Z cyklisty běžcem?
mirek100 04.01.2009 18:38:00
Asi 8 let jezdím na kole, 9000 – 10000 km ročně (asi 350 – 400 hodin), zhruba 15 – 20 závodů různé délky ročně, jsem pracující hobby cyklista. Nejvíc mi jdou časovky, v 2006 jsem byl 6. na MČR amatérů. Z časových důvodů ale uvažuji na přechod k závodnímu běhu, konkrétně k závodům v poháru Iscarex. Žádné maratony nebo něco podobně dlouhého. Běžel jsem zatím dva závody. První zpočátku po rovině, cíl na kopci. Překvapilo mě (pro mě) vysoké tempo od startu (kolem 3:20). To jsem nebyl schopen akceptovat. Když se trať zvedla, většinu soupeřů jsem předběhl a skončil desátý. Druhý závod byl hodně do vrchu (209 metrů na 1,9 km) Skončil jsem 4., ale na 3. jsem ztratil jen 2 sekundy a na druhého asi 12. Z toho usuzuji, že silově jsem na tom dobře a chybí mi rychlost. Otázka tedy zní, jestli jsem ve svých 36 letech a objemech z kola schopen natrénovat takovou rychlost, abych byl schopen v závodě po rovině běžet tempo pod 3:30? A přežít to zhruba 20 – 40 minut, což plus mínus průměrná doba závodu, kterých se chci letos zůčastnit? Pro úplnost dodávám, že kolo úplně vypustit nechci, mám určité povinnosti k týmu a některé závody na kole budu muset kvůli sponzorům absolvovat.
Furi 22.01.2009 22:06:51
Ahoj Mirek,
zaujal ma Tvoj prerod z cyklistu na bežca. Cyklistika je určite
náročnejší šport na čas ako behanie a hlavne cez zimu sa v našich
zemepisných šírkach nedá prakticky v zdraví trénovať. Ale určite Ťa
k tomu vedie aj túžba vyskúšať si niečo nové. Sranda, v práci mám
dvoch kamošov, tiež hobby cyklistov, ktorí točia podobné objemy ako Ty.
Jednému som aj ukazoval Tvoj príspevok ( za minulý rok rovných 10000 km ) a
dušoval sa, že on by neodbehol ani 2 km.
Ale k Tvojej otázke. Prečo nie, podľa toho čo píšeš, nie si od toho
ďaleko. Neuvádzaš síce dĺžky tých pretekov a Tvoje výsledné časy, ale
podľa umiestnenia asi nie si na tom na začiatku bežeckej kariery zle.
Z cyklistiky máš určitú základnú vytrvalosť a silu ( čo takto zamerať
sa na behy do vrchu? ). Myslím, že keď popracuješ na rozvoji tempovej
vytrvalosti a špeciálneho tempa, určite sa zlepšíš aj v Tvojom veku. Do
5 km už zázraky nečakaj, ale nad 10 a práve v tom maratóne máš ešte
veľa času na zlepšovanie ( hoci ako píšeš, behať ho zatiaľ nechceš, čo
Ti kvitujem, k maratónu sa prepracováva cez kratšie dištancie, z ktorých
sa musíme snažiť vyžmýkať maximum ).Pohybový aparát musíš postupne
preorientovať na bežeckú záťaž ( opatrne zvyšovať objemy a kvalitu
tréningu, aby si si neprivodil zranenia ). Ak si pamätáš ako bežal
Armstrong maratón ( dva, tri roky dozadu? ), zabehol ho za nejakých 2:50 a
voľačo a vyhlásil, že to bola jeho najťažšia športová skúsenosť.
Človek by pritom povedal, že by to mal zabehnúť aj rýchlejšie, ale tu sa
práve ukázal rozdiel medzi cyklistikou a behom. Aj taký ospevovaný
nadčlovek a doslova stroj na výrobu energie ( pamätám si ako športový
odborníci a lekári porovnávali jeho fyzické parametre s ulrichovými ) mal
dosť po dobehnutí maratónu.
No, už veľa kecám. Mirek, určite máš na to. Behaj s rozumom ( šetri telo
), s potešením. Netlač na pílu, aj keby si hneď cítil, že výsledky sa
musia dostaviť každú chvíľu ( viem, o čom hovorím ). Ako Ťa napĺňal
bicykel, nech Ťa uspokojuje aj beh!
Držím palce a ozvi sa ako napreduješ.
Furi
Raškovice okr. FM
minusak 23.01.2009 07:38:26
Já jsem také přešel z kola na běh. Na čas 10km: 35:00 jednoznačně máš Je to o božích darech, (stejně jako v cyklistice), my už to můžem jen buď nevyužít, nebo pokazit nevhodným tréningem Nezapomeň jen, že jestli si byl zvyklý na kole pětkrát týdně čtyři hodiny trpět, tak u běžeckého tréningu to takhle nejde!!! Pomalu…, výsledky i tak přijdou.
