Náhrada za Tokio? Praha hostí show atletů v dresu adidas
Měla to být sezona jako každá jiná. Sehraný tým RunCzechu již nějaký ten rok objíždí republiku se svým konceptem masových městských běhů, co do počtu největších v zemi. Plus k tomu přidává jeden trail v Liberci a dva závody v domovině svého zakladatele (a po čtvrt století i hnacího motoru) Carla Capalba. Až přišel koronavir a s ním spojené zákazy velkých akcí. Včetně olympiády, k níž nejedna sportovní značka cílila své obchodní a marketingové plány. Jako třeba adidas.
Vitální šedesátník Capalbo, který musel letos v rámci prudkých škrtů hrubě sáhnout i do složení svého zaběhlého týmu, nesnáší rezignaci a nicnedělání. V červenci se proto vydal s nápadem do Německa, aby přesvědčil giganta z Herzogenaurachu o tom, že namísto Tokia by se mohla pozornost médií a sportovní veřejnosti stočit… do Prahy.
adidas i RunCzech jsou dlouholetými partnery. Ten první odjakživa válčí s Nikem o post celosvětové jedničky v runningu a rozebírají si mezi sebou jednoho afrického běžce za druhým. RunCzech zase před časem založil vlastní závodní stáj RunCzech Racing a skvělé Afričany často ubytovává v Praze při jejich cestách po Česku a Evropě. Slovo dalo slovo a během rekordních šesti prázdninových týdnů vznikl projekt, kde má jít o světové rekordy v půlmaratonu (ty opravdové, oficiální, tedy uznávané atletickou federací) a současně též o oslavu nové superrychlé boty s třemi proužky, kterou adidas zvedá rukavici hozenou jeho americkým konkurentem dlouho před propuknutím koronakrize. Bota, která má běžce nakopnout k rekordům.
V sobotu brzo ráno se vydají tři desítky „adidasích“ borců na silniční ovál na Letné – v místech, kde se v roce 1989 lámal politický režim -, aby pokořili hranici světového rekordu, či dokonce rekordů. Podobně jako to loni předvedl Eliud Kipchoge v prototypu závodních bot Nike v parku ve Vídni na dvojnásobné vzdálenosti.
V Praze to nebude taková galashow, jako před lety v Monze nebo pak ve Vídni. Vše vzniká ve výrazně skromnějších podmínkách, v absurdně krátké době a s mnohem menším mediálním humbukem. Na tiskovou konferenci nebyly ze známých důvodů sezvány stovky novinářů z celého světa, těm pár domácím v rouškách na puse byly představeny zbytky okleštěného Capalbova týmu.
Ve hře v sobotu nebude světový král maratonu, ale spíše grupa talentovaných, z níž může před ostatní povyskočit kdokoliv. Zatímco charismatický Keňan měl ve Vídni 25 vodičů, pro Prahu budou ve hře jen tři. I když by ti nejlepší pokořili světový rekord v nové botě adidas adios Pro, zůstane asi ve stínu loňské Vídně. Ruku na srdce – přeci jen líp zní maraton pod dvě hodiny než světový rekord v „dětském“ půl-maratonu. Byť by byl na rozdíl od Vídně rekordem atletikou uznávaným.
Kuriozní je skutečnost, že sobotní ranní akce je a přitom není otevřená veřejnosti. Pořád (a možná i víc než na jaře) panuje strach z koronaviru a město by asi hodně nerado vidělo desítky tisíc nadšenců atletiky podél trati, a riskovalo tak hygienický průšvih. Ten by asi Capalbovi v příští sezoně nezapomnělo. A že to bude důležitá sezona pro všechny pořadatele masových sportovních akcí! Pokud by se neměly uskutečnit megaběhy ani napřesrok, patrně se masových akcí na hodně let nedočkáme.
V sobotu se na Letné začne v 6:20 ráno, kdy je na programu start žen, muži vyběhnou v 8:00. Ve startovním poli jsou hned tři ženy, které již běžely pod extrémně rychlých 1:06 včetně někdejší držitelky světového rekordu a půlmaratonské mistryně světa Peres Jepchirchir (1:05:06). Také mužské startovní pole je velmi silné, hned dva běžci už běželi pod 59 minut. Na 16 a půl kolech budou útočit na čas 58:30, ženy na 1:05:30, uvádí pořadatelé. Neoficálně však dodávají, že kdyby se povedl aspoň jeden světový rekord, bude to pecka. V září 2019 zaběhl Keňan Geoffrey Kamworor v Kodani 58:01, Etiopanka Ababel Yeshaneh Birhane pak letos v únoru 1:04:31. To však bylo ve smíšeném závodě s muži, v sobotu poběží muži a ženy zvlášť. V čistě ženském závodě padl světový rekord 1:06:11 v roce 2018 díky Etiopance Netsanet Gudetě. Ta si před odletem do Prahy smolně poranila koleno…
Tak či tak, těšme se na sobotu, kdy bude v akci řada skvělých vytrvalců planety. Odpustíme snad tak maličkou nekorektnost pořadatelů, kteří informovali o tom, že do Prahy pozvali 35 nejrychlejších běžců planety. Myšleni byli pochopitelně jen ti s třemi proužky… Zlomyslníci by hned ukázali loňské statistiky, kdy na stupních vítězů World Marathon Majors stálo 31 párů bot Nike a jen pět od německého rivala… Ale to je boj dvou gigantů, kterým ostatní jen z povzdálí přihlížejí.
Jedno se však Capalbovi upřít nedá – díky němu a jeho neutuchající touze po senzacích můžeme tento týden v Praze v parku potkat drobné běžce s fenomenálního osobáky. Wow! Už se svěťáků na svých akcích dočkal, pokud se to podaří zopakovat v sobotu ráno na Letné, bude to pro něj náplast na krvácející ránu způsobenou letos zrušenými akcemi. A že šlo o desítky milionů!
Mimochodem – do Prahy míří hodně vysoko postavených hlav adidasu, takže zde půjde i o prodloužení sponzoringu českých závodů, což není zrovna levná záležitost a Česko rozhodně nepatří na mapu top atletického světa, ani co se týče výsledků místních vytrvalců, ani počtem běhuchtivých občanů (v poměru k velký trhům). Třeba tolikrát zmiňovaný Nike již pár let řídí své české aktivity z Berlína…
Capalbovi (a českému běhu) tedy jde opravdu o hodně.
P.S.: kromě Prahy se bude na elitní úrovni závodit i jinde. Už v pátek večer se v Bruselu představí Mo Farah při pokusu o nový svěťák v hodinovce (21,285 km zaběhl v roce 2007 Haile Gebrselassie v Ostravě!), a táhne pak především říjnový Londýnský maraton, kde nepůjde jen o show jedné značky, ale sezvána byla elita bez ohledu na logo na dresu. Třešničkou na dortu pak bude elitní (odložený) duel Eliuda Kipchogeho a Kenenisy Bekeleho.
Komentáře (Celkem 0)
Radek Narovec 04.09.2020 10:10:24
Měla to být sezona jako každá jiná. Sehraný tým RunCzechu již
nějaký ten rok objíždí republiku se svým konceptem masových městských
běhů, co do počtu největších v zemi. Plus k tomu přidává jeden trail
v Liberci a dva závody v domovině svého zakladatele (a po čtvrt století
i hnacího motoru) Carla Capalba. Až přišel koronavir a s ním spojené
zákazy velkých akcí. Včetně olympiády, k níž nejedna sportovní značka
cílila své obchodní a marketingové plány. Jako třeba adidas.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.