Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ROZHOVOR: Českému poháru vrchařů by prospělo snížení počtu závodů

ROZHOVOR: Českému poháru vrchařů by prospělo snížení počtu závodů
foto: Josef Korvas

Gabriela Gaudlová | 11.05.2016 | přečteno: 36035×

Řekne-li se v Česku běh do vrchu, fanouškům se vybaví automaticky jméno Karel Šklíba. Jeho klub TJ Maratonstav Úpice už od roku 1986 pořádá Český pohár v běhu do vrchu, nejstarší běžecký pohár v zemi. Další klíčovou postavou je Aleš Stránský, otec a trenér juniorské vicemistryně světa. „Řada běžců dává vrchům přednost před městskými mega akcemi,“ říkají v rozhovoru.

Jak vidíte budoucnost běhu do vrchu u nás? Čím dokáže toto sportovní odvětví zaujmout mladší generace?

Stránský: „Budoucnost je určitě dobrá. Běhy do vrchu se staly oficiální atletickou disciplínou a každoročně mají své mistrovství Evropy i světa. Dávno pryč jsou doby, kdy si museli vrchaři účastnící se MS své náklady hradit ze svého. Český atletický svaz vysílá na tyto šampionáty již kompletní reprezentační týmy a běžci se vracejí od roku 2011 pravidelně s medailemi. Pro české závodníky, a zejména ty mladé, je to jedna z mála možností, jak se prosadit v běhu na mezinárodním poli. Na dráze nebo v krosu je to totiž téměř nemožné. Zde jasně dominují Afričané a řada z nich již závodí i za evropské země. Možnost úspěšně reprezentovat ČR, to může být tou hlavní motivací zejména pro mladé závodníky.“

Mohou se čeští reprezentanti dostatečně dobře připravovat i v domácích podmínkách?

Stránský: „Velehory pro přípravu sice doma nemáme, ale to není tak podstatné. Důležitější je vůle závodníka, cit pro běh v terénu, vhodně zvolené tréninkové metody a kromě určité míry talentu i právě ta zmíněná motivace. Příkladem je naše juniorka Michaela Stránská, která v roce 2015 získala titul vicemistryně Evropy i vicemistryně světa v běhu do vrchu a významně pomohla celému družstvu juniorek získat titul mistryň světa. Nezapomeňme ani na rok 2013, kdy se mistry světa stalo družstvo juniorů a rok 2014, ve kterém se juniorským mistrem Evropy stal Dominik Sádlo. Je vidět, že v této specifické disciplíně máme dobré šance se prosadit i v budoucnu. Je ale potřeba vyhledávat vhodné typy závodníků, dát jim větší systematickou podporu a přesvědčovat atletické trenéry, že kromě dráhy existuje i další krásná běžecká disciplína – běh do vrchu.“

Český pohár v běhu do vrchu je nejstarší běžecký pohár u nás. Jak hodnotíte jeho vývoj za třicet let existence?

Šklíba: „Historie Českého poháru v běhu do vrchu se začala psát v roce 1986, kdy se do prvního ročníku zapojilo 11 pořadatelů z malých tělovýchovných jednot v podhůří. Zlom nastal po roce 1990, kdy jsme se stali ihned po alpských zemích nejúspěšnější zemí východního bloku na mistrovstvích světa i Evropy a v roce 1998 nám bylo svěřeno pořádání mistrovství světa. V současné době jsou vrchy plnohodnotnou atletickou disciplínou a závodníci, kteří se rekrutují z pohárových závodů, přivážejí medaile z mistrovství světa, Evropy i veteránských mistrovství.“

Stránský: „Po celou dobu existence poháru jsem měl možnost tento vývoj sledovat jako aktivní účastník. V Českém poháru jsem se účastnil téměř všech ročníků a absolvoval cca 370 závodů. Začínalo se s 12 závody v 1. ročníku, v tom letošním bude závodů 42. Také vývoj počtu účastníků a jejich startů je v celé historii stoupající. V roce 2014 startovalo v poháru rekordních 3 064 běžců, kteří absolvovali více než 5 tisíc startů. To znamená, že zájem sportovní veřejnosti o běhy v horském terénu s obtížným profilem neklesá, spíše naopak. Určitou konkurencí je rozvoj trailových závodů na delších distancích a vznik řady nových běžeckých projektů. Zatím se to na poklesu účasti neprojevilo, uvidíme, co přinese letošní ročník.“

V čem se liší pořádání závodů v běhu do vrchu od běžných závodů?

