ROZHOVOR: Počet běhů Olympijského dne se letos zdvojnásobil
Padesát tisíc běžců se po celé republice vydá 22. června na některou z tratí závodů, jež mají připomenout olympijskou myšlenku. Letos se počet akcí v nabídce zdvojnásobil a v Praze se poběží dokonce na dvou místech. O tom, proč potřebuje původní myšlenka komerční podporu, hovoří předseda ČOV Jiří Kejval.
Letos se běží 22. června, o den dříve před historickým datem. Čím je význačné?
„Olympijský den, kdy oslavujeme výročí založení Mezinárodního olympijského výboru v roce 1894, každoročně připadá na 23. června. V České republice už tradičně oslavujeme toto výročí různými sportovními aktivitami vždy ve středu, která je nejbližší zmíněnému datu. Letos tedy připadá den oslav na středu 22. června a slavit budeme T-Mobile Olympijským během. Připojujeme se tak k celosvětovému hnutí oslav Olympijského dne, připomínáme olympijskou myšlenku a hodnoty, za kterými si jako Český olympijský tým stojíme – odhodlání, fair play, týmový duch, radost ze sportu a hrdost.“
Kam směřují vybrané prostředky ze startovného?
„Vybrané startovné primárně pokrývá náklady na uspořádání závodů, tzn. zajištění záborů, organizace atd. Z velké části tyto náklady pokrývají také partneři závodu, především společnost T-Mobile. Důležitá ale je dobrovolná složka startovného, kterou může každý účastník přispět na Českou olympijskou nadaci. Nadace je pro nás velmi důležitá, podporuje děti ze sociálně slabých rodin, které by bez finančního přispění nemohly sportovat. Nerozhoduje zde talent, ale především chuť dětí sportovat a být aktivní. Z mého pohledu je sport nejlepší prevence jak z hlediska zdraví, tak i z hlediska chování ve společnosti, v životě.“
Kdy vznikla myšlenka běhů olympijského dne v Česku? Co se změnilo v posledních letech?
„V Česku se Olympijský běh pořádá od roku 1987 skoro bez přerušení a postupně běh na podporu oslavy Olympijského dne získal velkou tradici. V posledních dvou letech jsme běhům dali jasnější řád, jednotnou strukturu a také společnou platformu www.olympijskybeh.cz. Takže i někdo, kdo se nevyzná v běžeckých termínovkách, snadno najde ten nejbližší závod a může se zaregistrovat. Snažíme se běh vylepšit a spojení s partnerem ČOV, mobilním operátorem T-Mobile, se už loni ukázalo jako správná volba, společně jsme z Olympijského běhu udělali důstojnou a zábavnou oslavu Olympijského dne pro děti i dospělé.“
Proč potřebuje olympijská myšlenka svého sponzora?
„Chceme nabídnout široké veřejnosti dostupný a zároveň kvalitní běh. Běžeckých závodů stále přibývá a my se snažíme Olympijský běh, který má třicetiletou tradici, udržet co nejdostupnější široké veřejnosti. Startovné je rozhodně z těch nižších v porovnání s podobnými závody. Abychom udělali závod co nejhezčí, mohli dát běžcům trička, občerstvení, měli jsme ceny pro děti v dopoledních bězích na školách i večerních dětských bězích, tak potřebujeme spolupracovat s partnery z komerčního sektoru. Vloni se nám skvěle osvědčila spolupráce se společností T-Mobile. Máme velkou radost, že jsme letos právě pro dětské běhy získali nového partnera Koh-i-noor Hardtmuth, takže se děti mohou těšit na krásné dárky. Již tradičně spolupracujeme s Radiožurnálem, který bude startovat hlavní závod v 18:00 hodin i dopolední dětský běh v živém vysílání. Stejně důležití jsou nás i organizace jako Český atletický svaz či Česká obec sokolská a mnoho dalších.“
Kolik bude letos běhů celkově?
