Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Opotrebované kolená

Opotrebované kolená

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Celkem 32 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:58
půlmaraton: 1:35:28
maraton: 3:27:48

MladaS muž 23.07.2011 20:21:42

Ahojte

Mrzí ma,že tu píšem po Slovensky a som na Českej stránke(dúfam,že mi to prepáčite),ale na Slovenských stránkach to proste nebeží…

Som mladý,mám 17 už som niečo pobehal(hlavne za školu) ale aj pol-maratóny a maratóny…Behám skoro 2 roky.

Chcem sa spýtať niečo o kolenách.Bojím sa toho,že keď budem straší budem dosť cítim kolená,teda ich opotrebovanie.Mohli by sme mi poradiť prosím nejaké vaše postrehy alebo dovednosti o kolenách?Kon­ktrétne ako BEH MôŽE VPLÝVAŤ NA KOLENÁ.

Budem rád každej jednej reakcií,rady…Aj niečo z VLASTNEJ SKÚSENOSTI.

P.S-prepáčte,ospra­vedlňujem sa za Slovenčinu =))

avatar

Benešov u Prahy

Celkem 4768 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:16 (2012)
půlmaraton: 1:27:57 (2010)
maraton: 3:19:06 (2010)

chuchvi muž 23.07.2011 20:52:22

>> MladaS, 23. 07. 2011 20:21:42

Ahoj.Slovensky hovořících lidí je zde dost,takže není se za co omlouvat,a to ani kdyby jsi byl zde jediný.Ke kolenům ti můžu říct,že obavy mám také,proto jsem dlouhodobý uživatel kapslí nebo šumivých tablet vápníku,hořčíku a zinku a 2× za rok užívám kloubní výživu.Bral jsem to když jsem dřív posiloval.Tedka už neposiluju,ale zůstal jsem u toho nějak ze zvyku,jelikož i zde jsou klouby a kosti namáhány.Tím ti nechci radit,že si máš kupovat poměrně drahé výrobky s těmito minerály atd.,ale uvádím zde svůj příklad a snad i částečné řešení s preventivní ochranou do budoucna.

avatar

Celkem 32 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:58
půlmaraton: 1:35:28
maraton: 3:27:48

MladaS muž 23.07.2011 20:58:18

Každopádne ďakujem za radu =)) Opýtam sa rodičov a niečo určite vyskúšam.

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 23.07.2011 22:25:53

>> MladaS, 23. 07. 2011 20:21:42

Specialne o kolena sa neboj. Stejne ako spusta inych casti tela sa mozu zranit alebo poskodit nespravnym behanim. Naopak spravnym behanim. Bolo by na dlhe pisanie co je to spravne a co nespravne, tu na forume sa o tom mozes vela docitat ak mas zaujem.

Obdivujem, ze v tvojom veku si zrejme samostatne natrenoval a celkom slusne odbehol maraton. Iste mas dost odhodlania i trpezlivosti. No myslim, ze mudrejsie by bolo teraz na par rokov maraton a asi aj polmaraton odlozit. Takto dlhe trate by ti v tomto veku mohli fakt uskodit. Teraz mas sancu nabrat rychlost a kazdym rokom sa ti tato sanca znizuje. Kvalitne maratony potom mozes behat za nejakych 5 rokov.

avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 24.07.2011 08:54:33

>> MladaS, 23. 07. 2011 20:21:42

Ahoj,

záleží jakým stylem běháš. Z mé osobní zkušenosti jsem kolena cítil po delších bězích s dopadem na zadní část chodidla (paty). Od té doby, co dopadám na přední část chodidla o kolenách nevím. Na druhou stranu jsem ale zase musel řešit problémy s achilovkou, protože místo kloubů odchytávají zátěž svaly a šlachy.

Pokud běháš přes paty, tak vzhledem k tomu, že jsi mladý, máš ještě dost času i poměrně vysokou šanci přejít úspěšně na jiný styl běhu. Zkus si najít nejbližší atletický klub a trenér by Ti s tím měl pomoct. Přeučit se dá i svépomocí, ale často je dobré, když se na Tebe může kouknout někdo odborným okem.

