ROZHOVOR: Horka znamenají riziko, ale rozhodnutí je hlavně na běžcích
Právě dnes tým RunCzech otevřel registrace na své závody v roce 2017. Povídali jsme si s Tomášem Mirovským, koordinátorem běhů tohoto seriálu, o aktuálních tématech, zejména dopadu veder na počty kolabujících účastníků při nedávných akcích. „Rozhodnutí, zda startovat nebo ne, je na běžci samotném,“ říká jednoznačně.
Horké počasí ve Varech, ČB i Olomouci si vynutilo desítky zásahů záchranných služeb. Zejména v Olomouci to vypadalo až apokalypticky při závodě i v nemocnici. Jakkoliv to k běhu v horku patří, přeci jen je tu s ohledem na nízkou trénovanost typického účastníka městských masových běhů velké riziko selhání, dokonce smrti. Co s tím do budoucna?
„Zásahy záchranné služby jsou na každém závodě, ale je pravda, že horké počasí je pro zvýšený počet zásahů asi hlavním důvodem na našich akcích. Ani v Olomouci však nešlo o apokalypsu. Počet odvozů byl zvýšený, ale zdravotní stav běžců se zlepšil rychle a druhý den šla většina již domů a zbytek byl na pozorování. Musím poděkovat Záchranné službě, která odvedla skvělou práci. Když na závodě hrozí velké horko, snažíme se běžcům předat co nejvíce informací a upozornění, a to všemi kanály – posíláme informační SMS nebo email, na webu a sociálních médiích jsou články a tipy, jak se v takovém počasí při závodě chovat a radíme případně také osobně. Pro komfort běžců je navýšeno i množství vody a sprch (včetně prostoru startu a cíle).
Rozhodnutí, zda startovat nebo ne, je ale stále na běžci samotném. Nejedná se pouze o teploty v čase závodu, což bylo téma aktuální letos v Olomouci, ale také o zdravotní stav samotného běžce, jeho připravenost na závod, stanovení rozumných cílů apod. Každý běžec má zodpovědnost za svoji účast. Organizátoři pak mají povinnost přizpůsobit technické zajištění závodu a v extrémním případě zvážit zrušení akce, ale nerozhodnou o každém jednotlivém běžci. Do budoucna ale určitě chceme běžcům více radit v průběhu celého roku, aby se na extrémní počasí mohli lépe nachystat a dobře věděli, co dělat a co nedělat.“
Uvažovali jste v této souvislosti s přesunem Olomouce a Českých Budějovic na „chladnější“ období?
„Počasí je tak nevyzpytatelné, že se hodně těžko hledá období, ve kterém by bylo zaručeně dobré běžecké počasí. Na „teplejší“ období připadají nejen České Budějovice a Olomouc, ale I Grand Prix a Ústí nad Labem. Velmi teplé počasí jsme zažili i při maratonu v Praze, a ten se koná už na začátku května. Už při stanovení časů startů půlmaratonů v regionech jsme s vyššími teplotami počítali, proto také všechny regionální závody i Grand Prix startujeme v podvečer, kdy se teplota už začíná snižovat. Myslíme si, že přesunutí většího počtu závodů na jiný termín není příliš reálné.“
Tradiční téma – výsledky vašich závodů jsou často znehodnoceny tím, že lidi přenechají číslo jiným. Máte představu, kolik běžců v každém vašem závodě běží pod cizím jménem? Není přeci jen lepší umožnit přeregistrace?
"Závodníci pod jiným jménem porušují pravidla a hrozí jim diskvalifikace. Pokud běžec nechce riskovat, může využít možnosti pojištění startovného, což se hodí vzhledem k tomu, že většina si startovné kupuje několik měsíců dopředu, než je naplněna kapacita. Myslíme, si, že běžci ještě dostatečně nevyužívají možnost pojištění jejich účasti. Je to škoda, protože náklad není v celku tak vysoký a jim zajistí možnost neúčasti v závodě, i třeba ze zdravotních důvodů. Navíc si myslíme, že běžet pod jiným jménem a nevidět se ve výsledcích, je škoda, že pro naše hobíky je i tohle důležité, moct se pochlubit pořadím a výsledným časem. Při přenechání čísla vedle porušení pravidel přichází i o tohle.“
Zaznamenali jsme změnu dodavatele časomíry, nikde jste to však nekomunikovali. Je to jen na zkoušku? Týká se to všech závodů včetně Prahy? Jste s novým dodavatelem spokojeni?
