Sporttester budoucnosti? Lepší ergonomie a snímače tepu na oblečení
Investovat přes deset tisíc do nového sporttesteru bez toho, aby měl člověk přehled nebo aspoň tušení o správné využitelnosti, to nezní jako správná investice. Jak tedy postupovat a na co dát pozor? Radí šéf H.S.H Sport, distributora sporttesterů předních světových značek, Jaromír Háněl.
Jste na trhu více než dvě desítky let. Jak se technologie pro běh vyvíjely?
„Prvním přelomem, který se odehrál již dávno, je možnost přesného měření tepu pomocí hrudního pásu. Tuto inovaci přinesl Polar a navždy změnil pohled na to, jak má vypadat efektivní trénink. Všichni výrobci postupně tuto technologii založenou na principu EKG od něho převzali. Další inovací, kterou zavedl poprvé Garmin, byla zabudovaná GPS v hodinkách. GPS totiž poskytne informaci o tempu a vzdálenosti či přesné trase, což běžci velmi přivítali. Především malá výdrž akumulátoru v hodinkách způsobovala, že nějakou dobu spolu soupeřily GPS v hodinkách s externími GPS, které dodával k hodinkám Polar či Suunto. Dalším milníkem, který zcela změnil pohled na sportovní hodinky, se stal model Suunto Ambit. Tyhle hodinky přinesly fantastickou 16hodinovou výdrž akumulátoru při vysoké přesnosti GPS. Vedle těchto inovací hodinky přinesly i unikátní možnost uživatelského přizpůsobení. Člověk si může vybírat ze spousty sportovních režimů, ale může si je i sám konfigurovat a také v nich používat programovatelné aplikace.“
Poslední dobou to je novinka za novinkou, bude to pokračovat?
„Trend pokračuje neustálým zdokonalování prostředí pro konfiguraci hodinek, aby si je uživatelé mohli nastavit opravdu podle svého. A právě v oblasti komunikace hodinky-počítač-smartphone je hlavní prostor pro další inovace. To že, hodinky vám při běhání ukážou, kdo vám volá, abyste nemuseli z kapsy nebo camelbagu vyndávat mobil, je určitě šikovné. Ale hlavní vlastnost, kde inovace každý uživatel chytrých hodinek bude pociťovat nejvíce, je možnost konfigurování sportovních režimů, tréninkových profilů a intenzity zatížení prostřednictvím webových aplikací. Tady se nové funkce objevují prakticky průběžně.“
Jak se mění vkus vašich zákazníků? Jaké jsou poslední trendy?
„Novinek bude i nadále přibývat, inovační cyklus výrobců se neustále zkracuje. Ovšem ne každá novinka se prosadí. Pokud bych měl vybrat tři novinky, které v poslední době zahýbaly nabídkou pro běžce, jmenoval bych tyto: 1) wattmetr pro běžce, 2) optické měření tepu a 3) barevný dotykový displej. Wattmetr představil ve spolupráci se Suuntem americký Stryd a po úspěchu wattmetrů pro špičkové cyklisty se očekává velký boom i mezi běžci. Otázka je, zda současná technologie je dostatečně přesná, aby byli běžci spokojeni. To ukáže až dlouhodobější zkušenost z praxe, ale měření výkonu k efektivnějšímu běžeckému tréninku prostě patřit bude. Naopak optické měření tepu považuji za dítě mrtvé již po narození. Samozřejmě, že by každý radši běhal bez pásu, ale nikdo není ochoten přijít o přesnost, kterou EKG měření poskytuje. Velké nepřesnosti při optickém snímání nejsou totiž chybou výrobců. Žádná inovace totiž nedokáže odstranit fyzikální slabinu optického snímání, výkyvy při měření při pohybu ruky nebo vlivu venkovní teploty. Poslední novinkou je barevný dotykový displej, který představilo Suunto v nejnovější kolekci Spartan. Vysoce kontrastní displej má při běhu na přímém slunci nepopiratelné výhody. Ovšem jestli použití dotykového ovládání je (nejen) pro mladou generaci nutností, nebo je to zanedbatelná zajímavost, rozhodne až trh.“
Na co by měl kupující rovněž hledět při nákupu?
