Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Ultra s sebou nese rizika, ti nejlepší minimalizují zažívací potíže

Ultra s sebou nese rizika, ti nejlepší minimalizují zažívací potíže
foto: Archiv Nicka Tillera

Jan Vaňkát | 21.10.2019 | přečteno: 8000×

V Chamonix jste jej mohli potkat, kterak komunikuje s účastníky UTMB o jejich zdravotním stavu. Na slavný závod přicestoval za účelem studie dopadu náročných ultraběhů na lidský organismus. Nick Tiller je přitom sám fandou ultravytrvalostních sportů. CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V NOVÉM ČÍSLE BĚHEJ, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI

Pracuješ jako výzkumný akademický pracovník na Harbor-UCLA Medical Centre při Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Co tvá profese obnáší a co tě přivedlo do Chamonix?

„Většina mé práce spočívá ve výzkumu respiračních chorob, osobně mě ale hodně zajímá fyziologie a patofyziologie ultravytrvalostních sportů. Už několik let se tomuto tématu věnuju odborně a píšu o něm. UTMB je jedním z nejnáročnějších a nejprestižnějších stomílových závodů na světě. Do Chamonix mě přizvali kolegové z Mayo Clinic v Rochesteru, kteří se také zajímají o bližší studium patofyziologických reakcí lidského organismu na extrémní vytrvalostní zátěž doprovázenou opakovaným působením vysoké nadmořské výšky v průběhu závodu.“

Téměř třicet běžců se přihlásilo jako dobrovolníci do vaší studie. Překvapil tě některý z nich? V čem?

„Žádný nijak nevyčníval, ale ohromně na mě zapůsobily a inspirovaly mě ty naprosto rozdílné životní příběhy a zkušenosti běžců, které závod přilákal. Různé stáří, odlišná tělesná stavba a všelijaké osobnosti a povahy. Nedá se mluvit o jednom archetypu ultramaratonce, každý byl odlišný a měl jinou motivaci. Uvědomoval jsem si tu škálu fyzických reakcí. Někteří dokončili unavení, ale ve zdraví, jiní potřebovali lékaře. Ne vždy to byli ti mladí a zdatní, kdo měli při doběhu nejvíc sil.“

Můžeš se podělit o předběžné závěry vaší studie?

„Dosud jsme naše analýzy nedokončili a s tak velkým datovým souborem to zabere ještě nějaký čas. Nicméně je zřejmé, že někteří lidé jsou více náchylní k akutním fyziologickým reakcím než jiní. Zaznamenali jsme extrémní poškození svalů, periodické zhoršení funkce plic a určité známky plicního edému (nahromadění tekutin v plicích). Ale mechanismy, jak k těmto reakcím dochází a proč jsou k nim někteří jedinci náchylní, si žádají hlubší zamyšlení.“

U ultramaratonů jsou velmi časté zažívací potíže. Jaký máš názor na pravidlo, že organizátoři mohou kdykoliv rozhodnout, jestli jsi schopen pokračovat v závodu?

„Zažívací potíže se objevují až u 90 % běžců na extrémních distancích. Mnozí z nich je dokážou zmírnit a překonat, ale zvracení a zhroucení představují vážné nebezpečí pro zdraví. Zvracení je spojeno s dehydratací, ale také může být příznakem hyponatrémie – potenciálně smrtelného stavu s nedostatkem sodíku v krvi. Organizátoři mají odpovědnost za závodníky. Na závody v rámci UTMB dohlíží velice zkušený tým mediků a dobrovolníků. Bylo by neetické nechat pokračovat běžce, pokud by na tom byl zdravotně špatně. Když vezmu v potaz všechny své výzkumné a závodní zkušenosti s ultramaratony, můžu říct, že nejúspěšnější jsou ti běžci, kteří dokáží minimalizovat zažívací potíže. Také musím poukázat na to, že pokud někdo zvrací, pak nemůže jíst nebo pít, což je nezbytným předpokladem pro dokončení závodu.“

Jíš jako ultramaratonec nějakou speciální stravu při závodě? Co bys doporučil?