„Zkoušíme jak nové dodavatele, tak i technologii – na regionálních závodech jsme například používali jednorázové čipy s tím, že v letošním roce jsme je testovali právě v regionech. Neustále hledáme nové cesty, abychom našim běžcům mohli zajistit stoprocentní komfort – a právě jednorázové čipy jsou jednou z takových cestiček. Ve snaze zajistit co nejlepší řešení pro závodníky jsme právě letos sáhli po nových dodavatelích i technologiích a ani jedním jsme nezaznamenali výraznější potíže. Na kompletní vyhodnocení ale bude pravý čas po sezoně.“
Jak je to s měřením času v případě pomalých běžců? Tři hodiny na půlmaraton sice zní jako velká rezerva, ale pokud začátečníkovi závod vysloveně nesedne a přesto to dotáhne do cíle, je problém jej změřit třeba ještě 15 minut po třech hodinách? V Olomouci už to tak bylo, ve Varech a Praze ne. Jak to bude dále?
„Časový limit je stanoven předem a i tak komunikován – počítá se od startu závodu a v každé mapě je i uveden čas, za který by se závodník neměl dostat, pokud nechce být vyloučen ze závodu. Závody se běhají v centrech měst a jsou s tím spojena dopravní opatření, a tak jsou povolení na danou dobu, kterou musíme dodržet včetně úklidu. Pro samotnou časomíru by nebyl zásadní problém měřit i nad limitem, ale nemůžeme blokovat kvůli jednotlivým běžcům (a pokud jde někdo nad limit tří hodin na půlmaraton, jsou to opravdu jen jednotlivci) nad limitem úklid, otevření silnic a tím provoz města. Pokud bychom o tom začali teoretizovat, jaké překročení limitu by bylo ještě podle tebe v toleranci? Je pět minut OK a patnáct už ne? Co jeden běžec s cílovým časem 3:30? Je to možné? Jak zajistíme jeho bezpečnost ve městě, když poslední před ním poběží třeba 35 minut? Tahle otázka je směřována, stejně tak jako převod startovního čísla, na to, jestli budu dodržovat pravidla závodu, na který se přihlásím, nebo ne. Pravidla, která jsou jasně daná a nemění se podle nálady organizátora. My chceme, aby běžci dodržovali pravidla závodu, stejně jako města chtějí, abychom dodržovali daná pravidla na uzavírky my.“
Přesto však v některých akcích necháváte časomíru puštěnou i po limitu…
„Na některých závodech necháváme drobnou toleranci, ale to jde především tam, kde se třeba poslední část běží po ulici, která se stejně ještě dlouho nebude otevírat. Navíc je to vždy na základě komunikace s cyklistou, členem organizačního týmu, který jede s posledním a sleduje dodržování limitu průběžně, tedy od prvních kilometrů. A běžce, kteří jsou nad limitem, upozorní, že pokud chtějí pokračovat v závodě, musí třeba trochu zrychlit. Toto pravidlo platí na všech závodech. Pokud někde dobíhá poslední běžec v limitu a nemusíme nikoho stahovat, je to pro nás vždy příjemnější.“
Změníme nyní téma. Po neúspěchu českých vytrvalců (mužů) na ME v Amsterdamu se opět hovoří o podpoře rozvoje domácí „elity“. Vy máte mj. projekt Czech Marathon Hopes. Jaký je jeho aktuální stav?
„Projekt Czech Marathon Hopes se nyní nachází v jakési přechodné fázi. Momentálně řešíme jeho další směřování, aby byl mladým českým atletům ku prospěchu. Bližší detaily ale bohužel prozradit nemůžu. Dlouhodobě je naším cílem k běhání přilákat začínající nebo méně zkušené běžce. Pro ně máme například projekt Mattoni FreeRun, síť pětikilometrových tras po celé České republice, nebo samostatný štafetový závod. Věříme, že forma rozvoje podpory běhu má smysl i tímto způsobem.“
V této souvislosti se objevily hlasy, že nemá tolik smysl investovat do řady zahraničních borců na závodech RunCzech – v Praze startují kolikrát i dvě desítky Afričanů, náklady na ně jsou tak přenášeny na českého hobíka, aniž by z toho on něco měl pro sebe nebo ve smyslu podpory českého běhu. Považujete to za správně investované peníze? Není právě zde prostor pro nějaký motivační bonus pro domácí naděje? Jakýsi jackpot za výkon atp.