Pokud běháš přes špičky, tak se drž osvědčených rad. Nezvedej příliš moc a příliš rychle kilometráž, střídej povrchy (asfalt, lesní měkké cesty, zpevněné cesty, nahoru, dolu) a formy tréninku, aby ses rozvíjel co nejvšestranněji. Kompenzační a posilovací cvičení s vlastní váhou taky hodně pomůžou.

Ať to běhá.

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

Kolín/Praha

Celkem 8245 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:31:25 (2015)
půlmaraton: 1:09:53 (2013)
maraton: 2:28:34 (2021)

Mejla muž 24.07.2011 09:57:17

Mně je o trochu více než Tobě (20), a už mám za sebou rovněž půlmaraton a letos maraton. S koleny jsem problémy neměl když jsem závodně hrál fotbal ani když jsem začal běhat 5×-6× týdně. Tato věta bohužel nyní už neplatí. Po květnovém pražském maratonu jsem si byl vědom toho, že tělo by si zasloužilo po několikaměsíční přípravě trochu odpočinku (ostatně byl o tom i pěkný článek na běhej), ale zároveň jsem měl do běhání pořád velkou chuť a celkem se mi dařilo i na závodech. Podle tepové frekvence taky nebyl žádný problém (tepal jsem v obvyklých frekvencích) a už týden po maratonu jsem si dával běžné tréninkové dávky a dva týdny po maratonu jsem skončil druhý na jednom závodě. Hned potom se, ale začaly ozývat nevýrazné bolesti v levém koleni, myslel jsem si, že to přejde a tak jsem běhal i přes mírně nepříjemné pocity. Měl jsem v kalendáři ještě poslední dva závody, z toho jeden v našem městě, kterých jsem se chtěl moc zúčastnit a ubezpečoval jsem sám sebe, že po těchto dvou závodech už s nastávajícími prázdninami dopřeju prázdniny i svému tělu. Závody jsem odběhl, bolest se zvyšovala…no a teď konečně k meritu tohoto srdceryvného příběhu :-)… už od června kvůli bolesti levého kolene běhat nemůžu, byl jsem s tím u doktorů, rentgen ukázal, že kosti jsou v pořádku, ale zřejmě došlo k nadměrnému přetížení úponů, bolest sice zmizela, ale při chůzi teď na levou nohu mírně kulhám a zařídil jsem si tedy vlastní hlouposti prázdniny nedobrovolné. Také beru chrondroprotektiva a zkusím začit běhat s ortopedickými vložkami, které by měly ulevit přetíženému kolenu a vést nohu po správné ose.

Moje rada tedy zní: zajdi si k sportovnímu doktorovi, aby Ti vyšetřil došlap a určil vhodnou obuv, případně vložky. postupuj pomalu, na další maraton, jak správně říká Slavok v klidu počkej, kloubní výživa vhodná zařadit asi při delších přestávkách (zima/léto). Klíčem je prostě nic neuspěchat, i když jsem o tom četl tisíc článků, v té běžecké euforii jsem odmítl poslouchat řeč těla a musím tedy asi pykat. Na některé věci si prostě člověk musí přijít sám, aby jim uvěřil 8-)

Motto: https://www.facebook.com/strekari.cz
avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 24.07.2011 10:14:10

>> MladaS, 23. 07. 2011 20:21:42

Pravidelné a stálé ranní bolesti kolenního kloubu ustaly, když jsem začal jezdit pravidelně na kole, roční objem 5–8tis., pak přechod od cyklistiky k běhu a problémy zatím žádné…ťuk, ťuk.

Dlouhodobě užívám Arthronorm, ale pouze asi třetinu doporučené denní dávky. Při nižších teplotách, cca od –5 stupňů na běžecké elasťáky cyklistické kolenní návleky, když je ještě hůře, hřejivá masážní emulze na čéšky. Kdykoli mám nějakou pauzu, ať už čekání na bus, nebo na vodu na kafe, tak protahování.

