FUNKČNÍ MATERIÁLY: Naučte se používat oděvní systém
Funkční prádlo je pouze část pravdy o sportovním oblečení. Oděvní systém je sousloví, které podle mého názoru přesněji vystihuje to, co od svého oblečení vyžadujeme. Není totiž důležité jen to, co máme přímo na kůži. Důležité je vyladit všechny vrstvy našeho oděvu tak, abychom se cítili co možná nejlépe.
V několika článcích bych se ráda podělila o zkušenosti, které jsem nasbírala za řadu let sportování i profesionální práce, při které jsem přicházela a stále přicházím do styku s kvalitními materiály používanými pro ochranu zdraví a zvýšení výkonnosti lidí při tělesné zátěži. Budeme si povídat o tom, proč používat syntetické materiály, jak je vybírat, jak o ně pečovat. Dotkneme se důvodů a pocitů, které často lidi odradí od používání kvalitního funkčního oblečení.
Naše tělo je jedinečné. Náš pohybový aparát je při běhu velmi zatěžován a chráníme ho používáním kvalitní obuvi. Ale celé tělo a všechny orgány jsou vystaveny zátěži a musíme jim pro činnost vytvářet akceptovatelné podmínky. Abychom je vytvořili, používáme speciální oblečení.
Co má splňovat oblečení, ve kterém sportujeme?
Musí být pohodlné, nikde netlačit, neškrábat, nedřít. Musí být nealergické. Musí být chladivé nebo teplé, přijde na to, v jakém ročním období běháme. Musí dobře odvést pot od naší kůže. Musí si po dlouhou dobu držet tvar a ne se vytáhnout po prvním praní. Musíme se v něm cítit maximálně komfortně. A dámy, přiznejme si, musí být i hezké. A to vše pokud možno co nejdéle.
Proč opustit bavlnu?
Na tuto otázku mám několik různých odpovědí. Bavlna je materiál, ve kterém se mohou množit bakterie a plísně. Proti syntetickému vláknu má bavlněná nitka obrovský průměr a tedy i značnou objemovou kapacitu. Veškerý tělesný odpad, který vyloučíme při pocení, vniká přímo do struktury bavlněného vlákna, kde ho svým tělem zahříváme a vytváříme tak optimální podmínky pro „život“.
Z praxe jistě víte, že pokud necháte propocené tričko uschnout a znovu je oblečete, podruhé se mnohem rychleji propotí, i když se hýbete méně. Je to proto, že v bavlně je nashromážděna sůl z vašeho potu, která začne okamžitě sbírat jakoukoliv vlhkost, která se ocitne na povrchu vaší kůže, „zatáhne ji“ do nitra vlákna a nikam ji už nepustí. Dalším průvodním jevem tohoto efektu je, že o takto „zasolené“ prádlo se můžete odřít. Nejčastěji v oblasti třísel nebo podpaží. Každý, kdo to zkusil, dobře ví, jak takové poranění kůže dokáže trápit. Při velmi dlouhých bězích je ovšem dobré chránit citlivá místa vazelínou, i když používáme materiály syntetické.
Bavlna se na rozdíl od syntetických materiálů hůře udržuje a špatně schne. Protože pot, soli a biologicky aktivní odpadové látky jsou přímo uvnitř vlákna, musíme bavlněné oblečení důkladně vyprat. Jen tak propláchnout ve vlažné vodě nestačí. I doba schnutí bavlněného trička nebo spodního prádla je oproti syntetickému mnohanásobně delší a při nižších teplotách a vyšší vzdušné vlhkosti je to mnohdy dost obtížné. Tato nepříjemná vlastnost nás může zajímat zejména na dovolených, v horách, prostě ve všech případech, kdy nemáme po ruce optimální podmínky našeho domova.
Spodní prádlo – samostatná kapitola
I malé děti se učí, že není zdravé zůstávat celý den v mokrých plavkách. Pokud si obléknete bavlněné spodní prádlo a vyrazíte na dlouhý běh, značně riskujete. Každá krátká zastávka může znamenat prochladnutí. Riziko nejrůznějších zdravotních komplikací je značné a léčení si obvykle vynutí i běžeckou pauzu.
Cílem seriálu není přinášet sofistikovaná data, která bychom mohli vyžádat z textilních zkušeben a zahltit vás technickými informacemi, ze kterých si nebudete nic pamatovat. Seriál bude spíše suplovat značnou absenci základního zbožíznalství některých prodavačů, kteří vám neumějí dobře poradit a mnohdy vás od používání kvalitního oblečení svým přístupem spíše odradí nebo, v horším případě, přesvědčí vás ke koupi nevhodného drahého kusu.
Komentáře (Celkem 37)
Praha
phusick 08.04.2008 01:21:44
Clanok mi pride ako uplny anachronizmus. Dnes uz nikto (kto si to moze dovolit) nepouziva bavlnene materialy. Problem je niekde uplne inde: existuje totiz pomerne pocetna skupina sociopatov, ktori svoje sportove oblecenie neperu po kazdom pouziti. Najma kvoli prispevkom ako tento. Chcem zdoraznit, ze neexistuje material, ktory by netrebalo prat po kazdom pouziti!!! To pizmo, ktore potesi kazdeho fizyka zaoberajuceho sa dyfuziou, v satni pred pretekom, je neznesitelne. Material, nematerial, prosim prat po kazdom pouziti: nie 30°C ale 40. Dakujem.