„Pokud by u nás byla taková špička, která se poměřuje s nejrychlejšími běžci, bylo by to snazší. V této situaci ale právě i zahraniční závodníci mohou ty místní motivovat – jsou dobrou ukázkou, že to jde. Navíc se běžce snažíme také spojit, aby si mohli předat informace. Vždyť i díky tomu se třeba Jirka Homoláč dostal do Keni a některé běžce tam poznal osobně. A není to jen jeho případ. Účast elitních atletů je také jednou z podmínek na udělení známek kvality IAAF. Náklady na elitní atlety nejsou zanedbatelnou částkou našeho ročního rozpočtu, ale účast opravdové světové špičky, dosažení výborných časů, zviditelnění závodů v celém světě je jedním z cílů našeho snažení. Přece mít nejlepší sportovce světa daného sportovního odvětví je cílem organizátorů všech mezinárodních akcí. Když můžete mít ty nejlepší, tak je přeci neodmítnete.
V letošním roce měli na závodech vodiče nejen nejlepší běžci celkově, ale měli jsme i vodiče na časy, které chtěli nebo mohli zaběhnout čeští závodníci. A nevíme, jestli vypsání bonusů českým běžcům třeba za překonání českého rekordu je tou správnou motivací. S nádhernou výjimkou Evy Vrabcové, samozřejmě. Rozhodně ale účast elitních atletů není na úkor českých hobíků a vynaložené peníze do elitního pole považujeme za účelně vynaložené.“
Jste spokojeni s úrovní TV přenosů z vašich akcí? Převažují při nich dlouhé záběry na méně zajímavé africké běžce, přitom třeba v Praze při půlmaratonu byla pozornost většiny domácích fandů upřena na kvalifikační boje hned několika českých vytrvalců. O rušivých a nudných PR vstupech ani nemluvě.
„Televizní přenosy jsou pro nás samozřejmě velmi důležité a ze všech sil se ve spolupráci s Českou televizí snažíme, aby byly co nejlepší. Určitých rezerv jsme si vědomi, na druhou stranu i afričtí běžci jsou přece součástí závodu. Zrovna teď v televizi běží Tour de France, tak si zkuste představit přenos, který bude ignorovat Chrise Frooma na prvním místě a místo něj se bude soustředit na dění uprostřed pelotonu. Na druhou stranu je nám jasné, že českého fanouška nejvíce zajímají výkony českých běžců a přemýšlíme, jak dostat naši špičku do více záběrů. Věřte mi, že něco takového není jednoduché zajistit ani po technické stránce, ale můžu slíbit, že se na toto téma zaměříme, aby zde panovala oboustranná spokojenost.“
Přenosy z regionálních závodů se definitivně stěhují na Seznam? Nebo jaký bude jejich další osud?
„Přenosy z Karlových Varů a Českých Budějovic jsou přenášeny online na Seznam.cz už od loňského roku a Olomouc s Ústím nad Labem dokonce už o rok déle. Model přímých přenosů částečně na ČT a částečně na Seznam.cz je v současné době nejlepším možným řešením, které nám vyhovuje, a plánujeme v něm v nejbližší době pokračovat. Pokud se najde jiné řešení, které splní pravidla pro Gold Label IAAF a bude finančně i jinak možné, budeme o něm uvažovat. Aktuálně jej nemáme.“
Jaké zásadnější novinky chystáte pro zbytek letošního roku a pro rok další? Carlo Capalbo v dubnovém rozhovoru pro tištěné Běhej.com naznačil, že se plánuje jedna nová akce mimo město.