Sakra, jen tohle píšu a už mi v levém koleni píchá, radši na to moc nemyslet:-)

Motto: ...kam až?
avatar

Sloviensko

rudo muž 24.07.2011 10:26:30

davaj si pozor aby si doslapoval pod seba presne pod tazisko a nie pred seba. z tohu plynuci vedlajsi efekt je ten ze nemoizes behat systemom buchania petou do cesty.

nepouzivaj hrube perovacie boty ale obstaraj si tzv racing flats – lahke zavodne maratonky a nauc sa v nich behat technicky spravne.

vzdy ked je dobre pocasie tak sa snaz miesto behu jazdit cyklo a tiez zacni pravidleny beh v hlbokej vode vsetkymi stylmi (bez dotyku dna

drzim palce

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 32 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:58
půlmaraton: 1:35:28
maraton: 3:27:48

MladaS muž 24.07.2011 12:49:46

Veľmi pekne ďakujem.SOm prekvapený koľko ľudí je ochotných obetovať kvôli mne trochu času a poradiť mi.(na slovenských stránkach o tomto ani nesnívam :D )

Ja zatiaľ nemám problémy s kolenami,ja som len chcel vedieť ako PREDÍSŤ bolestiam,opo­trebovanie…

A čo sa týka mňa…Myslím,že môj štýl behania je dobrý.Došlapujem na patu(inak mi to ani nejde) som vystretý,myslím že je to v pohode.A to­pánky,topánky som si práveže vyberal s dosť hrubou výstužou respektíve pérovaním. Skoro všade som sa uvádza,že pri behaní som najdôležitejšie topánky s hrubou výstužou…A osobne by som si ani nevedel predstaviť behať v tenučkých podrážkach.

Ale určite zájdem do atletického klubu,opýtam sa profesionála,dú­fam,že mi poradí :D

Ešte raz Ďakujem =))

avatar

Sloviensko

rudo muž 25.07.2011 07:02:01

>> MladaS, 24. 07. 2011 12:49:46

A čo sa týka mňa…Myslím,že môj štýl behania je dobrý.Došlapujem na patu(inak mi to ani nejde) som vystretý,myslím že je to v pohode.A to­pánky,topánky som si práveže vyberal s dosť hrubou výstužou respektíve pérovaním. Skoro všade som sa uvádza,že pri behaní som najdôležitejšie topánky s hrubou výstužou…A osobne by som si ani nevedel predstaviť behať v tenučkých podrážkach.

zapis si toto do treningoveho denniku a po rokoch sa k tomu vrat.

urcite zmenis nazor

v atletickom oddiely ti dobry trener urcite najprv poradi behat na drahe v klincovych tretrach bez paty a budes nuteny prejst na beh cez prednu cast chodidla. na drahe v klincovkach kedysi zacinali povinne vsetci bezci aj ti co neskor presli na cestu behat maraton

najdi si tu na fore diskusie okolo behania na boso, bezeckeho stylu, knihy : Born to run

mas sancu sa naucit behat spravne este za mladi kym si nieco nepokazis a kym si nevzijes nespravny styl

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 25.07.2011 08:40:38

Presne ta cast co citoval Rudo dostala aj mna a verim ze spustu dalsich.

Pred nejakymi 4rokmi ked som sa rozbiehal, by som napisal presne to iste. Uplne si pametam na to uspokojenie nad svojim vlastnym stylom ked som vnimal jak dopadam na patu daleko pred taziskom tela do makkej paty. Dokonca aj Maraton3r raz ked vybehol tak popisoval taketo cosi. Dufal som ze za tych par rokov sa uz trosku cosi posunulo, ale zda sa ze reklamy typu http://www.youtube.com/watch?… a k nim pisane „odborne“ clanky maju stale este prim a bezcovi nejaky cas potrva nez sa dostane viac do hlbky.