„Za velmi důležité hledisko, které přitom patří k nejpodceňovanějším, považuji servisovatelnost. Lidé mnohdy netuší, že v tomto parametru jsou mezi jednotlivými výrobci a modely poměrně zásadní rozdíly. Tyto informace se ovšem ani z běžných eshopů ani z povrchních recenzí vůbec nedozví. Z pohledu svých zkušeností a zkušeností našich zákazníků bych si před koupí položil několik otázek, na jejichž základě bych doladil svoji volbu. Například: Upadl jsem na asfaltu/kamenech a poškrábal/ rozbil jsem si sklíčko. Lze jej u tohoto modelu vyměnit a za jakou cenu, nebo si musím koupit nové hodinky? Můj akumulátor již příliš nevydrží, lze jej vyměnit, anebo si musím koupit nové hodinky? Možná to bude znít neuvěřitelně, ale modelů, u kterých vám kvůli takové relativně banální nehodě výrobce řekne, že si musíte koupit nové hodinky, je spousta. A mnohdy se jedná o hodinky v nejvyšší cenové kategorii nad 10 000 korun! Díky našemu servisnímu středisku, víme, co lze a nelze na tom kterém typu hodinek opravit, a díky tomu můžeme zákazníkům kvalifikovaně poradit už před jejich koupí.“
Co se dá čekat od sporttesterů a podobných zařízení do budoucna? Zkusíte si zavěštit, co bude mít běžec na ruce v roce 2020 a co mu to bude umožňovat?
„Tato otázka je velmi záludná, ale odvážím se jít s kůží na trh. Chytré sportovní hodinky budou i za deset let oblečené na ruce, protož to je při běhu nejergonomičtější poloha. A ergonomie bude to, co bude hlavním trendem designu a funkcí. Budou mít podstatně větší displej, ale přitom budou tenčí a lehčí než dnes. Ke snímání tepu bude využívána EKG technologie, ale elektrody a vysílačka budou schované ve spodní vrstvě sportovního oblečení. Budou umožňovat online GPS tracking, díky čemuž bude možné rychle přivolat pomoc při jakékoliv nepříjemnosti. S využitím kombinace vlastního čidla a přídavného čidla v hrudním vysílači a v botě budou schopny velmi přesně sledovat výkon a bude možné optimalizovat trénink a závod nejen podle tepové frekvence, ale i výkonu.“
Ve firmě jste skoro všichni „hračičkové“, patří to k podnikání?
„Ano, podle mého to je pro dlouhodobě prosperující podnikání nutná podmínka, a to v každém oboru. Myslím, že na trhu je dlouhodobě prostor pouze pro dva druhy firem: Jednak obří kolosy, které všechno válcují velkými obraty a objemy. A druhým typem jsou firmy, ve kterých jsou právě takoví hračičkové, kteří se perfektně vyznají ve svém oboru. Díky tomu dokážeme zákazníkům poradit s výběrem. U nás se nestane, že zákazník odejde s produktem, který není vhodný pro sportovní aktivity, jež chce dělat. A také se nestane, že o problémech, které mohou nastat (především s mimozáručním servisem) se dozví, až když nastanou a nedají se vyřešit.“
Jaké hodinky používáte vy, šéf firmy?
„Samozřejmě na sobě vždycky musím vyzkoušet všechny zásadní novinky, které přijdou na trh. Ale všechny nepoužívám pravidelně, převážně používám momentálně nejoblíbenější model. A jak to asi probíhalo? Polar S210 (sporttester s mezičasy), Polar S625X (záznam křivky), Polar F55 (regenerace organismu). Pak přišel převratný model Polar RS800, který mi v inovované verzi RS800CX vydržel až do příchodu jiné převratné novinky, Suunto Ambit, což byl první model s GPS, který jsem považoval za opravdu plně použitelný. Následovaly inovace v řadě Ambit – Ambit2 Sapphire a Ambit3 Sapphire s hrudním pásem Smart Belt s pamětí a komunikaci se smartphonem. Ten jsem v srpnu vyměnil za nové Suunto Spartan Ultra, ze kterých jsem celkem upřímně nadšen.“
Komentáře (Celkem 17)
komerce 19.12.2016 11:57:32
Investovat přes deset tisíc do nového sporttesteru bez toho, aby měl
člověk přehled nebo aspoň tušení o správné využitelnosti, to nezní
jako správná investice. Jak tedy postupovat a na co dát pozor? Radí šéf H.S.H Sport,
distributora sporttesterů předních světových značek, Jaromír Háněl.
Odkaz
na článek
jm1 20.12.2016 09:15:17
Neda mi nezopakovat tu par dotazu, na ktere jsme pod zdejsim testem SSU zatim nedostali odpoved:
- Hlavní u DCR kritizovana slabina = absence možnosti nastavit si u SSU vlastní kombinaci/pocet/velikost/obsah zobrazovaných datovych polí – uz byla do jejich FW doplněna?
- Testovali/netestovaji jste komunikaci hodinek SSU s několika přes BTLE protokol komunikujícími cidly (nabízí se kombinace tep + kadence + rychlost + wattmetr) současně?