„Ano, plánujeme dva velké projekty, jeden se týká i akce mimo město, ale v tuto chvíli to ještě není v takovém stavu realizace, abychom to mohli představit.“
Komentáře (Celkem 27)
Radek Narovec 20.07.2016 16:53:48
Právě dnes tým RunCzech otevřel registrace na své závody v roce
2017. Povídali jsme si s Tomášem Mirovským, koordinátorem běhů tohoto
seriálu, o aktuálních tématech, zejména dopadu veder na počty
kolabujících účastníků při nedávných akcích. „Rozhodnutí, zda
startovat nebo ne, je na běžci samotném,“ říká jednoznačně.
Odkaz
na článek
jm1 20.07.2016 23:07:04
V predposledni odpovedi byla Tomášem Mirovským zminena i pravidla pro Gold Label IAAF
Mohu v teto souvislosti polozit dotaz, zda RunCzech nekdy v budoucnu planuje (ev. neplanuje) plnit i bod 3.13 techto pravidel = zverejnovat uz pred startem zavodu na WWW i startovni listinu (= „start list“) ucastniku svych behu?
nahled na relevantni cast aktualne platnych IAAF Road Race Labels – Regulations 2016:
3.13. Media
Appropriate Media Services shall be provided to the press and photographers which shall include the following minimum requirements:
– Individual delivery of results of top 20 men and women
– Dedicated website with start-lists and results in the language of the host country and in English.
– TV monitors + high-speed Internet connection
Brno
Petr Kaňovský 20.07.2016 23:19:16
Na ani jednu ze dvou otázek: „Máte představu, kolik běžců v každém vašem závodě běží pod cizím jménem? Není přeci jen lepší umožnit přeregistrace?“ Tomáš neodpověděl, škoda. Třeba v roce 2027 se ale dočkáme nějaké změny.
jm1 20.07.2016 23:33:00
>> Petr Kaňovský, 20. 07. 2016 23:19:16 …kolik běžců v každém vašem závodě běží pod cizím jménem…
Umozneni behu pod cizim jmenem IMHO velmi tesne souvisi s ignorovanim IAAF pravidla 3.13 (=predem znama startovka = mj. i moznost jeji kontroly zavodniky)
Skritek Hugo 25.07.2016 17:01:07
>> Petr Kaňovský, 20. 07. 2016 23:19:16
Ale no tak, Peto. Preci by si necekal odpoved. Na tuto otazku(ev.otazku preregistraci)neodpovi nikdy a vse se zabali do frazi. To patri ke koloritu Runczech.
Praha
EvženGe 25.07.2016 21:00:39
K předávání startovních čísel. Letos při jednom závodě jeden hodně dobrý běžec (nebo běžkyně , nebudu usnadňovat pátrání) se nemohl na závod přihlásit, protože nebyly čísla. A nešlo to ani přes elitní běžce. Nakonec číslo bylo od někoho jiného a dokonce zadarmo, zranění a tak dotyčný (á) číslo věnoval (a). A tak někdo, kdo opravdu nemá moc daleko k české bedně má ve výsledcích jiné jméno. A někdo má excelentní čas. Asi jako byste u mého jména našli při maratonu 2:50.
A k limitu tří hodin. Jen to napomáhá k tomu, že spousta lidí neuvádí „správný“ předpokládaný čas. Pokud poběžím půlmaraton za 2:50 a na startu budu mít zpoždění 15 minut, tak mě stáhnou. Radši napíšu 1:40 (stejně to nikdo nekontroluje), na startu budu mít zpoždění 3 minuty a limit stihnu. To, že budu spoustě běžců překážet a je i riziko zranění… to je přeci vedlejší. A už vůbec nechápu úvahy o kolik minut prodloužit limit, jestli o pět, patnáct nebo třicet.. Můj blbej rozum mi říká přesně o tolik minut, kolik měl zpoždění poslední startující. Pak i ten má k dispozici 3:00.
Brno
Petr Kaňovský 27.07.2016 18:39:42
Došel mi před chvílí od RunCzechu mail: „Nepropásni největší běžecký mejdan podzimu“, to už není moc daleko od propagace duhových běhů.
>> EvženGe, 25. 07. 2016 21:00:39
RunCzech by se mohl chovat ještě komerčněji a nějaká čísla pustit do oběhu ještě jen pár dnů před startem, přinejmenším ta, co jsou vrácena v rámci pojištění. I za násobné startovné by se našli lidé, kteří by to koupili, takto jim zbývá jen ten podvod se startováním za cizí jméno, což je škoda.