Drnovice u Vyškova
vsacánek 23.01.2009 10:10:36
Ahoj, taky jsem přešel na běh z kola, i když u mě je to vše čistě rekreační a kondiční a ty jsi jistě s výkony někde jinde. Za 4 roky střední školy jsem najezdil 22 000 km. Na vysoké najednou nebyl čas. Pak jsem objevil běhy do vrchu – můj první závod v životě (nepočítaje středoškolské přespoláky) byla Lysá hora 2006. I přes téměř žádnou přípravu jsem kupodivu přežil. Od loňska běhám i „normální“ závody, zde jsou ale výsledky o dost horší, jak jsou tam ale zařažené kopečky, najednou mám v nich navrch oproti ostatním hobby běžcům. A to teď najedu jen 2 000 km – prakticky jen přes léto nějaké ty cyklovýlety. Abych se zlepšil i na rovině, musím teď nabíhat objemy. Takže zkus nejprv ty vrchy, tam bys mohl opravdu uspět. A na začátek ne takové zrůdnosti jako je Lysá, Králičák a podobně, na to jsou vrchařští specialisti, kteří Ti dost utečou. Taková Buková hora, Lázek, Suchý vrch či Hostýn pro tebe přímo ideální. Tam prodáš své silové schopnosti z kola nejlíp. Jen jak píše Minusak, ze začátku opatrně s frekvencí, délkou a rychlostí tréninků, jinak se rychle zadřeš nebo zraníš.
mirek100 23.01.2009 11:52:12
Mám sice se závody v běhu malé zkušenosti, ale stejné jako vsacánek: jak se to zvedne, mám proti ostatním navrch. Pokud chápu dobře předchozí příspěvky, letošní rok, jako můj první převážně běžecký, bych měl vzít jako adaptační a moc to nepřehánět s objemy ani s rychlostními tréninky. Zatím běhám asi 3 měsíce 4× týdně (stejně jako předtím na kole) 60 – 75 minut, několikrát 90 minut v průměrném tempu kolem 4:35 km/min (používám Forerunnera 305). Takže u toho asi nějaký čas zůstanu.
Dobřichov
honzaherda 23.01.2009 16:58:54
já jezdím 15–25tis km za rok, z běhů víceméně jen závody, letos jsem teda necelých 1500km odběhnul, takže mám podobné předpoklady. V kopci získávám, nicméně můj styl není kdovíjaký a mám 10km za 39–41min. V kopci mohu konkurovat i běžcům dejme tomu 38/10km. Problém je pro mě v tom, že mi odejdou klouby, které nejsou zvyklé na specifický pohyb při běhu. M jsem dal za 3:15 a jistě by šlo atakovat 3hodiny, tam mám vytrvalost z kola. Tempo potrénuj hlavně na závodech, já měl loni 30startů na bězích! To je nejlepší způsob získání formy. Ze zkušenosti mohu říci, že je dobré vytrvalost odtrénovat na kole a běhat spíš tempo – max 10až15km tréninky.
Sprinter 29.09.2009 00:39:14
Ahoj sem taky bývalý cyklistika. Když jsem skončil s aktivní cyklistikou, zkoušel jsem duatlon,ale na trénování je to také časově náročné. Tak jsem tři roky nic nedělal, akorát jako bývalí sprinter chodil do posilky. Začal jsem běhat až letos v květnu. A jako vy, do kopců i po takhle krátkém tréninku uteču komukoliv.Nyní běhám desítku kolem 42min.A to myslím, že při mém tělesném typu (168cm 75kg svalů) není špatný. Asi to fakt cyklisti mají dané v těle. Jen přežít počáteční bolesti
Lichnov u NJ
Dejzinka 29.09.2009 19:26:28
Můj muž je taky v létě cyklista a jak skončí závody na kolech, začne běhat. Je už několik let pravidelným účastníkem Lysá cupu a jak tady zmiňují ostatní, v kopcích má oproti běžcům – specialistům navrch, na rovině mu chybí rychlost, dobře je na tom s vytrvalostí. Třeba letos slezl z kola před dvěma týdny, naběháno má mimo závody prakticky nulu a desítku zvládl teď o víkendu za 37:39, maraton loni za 3:06. Největší problém je ve stavbě těla, protože při 173 cm váží 68 kg, což je na vytrvalostní běhy dost, přitom na kole vypadá směšně, zázrak, že ho ještě vítr neodfouknul. Preferovat nechce nic, tak asi nebude v ničem vynikat.
Eviku 29.09.2009 19:37:09
Že vraj dosť,ve´d to je na chlapa mušia váha.
