Rozdíly mezi atletickým a orientačním během
hieroglyf 01.02.2009 13:03:01
Pro informaci těm atletům a silničním běžcům, kteří chtějí zkusit orientační běh, uvádím stručně hlavní výhody a nevýhody tohoto sportu. Výhody orientačního běhu: lesní prostředí, měkčí podklad, pokaždé výběr tratě podle obtížnosti a věku (rodiny s dětmi až veteráni 75 … 90+ let), pomalý běh lze částečně kompenzovat orientační dovedností, závody téměř o všech sobotách a nedělích a v létě i vícedenní, počítačové zpracování výsledků i mezičasů (které závodník obdrží v při doběhu). Nevýhody orientačního běhu: Příprava: ochrana dolních končetin (podrost), zejména u veteránů brýle pro čtení mapy (navíc krýt kšiltem při dešti). Cesta na start: vzdálenost startu od shromáždiště (někdy i cca 2km), při lehkém závodním oblečení může být cestou pocit chladu (jaro, podzim). Závod: nerovnosti terénu, čímž trpí často kotníky; tyto nutno u někoho posilovat, bandážovat (tejpovat) nebo i chránit speciální obuví. Celkové stoupání, které je průměrně 4% z délky tratě.
Přestože je orientační běh pořadatelsky náročný a není ani olympijským sportem, věnuje se mu u nás asi 8000 lidí v 218 oddílech, viz též www.orientacnibeh.cz.
Raškovice okr. FM
minusak 01.02.2009 22:10:54
Orientačním běžcům fandím. Vím, že kdo propadne, zůstává většinou do pozdního věku. Daleko nejpřátelštější atmosféra. Bohužel pro mne: Stresová zátěž, když musíš řešit mapu. Neexistuje rovnoměrné tempo, které je při běhu zdrojem skvělých požitků. Prostě pro každého to není, ale přesto OB zdar!!!!
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.