běhání & kopce
Mato 28.01.2010 08:54:24
[quote=jizby][quote=Mato]jizby: linearna aproximacia je pri behu, kde sa „konstanty“ menia uz pri samotnom vykone nepredvidatelnym smerom, uplne nepouzitelna. Čekal jsem více. A odkazy leda na knížky v ang, nebo nic- to je pro mě jedno. Jsme na netu, normální způsob jak někoho relevantně informovat je hodit pár odkazů. Na jiných diskusních forech se to tak dělá.[/quote] Ak chces odborne diskutovat, musis za odbornost aj a) platit a za b) bez znalosti anglictiny sa v tomto odbore nezaobides, sorry. Vobec sa autorom necudujem, ze svoje prace neposkytuju zadarmo na nete. Danielsove odborne studie su dostupne aj cez internetove univerzitne (99% americke) kniznice. Nieco je aj na iaaf strankach. Vyhladaj si ich, zadaj klucove slova a dozvies sa viac. Nevidim dovod, preco by som to mal robit za Teba, platit Ti za to a naviac porusovat autorske prava vedcov, ktori do toho investovali obrovske mnozstvo casu a penazi. Na to som prilis hlboko v tomto odbore zainteresovany, aby som to robil.
Knizku The Lore of Running si kupis na nete za puhych 29 dolarov a najdes tam viac, nez len prazdne uvazovanie nad linearnou aproximaciou, ktora je v tomto pripade skutocne nepouzitelna v praxi. Toto nie su prazdne slova, ani ohrnovanie nosom. Toto je dobra rada, ze ak chces vediet nieco hlbsie, musis jednak ovladat aspon jeden svetovy jazyk a jednak byt ochotny si zaplatit (aj ked nie vela). Nie vsetko sa da zadarmo vygooglit, ci najst vo wikipedii. Obycajne, to co je zadarmo, nema vzdy 100% spolahlivost, skor naopak. Ak neovladas jazyk, ale kupis si pristup k studiam, som ochotny Ti ich prelozit. Nemam to zapotreby a mam plno inej prace, ale dobru volu som ukazal. P.S.: precitaj si mohj prvy prispevok este raz a najdes tam zdovodnenie, preco linearna aproximacia je v praxi na jedincovi pri behu do vrchu iba zdrapom papiera.
Brno
Petr Kaňovský 28.01.2010 16:17:16
[quote=Mato]P.S.: precitaj si mohj prvy prispevok este raz a najdes tam zdovodnenie, preco linearna aproximacia je v praxi na jedincovi pri behu do vrchu iba zdrapom papiera.[/quote] Mato, samozřejmě lze v mnohém souhlasit, nicméně nemyslím, že by konkrétní výpočet pomocí lineární aproximaci byl k ničemu. Pokud provedu více měření při dané tepové frekvenci a na základě nich odhadnu parametry a,b funkce rychlost = a – b * sklon (při konstantní TF), pak budu schopen nejenom porovnat své výkony na rovinaté a kopcovité trati, ale budu schopen i více či méně přesně korigovat svoje tempo, pokud z jakýchkoliv důvodů nebudu při běhu pouźívat měřič tepové frekvence.
Brno
milan 28.01.2010 22:06:35
Může být lepší příklad održení od reality?
Brno
Petr Kaňovský 28.01.2010 22:24:32
[quote=milan]Může být lepší příklad održení od reality?[/quote] Ne.
Co s tím ale pořád máte? Kdo chce, tak se tím zabývá a kdo ne, tak se tím nemusí znepokojovat a nemusí se kvůli tomu ani jiným posmívat, i když má na to samozřejmě právo …
Mato 29.01.2010 09:52:45
Aby som nebol taky odmerany, tu davam nejake links na clanky – iba v anglictine a iba ich abstrakty (treba sa zaregistrovat a zaplatit si poplatok pre cele) – ktore suvisia s danou tematikou. Zamerne upozornujem, ze sa jedna o matematicke modely kde sa presnost a aplikovatelnost pohybuje od 15 az do 85%. Takze je to cele nanic v praxi :) Asi najpresnejsie merania som videl z 80.rokov od C.T.M. Davies, kde robil vyskum ekonomiky pohybu pri roznych stupaniach a klesaniach: http://www.springerlink.com/…a855tvc45p9/
http://www.jstor.org/pss/2132424 http://www.springerlink.com/…5u506001241/
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.