PŘÍBĚHY ZNAČEK: CamelBak. Začalo to ponožkou, kapačkou a sichrhajckou
Kdo by neznal hydratační vaky CamelBaku. Pokud s během začínáte a prožene se kolem vás v kopcích útlý rychlonohý “kamzík” s batohem na zádech, ze kterého čouhá gumová hadice, asi na vás zapůsobí jako potápěč na souši. Pro ostřílené fandy nejen horského ultraběhání je však tzv. hydrovak nedílnou součástí jejich několikahodinových výběhů! Poprvé se na závodech objevil v roce, kdy jsme u nás prožívali sametovou revoluci.
Psal se rok 1989, konkrétně probíhal v americkém Texasu čtyřdenní cyklistický závod Hotter'N Hell 100 (v přepočtu 160 km i po rozpálených silnicích s minimem možností doplnit někde tekutiny), když se před své soupeře dral Michael Eidson s opravdu divně působící hadičkou, kterou si jako záchranář „vypůjčil“ z nemocnice.
Vedrem znavení soupeři ani netušili, že v podkolence na zádech má schován pytlík s nápojem. A nebyl to ledasjaký pytlík, Michael naplnil prázdný infuzní vak ionťákem a hadičku protaženou trikem si upevnil sichrhajckou (jiné prameny hovoří o kolíčku na prádlo), aby mu za jízdy neplandala. Svému vynálezu “bezrukého pití” začal říkat ThermalBak.
A tak vznikl první sportovní hydrovak, který sice doznal za 34 let řady vylepšení, ale jeho podstata zůstává stále stejná, jakkoliv zpočátku batoh s chobotem budil u veřejnosti spíše odpor a posměch.
To však Michaelovi na konci osmdesátých let nebránilo v tom vydat se po USA nabízet svou originální pomůcku cyklistickým speciálkám, a než stačil objet polovinu naplánovaných míst, volali mu z kalifornské centrály, aby toho nechal a vrátil se domů, protože objednávky násobně převyšují výrobní kapacitu.
Jiná verze, značně ponurejší, hovoří o tom, že to bylo až o čtyři roky později, kdy se nová firma začala stavět na nohy, a to díky Jeffu Wemmerovi. Tento závodní cyklista kouzlu hands-free pití natolik propadl, že se nabídl a začal objíždět americké bajkové shopy, zatímco mateřská „továrna“ strádala a radovala se z jedné každé zakázky, kterou Jeff dojednal a nafaxoval.
Bajkerům prostě přišlo ekelhaft pít z něčeho tak odporného, jako byla gumová hadička čouhající z divného pytlíku někde na zádech. Což ostatně platí v mnoha případech dodnes a řada běžců raději volí vestu s klasickými lahvemi. Rovněž plastovými, mimochodem… Zakladatel se mezitím spojil s podnikatelem Rogerem Fawcettem a přejmenovali výrobek na dodnes používaný CamelBak.
A byl to právě Roger, kdo nemohl dál snášet pohled na stagnující prodeje, risknul to a zaplatil si za $50.000 dolarů u agentury kampaň se silným a nápaditým sloganem „Hydratuj, nebo zemři.“ A tržby šly konečně vzhůru.
Tak či tak, firma CamelBak se postupně rozrostla na dnešních 150 zaměstnanců, dodává produkty nejen sportovcům, ale i třeba armádě. Poprvé jste je mohli vidět už v televizních záběrech krátce po revoluci na zádech amerických vojáků v Perském zálivu v roce 1990. Dnes se vyrábí kromě Spojených států ještě v Mexiku a v Asii. Za svou existenci firma několikrát změnila vlastníka, naposledy za ni v roce 2015 zaplatila Vista Outdoor plných 412 milionů dolarů!
Michael by se možná divil, kde všude je možné spatřit jeho „bezruké picí pytlíky“. S oblibou horských ultratrailů zejména mezi městskými běžci tak není problém spatřit hipstera v Karlíně, který míří běžmo do práce a ve vaku původně určeném extrémním sportovcům má civilní oděv do práce a místo ionťáku usrkává z „kapačky“ překapávanou kávu přiměřené hustoty a teploty. Stejně tak si picí vaky našly oblibu mezi vysokohorskými turisty, kterých je po velehorách také stále více a více.
Komentáře (Celkem 0)
Radek Narovec 30.10.2023 12:27:37
Kdo by neznal hydratační vaky CamelBaku. Pokud s během začínáte a
prožene se kolem vás v kopcích útlý rychlonohý “kamzík” s batohem
na zádech, ze kterého čouhá gumová hadice, asi na vás zapůsobí jako
potápěč na souši. Pro ostřílené fandy nejen horského ultraběhání je
však tzv. hydrovak nedílnou součástí jejich několikahodinových výběhů!
Poprvé se na závodech objevil v roce, kdy jsme u nás prožívali sametovou
revoluci.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.