„Brzy zveřejníme první souborné stanovisko (bude dostupné na https://jissn.biomedcentral.com, pozn. red.) k výživě při ultramaratonech, které bude velmi vyčerpávající, takže odpovím jen stručně: Chce to mít příjem 200 až 400 kalorií za hodinu. Dá se to zvládnout i s nižšími hodnotami u kratších závodů (do 50 mil). Běžci, kteří dokončí závody na extrémních distancích, obvykle přijímají více kalorií, i když pak musí počítat s pomalejšími časy. Když se dostaví nevolnost – což je téměř nevyhnutelné -, musíš zvolnit tempo, ale nesmíš přestat zásobovat tělo, protože chronický nedostatek kalorií nebo tekutin by byla tvoje záhuba. Při velmi dlouhých závodech bys měl klást důraz na příjem bílkovin; sám se snažím při dlouhých závodech jíst každé čtyři hodiny jídlo založené na bílkovinách, i když to může být složité, když jsi vydán napospas tomu, co najdeš na občerstvovačkách.“

Celý článek najdete v novém čísle Běhej, které je právě v prodeji. Předplatitelé si jej mohou přečíst i zde na webu v sekci Placené články.

Komentáře (Celkem 16)

Nalezené položky: 17 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Keoni muž 21.10.2019 08:07:11

V Chamonix jste jej mohli potkat, kterak komunikuje s účastníky UTMB o jejich zdravotním stavu. Na slavný závod přicestoval za účelem studie dopadu náročných ultraběhů na lidský organismus. Nick Tiller je přitom sám fandou ultravytrvalostních sportů. CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V NOVÉM ČÍSLE BĚHEJ, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI
Odkaz na článek

avatar

Sloviensko

rudo muž 21.10.2019 08:39:52

este za sociku vysiel v casopise ROHAC tiez „odborny clanok“ s nadpisom

VYSKUMNY USTAV POSKAKOVACI

nuz a kazdemu je zname porekaldlo ze

ultra = zaludok+hlava

ja osobne by som nezvladol hoci doma na gauci pred TV ani len 12H

do seba liat studenu vodu sladke iontaky a prehltat gely

myslim ze by to nezvladol nik

preco si teda myslia ze to zvladnu ak budu ku tomu este aj bezat, odolavat slnku mrazu dazdu vetru a aj nespat ???

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Prievidza

Celkem 4352 km
Minulý měsíc 0 km

eN muž 21.10.2019 18:22:25

>> rudo, 21. 10. 2019 08:39:52

Tiež som si to myslel. Ale maďarský borec, ktorý vyhral Ultrabalaton zverejnil svoj jedálny lístok, pozostávajúci iba z energetických gélov (cca 40 ks). Čo pil neviem. Informácia je sprostredkovaná (Gejza Kele).

avatar

Sloviensko

rudo muž 21.10.2019 21:09:56

>> eN, 21. 10. 2019 18:22:25

a gelovy sponzor mu to dobre zaplatil, pravdepodobne

chodci na 50km sa z tych gelov vacsinou po.e.u

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 22.10.2019 08:24:06

>> rudo, 21. 10. 2019 21:09:56

Myslim, ze je to velmi individualne a kazdy pokus je ad hoc bez zaruky opakovania predoslej skusenosti. Velmi zalezi v akom si rozpolozeni pred pretekmi, ci si nervozny, aka je crevna mikroflora a najmä – ako to rozbehnes a ci je telo na tu intenzitu, ktoru v dany den zvolis, pripravene. Ak si v pohode a bezis v ramci svojich moznosti, tak by si mal zvladnut stravit aj tu hromadu gelov, cisto tekutu, ci tuhu stravu. Ak nie si, ci ides co i len kusok nad svoje momentalne moznosti v daných podmienkach, tak ti nepomoze ani ta najsofistikova­nejsia strava. Pri maximalnom vypati ti odchadza vsetko a zaludok je hned po svalových energetických zásobách (rozumej glykogen) najblizsi na rane… kedze je pri vysokom fyzickom vypati znacne odkrveny.

