PORADNA: Do zimního marastu v ponožkách s obsahem merina
Co potřebujete pro běh v zimním marastu víc než dobré boty? No přece ještě lepší ponožky! Zatímco v létě ponožky v podstatě nikdo neřeší, v zimě to je veledůležité! Pokud nechcete, aby vám prsty u nohou umrzly při krutém severáku, ani v botě čvachtalo při každém došlapu, sáhněte po ponožce s optimálním poměrem hřejivých materiálů a schopností odvést vodu od chodidla.
Koncem loňského roku jsme otestovali třiadvacet modelů ponožek s převahou zahraničních značek. Střední, krátké, tenké, silnější… Do mokra (a na rychlejší trénink) se nejlépe osvědčily ty tenčí s převahou umělých materiálů. Nezadržují nadměrně vlhkost, navíc ve vhodné botě se může část vlhkosti z boty odvětrat. V mrazivém suchém počasí ale raději sáhněte po zateplených. Zde se projeví výhoda vlny merino, která udrží nohy v teple.
A právě obsah merina je asi největší změnou, kterou jsme zaznamenali od našeho obdobného testu v roce 2013. Tehdy bylo v testu pouhých pět modelů s tímto hřejivým materiálem, v tom aktuálním jich naopak jen necelá třetina vlnu merino neobsahovala! Prostě důraz na komfort a pocit tepla i v těch nejkrutějších zimách.
Pocit tepla ovlivňuje výběr ponožek na zimní běhání asi nejvíce. Ty nejlepší kousky povedeně kombinují vlnu merino s umělými materiály. Neměly by být příliš silné, aby nesnižovaly vnímání došlapu a zbytečně nezadržovaly vlhkost. Pokud vybíháte na objemový trénink, sáhněte po těch s výraznějším polstrováním chodidla, nejlépe ve spojení s plochými švy. Pro tempové tréninky a zimní závody se více hodí ponožky tenčí. Nesnižují cit a v pohodě v nich obujete i těsnější závodní boty.
JAK SE VYZNAT V MATERIÁLECH
Polyamid (PA) – vlákna vyrobená z ropy, vynikají vysokou pevností za sucha i mokra
Polypropylen (PP) – nejlehčí z textilních vláken, odolné proti oděru, nevytváří žmolky
Prolen – speciální polypropylenové vlákno, nesráží se, rychle schne
Polyester (PES) – vlákno zpravidla z PET materiálu, odolné na světle s malou navlhavostí a rychlým sušením
Elastan – vlákna se dají natáhnout až na trojnásobnou délku s návratem do původního rozměru, mají nízkou odolnost proti oděru, proto se používají pouze jako tzv. kombinované příze s jiným materiálem
Nylon – první syntetické vlákno vyrobené z uhlí, vody a vzduchu, původně se používalo na výrobu kartáčů, později stálo za výrobou punčoch
Bavlna – vlákno z plodu keře bavlníku, tvoří jej celulóza, dobře saje pot, má dobrou pevnost v tahu (za mokra dokonce o 20% větší)
Merino – vlna z horských ovcí, ve srovnání s běžnou vlnou je jemnější, má dobré izolační vlastnosti a je prodyšná
Co dalšího po ponožce požadovat? Především musí perfektně sedět na noze. Žádné shrnování nebo krabacení. V zimě chceme ochránit nejen chodidlo, ale i achilovku. Horní lem by měl být tedy dostatečně pevný, aby nedocházelo ke shrnování, zároveň pohodlný při delším běhu.
Dokonalému usazení na noze pomůže mírná komprese a umělé materiály. Ale pozor – pokud preferujete “umělinu”, pečlivě vybírejte velikost. Tu určuje délka chodidla, ne velikost boty! Většina modelů ponožek respektuje anatomickou odlišnost pravé a levé nohy, na chodidlo pak lépe padnou. Z pohledu životnosti však opakované namáhání ve stejném místě nemusí být výhodou. Také ploché švy napomáhají celkovému komfortu nohy. V oblasti prstů jej nabízí většina testovaných vzorků.
Naprosto zásadní je však spojení ponožky a boty, které výrazně ovlivňuje celkový komfort, funkčnost i životnost ponožky. Pokud zvolíte neprodyšnou botu, vlhkost zůstane uzavřená v botě i při použití funkční ponožky. Pokud běháte v silničních objemových botách o něco větších, pak s tenkou ponožkou riskujete klouzání nohy v botě. Naopak v silnějších ponožkách se nebudete po obutí těsnějších krosovek cítit nejlépe. Proměnných je zkrátka více a je potřeba volit vhodnou ponožku s ohledem na botu, počasí, délku a intenzitu běhu.
Co doporučujeme? Velikost volte u umělých materiálů raději větší (jsou těsnější), u ponožek s převahou materiálů přírodních naopak velikost menší (více se roztáhnou), u komprese rozhodně velikost větší (v zimě příliš silná komprese navozuje pocit chladu).
Na rychlé a krátké tempové tréninky (samozřejmě také závody) se více hodí tenké ponožky. Nesnižují pocit vnímání došlapu a při rychlém běhu vám zima nebude. Pro dlouhé běžecké tréninky, obzvláště pokud střídáte běh s chůzí, jsou vhodnější ponožky zateplené. Silnější polstrování při dlouhých bězích zvyšuje celkový komfort nohy.
Dejte si pozor na anomálie nohy (výrůstky, vybočení palců apod.), poškozují ponožku vyšším třením o botu, pro zvýšení životnosti používejte ponožky bez anatomického tvarování (levá, pravá), vydrží vám při nahodilém střídání déle.
Zimní ponožky můžete kombinovat s návleky. Zahřejí lýtko a zmírní otřesy u velmi dlouhých běhů.
Opatrně při praní v pračce. Pokud se ponožky potkají se suchým zipem, můžete je po vyprání prakticky vyhodit. Při běžném nošení a opatrném praní vám ale vydrží několik let!
NÁKUPEM NA TOP4RUNNING PODPOŘÍTE I NAŠI REDAKCI. PŘI NÁKUPU VLOŽTE KÓD BEHEJ5 A ZÍSKÁTE 5% SLEVU.
Komentáře (Celkem 0)
Coach 17.11.2021 12:10:28
Co potřebujete pro běh v zimním marastu víc než dobré boty? No přece
ještě lepší ponožky! Zatímco v létě ponožky v podstatě nikdo
neřeší, v zimě to je veledůležité! Pokud nechcete, aby vám prsty
u nohou umrzly při krutém severáku, ani v botě čvachtalo při každém
došlapu, sáhněte po ponožce s optimálním poměrem hřejivých materiálů
a schopností odvést vodu od chodidla.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.