O víkendu startují závody v orientačním běhu, zapojte se také
Jarem nezačíná pouze sezona silničních a trailových běhů, ale i závody v orientačním běhu. Naskýtá se tak příležitost vyzkoušet si něco nového a kromě fyzické námahy potrápit i mozkové závity. Orienťák je nový sport, ve kterém nerozhodují jen rychlé nohy, ale i schopnost správně přečíst mapu a rozhodnout se o dalším postupu. Pokud ztrácíte motivaci, orientační běh by vám mohl pomoci.
Tradičním zahajovacím závodem sezony je i letos Jarní pohár konaný poblíž Hradce Králové už tento víkend. Letos nově třídenní závody se skládají z pátečního nočního závodu, sobotních štafet a nedělní klasické trati. V prvních dvou závodech by se měla představit i česká špička v podobě několika medailistů ze světových a evropských šampionátů, jako jsou například Jan Procházka nebo Vojtěch Král.
Po Velikonocích už se potom naplno rozjíždí sezona oblastních žebříčků, kdy se o víkendu koná závod prakticky v každém kraji. Jejich kompletní seznam najdete v oficiálním kalendáři.
Vrcholem domácí sezony bude určitě Mistrovství Evropy, které se bude odehrávat v Jeseníkách na konci května. K této akci také směřuje příprava všech reprezentantů, kteří zde určitě budou chtít uspět. Dalšími významnými závody jsou česká mistrovství – MČR na krátké trati, které se letos bude konat v téměř neznámém terénu Novohradských hor poslední červnový víkend, a MČR ve sprintu, které bude uspořádáno v Uherském Brodě 7. – 8. května.
Vrcholem mezinárodních závodů pak bude Mistrovství světa ve Švédsku koncem srpna. Vše se odehraje na západním pobřeží ve městě Strömstad poblíž norských hranic. Vůbec největší světové závody, obrovské noční štafety, kterých se účastní stovky štafet a tisíce běžců, se tradičně uskuteční ve Švédsku a Finsku. Právě ze švédské Tiomily se můžete těšit i na reportáž.
V čem orientační běh spočívá? Už dávno to není dlouhý pochod ve skupinách, jak ho zná zejména starší generace, naopak se z něj stal moderní, rychlý a progresivní sport. Princip je velmi jednoduchý – nalézt všechny kontroly v předepsaném pořadí v co nejrychlejším čase.
Už se nezávodí pouze v lese, ale stále oblíbenější jsou takzvané sprinty ve městech. Ty jsou vhodné i pro začátečníky, neboť orientace je ve městě zpravidla jednodušší. Při závodě používáte buzolu, mapu a takzvaný SI čip, malé elektronické zařízení, kterým na kontrole zaznamenáte, kdy a zda jste na kontrole byli.
Co budete dále potřebovat? Prakticky nic – buzolu i čip si můžete na závodech zapůjčit a pak už stačí jen běžecké oblečení, dobré trailové boty a hlavně chuť vyzkoušet něco nového. Potom je velmi snadné vybrat si na oficiálním kalendáři (ORIS) závod, který je poblíž vašeho bydliště a jednoduše přijet. Aktuální seznam závodů je právě tam.
Na místě se přihlásíte na prezentaci do vybrané kategorie (startovné většinou stojí okolo 70 korun, pro příchozí i méně), zapůjčíte si čip a buzolu a můžete se vrhnout na trať. Podrobný návod, co se jak odehrává, naleznete například v těchto ukázkových videích (https://youtu.be/CjJZKMs3OOw , https://www.youtube.com/watch?… ).
Důvodů, proč orienťák zkusit, je mnoho. V prvé řadě vyzkoušíte prakticky nový sport, ve kterém nerozhodují jen rychlé nohy, ale i schopnost správně přečíst mapu a rozhodnout se o dalším postupu. Pokud se právě nacházíte uprostřed přípravy na jarní závody a ztrácíte motivaci, právě orientační běh by vám mohl pomoct.
Na závodech jsou vypsány kategorie od nejmladších dětí až po nejstarší veterány, takže můžete vzít celou rodinu. Skvělou příležitostí jsou pak vícedenní závody, které probíhají každý letní víkend a při kterých navíc zcela jistě objevíte nový kout přírody, o kterém jste ani nevěděli, že existuje. Nezbývá než popřát hodně štěstí na vašem prvním orienťáckém závodě!
Komentáře (Celkem 0)
BorekJ 15.03.2016 22:04:18
Jarem nezačíná pouze sezona silničních a trailových běhů, ale
i závody v orientačním běhu. Naskýtá se tak příležitost vyzkoušet si
něco nového a kromě fyzické námahy potrápit i mozkové závity.
Orienťák je nový sport, ve kterém nerozhodují jen rychlé nohy, ale
i schopnost správně přečíst mapu a rozhodnout se o dalším postupu.
Pokud ztrácíte motivaci, orientační běh by vám mohl pomoci.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.