Stránský: „Pořadatelé závodů v běhu do vrchu to mají oproti městským či silničním běhům těžší. Start je jinde než cíl, tratě jsou vedeny horským terénem, při horším počasí jsou podmínky pro běžce i pořadatele mnohdy extrémní. Většina pořadatelů uspořádání zvládá velmi dobře. Pohár je i specifický tím, že obsahuje závody různé obtížnosti. Náročné závody s velkým převýšením kategorie SUPER, ale také snadnější běhy spíše krosového charakteru. Jsou zde i závody s téměř rodinnou atmosférou. Řada běžců tomu stále dává přednost před městskými mega akcemi. Obdivuhodné je, že na uspořádání všech ročníků má od počátku vzniku poháru zásluhu TJ Maratonstav Úpice. Parta nadšenců vedená Karlem Šklíbou uspořádala i řadu mezinárodních akcí a stala se tak největším propagátorem běhů do vrchu nejen v České republice, ale troufám si říci i ve střední Evropě. To si zaslouží velké uznání.“

Co by poháru prospělo?

Stránský: „Určitým negativem poháru je, že celkové výsledky ne vždy objektivně vyjadřují skutečnou výkonnost českých běžců do vrchu. Kompletní česká špička v běhu do vrchu se sejde na startu pouze při mistrovství republiky a při kvalifikacích na ME a MS. Na ostatních závodech české reprezentanty vídáme jen zřídka. Dá se tedy říci, že pohár je určen výkonnostním běžcům a běžeckým nadšencům, co mají rádi pohyb, běhání v přírodě a zdolávání horských vrcholů. Navíc již dlouhá léta nezaznamenal pohár žádnou změnu. Poháru by nejspíše prospělo snížení počtu závodů, a to jak celkem, tak těch, které se započítávají do bodování. Zařazeny by měly být pouze závody, které splňují určitou obtížnost ať už délkou tratě, nebo převýšením. Pomohla by účast dalších partnerů a sponzorů. Jenom tak lze očekávat zvýšení kvality startovního pole a zájem elitních závodníků.“

25. června 2016 budete v Jánských Lázních pořádat MS sedmnáctiletých v bězích do vrchu. Jaký očekáváte výsledek od českých reprezentantů?

Šklíba: „V této věkové kategorii může překvapit kdokoli. Věříme, že se naši běžci a běžkyně neztratí a umístí se na některém z předních míst. Chtěli bychom pozvat všechny běžce do vrchu a jejich příznivce, aby si našli cestu do Janských Lázní a zúčastnili se buď závodu Českého poháru v běhu do vrchu, nebo doprovodných závodů a společně fandili našim mladým nadějím.“

Komentáře (Celkem 5)

Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední

GKadlecova žena 11.05.2016 07:44:09

Řekne-li se v Česku běh do vrchu, fanouškům se vybaví automaticky jméno Karel Šklíba. Jeho klub TJ Maratonstav Úpice už od roku 1986 pořádá Český pohár v běhu do vrchu, nejstarší běžecký pohár v zemi. Další klíčovou postavou je Aleš Stránský, otec a trenér juniorské vicemistryně světa. „Řada běžců dává vrchům přednost před městskými mega akcemi,“ říkají v rozhovoru.
Odkaz na článek

avatar

Dobřichov

Celkem 7103 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:16:31 (2012)
maraton: 2:50:29 (2016)