V konkurenční recenzi DCR narazil na tohle:
mskolak 20.12.2016 13:04:42
>> jm1, 20. 12. 2016 09:15:17
To bylo první, co mne napadlo, když jsem tento článek četl – zopakovat i svůj dotaz.
Nakonec jsem to neudělal ze dvou důvodů:
- Všiml jsem si v záhlaví malého popisu „komerční prezentace“, takže tento článek hodnotím spíše jako inzerci.
- Vzpomněl jsem si na vlastní poznámku, kterou jsem utrousil v komentářích pod zmíněným testem: „Osobně jsem si udělal ten závěr, že co chybí na funkcích dohání agresivním marketingem.“
Asi tak…
jmaselnik 20.12.2016 14:01:04
Dovolím si upozornit na zjevné nepřesnosti v článku (nechci napsat přímo nesmysly nebo lži). První hodinky s GPS a výdrží až 20 hodin nebyly Ambity, ale Garmin Forerunner 310XT. Garmin měl rovněž dotykový displej už dávno před Spartanem, tuším, že to byl Forerunner 410 už na konci roku 2010, tzn. už před šest lety a od té doby x dalších modelů, třeba celá řada Vívoactive, která je na trhu už třetí rok.
Aleš Ála Háněl 20.12.2016 15:34:14
Pro objektivnost je potřeba srovnávat srovnatelné: Garmin 310XT sice uvádí v parametrech „až do 20ti hodin“ Kdo zažil realitu, tak není potřeba dále komentovat U prvního Suunta Ambit se bavíme, že hodinky při nevyšší přesnosti (pro běžce nutné) začínaly na 16 hodinách a déle. Pro trekking jsme u modelu Ambit3 na výdrží až 200 hodin.
Forerunner 410 HR Premium – sporttester s dotykovým kroužkem, takže o dotykovém displeji tak jak jej dnes chápeme nelze ještě hovořit. To bychom museli ještě zařadit modely Suunto Quest a Timex Tap screen.
Aleš Ála Háněl 20.12.2016 15:37:29
>> jm1, 20. 12. 2016 09:15:17 Již lze si obrazovky uživatelsky nastavit.
Video návod je k zde: https://www.youtube.com/watch?…
DEAR SUUNTO SPARTAN OWNER, We are excited to deliver the first phase of sport mode customization for your Suunto Spartan watch today. In order to receive this update smoothly, you must first update Suuntolink on your computer.
- Do not connect your watch to your computer at this point.
- Open Suuntolink software on your computer.
- Suuntolink will prompt for an update. Click ‚update‘. Confirm that your Suuntolink version is 2.1.50 or later. (To see you Suuntolink version number, choose ‚About‘ in Suuntolink settings.)
After you have updated Suuntolink, you are ready to update the watch. 4. Connect your Suunto Spartan Ultra or Spartan Sport to your computer with the provided USB cable. 5. SuuntoLink opens automatically after the watch has been connected. 6. Suuntolink will prompt for a software update. Note: If you have unsynchronised Moves in your watch, synchronise those first and then install the update. Now you are ready to create and customize new sport modes on your Suunto Spartan from Suunto movescount.com. You can sync up to 19 new custom modes on your Spartan at a time. Each activity type (i.e. trail running) can have several different custom modes, including newly added metrics like altitude, temperature and PTE. Additional functionality will be added to sport mode customization in the new year. In addition, this update allows you to view planned moves on your Spartan, see altitude and barometer graphs in daily view, as well as set daily step and calorie goals on your Spartan. As we release this update, we are testing a GPS-specific update to address inconsistent GPS behaviour experienced by some users. This update is planned for January. Read more about Suunto Spartan updates here
- Your Suunto Team
jmaselnik 21.12.2016 08:42:16
>> Aleš Ála Háněl, 20. 12. 2016 15:34:14
jako dlouholetý uživatel 310 XT musím nesouhlasit. 310XT vydržely 20 hodin s aktivní GPS při plném ukádání pointů. Jsem v kontaktu s majitelem (stále funkčního) mnou koupeného kusu v roce tuším 2009, a pořád dá s originální baterií okolo 11 hodin. Osobně jsem to několikrát přesně měřil při přípravě recenze, kterou najdete u mne na blogu. A jak jsem psal výše, dotykový displej má i několik dalších modelů výrazně staršího data než Spartan. To, v jakém stavu pustilo Suunto Spartany na trh je regulérní ostuda.
Ivko 21.12.2016 12:39:48
>> jmaselnik, 21. 12. 2016 08:42:16
Máte pravdu, dotykový displej má spousta hodinek, ale nejde srovnávat hrušky s jabkama. Spartany využívaj nějakou novou technologii a je to vidět – bohužel o tej technologii Suunto neposkytuje žádné informace. Když jsem si Spartany pořídil, tak jediné co jsem našel bylo, že má malý nároky na energii. Všechno tohle dohromady – displej, GPS a výdrž baterie udělá kdejaká čínská fabrika. Otázka je, co to vydrží a jak snadno se to používá a kolik to dohromady váží.
