějším během, abych byl trochu odpočinutý a nebylo to vyloženě trápení.

Před závodem zkusím trochu svaly nastimulovat, zjistil jsem, že mi také nesedí těsně před závode vysadit.

Jinak co se týká tempa při závodě, je to tak, jak píšeš. Na půlmaratonu jsem měl co dělat, abych ze začátku nešel pod 4 min/km. Když to běžím v tréninku, přijde mi to jako trysk :-)

avatar

Praha

Celkem 10031 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2014)
půlmaraton: 1:24:41 (2014)
maraton: 3:39:14 (2013)

Valerius muž 10.08.2014 17:22:18

Nevím co si dělal za sport před během, ale po roce a půl běhání si dávat v jednom týdnu 2 půlmaratony v tempu a ještě pak desítku v tempu blížícímu se závodnímu mi přijde dost ulítlé. Každému vyhovuje něco jinému, u mě hrál roli dostatek času. U mě došlo k rapidnímu zlepšení časů asi až po 3 letech běhání (sportuji od 6ti let), tréninky jsem nijak neřešil a spíš běhal podle pocitu 4–5× týdně a jen jednou za týden nějaké intervaly. Tím chci jen lehce varovat aby u tebe nedošlo k přetrénování a nějakému zranění. Já když běhám nějaký týden víc než jsem zvyklý, tak to právě hned poznám na únavě.

Jak už tu kolega radil, také bych doporučil lehce rozložit kilometráž do více dnů. Časy bych tolik neřešil a ono přijde další zlepšení samo. :)

avatar

Praha

10 km: 0:29:57 (1992)

Trepifajxl muž 11.08.2014 12:54:28

intervaly, intervaly, intervaly.. .to ti tam tedy opravdu chybí, když tak mi napiš a já ti pošlu jaký zhruba běhat

Motto: není důležité zúčastnit se, ale vyhrát!
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 11.08.2014 13:39:57

>> mulisak, 08. 08. 2014 22:55:36

S tym, co si mu poradil, by som suhlasil, az na tu subjektivnu odbocku, ako sa nedostanes ani na svoje zavodne tempo desiatky v tréningu. Nuz, asi preto, ze trenujes hlboko pod svoje moznosti… So svojimi osobakmi na 800 az 3000m by si mal behat minimalne o minutu rychlejsie na 10km. To by sa Ti potom to tempo na 10km uz nezdalo ani spociatku take pohodove (asi nemusim dodavat, ze 5ku by si mal mat tiez aspon o 30s rychlejsiu – skratka na level svojho potenciálu si behas fakt na pohodu – nic zle na tom nie je, len neviem, na kolko je to pre iných relevantne a hodne nasledovania z pohladu treningovej pripravy). Tym nechcem kritizovat Tvoju vykonnost, len poukazujem na znacne skreslenie Tvojho pohladu.

>> Trepifajxl, 11. 08. 2014 12:54:28

Hlupost, s prepacenim. Co mu tam chyba je konzistentnost, frekvencia behov, ich primeranost v dlzke a v kontexte celkovej kilometraze a tiez primeranost v rychlosti behu. Behat tempove behy v tempe, ci rychlejsie, ako je osobak na 10km? Cele zle. V prvom rade je treba behat kazdy den, alebo aspon, co najviac dni v tyzdni, ak sa da bez prilisnej vycerpanosti (5× je minimum, ak sa bavime o výkonnostných cieloch). Behy by mali byt v rozmedzi 25% v dlzke, s obcasnym dlhsim behom, ktory moze byt aj o 50% dlhsi, ako priemer, rozhodne vsak nie kazdy tyzden, inak si koledujes o drevene nohy a neustaly pocit unavy, ktory zvacsa signalizuje presne to, ako sa clovek citi – zodratost a vycerpanost. Cielenu intenzitu, pripadne inervaly by som zaradil az po 3–4 solídnych mesiacoch pravidelného behania so stabilnou az zvysujucou sa kilometrazou. Dovtedy je to len stavanie pyramidy vrcholom smerom nadol.

avatar

Praha

10 km: 0:29:57 (1992)

Trepifajxl muž 11.08.2014 19:21:20

Mato: já o voze a ty o koze, co? Ale hádat se s tebou opravdu nechci :-)

Motto: není důležité zúčastnit se, ale vyhrát!
avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 11.08.2014 23:04:07