honzaherda muž 12.05.2016 16:33:23

Plně souhlasím s názorem Aleše Stránského, že pohár přešlapuje na místě, závodů je zbytečně moc, odměny minimální, dojezdová vzdálenost povětšinou obrovská. Takhle nejde čekat pravidelnější účast špičky. Otázkou je, zda by vyřazení některých závodů z poháru neznamenalo ještě menší účast na těch „jednoduchých kopcích B“. Bohužel v nynější době nad snahou o co nejlepší časy na relativně krátké vzdálenosti převažují zážitky na těch dlouhých trailových akcích a obrovskou část pravidelných účastníků vrchů tvoří veteráni, kteří nebudou moci startovat věčně …

avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 12.05.2016 18:38:01

>> honzaherda, 12. 05. 2016 16:33:23

Nechci, aby to vyznělo jako polemika, spíš jde o doplnění…

Tak já se tomu ani nedivím… průměrný hobík, který si běhá pro srandu, se nepotáhne každý víkend nebo každý druhý víkend s rodinou někam do „tramtárie“, kde si jenom dokáže, jak má málo času na trénink. Koho to kromě masochistů může bavit (myslím to v dobrém :)… Drsný dlouhý závod mu sice taky nastaví zrcadlo, ale když je cílem dokončit a neumřít, „rámuje“ se to v rámci hobíckého běhání mnohem líp, než počítat sekundy nebo desítky sekund v rámci meziročního zlepšení/zhoršení na krátké trati.

Já například přemýšlel, že bych vyzkoušel loňstký STRC/letošní Kilpi, ale upřímně si raději tyhle závody odpustím, a co ušetřím na několika startovných a několika cestách, můžu například investovat do dlouhého závodu v Alpách, na který si budu pamatovat několik let, než na změť několika závodů. A když se chci proběhnout v horách, tak k tomu nepotřebuji závod…

V dnešní době se chtě nechtě musí umět všechno prodat, protože možností, konkurence a jiných lákadel je tolik, že běžcům (konzumentům) se musí nabídnout něco, co přiměje po tom toužit. Nestačí jen být a čekat, že si mě lidi najdou.

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

10 km: 0:35:46 (2007)
půlmaraton: 1:15:50 (2007)
maraton: 3:00:58 (2008)

Iva Milesová žena 14.05.2016 23:32:52

Diky za Cesky pohar do vrchu.

Jsem rada, ze jsem ho nekolikrat objezdila, jsem rada, ze jsem ho trikrat vyhrala. Jsem rada, ze jsem ho objizdela v dobe, kdy jsem byla na vrcholu, kdy jsme meli v behu do vrchu zavodnice na spickove evropske a svetove urovni a rozdavaly jsme si to na zavodech Ceskeho poharu. Na tech zavodech jsme se vybehaly, zavodenim na ceskych zavodech jsme se pripravovaly na kvalifikace i na starty ve Svetovem poharu, kde jsme sveho casu meli v muzske i zenske kategorii nekolik zavodniku na prednich mistech.

Dnesni mladi zavodnici z reprezentace take maji na to, aby na mezinarodnich zavodech, svetovych poharech i ME a MS ziskavali predni umisteni, ale nejdriv se museji vybehat doma, nez zvladnou na zahranicnim zavode PRIJET A VYHRAT!

Ano, na zavodech CP startuji treba jen desitky ci stovky zavodniku, ale zase vykonnostni prumer techto ucastniku dost prevysuje vykonnostni uroven ucastniku masovek. Vetsina ucastniku CP jsou pravidelni bezci, ne lidi, kteri si chteji dat narazove neco extremniho a hodne se tim znicit.