Akekolvek pravidla stravovania, ci studie, su len kauzalnym pomenovanim videneho, ale robit z toho vseobecne platne pravidla je – prinajmensom trufale. Iste, bezec asi nebude konzumovat pocas preteku vareny kel, ani chilli con carne, ale co je dobre a co nie je vzdy experiment c. 1.

avatar

Bratislava

Brutto muž 22.10.2019 09:11:59

Presne tak. Vôbec sa to neda odsledovat. Dokonca aj ked dodrzis uplne rovnaky rezim stravovania a predpretekových treningov hoc aj tyzden pred pretekmi, nakoniec to vsetko moze dopadnut uplne inak, ako naposledy, ked Ti vsetko sadlo. Neda sa to generalizovat a uz vôbec nie pre viacerých ludi naraz. Taktiez poznam ludi, ktori pocas 16 – 20 hodinových pretekov zjedia celkovo 1,5 kg gelov (neprehanam) a v cieli im stale nic nie je (samozrejme, ze po pretekoch na zachode, to je uz ina debata) :) Presne ako vravi Mato – zalezi od usilia, v ktorom sa preteky bezia. Pokial sa ide stale na 60 – 80 % TFMax (ano aj tak sa da bezat 12 hodinove ultra), tak telo nema vela sanci travit nejaku tuhu stravu. Jasne, Scott Jurek dokazal spraskat dve velke burrita (bez masa) pri dlhsom zbehu v takmer stvorkovom tempe, ale to je presne to o com sa bavime, ze je to individualne a natrenovat sa to neda. Mna by uz pri prvom prehltnuti napinalo. Poznam ludi, ktori nemaju problem si dat na obcerstvovacke slaninu, salamu alebo mastny chlieb s cibulou, ale urcite potom nebezia, ale kracaju. Ti, co su vpredu daju pocas celych pretekov do ust z tuhej stravy akurát tak polievku a nejaku tycinku, alebo banan, datle, pomaranc.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 22.10.2019 09:39:07

>> Brutto, 22. 10. 2019 09:11:59

A to pritom Jurek zvykol byvat o dost citlivejsi. Pociatkom nultých rokov som zil v rovnakej oblasti a behali sme skupinove intenzivne treningy. Parkrat sme spolu po dohode v iny den vybehli este s jednym o dost lepsim bezcom (vygoogli si Uli Steidl), co ho a aj mna porazal ako na beziacom pase. Prave tento Uli jedol pocas dlhych behov strudle, salamove chleby a aj rezne a na Scottovi sa smial, ked do seba lial doma pripravene tekute lektvary a aj tak mal s.acky. Ja som nejedol bud nic, alebo si dal 1 gel a tak som aj vypadal po 35–40km. Vzdy som bezal kratsie, ako oni a odpojil sa. A to bolo dost pohodove tempo pre vsetkych troch – specialne pre Uliho (OR 2:12 na maratone). Na maratone som ho vsak videl mat hnacky a aj zvracat – lebo isiel na doraz. Pri tych par ultra na 50–160km, ktore bezal ako trening a dal Jurekovi parkrat aj celé hodiny, jedol (podla jeho slov), ako normalny clovek, ziadne umeliny. Lenze to siel na pol plynu, lebo mu to na jasne vitazstvo stacilo…

avatar

Sloviensko

rudo muž 22.10.2019 09:46:05

pisem to preto ze su ludia ktory kazdy pretek dopadnu rovnako a je ich mnoho

ale preto ze oficioalna idea je jest gely tak to robia znovu a znovu a len lamentuju co sa im zase stalo

a myslim ze ze tie gelove upsechy su dobre platena reklama

a ano najdu sa jedinci co zvladnu gely a dokonca na nich aj bezia

ale to su podla mna vynimky, ktore su ale medializovane a vedu masu do bludnej ulicky teda na latrinu

