Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Trénink na horský půlmaraton

Trénink na horský půlmaraton

Nalezené položky: 11 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Kynšperk nad Ohří

Celkem 5267 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:40:09 (2010)
maraton: 3:41:43 (2011)

schonfeld muž 29.11.2009 13:51:35

Tak mě navnadil článek na běhách a rozhodl jsem se zkusit si závěrečný závod švýcarské série Snow run. Je to přinejmenším zajímavá výzva, kopců mám u baráku dost, ale žádný nemá 1800 metrů nm. Maximálně jsem běžel horský závod v sousedních německých Smrčinách, a to byl proti tomuhle pořád ještě slabý odvar. Takže jdu do toho, tohle nelze nezkusit! Nicméně víc hlav (někdy) víc ví, a tak mám pár otázek na někoho, kdo s tím má zkušenosti:

1 – jaký je rozdíl při běhání v těchto výškách proti běžnému terénu (u nás je to jen v rozmezí 700 – 900 metrů nm)?

2 – Co mohu čekat že ten výškový rozdíl (a méně kyslíku) udělá s výkonem?

3 – Jaký byste zvolili před takovým závodem trénink?

4 – Jak řešíte ve vysokohorských podmínkách ty seběhy? Bude to pořád ještě na sněhu, takže já bych asi volil variantu ála cyklisti, tedy noviny v kapse a pak pod bundu. Nebo bundu kolem pasu a při sběhu přihodit vrstvu?

Díky za radu

L.

PS: pro info profil závodu http://www.snowrun.ch/…distance.pdf

Motto: Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom!
avatar

Rakovník

lassie žena 29.11.2009 17:24:15

Já bych víc řešila ty prachy, než cokoliv jinýho! Ten zbytek by se už nějak podal, takhle nezbývá než se spokojit s kopečky za humny.

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 29.11.2009 19:37:42

[quote=schonfel­d]Tak mě navnadil článek na běhách a rozhodl jsem se zkusit si závěrečný závod švýcarské série Snow run. Je to přinejmenším zajímavá výzva, kopců mám u baráku dost, ale žádný nemá 1800 metrů nm. Maximálně jsem běžel horský závod v sousedních německých Smrčinách, a to byl proti tomuhle pořád ještě slabý odvar. Takže jdu do toho, tohle nelze nezkusit! Nicméně víc hlav (někdy) víc ví, a tak mám pár otázek na někoho, kdo s tím má zkušenosti:

1 – jaký je rozdíl při běhání v těchto výškách proti běžnému terénu (u nás je to jen v rozmezí 700 – 900 metrů nm)?

2 – Co mohu čekat že ten výškový rozdíl (a méně kyslíku) udělá s výkonem?

3 – Jaký byste zvolili před takovým závodem trénink?

4 – Jak řešíte ve vysokohorských podmínkách ty seběhy? Bude to pořád ještě na sněhu, takže já bych asi volil variantu ála cyklisti, tedy noviny v kapse a pak pod bundu. Nebo bundu kolem pasu a při sběhu přihodit vrstvu?

Díky za radu

L.

Upřímně řečeno neviděl bych to na žádné drama…

  1. Stejný jako rozdíl množství O2 díky nadmořské výšce
  2. Zhorší se, nemyslíte?
  3. Běhat, nejlépe v horách
  4. Který seběh myslíte, snad ne těch 500 m výškových lanovkou. Tam bych doporučoval sundat bundu a dát si ji kolem pasu.

Není zač

M.

PS: pro info profil závodu http://www.snowrun.ch/…distance.pdf[/quote]

avatar

Kynšperk nad Ohří

Celkem 5267 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:40:09 (2010)
maraton: 3:41:43 (2011)

schonfeld muž 29.11.2009 20:24:34

Chápu že na blbou otázku lze odpovědět asi jen blbou odpovědí, ale přeci jen mě víc zajímalo, zda rozdíl tisíc metrů výškových má nějaký výraznější vliv na výkon a přibližně jaký. To, že do kopce poběžím pomaleji, na to bych přišel asi i bez takto vtipného returnu. No nic, každý jsme holt nějaký…

Motto: Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom!
avatar

Praha

Celkem 26342 km
Minulý měsíc 21 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 29.11.2009 20:52:46

[quote=schonfel­d]Chápu že na blbou otázku lze odpovědět asi jen blbou odpovědí, ale přeci jen mě víc zajímalo, zda rozdíl tisíc metrů výškových má nějaký výraznější vliv na výkon a přibližně jaký. To, že do kopce poběžím pomaleji, na to bych přišel asi i bez takto vtipného returnu. No nic, každý jsme holt nějaký…[/quote] Posílal jsem Ti osobní mail s nějakými vysvětlenimi. A překvapuje mě, jak tu lidi reagujou na celkem rozumný dotaz. to milan: zajímalo by mě, jaké máš zkušenosti s pobytem a příp. během ve vyšších nadmořských výškách, pokud velké, prosím poděl se s námi, ale bez ironie.

avatar

Brno

10 km: 0:36:12 (1999)
maraton: 3:06:00 (2000)

martin76 muž 29.11.2009 21:02:44

to se pobezi ve snehu? to bych ani neresil rychlost, zadne boty asi moc nepomuzou. pulmaraton neni tak dlouhy, obleceni bych videl na lehkou softshelku s trikem, ani pri sebehu neprofoukne a neprochladnes. jestli behas kopce, tak to v pohode das. pokud ti tedy nejde o umisteni. taky bych z toho nedelal vedu. bezel jsem letos horsky jesenicky maraton, to bylo narocnejsi, s prevysenim pry 1600 m.