Aleš Ála Háněl 22.12.2016 12:10:54
>> Ivko, 21. 12. 2016 12:39:48
Dobrý den, máte pravdu,ale není to jen záležitost Suunta, že každý výrobce si chrání podrobnosti o svých unikátních technologiích. Je to tak i u displeje hodinek Suunto Spartan. Byli jsme dost skeptičtí ohledně viditelnosti na slunci ale výsledek nás více než mile překvapil. V tomto směru nemají hodinky žádnou srovnatelnou konkurenci. Nesouhlasím s vámi, že GPS a baterii udělá kdejaká čínská fabrika. Vzhledem k tomu, že prodáváme všechny hlavní značky v oblasti sporttesterů a hodinek s GPS máme bohaté praktické zkušenosti o tom jak hodinky skutečně fungují, tedy nejen marketingové pohádky. GPS a s tím spojená výdrž na baterii je kombinace kvality HW(GPS čip, konstrukce pozice antény..) a optimalizace SW. Byť se to nezdá, ale kvalita software má možná větší vliv na přesnost a výdrž. To je věc, kterou číňani neokopírují, resp. neustále se SW vyvíjí a optimalizuje. Proto musím zdůraznit, že při koupi sportovních hodinek je potřeba se poradit s někým, kdo má přehled napříč konkurencí. Jinak samozřejmě každý fanda jedné značky bude bojovat za svojí oblíbenou, bez ohledu na skutečnou funkčnost, kvalitu a opravitelnost.
jm1 22.12.2016 16:47:08
>> Aleš Ála Háněl, 20. 12. 2016 15:37:29
Diky za info.
A mohu i „o něčem jiném“?
Nezkouseli jste uz (at již se SSU, anebo čímkoliv jiným) nový STRYD ?
Pavla13.4 25.12.2016 22:11:14
Ahoj všem co rádi běhají jakoukoli formou, ať už sprintují, fartlekují nebo se jen tak probíhají, či poklusávají, já by jsem potřebovala poradit. Už jsem tu řešila nákup čelovky běžecké a díky těmto příspěvků a radám jsem si vybrala tu Nej pro mě a jsem z ní úplně nadšená, tak teď ještě krokoměr prosím. Sháním krokoměr pro mamku, která ho bude opravdu využívat víceméně pro chůzi a turistiku, v rámci udržování kondice, tedy vše navíc je zbytečné, ale zase bych chtěla aby bylo menu v češtině, aby nebylo nutné párování s telefonem ale na přehledném displeji bylo jasně viditelné počet kroků, přepočet na kilometry, spotřeba kalorií a časomíra, tím pádem všechny ty obyčejné krokoměry s miniaturním displejem nepřipadají v úvahu, cena beru i kdyby byla trochu vyšší ale daný sportestr odpovídal mým požadavkům. Program v počítači kam se dá případně stáhnout statistika z telefonu je v pohodě, jen ne to párování jelikož Maminka nevlastní zrovna moc chytrý telefon.. Děkuji převelice za příspěvky A ještě jedna věc, sháním tepový pás ke Garmin 220, jen pás s čidlem nic víc ..prosím nabídněte.
jmaselnik 26.12.2016 13:32:40
>> Ivko, 21. 12. 2016 12:39:48
Já ovšem nesrovnávám hrušky s jablky, suunta s garminem nikoli Čínou. Jak jsem psal, dotykový displej, nikoliv kroužek, měly už před pár lety vívoactive i některé forerunnery. Dávno před údajně prvním suuntem…
tinaB 26.12.2016 21:33:46
>> Pavla13.4, 25. 12. 2016 22:11:14
před pár měsíci jsem na fóru řešila podobný problém, nakonec jsem tátovi k 81.narozeninám pořídila náramek od garminu, je moc spokojený, i když teď zrovna si krokoměr vypnul a měří si jen vzdálenost v km, protože výzvy ke zvýšení počtu kroků považuje v tomto počasí za šikanu. Ale myslím, že na jaře to zase rozjede
tinaB 26.12.2016 22:24:47
>> jm1, 26. 12. 2016 22:12:28
pamatuju se, jak jsme ho před pár lety navštívili v nemocnici, kde byl na pozorování kvůli srdeční arytmii (!!!) a tam nám vykládal, jak několikrát denně rychle chodí po tamní dlouhé chodbě, kolik udělá kroků a jak se tomu paní doktorka diví..... mě asi v tomto směru nic nepřekvapí........
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.