„V letošním roce jsme se zastavili na rekordních 51 závodech ve všech koutech České republiky. Oproti loňským 23 závodům jsme tedy počet více než zdvojnásobili. Nejde nám o to udělat jeden megalomanský závod v Praze, ale chceme zapojit co nejvíce měst a lidí z celé republiky do oslav Olympijského dne a olympijské myšlenky. Zároveň se běžci mohou odkudkoliv z celé planety zapojit také do individuální výzvy prostřednictvím mobilní aplikace Endomondo.“
Kolik je registrováno účastníků celkově? A kolik na hlavních distancích (pětka, desítka)? Můžete tato čísla porovnat s loňským rokem?
„Na začátku června jsme měli přes 46 tisíc účastníků. Na hlavních závodech je to přes 3 tisíce dospělých a necelý tisíc dětí, necelých 7 tisíc v individuální výzvě a přes 35 tisíc dětí v dopoledních školních bězích. Předpokládáme, že se nám tedy podaří zdvojnásobit loňský rok, kdy v celkem 23 závodech a 120 školních bězích startovalo přes 25 tisíc běžců, přes 4 tisíce dospělých a tisíc dětí v hlavních odpoledních závodech, necelých 5 tisíc běžců v individuální výzvě a skoro 15 tisíc dětí ve školních bězích. Rád bych pozval všechny vaše čtenáře, aby se také zapojili a vyběhli s námi! Přihlašovat se na závody přes www.olympijskybeh.cz můžete do poslední chvíle a nakonec i ve středu 22. června v místě jednotlivých závodů.“
Akce sami nepořádáte. Jak funguje spolupráce s jednotlivými pořadateli? Kdyby některý z nich uvažoval o připojení se v příštím roce, co může od vás očekávat a co opačně očekáváte vy o něj?
„Záleží samozřejmě na kategorii běhu, zda jde o zlatý, stříbrný nebo bronzový běh. Ale pro všechny pořadatele máme na začátku jasný přehled vzájemného plnění, tedy jaké povinnosti má ČOV vůči pořadateli – jaký dává servis jako například trička, startovní čísla, startovní balíčky, cílové pásky, občerstvení na trať – a samozřejmě i nároky ze strany ČOV na pořadatele. Čím vyšší kategorie závodu, tím vyšší nároky na jednotlivé pořadatele klademe pro zajištění komfortu běžců. Pořadatelé od nás dostávají manuály s kompletními instrukcemi. V průběhu příprav s pořadateli pravidelně komunikujeme, snažíme se společnými silami zajistit co největší publicitu jednotlivých běhů například prostřednictvím zapojení olympioniků.“
Jak se liší od sebe „zlatý“, „stříbrný“ a „bronzový“ běh?
„Jednotlivé kategorie běhů nabízejí odlišný servis, který jejich účastníci dostanou od pořadatelů. Zlaté běhy mají nově certifikované tratě a dané vzdálenosti na 5 a 10 km, zároveň jejich hlavnímu závodu předchází i odpolední dětský běh, účastníci mají svoje fotografie ze závodu, obdrží tričko. Zásadní je také požadavek na kapacitu hlavního závodu – min 1 000 běžců. Stříbrné běhy mají podobné nároky, ale mohou volit libovolnou délku závodu podle místních možností a nárok na kapacitu je nižší, i zde závodníci dostávají tričko. U bronzových závodů chceme motivovat co nejvíce pořadatelů k zapojení do T-Mobile Olympijského běhu, proto jsou organizačně nejméně náročné, zároveň mají nejnižší startovné, účastníci nedostávají automaticky triko, ale mohou si ho při registraci dokoupit.“
Proč jsou v Praze dva olympijské běhy?
„Tradičně se pořádal Olympijský běh na pražské Ladronce, s nárůstem počtu účastníků i množstvím doprovodného programu jsme se rozhodli zlatý závod přesunout do Stromovky a do prostor Výstaviště Praha Holešovice. Nad pražským zlatým závodem ve Stromovce převzal záštitu projekt Praha – Evropské hlavní město sportu, díky kterému se nám tyto exkluzivní prostory zpřístupnily. Zároveň jsme ale nechtěli dlouholeté účastníky ochudit o možnost zaběhnout si tradiční trať na Ladronce.“
Jak to je s přesnou délku tratí? Řada lidí si eviduje rekordy právě na desítce.