Zaujimave, ze v case ked som vazne uvazoval prejst na spicku a neslo mi to, tak ma lemi inspiroval vylet do Londyna. Nie len ze tam bolo neskutocne mnozstvo bezcov, ale vseci ty co vyzerali ako seriozny zavodaci behali s neuveritelnou lahkostou. Pripadal som si pri nich ako slon. Kolkokrat mi pohlad sklzol z BigBenu ci inych pamiatok na prebiehajuce muzske nohy. :) Vtedy som im zavidel a chcel som behat s takou lahkostou ako oni. Mozno tych bezcov doslapujucit s lahkostou pod tazisko nebola vecsina, ale v tom mnozstve v Londyne ich bolo dost. V nasich koncinach je i teraz taky bezec skor vynimocny jav a pred 4rokmi ich proste vidat nebolo.

Len sa Rudo obavam ci priemerny atleticky trener ochotny sa venovat skoro dospelemu chlapcovi je zrvona zaruka prechodu na lepsi styl a nizke topanky… Kolko sa na tejto urovni najde takych trenerov, odbornikov nezblbnutych reklamou a este aj ochotnych ist proti rodicom, ktori predsa vsade kolo seba vidia, ze najlepsie topanky su tie s najmeksou petou, perfektnym vedenim nohy? Moc optimisticky v tomto nie som.

avatar

Sloviensko

rudo muž 25.07.2011 09:17:20

>> SlavoK, 25. 07. 2011 08:40:38

suhlas,

preto som napisal DOBRY trener

aspon 1 by sa mal najst ;-)

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 32 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:58
půlmaraton: 1:35:28
maraton: 3:27:48

MladaS muž 25.07.2011 14:10:06

A asi máte aj pravdu…Keď na tým tak uvažujem tak je asi pravdou to,že je lepšie dopadať na špičku ako na patu…

takže v podstate pri behu kde dopadám na špičku prechádzam hneď na patu?To znamená prvá na zem dopadá špička a potom plynule prechádzam na patu,dobre som to pochopil? :D

Asi budete mať pravdu.Keď v škole závodím napríklad na 1000 m dostanem tretry…V nich musím dopadať na špičku pretože nemajú patu…A je pravdou aj to,že v tretrách sa behá najlepšie,pretože sú lahulinké a naozaj si pripadám,že bežim veľmi ľahko a uvoľnene(ale po 2 km začnem cítim bolesti)takže ako hovorí Slavok mal by som začať behávať na ovále v tretrách?Res­pektíve s topánkami ktoré nemajú podrážku hej?Ďakujem =))

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 25.07.2011 16:13:30

>> MladaS, 25. 07. 2011 14:10:06

Ja som ta na oval v tretrach neposielal, to Rudo. ;)

Ale vazne, ono to s tretrami a ovalom snad nie je az take dolezite, ostatne pokial viem tak v treninku sa tretry prilis nepouzivaju, stacia tie topanky s nizkou patou. Tretry su hlavne na zavody. Hlavne ale si je potreba ustrazit doslap. Ked som sa spocitaku ucil behat cez spicku tak som robil stejne dlhy krok niekam dopredu a v snahe dopadnut na spicku som neprirodzene vystrkoval spicku dopredu. Tym padom som dopadal na krcovito stiahnute litkova svaly. Velmi rychlo to skoncilo svalovkou na litkach s ktorou sa nedalo ani chodit a bolavymi kotnikmi, pretoze miesto pruzenia som proste dupal do zeme prednou castou chodidla miesto zadnej.

Verim skor dlhorocnym trenerom, ktori trenovali a radili profesionalom, nez v dnesnej dobe sa casto objavujucim vedecky a niekedy aj „vedeckym“ pracovnikom. Tito vedecky pracovnici na zaklade roznych studii ukazuju a dokazuju aky by mal byt najefektivnejsi bezecky styl. Treneri myslim toto uz davno presli a v praxi vyskusali. Univerzalny styl neexistuje, pretoze kazdy sme iny. Kazdy bezec si tisickami kilometrov vypracuje svoj styl, ktory je prenho najefektivnejsi. Zdalo by sa teda ze je zbytocne niekomu radit ako behat a v com behat. No az tak jednoduche to nie je – prave vdaka reklamnym masazam, vyskumom firiem ktore chcu predat vzdy nove technologie vo svojich vyrobkoch. Aj koli vzorom ktore kolo seba vidime a vedome ci podvedome ich vnimame.