Motto: i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergillia v originále
avatar

Kynšperk nad Ohří

Celkem 5267 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:40:09 (2010)
maraton: 3:41:43 (2011)

schonfeld muž 29.11.2009 21:27:49

jj, dík. Ze sněhu jsem ani tak obavy neměl, a kopce běhám za domem denně. Konec konců, z jedné strany Slavkovský les, z druhé Krušné hory, mohu si vybrat na kterou stranu od řeky to vezmu… :-) Stejně tak se nebojím převýšení, to nasbírám při běhání i tady. Spíš jsem měl lehké obavy z té výšky. Přeci jen, člověk do takových končin leze tak max. na lyže, a tam jsem dole většinou dřív, než se stihnu pořádně zadýchat. Ale když všichni říkáte že to je v klidu, tak asi bude… :-)

Dík

Motto: Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom!
avatar

Praha

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km

zmatloj muž 29.11.2009 22:53:39

Byl jsem v létě na pět dní běhat v Krkonoších v okolí Luční boudy, takže jsem se pohyboval v pásmu cca 1300 – 1600 metrů nm, a spíš než řidší vzduch mi dělaly potíže ty kopce :-) Jediné co jsem zaznamenal za změnu, bylo, že mi to hůř startovalo – delší dobu mi trvalo, než jsem se na začátku běhu rozdýchal. Ta nadmořská výška 1800 metrů nad mořem nějaký vliv na výkonnost mít bude, zvlášť když jeden den přijedeš a hned druhý den závad odběhneš, ale myslím si, že ten vliv nebude nějak zásadní. Největšího „nepřítele“ dobrého výkonu bych viděl v kombinaci strmých kopců a sněhu.

avatar

Drnovice u Vyškova

Celkem 8896 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:15 (2011)
půlmaraton: 1:26:01 (2012)
maraton: 3:13:47 (2012)

vsacánek muž 30.11.2009 10:16:59

Problémy s méně kyslíku opravdu neřeš – navíc od startu nastoupáš „jen“ 800 m. Já ve výškách nad 1500 m neběhám, ale několik posledních let chodím alpské přechody natěžko (batoh 15 kg+) – vždy jsem měl problém jen první den, když se rychle nastoupalo hodně metrů – jednou to bylo i přes 2000 (800–2800). Pod 2500 m n.m. jsem si ale fakt řidčího vzduchu nevšimnul, a to jsem citlivější jedinec na tyto záležitosti.

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 30.11.2009 18:45:08

Pánové, opravdu je potřeba chladit hlavy. Nebo je to nedostatkem kyslíku?

Vážený, v žádném případě jsem se Vás nechtěl dotknout. Jen jsem se podíval do propozic tohoto crazy závodu a ve spojitosti s Vašimi dotazy jsem to pochopil jako opravdu velkou nadsázku. Return, to je přesné… Je Advent…

Pokud si zadám do vyhledávače např. „Vliv nadmořské výšky na výkon“ , tak se určitě k aspoň minimálním informacím dostanu. http://www.seminarky.cz/detaily-12791

[quote=schonfel­d]Chápu že na blbou otázku lze odpovědět asi jen blbou odpovědí, ale přeci jen mě víc zajímalo, zda rozdíl tisíc metrů výškových má nějaký výraznější vliv na výkon a přibližně jaký. To, že do kopce poběžím pomaleji, na to bych přišel asi i bez takto vtipného returnu. No nic, každý jsme holt nějaký…[/quote]

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 30.11.2009 21:07:31

Lze jistě najít zajimavé informace. Namátkou třeba http://www.atletika-behy.cz/view.php?…

[quote=EvženGe][qu­ote=schonfeld]Chá­pu že na blbou otázku lze odpovědět asi jen blbou odpovědí, ale přeci jen mě víc zajímalo, zda rozdíl tisíc metrů výškových má nějaký výraznější vliv na výkon a přibližně jaký. To, že do kopce poběžím pomaleji, na to bych přišel asi i bez takto vtipného returnu. No nic, každý jsme holt nějaký…[/quote] Posílal jsem Ti osobní mail s nějakými vysvětlenimi. A překvapuje mě, jak tu lidi reagujou na celkem rozumný dotaz. to milan: zajímalo by mě, jaké máš zkušenosti s pobytem a příp. během ve vyšších nadmořských výškách, pokud velké, prosím poděl se s námi, ale bez ironie.[/quote] to EvženGe: moc těch zkušeností nenám. V letošním kalendářním roce jen 3 dny nad 3500 m, 1× nad 3000 m, 7× nad 2500 m, 16 x nad 2000 m. Během to bych určitě nenazval, spíš skialpinistické výlety, lezení a VHT různých intenzit. Jsem přesvědčen, že Sára je podstatně lépe aklimatizovaná.

Nalezené položky: 11 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.