Paměť národa: Nezastavili jej ani nacisté, po válce bral olympijské medaile

Cvičil v cihelně a stal se hrdinou olympiády. Když nacisté v roce 1941 zrušili Sokol, v Tetčicích u Brna na to místní sokolové odpověděli po svém. Vznikla tam tajná tělocvična. Trénoval v ní mladík, který se o sedm let později stal dvojnásobným olympijským medailistou v gymnastice. Pocházel z proslulé sokolské rodiny. Jmenoval se Zdeněk Růžička.
Psal se rok 1941 a Zdeněk se svým kamarádem Daliborem Veverkou odmítli přestat cvičit. Ve staré strojovně pod rodinnou cihelnou si svépomocí zbudovali tělocvičnu – s kruhy, bradly, hrazdou… a koněm, kterého nosili po tréninku do kuchyně.
„Dalo to spoustu práce, protože všechny základy pod stroji jsme museli vytlačit heverem. Ale nakonec jsme tam měli v patřičné výšce kruhy, venku hrazdu, a koupili jsme si koně našíř. Vydrželi jsme takhle cvičit s trenérem Milošem Chytilem až do osvobození,“ vzpomínal v roce 2020 pro Paměť národa.
V průběhu května se již podesáté od založení neziskové organizace Post Bellum koná tradiční Běh pro Paměť národa. Jedinečná sportovní akce, která spojuje pohyb s pomocí, proběhne napříč celou Českou republikou. Největší akcí zůstává pražský závod, který pro letošek připadá na sobotu 17. května. Zúčastnit se může opravdu každý – zkušený běžec, víkendový nadšenec, rodiče s dětmi i senioři. Trasy jsou různě dlouhé a přizpůsobené všem věkovým kategoriím. To potvrzuje i loňský závod, ve kterém byl mezi nejmladším a nejstarším běžcem úctyhodný věkový rozdíl 73 let! Startovným účastníci přispějí na zaznamenání dalších příběhů, na které se nesmí zapomenout. Jedinečnost závodu spočívá v tom, že si účastník může na své startovní číslo napsat, komu svůj běh věnuje, např. běžím za svého dědu, babičku, Miladu Horákovou, Václava Havla nebo třeba za politické vězně. Více na informací na ⇒behpropametnaroda.cz.
Kruhy z cihelny se osvědčily. Právě na nich získal Zdeněk na olympiádě v Londýně 1948 bronzovou medaili. Druhou přidal v prostných a stal se nejúspěšnějším československým gymnastou soutěží jednotlivců.
Zdeněk Růžička se narodil v roce 1925 v Ivančicích a cvičit začal už ve čtyřech letech. Jeho život ale nebyl jen o sportu. Přišel o maminku, která zemřela po otravě houbami. Za války mu nacisté popravili bratrance za odboj. Přesto šel dál, s vytrvalostí, která dodnes inspiruje.
Zdeněk Růžička zemřel v dubnu 2021, pět dní po svých 96. narozeninách.
Připomeňme si jeho příběh. A pokud vás Zdeněk inspiruje svou vytrvalostí, můžete letos běžet za něj – nebo za jiné hrdiny. Běh pro Paměť národa startuje už v květnu na 20 místech po celé republice. Registrovat se můžete již nyní!
Celý příběh Zdenka Růžičky a řadu dalších najdete na stránkách: https://magazin.pametnaroda.cz/
Komentáře (Celkem 0)
tiskovazprava
05.04.2025 15:01:14
Cvičil v cihelně a stal se hrdinou olympiády. Když nacisté v roce
1941 zrušili Sokol, v Tetčicích u Brna na to místní sokolové
odpověděli po svém. Vznikla tam tajná tělocvična. Trénoval v ní
mladík, který se o sedm let později stal dvojnásobným olympijským
medailistou v gymnastice. Pocházel z proslulé sokolské rodiny. Jmenoval se
Zdeněk Růžička.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.