Z mojho hladiska su pre bezecky styl dolezite tieto veci:

  1. Hlava – pohlad smeruje dopredu cim sa snazim udrzat aj vzpriamenu hlavu, aby nam nevysela na krku dole. tym zaroven kontrolujeme aj to aby sme sa nehrbili a tym si neuzatvarali hrudnik. Zdvihnuta hlava tiez otvara hrtan, takze vzduch lahsie prudi do pluc a von.
  2. Praca ruk – respektive celych hornych koncatin – pohyb vychadza z ramena, pricom plecia su takmer nehybne. deochadza k rotacii ramien a hrudneho kosa okolo osi chrbtic. Pohybuju sa lakte, ktore su akoby zavesene na nehybnych ramenach. Cim je beh rychlejsi, tym intenzivnejsi a silovy je tento pohyb, ale ramena su stale takmer nehybne.
  3. Praca bokov – opat podobne ako pri ramenach a hornych koncatinach, aj tu je bedrovy klb akymsi skoro nehybnym zavesenim. Nedochadza k rotacii.
  4. Doslap – noha dopada na zem priblizne pod telom. Teda nie 10 ci viac centimetrov predu. Tym sa vyhneme brzdeniu pohybu a skratime celkovu dobu dotyku nohy so zemou.

Samotny dopad na spicku ci patu, ci niekde medzi je potom otazkou obutia, povrchu a hlavne rychlosti behu. Je to ale nieco co si bezec ani neuvedomuje a prirodzene doslapuje podla toho ako sa podmienky menia.

Ci vyhodit alebo nevyhodit tlmiace topanky s vysokou patou? Ja som si ich nechal. Verim tomu ze pri relativne velkych objemoch nabehanych na asfaltovych alebo velmi tvrdych lesnych cestach je predsa len toto tlmenie vyhodne. Vyuzivam ho ale len pri lahkych behoch, ked si proste tak poklusavam. Ked mi uz zalezi viac na tempe nez na nazbierani kilometrov, tak idem do zavodnych specialov alebo aspon vyrazne lahsich a menej tlmiach treninkovych topanok.

Ked sa chces inspirovat jak behat, zadaj si do youtube napriklad Kennenisa Bekele a uvidis vytrvalecky styl dotiahnuty k dokonalosti. ;)

avatar

Sloviensko

rudo muž 25.07.2011 22:33:38

Slavo to dobre napisal.

snad by som zdoraznil to ze doslap by nemal byt pred telo

ked si z bedroveho klbu spustis kolmicu na zem, na to miesto sa snaz doslapnut.

To sa neda na patu

doslap naraz na celu nohu je v poriadku.

straca sa tam sice element ked sa postupne natahuje achilovka a energia sa potom vrati pri odraze, kedze achilovka je slacha, tak nepotrebuje ani cukor ani kyslik a je to vykonana praca zadarmo (tak sakcu klokani), tak ze doslap na spicku s dvojitou pracou clenku je vyhodny ked uz na to telo je posilnene

ale inak doslap na celu nohu je OK

ked doslapnes presne pod bedrovy klb a si trochu nahnuty dopredu

(nahnuty doipredu uz od clenkov, nie zlomeny v pase jak zhrbeny dedko

tak budes padat dopredu co ta donuti rychlo klast nohy pod seba, zrychli sa frekvencia krokov,

ale je dolezite nebrzdit ten pad doslapom pred seba, lebo tym sa brzdi aj beh, spomaluje plytva sa energiou – ako keby si na bicykli zavodil so stlacenymi brzdami

a tie brzdive narazy nicia klby chrbticu svaly slachy

populacia co dupe do cesty PRED seba v tlmiacich botach, beha maraton asi o 1H pomalsie v porovnani s dobou ked tlmiace boty neboli.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

apophys muž 22.11.2011 17:14:29

Nebo zkus rovnou „klokaní boty“ jsou přímo dělaný pro sportovce, kteří mají problémy s klouby. Najdi si je na GOOglu ;-)

Motto: Žiju abych běhal, nebo běhám abych žil?
Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.