>> Mato, 11. 08. 2014 13:39:57

Mato, jako každý správný hobík přece trénuji na maratón :-)) Alespoň, co se intenzity týče. Týdně mám 1–2 tempový běhy v tempu kolem 3:50, tedy rychleji než moje odhadované maratónské tempo. Svůj progress průběžně testuji na kratších distancích, protože na maratón zatím nemám dostatečnou kilometráž. Plánoval jsem, že ho poběžím až dám desítku pod 35, ale spíš to ještě odložím do 5km/16 nebo 10km/34, i když to nemusí nastat nikdy. Když jsem loni poměrně nečekaně zaběhl 800m pod 2:04, bylo lákavé začít uvažovat o čase pod 2 minuty. Na jednu stranu jsou to jen čísla a jelikož většinu mého tréninku tvoří souvislé běhy do práce nebo z práce, je pro mě časově a logisticky výhodnější trénovat maratónsky. Může to vypadat, že trénuji pod svoje možnosti, ale když dojedu do práce na kole a běžím večer domů 5–7km tempový běh v rámci 12–15km běhu, následující ráno musím do práce taky po svých (kolo mám v práci) a 12–15km@5:00–6:00 je někdy kvůli únavě a bolavým svalům pocitově horší než předchozí tempo. K cílenému tréninku na 5/10 km nebo dokonce 800/1500m by to chtělo aspoň jednou týdně na dráhu, ideálně s běžeckým partnerem, protože běhat sám v takové intenzitě je těžké. To je čas navíc, kterého moc nemám. Na dráze při bězích tempem desítky a rychlejších je hezké, že mám pocit, že skutečně běžím/trénuji a pouze neklušu. Ale minulý týden jsem běžel závod na 300m, 800m a pak, protože je mi dráha vzácná a byl jsem v euforii, jsem si dal 10×100m hodně svižně (ne vyloženě sprintem) s mezichůzí 100m. Ani mi nepřipadlo, že to hrotím a přesto mě z toho několik dní bolely nohy a hlavně achilovka. To jsem ani neměl tretry, ve kterých je to prý ještě horší. Mám tedy obavu, abych se na dráze neprotrénoval k invaliditě. Proto mi spíš vychází jako lepší moje „maratónská“ cesta, která ještě pořád vede ke zlepšování na všech distancích. Ale budu ti vděčen za každou radu, protože víc než samotný maratón mě zajímá, jak až se mohu zlepšit na libovolné distanci. Kdybych si měl vybrat, jestli chci jednou vyhrát pětku za 16:05 nebo být čtvrtý za 15:59, chtěl bych to druhé.

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Peta8 muž 12.08.2014 16:14:40

Děkuji Vám za další příspěvky.

Vím, že je to rozkouskované, ale nejsem si úplně jist, zda bych vydržel běhat každý den. Asfalt mi tolik nesvědčí a úplně vyhnout se mu nemůžu. I když bych se možná rozběhal.

Neřídím se nějakým plánem, ale rozhodl jsem se, že budu běhat tak, jak se budu cítit, ať už fyzicky nebo psychicky. Je ale pravda, že mi to teď o prázdninách moc nejde a spíš se zhoršuji.

Každopádně zkusím trénink trochu upravit.

Děkuji.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.08.2014 09:01:30

>> mulisak, 11. 08. 2014 23:04:07

V pohode a som rad, ze si to nebral, ako osobny utok, to som fakt nechcel. Nakoniec, vsetci tu trénujeme ako hobici/amaterski bezci, co maju v zivote podstatne dolezitejsie povinnosti, ako absolvovanie tréningu. Beztak neberiem vyhovorky typu „nebol cas“, „nedalo sa“, atd. Je to len o manazmente casu a discipline. Iste, zivot postavi do cesty necakane prekazky, ale pri troche flexibility, discipline a sebazapreni, sa taketo neobiditelne prekazky daju minimalizovat na 1–2 mesacne.

Aby som trosku radu generalizoval a bola pouzitelna aj pre zakladatela vlakna, tak uvediem: Nemoznost behat na drahe, ci neochota (z akehokolvek dovodu) vôbec nie je na prekazku rychlejsim vykonom na tratich 3–10km. Iste, ked vrchol sezony ma byt na drahe, tak je vhodne aspon niekolko tazsich treningov na nej absolvovat, lebo akceleracia a spomalenie na rovine a v zakrute moze cloveka dost rozhadzat. Osobne na drahe po navrate k sutazeniu vôbec netrenujem. Skratka mi to nerobi dobre, nebavi ma to po rokoch trenovania a pretekania na nej a nepovazujem to za prinos pre svoju vykonnost. Nasiel som si niekolko odmeranych usekov roznej dlzky, kde chodim behat svoje tazsie treningy a plne mi to postacuje. Tiez casto beham treningy po ceste do a z prace, pripadne velmi skoro rano pred pracou. Vacsina tazkych usekov sa da zvladnut do 35minut aj s medziklusmi, najma ak nie su prilis dlhe.