Sprinter 29.09.2009 22:58:48
[quote=Dejzinka]Můj muž je taky v létě cyklista a jak skončí závody na kolech, začne běhat. Je už několik let pravidelným účastníkem Lysá cupu a jak tady zmiňují ostatní, v kopcích má oproti běžcům – specialistům navrch, na rovině mu chybí rychlost, dobře je na tom s vytrvalostí. Třeba letos slezl z kola před dvěma týdny, naběháno má mimo závody prakticky nulu a desítku zvládl teď o víkendu za 37:39, maraton loni za 3:06. Největší problém je ve stavbě těla, protože při 173 cm váží 68 kg, což je na vytrvalostní běhy dost, přitom na kole vypadá směšně, zázrak, že ho ještě vítr neodfouknul. Preferovat nechce nic, tak asi nebude v ničem vynikat.[/quote] To jsou hodně rychlé časy. A to není o tom, že cyklisti nemají rychlost na rovině. je to o technice běhu. naučit se správně pokládat nohy. Aspoň to je moje zkušenost.
mirek100 30.09.2009 09:02:24
Ano, taky bych řekl – jako bývalý cyklista, že je to především v technice běhu. Zkouším zvyšovat kadenci, nevystrkovat přední nohu před dopadem před tělo a tak. S vyšší kadencí taky trpí moje hamstringy. Jsou to momentálně ty svaly, které mě limitují v závodě. Pravidelně na konci závodu cítím křeče na zadní straně stehen.
Sprinter 30.09.2009 10:27:48
To se mi nestávalo. mě vždycky boleli holeně,ale to už je pryč. Já měl asi to štěstí, že mi už na prvních závodech řekli, že mám výborný styl. A hlavně už při cyklistice jsem jako dráhový sprinter a v tom pořád pokračuju musel, trávit hodiny v posilovně. takže svaly na nohách bych řekl že mám vyvážené a i to mi při tom běhu asi pomáhá.
Lichnov u NJ
Dejzinka 30.09.2009 17:19:44
[quote=Sprinter][quote=Dejzinka]Můj muž je taky v létě cyklista a jak skončí závody na kolech, začne běhat. Je už několik let pravidelným účastníkem Lysá cupu a jak tady zmiňují ostatní, v kopcích má oproti běžcům – specialistům navrch, na rovině mu chybí rychlost, dobře je na tom s vytrvalostí. Třeba letos slezl z kola před dvěma týdny, naběháno má mimo závody prakticky nulu a desítku zvládl teď o víkendu za 37:39, maraton loni za 3:06. Největší problém je ve stavbě těla, protože při 173 cm váží 68 kg, což je na vytrvalostní běhy dost, přitom na kole vypadá směšně, zázrak, že ho ještě vítr neodfouknul. Preferovat nechce nic, tak asi nebude v ničem vynikat.[/quote] To jsou hodně rychlé časy. A to není o tom, že cyklisti nemají rychlost na rovině. je to o technice běhu. naučit se správně pokládat nohy. Aspoň to je moje zkušenost.[/quote] Vidíš, o technice běhu jsme se třeba doma vůbec nebavili, zkusím to nadhodit. Jinak se mi ty časy taky zdají dobrý, ale představa mé drahé polovičky je pod 35 desítka a kolem 2:45 maraton…Tuším, že oboje se bude pokoušet na jaře, než zase sedne po zimě na kolo, zvládnout.
Sprinter 01.10.2009 09:08:36
[quote=Dejzinka][quote=Sprinter][quote=Dejzinka]Můj muž je taky v létě cyklista a jak skončí závody na kolech, začne běhat. Je už několik let pravidelným účastníkem Lysá cupu a jak tady zmiňují ostatní, v kopcích má oproti běžcům – specialistům navrch, na rovině mu chybí rychlost, dobře je na tom s vytrvalostí. Třeba letos slezl z kola před dvěma týdny, naběháno má mimo závody prakticky nulu a desítku zvládl teď o víkendu za 37:39, maraton loni za 3:06. Největší problém je ve stavbě těla, protože při 173 cm váží 68 kg, což je na vytrvalostní běhy dost, přitom na kole vypadá směšně, zázrak, že ho ještě vítr neodfouknul. Preferovat nechce nic, tak asi nebude v ničem vynikat.[/quote] To jsou hodně rychlé časy. A to není o tom, že cyklisti nemají rychlost na rovině. je to o technice běhu. naučit se správně pokládat nohy. Aspoň to je moje zkušenost.[/quote] Vidíš, o technice běhu jsme se třeba doma vůbec nebavili, zkusím to nadhodit. Jinak se mi ty časy taky zdají dobrý, ale představa mé drahé polovičky je pod 35 desítka a kolem 2:45 maraton…Tuším, že oboje se bude pokoušet na jaře, než zase sedne po zimě na kolo, zvládnout.[/quote] Tak to má dost času na to se tu techniku trošku naučit. V těch časech mu budu držet palce, protože si dal podobné cíle jako já. A 68kg na 173cm je ideální váha. na vytrvalostní sporty musíš mít trošku tuku, abys měla z čeho brát. Já mám třeba na 168cm 75kg. teda je to všechno svalovina. A už na kole, když skončila sprintérská sezóna mě nutili hubnout, ale já to uvezl, stějně jako to teď unesu při běhu. tvůj manžel má ideální předpoklady ty časy dát
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.