Jak říkat botám, ve kterých běháme?
Spousta běžců tápe, jak ideálně nazvat boty na běhání. Výrazů existuje celá řada, ale žádný jako by plně nevystihoval podstatu věci. Zajímá nás, které označení je nejoblíbenější, a tak vyhlašujeme krátkou anketu.
Starší generace problém s tím, jak správně nazývat běžeckou obuv, neřešily. K dispozici měli sportovní nadšenci jeden pár, ve kterém museli absolvovat tréninky i závody, běhat na silnici i v terénu. Dnešní běžci však řeší problém: Jak říkat běžeckým botám?
Jako první se samozřejmě nabízí jednoduše boty na běhání nebo běžecké boty. Přesto ale volá dnešní doba po něčem kratším, svižnějším. Tenisky jsou přece určené na tenis. Ani maratonky nejsou to pravé ořechové – málokterý běžec má boty speciálně na maraton. A co teprve lidé, kteří ho neběhají vůbec… Podle logiky tenisek a maratonek bychom teoreticky měli říkat běžky, tento výraz si už ale pro sebe zabrali lyžaři. A tak jsme zase na začátku.
Když se řekne kecky, představíme si roztrhané plátěné botasky, případně ošoupané boty. Někteří běžci svým botám říkají podle značky: běhají v adidaskách, nikách, asicsech či salomonech. Případně jejich názvy zdrobňují (adiny, asiky, mizunka…).
Ani angličtina není v názvosloví jednotná: disponuje sice výrazy jako athletic shoe nebo running shoes, v jednotlivých oblastech se ale setkáte s řadou specifických výrazů. V Británii uslyšíte nejčastěji výraz trainers, v USA a Austrálii sneakers nebo tennis shoes, v Kanadě pak dokonce gutties. Wikipedie uvádí i takové perličky jako tackies (Jihoafrická republika), rubber shoes (Filipíny) nebo canvers (Nigérie).
Problém s tím, jak běžecké obuvi říkat v češtině, to však neřeší. Žádný z výrazů nezní přesvědčivě. Trochu tak zamrzí, že nežijí bratři Čapkové. Ti by si s nějakým tím vhodným neologismem jistě věděli rady. Jak jste na tom vy? Který výraz je vám nejbližší?
Anketa
Jak říkáte botám, ve kterých běháte?
Komentáře (Celkem 23)
GKadlecova 14.03.2014 07:55:26
Spousta běžců tápe, jak ideálně nazvat boty na běhání. Výrazů
existuje celá řada, ale žádný jako by plně nevystihoval podstatu věci.
Zajímá nás, které označení je nejoblíbenější, a tak vyhlašujeme
krátkou anketu.
Odkaz na článek
GKadlecova 14.03.2014 14:19:31
Čapkové by měli radost :) Díky za nové výrazy!
Aki 14.03.2014 14:23:26
já mám jedny, speciální goretexové botky, které kromě toho, že jsou tedy goretexové, jsou v celé přední části roztrhané a jen posvazované režnou nití, říkám jim lakonicky „goretexové speciály“ :)
milos75 14.03.2014 17:35:13
Chybi mi tu volba Hromnice
Teda mam silnicky, zavodni, terenni a mini(malisticky)
Pri komunikaci s lidma mimo bezeckou komunitu pouzivam termin marathonky, oni jine bezecke zavody nez marathon neznaji a treba vysvetlovat zavod na 10km je obcas na dlouho
Praha - Velká Ohrada
34Regulus 15.03.2014 09:39:52
a co třeba Runky? ( od " running" – běh
I když většinou jsou to jenom " křusky "- stejně se mi už pomalu
rozpadaj.
Český Brod
mirek33 15.03.2014 12:13:31
Zaujalo mě vyjádření v článku ohledně názvu „kecky“ = „Když se řekne kecky, představíme si roztrhané plátěné botasky, případně ošoupané boty.“ Když se podíváme na stránky tradičního amerického výrobce lehkých bot Keds, zjistíme odkud pochází počeštělý název „kecky“ (nebo spíš „kedsky“ ?). http://www.keds.com/…ourstorypage nebo česky na Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Kecky kde se o názvu „kecky“ píše „Kecky jsou tenisky s gumovou podešví a plátěným svrškem. Vyvinuty byly v roce 1830 anglickou firmou Liverpool Rubber Company jako plážová obuv. Český název jim dala americká značka Keds, jejíž kecky se do Čech dostaly společně s humanitární pomocí, kterou na české území shazovala americká letadla během druhé světové války. Původně šlo o boty pro sportovní vyžití bohatší vrstvy. Celosvětovému zájmu se tenisky začaly těšit až s příchodem druhé světové války, kdy se plátno a guma staly kvůli nedostatku kvalitních materiálů alternativou ke složitě vyráběným koženým botám.“
S ohledem na tyto informace mi přijde jako nejvhodnější označení název „kecky“. Má tradici, historii, a každý ( i laik, neběžec) tomu rozumí. Zdá se mi to určitě lepší než ( promiň Rudo) Rudovo používání ( zajistě technicky a gramaticky správného) názvu „bežecké topánky“.
JackKerouac 15.03.2014 22:19:57
Nevím kolik běžců tápe, ale já neznám nikoho, kdo by jim říkal jinak, než běžecký boty, boty na běhání nebo prostě jenom boty :D
Trepifajxl 15.03.2014 22:49:37
Článek jak z Blesku… ještě chybí upravit název takto: Šok!!! Většina běžců tápe!
Takže netuším, kdo v tomhle tápe, já botám říkám stejně jako většina běžců, které znám, čili podle typu: silničky, krosovky, tretry na dráhu, krosový tretry, pětiprsty a minimy.
Fakt děsná věda tohle řešit…
Ondřej S. (aka
poohDA)
15.03.2014 23:00:33
já mám různý:
- „ty (starý) žlutý adidasky“
- „ty oranžový z Lidlu“
- „ty modrý solomony na B7“
Obouvám je podle potřeby.
Praha - Velká Ohrada
34Regulus 17.03.2014 10:53:56
Mám konstruktivní návrh: " lítačky "
Hranice
Adiss 23.03.2014 17:09:08
A co takhle botasky? Slyším to často od běžců v mém okolí. Nebo je to jen výraz naší starší generace, kdy bývala v obchodech k dostání jen československá značka Botas?
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.