Tachlovice
kaz67 27.07.2016 21:30:10
>> Petr Kaňovský, 27. 07. 2016 18:39:42
jo jo , taky mi to došlo a oslovují mi jako ženu:-D
(mail to je můj přihlašovací PIM ) evidentně nemaj plno, dobrý čas tam v tom horku zaběhnout nejde, tak hledaj , jak píšou , na "největší běžecký mejdan podzimu " někoho , co si to chtěj jen žít
jim to nezazlívám
Brno
Petr Kaňovský 27.07.2016 23:50:50
>> kaz67, 27. 07. 2016 21:30:10
RunCzech: Nezáleží, jestli jsi začátečnice nebo pokročilá, pětikilometrovou trasu zvládne každá. Domluv se s kamarádkami a kolegyněmi a pojďte se proběhnout!
Rainbow Run: zvládne každý z vás. Nemusíte být olympijským atletem, neboť si sami zvolíte, jestli pojmete Rainbow Run formou běhu nebo procházky. Smích, barvy a zábava vám pomůžou zvládnout pětikilometrovou trasu.
Tomáš Mirovský 31.07.2016 16:44:31
>> EvženGe, 25. 07. 2016 21:00:39
Ahoj Evžene, ohledně druhé části Tvého komentáře – podle mě úvahy o „délce tolerance“ nejsou tak mimo – máme každý rok pět půlmaratonů a každý půlmaraton má jiný „přesah“ a to nejen podle města, ale i podle ročníku. I historicky máme půlmaratony, kde jsme nikoho z trati nestahovali, protože všichni doběhli v limitu, někdy i několik minut. Takže pro mě je opravdu řešení limit 3 hodiny.
Tomáš Mirovský 31.07.2016 16:47:35
>> Petr Kaňovský, 20. 07. 2016 23:19:16
Petře, já ten odhad nemám, ale poptám se kolegů, kteří dělají registrace, zda mohou tohle číslo odhadnout. Pokud to bude konkrétní představa, napíšu ti jí. Zda uvažujeme o zavedení možnosti přeregistrace – tohle pravidlo jsme opravdu diskutovali mnohokrát, není to naprosto jednoznačné rozhodnutí. Ale v tuto chvíli i díky možnosti pojištění účasti je moje odpověď ne – aktuálně o tom neuvažujeme.
tinaB 31.07.2016 17:11:16
>> Tomáš Mirovský, 31. 07. 2016 16:44:31
Limit 3 hodiny rovněž považuji za naprosto dostačující, ale ty tři hodiny by měly být od průběhu startem !!! A to je právě podstatné.Myslím, že pro organizátory není problém zjistit, za jako dlouho se na start dostává poslední účastník a podle toho by se měla vést jednání s městem apod.Jinak si opravdu budou tříhodinoví běžci psát předpokládané časy 2:30.......Koneckonců i já si příště napíšu 1:40 nebo míň, letos jsem měla nahlášeno ( v Praze ) 1:50, zaběhla 1:49 a na seřadišti jsem stála až daleko ZA vodiči na dvě hodiny, které jsem předběhla na desátém kilometru, předbíhala jsem vlastně celou dobu…
Tomáš Mirovský 31.07.2016 21:21:00
>> tinaB, 31. 07. 2016 17:11:16
My počítáme při stanovení nejpomalejšího času s časem něco přes 8 min na km. První kilometr má průběh posledního na 14 minut, takže start posledního je zohledněn hned při stanovovaní tempa nejpomalejšího (např. Ústí má rozpis kilometrů na http://www.runczech.com/…/ul_2016.pdf u mapy). Loni se v Ústí startovalo přesně 3 minuty, takže už na startu máme rezervu … Pro zajímavost, start letos v Karlových Varech trval 4 minuty, v Českých Budějovicích 3 minuty 12''.
rudo 01.08.2016 07:33:49
>> Tomáš Mirovský, 31. 07. 2016 16:47:35
i díky možnosti pojištění účasti
cize dalsie prachy navyse nanucovane na zaplatenie
preregistracia je tu povazana ako nadstandart za ktory si teda moze priplatit.