Liberec
bedrich 08.04.2008 06:03:26
>> phusick, 8. 4. 2008 01:21:44
Jojo:)To sem chtel presne napsat, autor clanku asi nikdy nevidel zarizeni jmenem automaticka pracka:))
Brno
running-observer 08.04.2008 08:39:52
Musím se zastat autorky i bavlny. Není pravda, že bavlnu dnes nikdo
nepoužívá. V takovém případě by bylo největším a
nejrozšířenějším anachronismem, když skoro na každém větším závodě
dostanete jako dárek bavlněné triko.
Funkční materiály jistě mají své výhody, ale i já se rád občas
vrátím k bavlně. Bývá mnohem příjemnější na těle a v teplém
letním počasí dokonce stačí v průběhu běhu na těle schnout.
Dále bych rád upozornil, že autorka nikde v článku nenabádá
k opakovanému nošení triček bez praní. Přesto mohou asi nastat okolnosti,
kdy běžec nemá možnost pravidlo o jednom použití dodržet, a proto je
dobré vědět o negativních důsledcích.
Ohledně teploty praní: nejlépe je se držet pokynů výrobce.
Svan 08.04.2008 09:53:44
Přeji krásný den.
Toto téma mě enormě zajímá. Je mi 64 let a přiměřeně svému věku se
snažím běhat ( no spíše pobíhat). Zcela upřímě musím však říci, že
i když jsem vystřídal celou plejádu první vrstvy umělohmotného spodního
prádla, tak se mi nepodařilo najít takové, které by mi vyhovovalo na 100%.
Možná je to mojí blbostí a nevzdělaností v tomto oboru a nebo je to
mlžení ze strany prodávajících „taky odborníků“. Budu vděčný za
každou konkrétní opravdu odbornou radu jaké prádlo vybrat: a) aby hřálo a
přitom odvádělo pot, to na zimu. b) aby chladilo a taktéž odvádělo pot,
to na léto. c) v obou případech abych měl stejně příjemný pocit při
použítí jako u bavlny. Předem děkuje Svan.
Praha
Justína 08.04.2008 10:34:01
>> Šnek, 8. 4. 2008 09:03:29
Ja tiež periem funčné prádlo v automatickej pračke. Zatiaľ som sa nestretla na vysačke takéhoto prádla, že by ho neodporučali prať v pračke, ale len ručne. Ono si treba vždy pozrieť vysačku, tam je v ikonach nakreslené, ako treba toto prádlo prať a na akej maximálnej teplote. Jedinú výnimku, čo poznam, je, že funkčné prádlo od firmy Silver Slovenka Banská Bystrica sa nemôže prať s avivážou a na to ma upozornili pri nákupe.
biatlonistka 08.04.2008 10:55:21
>> Svan, 8. 4. 2008 09:53:44
Také zdravím, mě se osvědčily výrobky z ovčí vlny, konkrétně mám vyzkoušenou značku z Merio vlny. Dá se to prát v pračce. Hlavně bez aviváže. Je sice dražší, ale příjemná na tělo a pot odvádí a opravdu nesmrdí tak brzy jako funkční prádlo z umělotiny.
Svan 08.04.2008 11:34:13
>> biatlonista, 8. 4. 2008 10:55:21
Zdravím a mohu potvrdit, že i mě se v době kdy se slovenští horolezci chystali na Makalu, podařilo v Popradu koupit svetrokošili a podkolenice s příměsí ovčí vlny.Tyto výrobky byly výborné , hřály i mokré, ale už mi dosloužily. Byly však poměrně dost drsné což bylo nepříjemné při oblékání. Až zvlhly tak to bylo dobré. Svan.
Nymburk
dan67 08.04.2008 12:03:12
>> Svan, 8. 4. 2008 09:53:44
Zkusím přispět svou asi půlroční zkušeností s funkčními materiály
(září-březen).
Osvědčily se mi dvě vrstvy, vespod moira dlouhý rukáv a na ni další
„funkční“ triko, momentálně loňský adidas z Noční GP.
A samozřejmě v zimě mikina nebo bunda (tchibo). jarně/letní sestavu
začnu testovat až dle počasí.
Důraz bych položil na dvě vrstvy na těle, pokud jsem zkusil jen jednu
vrstvu, tak ta nestíhala odvádět pot, resp. jsem měl pocit vlhka. první
vrstva odvádí pot od těla a druhá vrstva udržuje tu první suchou. tak
nějak řečeno hodně jednoduše. snad to pomůže.