tych zopar co maju gelovy zaludok by namalo zavadzat tu masu co nemaju

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 22.10.2019 09:48:41

>> Mato, 22. 10. 2019 09:39:07

na maratone za 2 hodiny sa ale nejedava

zle pride aj na treninku 400m a nic sa pri tom neje

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 22.10.2019 10:05:34

>> rudo, 22. 10. 2019 09:46:05

No, napr. ani ja som z gelov nikdy nemal s.acky. To skor z neodhadnutia mnozstva magnezia, pripadne privela kofeinu. Poucil som sa a uz taku chybu nerobim. Ak som aj mal zazivacie potiaze (popravde, skutocne dlhe ultra nad 6h som nebezal) pri preteku, vzdy bol na vine moj jedalnicek den pred, snad parkrat v to rano (tiez sa da lahko poucit po par zlych skusenostiach).

Ani v mojom okoli ludia na gely netrpia, lebo ich pouzivaju primerane a nie s myslienkou doplnenia co najviac kalorii. Ak chape bezec, ze primarne musi naucit telo pracovat pri vykone v deficite, tak gel sluzi len na prilozenie do pece, aby ohen nevyhasol… Inými slovami – ak si clovek odskusa, ze mu pri vacsej namahe robi problem stravit viac ako 200–300 kcal/hodinu, tak by nad to nikdy nemal ist. Ak potrebuje viac, tak bezi prilis intenzivne vzhladom na svoju trenovanost. A potom treba skusat zlozenie. Na intenzivnejsie vykony – ako je napr. maraton, by mala stacit 1/2 davkovania/h, co sa pouziva na ultra. A v tekutom stave.

BTW, v poslednom case mam moznost to porovnavat so stravovanim na bicykli. Tolko hladakov, kolko som na nom mal za 1 necely rok, som nemal za 25 rokov behania dohromady. Clovek musi sustavne doplnat energiu, ak ide dlhsie a najmä s intenzivnejsimi vlozkami. Pri behu by ma to ani nenapadlo si brat tolko stravy so sebou. Naozaj, neprenositelne medzi sportami. Ak nedam na biku aspon 60g sacharidov za hodinu, tak si privyrabam na velmi zlu skusenost po 3–4 a viac hodinach… Pri behu by mi stacilo upravit intenzitu a okrem vody by som nic nepotreboval.

avatar

Sloviensko

rudo muž 23.10.2019 07:58:44

>> Mato, 22. 10. 2019 10:05:34

ano bicyklovanie sluzi na jedenie.

na dlhom triatlone, kto sa pocas cyklo poriadne nenapapa a to od zaciatku aby to aj uz mal stravene … tak pri behu skolabuje

pri kratkych ultra kam patri aj chodza 50km, tak co mi hovorili chodci, po geloch sa vzdy po… alebo vyg…

potom sa napiju poriadne cocacoly a vsetko je zas OK

ked som spytal preco teda nepiju colu od zaciatku miesto tych sragor, povedali ze lebo vrchny vyskumny lekar a dietolog zo strediska vrcholoveho srotu nariadil gely a sladke iontaky.

na pozorovanie je najvodnejsie 24H na atletickej drahe, tam vidis vsetkcyh stale a vidis co piju co jedia a ako casto

kto chce ist iba na cukor a jedno v akej forme ci sladka vodicka alebo gel ten dlho nevydzri, uz na 6H pretekoch zacali odpadavat po 4 hodinach ( a preto chodci na 50km to za tie 4H celkom nepochopia)

bol rozdiel medzi zenami a muzmi

zeny vydrzia na cukre ovela dlhsie a niektore aj celych 24H priemerny cas ked cukrovy chlap padne na zem je 11 hodin obcas to jedinci natiahli na 16 hodin

a ked vravim padne je to doslova a castokrat zaspi este predtym ako telo dopadne do hrizontalnej polohy na drahe to nie je problem nechaju ho spat vedla drahy, casto ale ten jedinec citi ze sa nieco deje a odide do klubovej miestnosti ci odpadne cestou na WC a nechaju ho spat tam kde padol aj vo dverach do WC. na cestno-trailovych ultra v australii mali taku dohodu:

ked ma najdes spat na ceste-odtiahni ma do priekopy nech ma v noci auto neprejde a ked ma najdes spat v priekope, zobud ma nech bezim dalej.