italski behajici turisti z toho asi rozum nemaji, ale nasinci by uz mohli zacit myslet a vybirat si behy pro bezce
Skritek Hugo 01.08.2016 08:12:23
Podle me je limit 3h od vystrelu dostacujici. Kdyz se to letos po Praze diskutovalo, neb posledni meli na ujiti asi 2:45, tak jsem na to koukala a v pravidlech byly casy nutne k zvladnuti zavodu (prumerne tempo behu) nastavene na 2:45. Za me to staci. Kdyz to daji stari veterani, lide po obrne, lide tlacici vozickare atd., tak ten, kdo to neda s tim, ze se hlasil rok predem a nedotrenoval, by mel drzet pusu. Upravovani si zapsaneho startovniho casu tu bude tak jako tak, to nevyresi pravidlo od vystrelu ci od projiti startem. Lidem bohuzel chybi soudnost.
Skritek Hugo 01.08.2016 08:18:15
*>> Tomáš Mirovský,
Prosim te, kdyz uz si se zapojil. Planujete udelat neco s kelimky na piti? PIM vzdy rad prezentuje, ze driv jste se vy jezdili ucit na velke maratony, ted one casto jezdi k vam. Ale jsou 2 veci, ve kterych totale zaostavate. 1. Cip – ktery snad dle infa uz zkousite jednorazovy, coz je fajn. Je pohodlnejsi navazat na botu, nez mit tu tezkou hruzu na cisle. 2. Kelimky na vodu: na rade zahranicnich zavodu (a nejen major), se uz roky uzivaji male lahvicky. Bezec se nepocinta, vezme jednu a v klidu se napije, v horkem pocasi se skutecne dostatecne obcerstvi bez toho, aby zaspuntoval obcerstvovacku snahou vypit co jde… Neuvazujete o tehle zmene? Bezci by byli nadseni, dobrovolnici by to meli jednodussi, nez tam dolivat do kelimku, jejichz obsah na sebe clovek spis vyleje (ci si naleje do nosu), nez dostane do sebe.
Diky za odpoved predem.
Ondřej S. (aka
poohDA)
01.08.2016 14:04:11
>> Tomáš Mirovský, 31. 07. 2016 16:47:35
Když už se budete pokoušet o expertní odhad počtu prodaných identit, můžete se i podívat, kolik lidí proběhlo úsek pod nuselským mostem o 60% rychleji než ostatní úseky? K tomu máte dokonce i tvrdá data. Takovíto běžci totiž kazí můj divácký zážitek. Já si můžu v Pařížský ruce utleskat a pak ve výsledcích zjistím, že ten „poslední vítěz“ (=poslední, kdo proběhl cílem, každý kdo proběhl cílem je přece vítěz) proběhl parkem okolo Folimanky prakticky stejně rychle jako „první vítěz“.
To kazí můj divácký zážitek a vám značku.
jm1 01.08.2016 20:57:20
>> Tomáš Mirovský, 31. 07. 2016 21:21:00
KLasicka odpověď. KDyz chci zpochybnit námitku, uvedu příklady, které dávají za pravdu mne, nikoliv oponentovi:
PRipojuji se proto k dotazu: kolik bylo zpoždění v poslední zóně v Praze a nebo v Olomouci?
A dalsi dotazy:
- Jak se muže stát, ze ma muž startovní číslo začínající F a dlouhou dobu po dobehu Vám figuruje na čelných pozicích dámských kategorii?
- Plánujete někdy dávat na WEB „startovky“ Vašich závodu (BTW, je to povinné ) ?
Tomáš Mirovský 10.08.2016 10:58:51
>> Skritek Hugo, 01. 08. 2016 08:18:15
Ahoj, jednorázové čipy jsme měli v regionech, zkoušeli jsme dokonce dvě společnosti, ještě nejsme zcela rozhodnuti, jak a s kým budeme sezonu 2017 měřit, zkoušet budeme i v Praze na GP a v Ústí letos. Lahvičky na občerstvení – uvažovali jsme o nich (případně o dávání vody v malých lahvích), zatím ale neplánujeme jejich využití. Asi dva hlavní důvody proti jejich využití je bezpečnost (odhozený kelímek se při šlápnutí na něj zdeformuje, láhev je nebezpečnější, protože drží tvar a může snáze dojít k úrazu. Na občerstvovačkách po proběhnutí několik tisíc běžců jsou stovky sešlápnutých kelímků, u těch lahví vidíme větší možnost zranění) a úklid (kelímek běžci obvykle odhodí v desítkách metrů po občerstvovačce, láhev mohou nést i kilometry a úklid pak je problematický a dlouhý, stejně tak je to zase nebezpečný prvek na trase). Takže zatím zústaneme u kelímků.