„V letošním roce přinášíme novinku ve spolupráci s Českým atletickým svazem, a to certifikaci vzdáleností u zlatých běhů právě proto, aby ambicióznější závodníci měli jistotu ohledně přesné vzdálenosti jednotlivých tratí.“
Co vy, poběžíte i letos? S jakou ambicí či cílem?
„Samozřejmě se zúčastním i letos, trénuji každý den, i když teď většinou jiné sporty než běh. Běhám rád a v rámci ČOV se samozřejmě s kolegy trochu hecujeme. Především jde ale o to, že podpoříme dobrou myšlenku a uděláme něco pro svoje zdraví. Stejně jako vloni máme malou interní výzvu na 10km trati s Petrem Graclíkem, generálním sekretářem ČOV.“
Do Ria míří opět česká maratonkyně, Eva Vrabcová. Sledoval jste kvalifikační boje českých maratonců o Rio? Jak jste to vnímal? Hodně se mluvilo a mluví o tom, jak by měla být nastavena kritéria pro vytrvalce, že maraton nelze srovnávat s ryze atletickými disciplínami na stadionu…
„Toto je spíš otázka pro Mezinárodní asociaci atletických federaci IAAF. Nominační kritéria pro start na olympijských hrách totiž stanovují jednotlivé nadnárodní sportovní federace, tedy v případně atletiky právě IAAF. Maraton mezi atletické disciplíny patřil a patří, IAAF má k dispozici historické statistiky a velké know-how, proto si myslím, že nastavení kritérií pro maratonce je ve správných rukách. Ale i sport je „živý“ organismus, který se vyvíjí a je třeba na nové podněty reagovat. Navíc při současné oblibě dlouhých běhů i mezi amatéry je dost možné, že se blíží čas, kdy se budou muset kritéria přehodnotit.“
Komentáře (Celkem 13)
Radek Narovec 14.06.2016 14:27:06
Padesát tisíc běžců se po celé republice vydá 22. června na
některou z tratí závodů, jež mají připomenout olympijskou myšlenku.
Letos se počet akcí v nabídce zdvojnásobil a v Praze se poběží dokonce
na dvou místech. O tom, proč potřebuje původní myšlenka komerční
podporu, hovoří předseda ČOV Jiří Kejval.
Odkaz
na článek
TroubaHouba 14.06.2016 15:23:45
"Proč potřebuje olympijská myšlenka svého sponzora?
„Chceme nabídnout široké veřejnosti dostupný a zároveň kvalitní běh. Běžeckých závodů stále přibývá a my se snažíme Olympijský běh, který má třicetiletou tradici, udržet co nejdostupnější široké veřejnosti. Startovné je rozhodně z těch nižších v porovnání s podobnými závody."
Na tom je zajímavý, že bez sponzora bylo (v Praze) startovný v třetinové výši…
Zuruz 15.06.2016 07:47:56
Chtěla jsem se na běh registrovat, ale nelíbí se mi, že bez zaškrtnutí souhlasu s tím, že moje údaje – mobil a email, bez jejichž vynechání nelze registraci provést – budou poskytnuty pro marketingové účely partnerů akce. Nestojím o to, aby mi pak T-Mobile volal svoje nabídky. Ráda bych běžela, protože se konečně nějaká běžecká akce koná přímo u nás v městě, ale za tuhle cenu ne.
gilwen77 15.06.2016 08:23:09
>> Zuruz, 15. 06. 2016 07:47:56
Mám „herní“ email pro tyto účely. Registrační na jednorázovky a pro spamy a pro behej.com a pod
Mobil dávám vymyšlený. Registrace co vím chodí na mail. Škoda nejít, když je to v místě a chtěla bys.
