Der Lange Weg. Skoro dva tisíce kilometrů napříč Alpami za 40 dní
Občas je dobré si od běhání odpočinout a věnovat se i alternativním sportům. Anebo sledovat vzrušující projekty, jako je třeba Der Lange Weg. Skialpinistický přechod z Vídně do Nice s překonám řady vrcholů za 40 dní! Šílené? Rozhodně. V roce 1971 se to ale partě čtyř Rakušanů podařilo a sedmičlenný tým na ně teď chce navázat.
Projekt Der Lange Weg patří pravděpodobně k tomu nejtěžšímu, co se dá v Evropě na lyžích zažít. Sportovci, kteří se ho zúčastní, mají za cíl přejít celé Alpy, z Vídně až do francouzského Nice. Je to 1917 kilometrů s převýšením přes 85 000 metrů. Všechno přitom mají zvládnout čistě po svých nohách nebo na svých lyžích za pouhých 40 dnů. To je 48 km a 2 125 výškových metrů denně! Povolen není jediný den odpočinku.
Leckoho by mi mohlo napadnout, že to přece není tak těžké – stačí se držet v údolích, překonat pár průsmyků a cíl je splněn. Tak to ale není. Na trase jsou totiž některé nejvýznamnější evropské vrcholy. Jmenujme jich jen pár – Großglockner (3798 m n.m., nejvyšší hora Rakouska), Weißkugel (3738 m n.m.), Piz Palü (3900 m n.m.), Dufourspitze (4634 m n.m., nejvyšší hora Švýcarska) a Mont Blanc (4810 m n.m., nejvyšší hora Evropy).
Celé tohle šílenství odstartovalo před 47 lety. Čtyři špičkoví horalové a sportovci té doby utvořili tým, jehož cílem bylo tuhle trasu zdolat za 56 dnů. Tvořili jej Robert Kittl, Klaus Hoi, Hansjörg Farbmacher a Hans Mariacher. Podporu jim dělal Alois Schett, který na ně čekal na předem domluvených místech v „busíku.“
Sebrali tehdy nejlepší vybavení, které se však ani náznakem nemůže blížit tomu dnešnímu. Jejich lyže byly v podstatě jenom předělanými běžkami s hliníkovými hranami. I přesto ale postupovali neskutečným tempem, průměrně strávili pohybem deset hodin denně, nejdelší etapa měřila dokonce 85 km a do Nice dorazili už za 40 dní. Jednalo se tehdy o naprosto výjimečný počin.
Od té doby tenhle projekt nikdo ani náznakem nezopakoval, až nyní se o to pokusí další parta profíků. Nad celou akcí převzal záštitu Redbull. Sestavil mezinárodní partu sedmi zkušených skialpinistů a horolezců, kteří půjdou po stejné trase, jakou v roce 1971 objel a obešel rakouský tým. Složení je následující: Tamara Lunger (ITA), Nuria Picas (SPA), Janelle Smiley (USA), Mark Smiley (USA), David Wallmann (AUT), Bernhard Hug (SUI) a Philipp Reiter (GER).
Mimochodem, poslední jmenovaný, Philipp Reiter je německým skialpinistou a milovníkem ultratrailu. Kromě toho taky vášnivým fotografem a jeho služeb využívá třeba i Salomon. Rozhovor s Philippem najdete v právě chystaném čísle tištěného Běhej.
Ale zpátky k probíhající expedici. Technika od 70. let nesmírně pokročila. Špičkové skialpinistické lyže váží o mnoho méně než ty, které museli tahat tehdejší hrdinové. Oblečení je z těch nejlepších materiálů, energetické gely váží pár gramů. Přesto je zde mnoho proměnných. Jaké bude počasí? Co lavinové nebezpečí? A hlavně – zvládnou dnešní profesionálové to, co zvládli jejich kolegové před čtyřiceti lety?
Současná výprava vyrazila před pár dny z rakouského Reichenau an der Rax. Už po pár dnech mají oproti předchozímu týmu mírný náskok. Zvládnou ho udržet? To se dozvíme nejpozději 26. dubna.
Celý projekt můžete samozřejmě sledovat live – tady je aktuální poloha týmu, tady novinky ze sociálních sítí a více informací. Spoustu informací také najdete na FB a Instagram profilech jednotlivých účastníků.
Komentáře (Celkem 0)
BorekJ 20.03.2018 08:47:05
Občas je dobré si od běhání odpočinout a věnovat se i alternativním
sportům. Anebo sledovat vzrušující projekty, jako je třeba Der Lange Weg.
Skialpinistický přechod z Vídně do Nice s překonám řady vrcholů za
40 dní! Šílené? Rozhodně. V roce 1971 se to ale partě čtyř Rakušanů
podařilo a sedmičlenný tým na ně teď chce navázat.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.