Ak Ta na druhy den bolia nohy tak, ze musis az o minutu na km spomalit svoje bezne treningove tempo, tak si to den predtým prehnal. Iste, niekedy je aj takyto trening nutny, ale tak mozno 2–4× za sezonu. Inak ma byt treningova intenzita PRIMERANA. Tempove behy: v Tvojom pripade bezat 7km v tempe 3:50/km je bud malo, alebo pomale. Ak v tomto tempe, tak aspon 15km, inak 3:35–40/km v dobe trvania cca 30min, prvy kilak mozno 3:45. potom to treba uz zacat stupnovat. Ak dokazes bezat 2:04 800vku bez rýchlostného tréningu v Tvojom veku, tak som si skoro isty, ze po kopcovo a merne rychlostnej priprave by si dal okolo 1:55 az 1:57. Patnastku po zvyseni kilometraze na 450–500km/mesacne aj pod 4min a 5ku? Ktohovie, neviem aky si somatotyp, ale 15min by bol skromny ciel.

A to netreba chodit 3× do tyzdna na drahu, dkonca ani raz, s výnimkou poslednej pripavy na 4–6 tyzdnov. Ak nechces behat drahove zavody, tak vôbec nemusis. Dobry trening specialneho tempa je aj fartlek, ale riadeny, aby si sa prilis neflakal. Da sa odbehat do 30min, v ramci cesty domov, ak nemusis cakat na semaforoch – priklad, rozklus 3km s par rovinkami, potom 6–8×3min rychlo/1min stredne (nie pomaly), ci 15×1min rychlo/1min stredne, 6min – 5min- 4min-3min – 2min 1min rychlo s medzibehom o 40–50s/km pomalsom, ako usek v trvani 3min, 2min, 2min, 1:30 a 1min. Tempo rýchlych usekov sa stupnuje, ako sa usek skracuje. Napokon si najdi cca 1km usek a mozes na nom behat aj merane useky v dlzke 1km az 3km, to na desiatku plne postacuje. K dvom tazsim tréningom v tyzdni pridaj este den predtým 6–12 roviniek v tempe 1500m az 3km závodu, aby si telo pripravil na dalsi den a trosku natonizoval svalstvo. Po par tyzdnoch sa Ti uz nestane, aby si po rovinkach a dvoch krátkych usekoch bol rozbity. No a napokon to najdolezitejsie – ak sa da a mas nejake ambície urobit nieco so svojimi casmi, tak rozhodne navys celkovy objem minimalne o tretinu s vyhladom dvoch rokov o 50–60%, aj za cenu docasneho spomalenia ostatných behov. Odporucam vsak navysovat spociatku kilometre v tazke dni (dlhsi rozklus a vyklus su fajn) a ponechat lahke dni, ako su (plus tie rovinky, co som spominal).

>> Trepifajxl, 11. 08. 2014 19:21:20

Asi sme sa fakt nepochopili a doteraz to nechapem, co si chcel povedat tym prvym príspevkom. Ak tam bola ironia, tak mne uplne usla. Ako som spominal, autorovi prvého prispevku by som intervalovy trening predpisal az na poslednom mieste.

avatar

Brno

Celkem 19689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:24 (2014)
půlmaraton: 1:17:52 (2016)

mulisak muž 13.08.2014 22:59:44

>> Mato, 13. 08. 2014 09:01:30

Moc děkuji za rozsáhlou odpověď. Nesedí mi tam, že radíš zpomalit trénink, po kterém jsem druhý den rozlámaný a sotva klušu a zároveň, že 7km@3:50 je na mě pomalé, ale já jsem rozlámaný právě po těch 7km@3:50. Nesouvisí to s mojí docela neběžeckou postavou, číslo 32:

https://onedrive.live.com/?…

Výška 187, váha 77, stejně jako jsem měl na střední škole. Mám široký ramena, avšak od pasu nahoru jsem vyhublý, ale ty lýtka mi běháním snad ještě zmohutněly :-( Tvoje predikce mých potenciálních výkonů se čtou dobře, ale nechceš je teď poopravit? Pravděpodobně nejsem čistě vytrvalecký typ. Pro ilustraci, teď v pondělí jsem běžel osobák na 1000m pod 2:42 a nebylo to na krev. Dneska jsem se chtěl pokusit o osobák na 10km, ale necítil jsem se úplně dobře a pršelo a proto jsem se rozhodl dělat známému vodiče na desítku tempem 3:30. První kolečka pocitově úplně lehká, tempo vyrovnané 83–85s na kolo, ale pak mi zatuhly stehna i ruky, začal jsem trpět a po 5600m to vzdal, ostuda!

Určitě zkusím ty fartleky, rovinky a navýšení objemu. Rozumím dobře, že doporučuješ jednou týdně 30 minutový tempo běh a k tomu jednou týdně nějakou formu fartleku nebo úseky v délce 1–3km?

Motto: KISS (Keep it simple, stupid) in both running and programming
avatar

Sloviensko

rudo muž 13.08.2014 23:24:41

>> mulisak, 13. 08. 2014 22:59:44

mal si si tie dni vymenit najpr vodica na 3:30 a na druhy den osobak na 1km

takto to nesadlo

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 14.08.2014 00:16:54

>> rudo, 13. 08. 2014 23:24:41

Termínovku závodů si Pavel vybírat nemohl, prostě v pondělí byl Morenda míting 1 km a dnes byl Triexpert cup 10 km.

Jinak, Pavel to po 5,6 km nevzdal, ale závod intervalovým způsobem dokončil, v čase 38:31, s posledním kolem za velmi slušných 1:14. Kdyby přitom nepomáhal zmíněnému běžci i v dalších kolech, tak nemusel zpomalit tolik, aby se nechal dostihnout o kolo a pak o dvě kola, takže by čas byl jistě lepší, ale to je jedno, i tak odvedl výborný vodičský výkon.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Sloviensko

rudo muž 14.08.2014 02:39:34

>> Petr Kaňovský, 14. 08. 2014 00:16:54

jj ja som to bral z hladiska fyziologie aspon bude vediet ze preco mu ta 10km nesla

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 14.08.2014 08:33:54

>> mulisak, 13. 08. 2014 22:59:44

Jasne, ta rada znela ako oxymoron, ale mal som na mysli treningy typu 10×100m, ci 300 a 800m (chapem, to boli zavody), po ktorých by bola vacsina rozlamana, najma ak nie su zvyknuti na anaerobne useky. V podstate si absolvoval dva preteky a desat sprintov v jeden den. Ak nebehas pravidelne rovinky (BTW, tie sa maju behat kdekolvek od tempa 5ky, do tempa 1500ky s dostatocnym medziklusom, pre strednotratiarov az do tempa 800vky, rychlejsie rovinky su uz sprinterskym tréningom, kde je nutna dlha pauza od 4 do 10min). Tie tempa – cca 30min, zacat 3:45 a stupnovat az do 3:30–35, podla pocitov a pocasia. Ked nie je dobry den, staci mierne stupnovat, tak o 5s/km – v podstate vyrovnane tempo. Cas od casu mozes dat dlhsi stupnovany beh – povedzme 15km – od 4:10 do 3:40/km, prakticky bez rozklusu a bez roviniek, mozno tak zo 5min na zahriatie. Taketo treningy vsak musia ist ruka v ruke s dlhsimi behmi (vyrazne nad 20km), inak to telo neabsorbuje. Ak si rozlamany s tempevho behu, tak asi pouzivas nespravnu techniku. Skus si ich na zaciatok rozdelit na 4 dvojkilometrove useky s velmi krátkymi medziklusmi – povedzme 45–60s a sustred sa na techniku behu a udrzanie tempa. Pri tak krátkych pauzach Ti moc tep neklesne, ale nedostanes sa cez hranu, kedy uz bezis krcovito. Ak to v pohode zo 3× zvladnes, tak to zvladnes aj suvisle. Pri tempovych behoch nezalezi na tom, ci maju 8,4km, 9,2 alebo 10,7km. Ide o schopnost sa sustredit, neist cez hranu (nepretekat to) a zaroven nebyt k sebe prilis makky. Viac ako presne cisla priemerného tempa su zaujimave pocity a najdenie toho bodu, kedy a za ktorym by si sa uz prehupol do cervenych cisiel. Osobne som zastancom neuplnych cisiel pri vzdialenosti, nech to cloveka nelaka k behaniu si osobakov na tréningoch. Na to su preteky a energiu si treba setrit na ne.