Nejmenovaná běžecká kapacita toto potvrdila ve variantě dospod funkční
prádlo, na něj bavlnu.
biatlonistka 08.04.2008 12:10:15
>> Svan, 8. 4. 2008 12:00:42
Omlová se mělo tam být Merino vlna ,
Sokolov
koyama 08.04.2008 12:58:58
>> apowell, 8. 4. 2008 11:14:54
A to nejsi sám. Já mám dokonce tak hříšný pocit, že podruhé (v trochu „jetém“ funkčním prádle) se mi běhá pohodlněji.
Praha
mapo 08.04.2008 13:52:32
>> apowell, 8. 4. 2008 11:14:54
Nejsi sám Při téninku používám funkční jen „horní díl“ prádla, „spodní“ (většinou bavlna), ten měním každý den, resp. po tréninku. A funkční triko teď s dl.rukávem, ponožky (ty funkční v každém případě), elasťáky nebo tepláky a bavlněné tričko s kr.rukávem peru cca 1 x týdně. Před závody vždy, takže se nemusíte bát, že Vám budu případně „smrdět“. Oblečení moc nemám, tak bych neměla v čem běhat, kdybych prala každý den. A co, běhám si sama, tak mně to neva…, že třeba nevoním.
Předboj
MirO 08.04.2008 14:14:49
>> mapo, 8. 4. 2008 13:52:32
Tak to já mám přesně naopak. Spodní díl funkční Moira, na ni bavlněné triko a bunda od Craftu. Peru každý den. Moira i Craft jsou suché za půl hoďky a bavlněných trik mám dostatek.
Liberec
bedrich 08.04.2008 14:39:08
>> Šnek, 8. 4. 2008 09:03:29
Jasne peru, pracka pradlu neskodi, pokavad to nedas na 60 stupnu a dneska sou i nenarocny programy, spis de o to vcem to peres, rozhodne ne neco s tenzidama.
wir 08.04.2008 17:04:24
No já mám doma směsku značek (moira, hannah,sensor…) a asi nejvic se mi osvědčila značka sensor. Příjemné na dotyk, pot odvadí dobře a schne rychle. Myslí i na dámy – a podprsenky mají klasicky číslované i podle košíčku (ženy velmi ocení). Ponožky používám jejich cyklistické a maximalně mi vyhpovují i do běžeckých a halových bot. Peru tak 2 týdně všechno funkční prádlo dohromady (na ruby) na 40 bez ohledu na barvy. Suché to je za chvili takže žádný problém vyprat přes den a večer jít v čistém.
Beroun
mirek hasal 08.04.2008 18:32:55
Funkční prádlo používám a po každém běhání ho máchám a ždímu v pračce. Peru tak po každém čtvrtém, pátém běhání, jak se zadaří.
Praha
mapo 08.04.2008 19:25:53
Když jsme u toho praní-nepraní. Má to, že peru funkční oblečení po dejme tomu třech použití, nějaký vliv na jeho funkčnost? Je míň, víc funkční, když se vypere po jednom použití?
martinha 08.04.2008 21:29:53
Já moiru opouštím. Dojedu co mám a už si jí kupovat nebudu. Moira mě
nedala to co jsem od ní očekával. Tedy být v suchu. Materiály z Merino
vlny, hlavně v zimním období jsou geniální. Prý mají v létě chladit a
tak jsem zvědav.
Jinak mám skvělé zkušenosti s funkčním prádlem značky FALKE. Jak první
tak druhá vrstva – úžasné pocity. Ale podotýkám, že jsem
z běžeckého oblečení moc nevyzkoušel. FALKE se nic zatím
nevyrovnalo. Martin
Praha
Justína 09.04.2008 07:02:28
>> running-observer, 8. 4. 2008 08:39:52
Nie som si istá, či tričká, ktoré človek obdrží pri registrácii na dajaký beh sú určené na behanie, aspoň ja prevažne obdržím tričká veľkosti L, XL, XXL i keď neustále organizátorov otravujem, či nemajú veľkosť, v ktorej by sa dalo i chodiť. V tom širokom dlhokánskom stane aké tvorí tričko na chlapa výšky 2 metre a najmenej 150 kg by som veru nebehala. Z toho usudzujem, že tie trička na behanie nie sú. Výnimku tvoria len funkčné tričká na MŠM v Štrbe (ak sa mi ujde najmenšia veľkosť) a na akciách PIMu.
Liberec
megatraged 09.04.2008 08:35:52
Tak nevím, pro mě je nejhorší zážitek, když jdu náhodou na spinning a
pánové „voněj“ještě než vlezou na kolo.Je to fakt děs!! takže
minimálně
máchejte máchejte ale raděj perte..Trenky se praním taky opotřebovávaj a
přesto je perete nebo ne?
Praha
zombice 09.04.2008 11:14:04
>> Justína, 8. 4. 2008 10:34:01
Nerekl bych ze Silver tvori nejakou vyjimku, mam pocit ze zadny „funkcni“ material z PP vlaken by se nemel prat s avivazi.. viz napr. oficialni stranky Moiry. Laicky receno jde o to ze se ty kanalky muzou zalepit a z vlakna s vlekym povrchem zustane jen obyc tenka nit..
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.