treba brat do uvahy temu ktora sa kedysi casto diskutovala, tu na tomto fore moc nie kedze tu sa riesi 10–42 km.

otrava dusikom ktora pomaly zacina po 2H a je uz kriticka po 4H a z toho vyplyvajuca nutnost nejake bielkoviny uz preventivne v Colacu na 6D to bolo vzdy vidiet ako sa potacajuce mrtvoly prebrali ked rano otvorili kantinu a zacali servirovat vajicka na chlebe

z 24h reportov sa casto objavuje tema ako vecer pri prezelceni na nocnu sichtu treba zjest napriklad spaghetti bolognaise co je zrejme pomlete maso v paradajkovej omacke s cestovinami

od ultra specialistov viem ze kladli vacsi doraz na pravidelny prijem aminokyselin v roznej forme ako na prijem kalorii, prave koli prevencii otravy dusikom, cez proteiny masove, mliecne sojove , tuhe i tekute cez amino tabletky, alebo cez energeticke huste zmesy kde aminokyseliny boli poctivo zastupene popri viacmolekulovych cukroch

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Brutto muž 23.10.2019 10:59:44

>> rudo, 23. 10. 2019 07:58:44 Ano, prave preto som presiel na napoj, ktory ma v sebe aj BCAA, takze s kazdou pollitrovkou dostanem do seba aj cca 3 g BCAA. Myslim ale, ze v tych sladkých napojoch nie je zas az taky problem. Ved napríklad Radek B. dokaze odbehnut Spartathlon (na druhe miesto) so 44 ks krabiciek od starych filmov do fotaku, v ktorých ma nasypany energetak, okrem toho uz len par agave gelov, dve polievky, nejaka energeticka tycinka a jeden zemiak. Ja si skor myslim, ze problem je vo vypoctoch. Nie je totiz lahke v dnesnej dobe zohnat pravy JONTAK. Cize prasok, z ktorého zarobim cisto elektrolyticky napoj, bez akehokolvek cukru (alebo ak tak v minimálnom mnozstve pre chut, inak je to sialene slane). Takze ludia si na 99 % kupuju ENERGETICKE napoje, ktore volaju jontak a vôbec nepocitaju s kalorickym prijmom z tohto napoja. Potom, ak zeru tri gely za hodinu, ako je stanovena davka, tak prekrocia maximalnu vyuzitelnost sacharidov aj o viac ako polovicu. Necudo, ze im potom zaludok zacne strajkovat. Ja mam napríklad aj taky energeticky napoj, ze pri spravnom davkovani je pokryta absolutne cela energeticka potreba, hoc aj intenzívneho behu. Takze netreba vôbec nic doplnat, maximalne vo velkych teplach nejake solne tabletky. Naopak, pokial by som ho riedil viac, musel by som riesit doplnanie draslika, horcika, sodika, vapnika, nakolko aj tieto pomery by isli rapidne dolu. Vyzera to na prvy pohlad ako cela veda, ale je to len blba matematika, staci si to dat do tabulky a je hned jasne, kolo gelov bude treba na doplnenie energie, pokial budem pit nejaky energetak.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 23.10.2019 12:42:26

>> Brutto, 23. 10. 2019 10:59:44

Kamarat-lekar si roky miesal iontak sam z ingrediencii od sestry – farmaceutky. Kedze je maximalista, tak to miesanie praskov robi na kila. A nie je to zas iba o gramoch draslika, sodika, Mg…, ale aj o molovych hmotnostiach, rozpustitelnosti, atd. AK to chces mat spravne nadavkovane, musis vediet pocitat a rozumier minimalne stredoskolskej chemii. Ale da sa to… Nikdy nevie, co potom s tym a rozdaval to po celom okoli. Raz ma zasobil asi na niekolko rokov (nestihol som minut, vyhadzoval som nezuzitkovane 2kg) za cenu niekolko centov na pol kila. Iste, chut bola len znesitelna, nic uzasne, ale ziadne zbytocnosti tam neboli.