Roztoky
Helča 15.06.2016 09:08:23
Olympijský běh v Praze byl krásný, než to „spadlo po T-mobile“. Startovné za 70 Kč. Nebyla to žádná masovka. A ze všeho nejlepší byl Ivo Domanský na startu a především jeho komentáře při doběhu.
Pavel Frček 18.06.2016 18:16:15
„V Česku se Olympijský běh pořádá od roku 1987 skoro bez přerušení…“
Malá oprava, která se možná bude někomu zdát malicherná: Běh Olympijského dne (což je podle řady běžců mnohem výstižnější název – pořádá se přece na počest Olympijského dne) se koná od r. 1987 ZCELA bez přerušení, byť ta premiéra byla pouze v Praze. Další dva roky pak přibyla Ostrava a Bratislava a teprve v dalších letech se přidávala další města. Pod názvem Olympijský běh se koná až poslední tři roky.
Přesně změřenou a certifikovanou trať má po celou dobu existence BOD i ta tradiční, dnes bronzová, na Ladronce. Není to tedy jen výsada těch zlatých.
A konečně nejen pro Helču a TroubuHoubu: až do r. 2013, tedy 27 let jsme to (= TJ Liga 100 Praha) dělali nejvíce za 50 Kč, tedy za 1/6 dnešní ceny. Sice bez barnumského vyřvávání moderátora a účasti „celebrit“, ale čistě v duchu olympijské myšlenky zúčastnit se. A díky tehdejšímu vedení ČOV i s tím tričkem, kterých už dneska mají běžci stejně narvané plné skříně. To vše v přátelské až rodinné atmosféře, nadto opravdu s vysoce kvalifikovaným komentářem Iva Domanského. O to vše se ČOV v podstatě bohužel připravil, tedy při nejmenšímv těch 12 – 15 tradičních městech.
Roztoky
Helča 18.06.2016 19:15:00
>> Pavel Frček, 18. 06. 2016 18:16:15 Omlouvám se, že jsem cenu ještě zvýsila. Bylo to perfektní s trička mám dodnes a krásně se mi v nich chrupe
TroubaHouba 18.06.2016 21:00:14
>> Pavel Frček, 18. 06. 2016 18:16:15
>> Helča, 18. 06. 2016 19:15:00
Nechci se zbytečně dohadovat, ale podle mých záznamů byla cena v roce 2013 i 2014 při přihlášení předem 70,– a na místě 100,–…
(viz též http://www.behej.com/…pijskeho-dne, http://www.behej.com/…pijskeho-dne, http://www.behej.com/…pijskeho-dne)
V každém případě předchozí „provedení“ bylo mnohem příjemnější a lepší…
Pavel Frček 19.06.2016 14:43:36
>> TroubaHouba, 18. 06. 2016 21:00:14
Myslím, že se shodneme, netřeba se dohadovat, jen jsem to neformuloval zrovna přesně. Samozřejmě vím, že za 70 to bylo AŽ od r. 2013. Ani Helča se nemusí omlouvat, dvacka už dneska nic moc neznamená. V každém případě za všechny, co kolem toho točili, děkuji za vaše pochvaly.
Praha 6
spanker 23.07.2016 12:15:23
Do statistik pražského závodu jsou přidané letošní výsledky. U dosti běžců bude špatný ročník, protože pořadatelé nejdřív požadovali věk, pak to předělali na ročník, ale ten přepočet je v dosti případech špatný. Tak kdo najde něco špatně tak mi to prosím napište na sporty@spanker.cz http://spanker.cz/beh/bod
Tachlovice
kaz67 23.07.2016 19:50:40
>> spanker, 23. 07. 2016 12:15:23
ahoj, tak jsem ti to poslal, patřím mezi špatné datumy, přidali mi rok, tím pádem jsem se přehoupl do starší kategorie, kde jsem veden jako vítěz, což mi mrzí protože jsem někomu sebral radost z vítězství
medajli jsem nepřevzal, tak že nemám co vracet
já jsem to ani nezjistil – řekl mi to až za pár dní brácha
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.