Zadny jiny ze soucasnych ceskych serialu v terenu me nemotivuje k tomu, abych ho objezdila. Nemotivoval by me driv a nemotivoval by me ani nyni, at uz jsem v prubehu bezeckeho zivota byla elitni bezkyne ci hobby bezec. Kdyz jsem jeste mohla behat vrcholove, logicky jsem chtela behat neco, v cem se lze kvalifikovat na ME, MS. A zaroven se tam da vyhrat aspon tolik penez, abych si behanim vydelala na behani. A jako hobby bezec si zase rada uziju hezky zavod, ktery neni prilis daleko a dobre tam o bezce pecuji (nizsi startovne, ceny v kategoriich, tombola…) Bohuzel, tim, ze hory jsou situovane kolem hranic republiky, to na vetsinu poharovych zavodu ma vetsina z nas dost daleko, ale nemusite objezdit vsechny, ostatne do poharu se pocita 12 nejlepsich vysledku v poharu, coz se da zvladnout i za 6 vikendu.

Narozdil od mnohych jinych terennich zavodu maji zavody Ceskeho poharu do vrchu nekolik vyhod:

Obetave organizatory, kteri to delaji kvuli zavodum samotnym, ne kvuli zisku. Vetsina zavodniku a organizatoru se zna, jsou kamaradi, travi spolu vikendy.

Startovne je mezi 50–200 korunami. Pokud je na tech vetsich zavodech startovne 150–200 Kc, vetsinou to zahrnuje bonusy jako: odvoz z cile, jidlo pro vsechny, financni ceny pro viteze v celkovem poradi i v kategoriich, hodnotne vecne ceny, tombola, kulturni program ap. Ale i na mnohych zavodech se startovnym 50 Kc sezenou organizatori financni ceny v hodnote aspon par stovek pro ty nejlepsi v kategoriich, aby meli na benzin, ci vecne ceny, ktere potesi, byva tam treba sud piva, v tombole vyhraje snad uplne kazdy.

V celkovem vyhlaseni poharu opet vyhraji ti celkove nejlepsi nekolik tisic na financnich cenach, takze jim to hodi po rozpocitani nekolik stovek na kazdy zavod, takze si aspon zaplati ty cesty.

Plus bonusem je prijemna atmosfera a na trasu zavodu se pri danych poctech ucastniku vejdou vsichni, aniz by se tam museli strkat, coz je u terennich behu celkem prijemne.

Sorry, ale vetsina medialne proflaknutych serialu nenabizi ani to, co Cesky pohar, plus startovne je tam vyssi.

Co se tyka delky trati, radsi pobezim kazdy vikend 2 zavody v delce 5–10km ci jeden na 15km nez neco, z ceho se nedam dohromady ani za tyden.

Zavody typu Sky marathon, Horska vyzva nebo jine ultra neubehnu a neubehla bych je ani v dobach, kdy jsem byla fyzicky na vrcholu a umela pulmaraton kolem hodiny dvacet ci desitku za 36 minut. Ano, v te dobe jsem bezela dvakrat za rok nejaky narocnejsi zavod v delce okolo 3 hodin, ale soustredila jsem se na kvalitu a vybirala zavody, kde se dalo vyhrat kolem 1000–1500 CHF ci euro, z cehoz jsem financovala zimni pripravu. Pokud vim, ceske zavody jako Kilpi, Sky, Horske vyzvy vesmes nenabizeji financni ceny (nebo to nemaji v propozicich), takze pokud bych jeste mela vykonnost na to, abych vyhrala nekolikahodinovy zavod, vybrala bych si zavod V ZAHRANICI.

A jako kondicne behajici veteranka si zabehnu blizke behy v terenu i na silnici, nejakou nizsi atletickou ligu a parkrat za rok si udelam radost a zajedu si na nejake terenni zavody.

At si kazdy beha zavody, ktere mu vyhovuji, ale jelikoz uz beham nejakou dobu, nenecham se opit rohlikem. Mozna nektere zavody behaji veterani proto, ze uz maji neco odbehano a vedi, ktere zavody si vybrat:)

Cesky pohare, doufam, ze Te nenechame padnout, protoze Ty pro me znamenas na prvnim miste behy (stejne jako nektere tradicni silnicni zavody a krosy), ne tu medialni masaz kolem. Tu reklamu ale potrebujes taky:) Nenech se prevalcovat!

avatar

Sloviensko

rudo muž 15.05.2016 07:29:24

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.