Raz som si u neho objednal, ked sa chystal robit alchymiu, aj energetak, ale ta chut uz bola dost za hranicou znesitelnosti. Ked som si to chcel vylepsit, tak som dostal nieco uplne ine. Nastastie to bola iba 3kg doza. Stale ju mam v robote na skrini :)

avatar

Sloviensko

rudo muž 23.10.2019 12:57:19

>> Brutto, 23. 10. 2019 10:59:44

ano Radek Bruner je uzasny ked to dokaze dobehnut napriek tomu cukru

sice musi ist cez nejaku dramaticku krizu ale nakoniec to da,

a jeho priklad ze sa to da, je pre tych co ho kopiruju hodne zavadzajuci

preto pisem co pisem, aby zbytocne netrpeli ti co nemusia

podobne na tom bol aj jeho super sprattahloniovy cesky predchodca co tiez gely a zaludkove krizy

ale podvyzivovy poradca nariadil gely, tak gely

ja sa len cudujem ze ked si neico odskusam a mam z toho opakovane problem ze to radikalne nezmenim

dostavat stale ten isty problem a ist na to stale rovnako ???

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Brutto muž 23.10.2019 13:33:50

>> rudo, 23. 10. 2019 12:57:19

No neviem, ja sa praveze stretavam s ludmi, ktori, ak im nieco nesedi, tak skusaju stale nove a anove, kym nenajdu aspon schodne riesenie. A potom su taki, ktori sa jednoducho zmieria s faktom, ze po nejakých 5 – 6 hodinach zacnu grcat a toto trva az do ciela a s tym sa uz stavaju na start. Tak tych nechapem. Avsak tu je jeden zasadny problem, tieto veci v tréningu moc testovat nejdu. Vsetko sa vzdy ukaze az na pretekoch a tych byva do roka dost malo. Takze je to, ako vsetko, beh na dlhe trate.

avatar

Bratislava

Brutto muž 23.10.2019 13:39:45

>> Mato, 23. 10. 2019 12:42:26

Hehe, tieto domace recepty su najlepsie. Ja som osoba lenivsia, takze mne staci to, co je na trhu a osobne mam celkom dobre skusenosti s elektrolytmi https://www.namaximum.sk/…elektrolyty/ za 4 € mi to vyjde na strasne vela davok, vacsinou mi taky 100 g sacok vydrzi aj rok. Inak, nedavno som natrafil (niekde som to vyhral) na https://www.kompava.sk/…apoj-hypofit a na prekvapenie celkom dobre funguje. Samozrejme, ze tam uz su aj cukry, avsak na davku 6 g ich nepripadne moc, takze je to znesitelne. Potom sa s tym uz daju kombinovat aj dlhodobo gely a neprichadza k pretazeniu travacieho traktu. Prosim neberte to ako reklamu, len som chcel napisat, ze da sa najst aj lacne a celkom fungujuce riesenie. :)

avatar

Desert muž 24.10.2019 10:00:47

jj :-) dlouhou dobu se řešily pouze cukry, tedy je to ta komerční setrvalost a tím je dám i zisk, něco málo se řeší tuky jako MCT, AA už vúbec ne, ty by měly mít funkci stavební AA -většinou červené maso a konstrukční charakteristika na trávení v noci, jiná funkce je transportní AA a ta je potřebná pro pohyb, většinou zelenina, luštěniny a příkrmy, proto třeba ten brambor, ale pokud na něj člověk dostane chut, může být pozdě :-P

Nalezené položky: 17 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.