Fartleky a dlhsie useky (nad 1km) mozes striedat, jeden tyzden jedno, druhy tyzden druhe. Obecne mozes absolvovat aj tempovy beh, aj fartlek/useky v jeden tyzden. Zavisi to vsak aj od toho, ako rychlo vies regenerovat. S bezcami mam najlepsie skusenosti s dvoj az trojdnovymi medzerami, medzi narocnejsimi tréningami – v zavislosti od celkového objemu (cim vyssi a castejsie treningy, tym rychlejsie bezec regeneruje) a typu bezca – rychlostne nadany bezec sa lahsie zregeneruje po usekoch, ako po tempách a z dlhého sviznejsieho behu moze mat tazke nohy aj 5 dni. Naopak, typicky slow-twitch, v ktorom by si sa 100vky pod 14s nedorezal, ani keby mu hrozila smrt, bez problemov zvladne dva tempace tyzdenne aj dlhy beh, ale z rýchleho tréningu (v tempe rychlejsom ako 10km zavod) je vyplieskany aj na 5–7dni.

Postava a vykony – nie nechcem to opravit, ak navysis objemy a budes sa rozumne stravovat, tak 3–4kg zlezu aj same bez nejakého snazenia sa o super zdrave stravovanie sa. To uplne staci na slusne casy do 10km, najma vsak okolo 5km. Iste, maraton za 2:20 u vyse 70kg chlapika (bez ohladu na vysku) je malo videny ukaz, ale predpokladam, ze by si bol spokojny aj s 2:30. Taku 5ku a nízkych 15min, pripadne aj lepsie, vôbec nevidim ako nerealnu zalezitost. Pod 32min 10ku uz asi tazko okolo 40ky, ale nemozne to nie je. Chcelo by to vsak 500 a viac km mesacne a zostat zdravy.

avatar

Praha

10 km: 0:29:57 (1992)

Trepifajxl muž 15.08.2014 14:17:18

Mato: ne, žádná ironie tam nebyla, prostě jen vím, že intervaly mu chybí a basta. Kromě toho mi přijde děsně naivní dávat tak komplexní a ucelené rady někomu, koho neznáme, jen na základě náhledu do TD, to prostě není relevantní přístup, proto jsem taky nedával žádné konkrétní rady, to jsem chtěl řešit až kdyby se ozval mailem a po vyptání na podrobnosti. Ty ovšem ihned vidíš až za řádky a víš, že je to hloupost… (sic!). Navíc jsem nikde nepsal, že jenom intervaly na dráze, ty bych doporučil 1× týdně. Mám zrovna nyní vymyšlený rozpis intervalových tréninků na dráze, které se mi osvědčují u dcery, které je 15 a je výkonnostně v podobné situaci, tj. zlepšujeme její desítku pod 40, pochopitelně toto opět nejde zevšeobecnit, ale jako základ návodu postačí. To že mu chybí intervaly a modelové tréninky na dráze je evidentní. Mé zkušenosti: 35 let aktivně sport (nej. desítka 29.57 před 25ti lety), 10 let trenérské praxe, práce s mládeží.

Motto: není důležité zúčastnit se, ale vyhrát!
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 15.08.2014 15:14:34

>> Trepifajxl, 15. 08. 2014 14:17:18

OK, to je Tvoj nazor a takto uz nevyznieva ako sprvoti. Aj tak som vsak toho nazoru, ze pre hobika, co zapasi s vlastnou (ne)trenovanostou, je intervalovy trening to posledne, co by som mu radil. Ten je pre niekoho, kto uz ma rozvinute zakladne zlozky trenovanosti a chce sa posunut dalej. Ako trener urcite vies, ze prirodzeny posun vykonnosti zlepsovanim vytrvalosti a ANP ma vzdy prednost pred rozvijanim VO2max, ci laktatovej odolnosti (na co sa intervalovy trening prednostne pouziva). OP ma zjavne nedostatky v základoch, sudiac podla jeho treningov a komentov k nim, takze by islo len o stavanie zamku na piesku.