Tomáš Mirovský 10.08.2016 11:01:16
>> EvženGe, 01. 08. 2016 10:15:10
Evžene, letos na 1/2Maraton 13:15 min, na maraton 14:25 min
Tomáš Mirovský 10.08.2016 11:05:49
>> jm1, 01. 08. 2016 20:57:20
Letošní Olomouc u sebe teď nemám, ale loni to bylo 4:58 min. Letos byl start organizovaný stejně, takže ten čas bude podobný.
Praha
EvženGe 10.08.2016 12:42:50
>> Tomáš Mirovský, 10. 08. 2016 11:01:16
Díky moc. Hele, stoprocentně chápu, že máte časová omezení. Na maratonu asi ne tak velká (trasy MHD se vlastně dotknete jen u Právnické fakulty). Ale na půlmaratonu je ten most asi dost klíčovej. A chápu, že pokud DPP chtějí jezdit po třech hodinách od startu, tak budou jezdit i kdyby to mělo být přes poslední běžce. Ale napadá mě možnost cca po 2:50 stáhnout trať pouze na silnici vlevo (ze směru běhu) a tím by se koleje uvolnily. Nebo pokud je jiný problém, tak by možná šlo zkusit ho na těch 14 minut vyřešit.
Naopak bych to výsledků nedával lidi s RT větším než tři hodiny. Protože to jsou pak ti, kteří se nějak nacpou dopředu, překážej a běžej za 3:05.
P.S. A pokud máte na první kilák limit 14 minut, tak ten poslední na půlmaratonu ho musel dát za 45 vteřin. A na maratonu ho stáhli už na čáře. To je pochopitelně ode mě blbej vtip.
Tomáš Mirovský 11.08.2016 09:28:57
>> EvženGe, 10. 08. 2016 12:42:50
Evžene, ještě jedna věc, co jsem nedoplnil – ty skutečné časy startů zohledňujeme závod od závodu, takže v Praze na půlmaraton je požadovaný čas posledního na prvním kilometru 20 minut. Každý závod má nastavené časy průběhu individuálně právě podle počtu běžců a času startu v roce předchozím a plánovaného navýšení počtu běžců. Jen pro vysvětlení. Vždy je to uvedené na mapce závodu s oficiálními časy. Půlmaraton v Praze a most u Rudolfina je sám o sobě velký oříšek, obávám se, že ten nápad na zúžení trati a puštění tramvají dříve není z bezpečnostního hlediska možný. Mimo jiné pro to, že pokud by lidé chtěli přecházet přes koleje a jela by tramvaj (byť za plotem a pomalu), lidé by čekali v trati. Tady prostě musíme držet trať 3 hodiny a pak jí v podstatě obratem zpřístupnit.
Praha
EvženGe 11.08.2016 09:54:15
>> Tomáš Mirovský, 11. 08. 2016 09:28:57
S těma časama po startu v Praze to byl opravdu jen vtip.
A máš pravdu, že na tom mostě je děsnej nával. A srovnat běžce po půlmaratonu, když někteří toho mají plný kecky, aby uhnuli těm, co teprve běží do cíle je asi nemožné. Leda že by Sára pro každýho zajistila vodicího holuba, :.))
Jen možná dejte do propozic upozornění, že limit je cca 3 hodiny od výstřelu. A vyhnete se kritikám po závodě. Tady to tolik lidí nečte, tak už nebudou mít příležitost blbnout „předpokládaným časem“
Tomáš Mirovský 14.08.2016 08:29:50
>> EvženGe, 11. 08. 2016 09:54:15
Já vím, že těch informací je hodně a těžko to někdo má sílu, čas a chuť číst všechno, ale ono to tam je: http://www.runczech.com/…/index.shtml – časové limity, tempo, stahování ze závodu i co je oficiální čas … Je to jedna z věcí okolo závodu, asi nemá cenu jí vytahovat mimo standardní pravidla, myslím
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.