Preto sa mi to javilo ako hlupost a to som aj napisal. Za prostorekost sa ospravedlnujem, za názorom si vsak stojim.

avatar

Praha

10 km: 0:29:57 (1992)

Trepifajxl muž 15.08.2014 19:38:57

Mato: jasně, v pohodě, přece se běžci nebudou hádat. Ale nesouhlasím s tezí, že „zápasí s vlastní netrénovaností“ jak píšeš, ani s tím, že má natrénováno málo vytrvalosti. Ono je to samozřejmě relativní, ale na atleta, kterých chce běžet desítku pod 38, má v tom co poskytl k nahlédnutí poměrně dost tempových tréninků, které nesvědčí o zápase s vlastní netrénovaností a delších tréninků v aerobním režimu, čili vytrvalost tam bude, jsem přesvědčený, že zařazení internvalů a modelových tréninků na dráze by ho posunulo vpřed, rozhodně to chce změnu, vypadnout ze stereotypu, nefixovat si tempo. Dcerce třeba tempové tréninky dělám na nižší intenzity a pak to drtíme na dráze a posouvá se.

Motto: není důležité zúčastnit se, ale vyhrát!
avatar

Sloviensko

rudo muž 16.08.2014 00:29:43

>> Trepifajxl, 15. 08. 2014 19:38:57

a sakra dalsi tatik co intervaluje sve ratolesti

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

10 km: 0:29:57 (1992)

Trepifajxl muž 16.08.2014 07:55:58

rudo: fakt netuším, co je na intervalovém tréninku 1× týdně u 15ti leté atletky špatně… a ani to vědět nechci, minimálně proto, že tím příspěvkem jen spamuješ vlákno

Motto: není důležité zúčastnit se, ale vyhrát!
avatar

Bratislava

Celkem 8391,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:21 (2014)
půlmaraton: 1:47:54 (2015)
maraton: 4:47:14 (2015)

ivan99 muž 16.08.2014 10:28:45

>> Trepifajxl, 16. 08. 2014 07:55:58

  • … že tím příspěvkem jen spamuješ vlákno*

Predsa nazov vlakna je : „Je tento trénink chybný, prosím?“

avatar

Praha

10 km: 0:29:57 (1992)

Trepifajxl muž 16.08.2014 18:28:42

předmětem vlákna je konkrétní trénink konkrétního člověka, který se ptá

příspěvek rudo 00:29:43 s tím nemá absolutně nic společného a vlákno spamuje

samozřejmě nic rudovi nebrání v založení vlastního vlákna na téma „trénink juniorů“, tam si může psát moudra do alelujá

Motto: není důležité zúčastnit se, ale vyhrát!
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 16.08.2014 19:14:00

>> Trepifajxl, 16. 08. 2014 18:28:42

Off topic: často si vzpomenu na prohlášení mojí švagrové, která se čtvrt století pokouší děti naučit pohybové kultury:

„největším neštěstím dětí jsou jejich rodiče.“

Mimochodem obě její děti byli v různých disciplnách mistři ČR ve zcela odlišných sportech (krasobruslení, WW).

Na jedné straně jsou příliš ambiciozní rodiče a jako protipól jsou ignoranti mající doma skutečné talenty. Nikdo z nich nemá šanci… Nebo snad najde informace na internetu? 8-O

avatar

Praha

10 km: 0:29:57 (1992)

Trepifajxl muž 16.08.2014 20:49:33

>> milan, 16. 08. 2014 19:14:00

neposkytl jsem tu žádné informace, ne více, než že dcera běhá jednou týdně intervaly (záměrně, protože do toho nikomu nic není a ani já nehodlám toto téma diskutovat zda atímto způsobem), pokud však někdo na základě těchto NEINFORMACÍ vyvozuje jakékoli závěry, jedná se o pouhou kombinaci hlouposti s drzostí. Víc se zde nebudu k tomuto vyjadřovat, nejen proto, že spamujeme petovi diskusi

Motto: není důležité zúčastnit se, ale vyhrát!
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 16.08.2014 21:34:35

>> Trepifajxl, 16. 08. 2014 20:49:33

Uvedl jsem pouze jedno konstatování a obecnou tezi. Podle vaší reakce padlo obojí na úrodnou pudu. Takže účelu bylo dosaženo navzdory… :-D

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 16.08.2014 22:00:34

>> milan, 16. 08. 2014 21:34:35

Pokud si jeden da prací, na par kliku najde info o divce zabyvajici se vedle 3 sportu na relativne dobre urovni mj. I sborovym + opernim zpevem. Ihmo provokujes nemistne…

avatar

Desert muž 16.08.2014 22:20:19

každej jsme nějakej, :-D

Nalezené položky: 58 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.