Českobrodská vánoční desítka: Wallenfels a Petronjuková nadělovali

Martin Singr | 22.12.2008 | přečteno: 10586×

Již šestnáctý ročník Českobrodské vánoční desítky vyhrál Jiří Wallenfels před Lubošem Matějů a Viktorem Petronjukem. Mezi ženami byla nejrychlejší Mirka Petronjuková.

Zatímco loni byla na běhání pro někoho až moc velká zima, letos bylo počasí přívětivější. Teplota se sice pohybovala jen mírně nad bodem mrazu, ale příjemné zimní slunce pomáhalo k faktu, že se našli i závodníci běžící v krátkém „letním“ oblečení. Jedinou nepříjemností mohl být vítr, ale ten účastníci běhu pociťovali jen ze začátku a ke konci obrátkové tratě. Po většinu závodu, kdy trasa vedla po silnici uprostřed lesa, běžce a běžkyně povětrnostní podmínky nijak nelimitovaly.

Silnice od Podviničního rybníka u Českého Brodu do Dolánek, kudy vedla trať, byla navíc vyspravená a tak se na již před touto úpravou rychlé trati dalo běžet ještě o nějakou tu vteřinku rychleji. Běžci tuto změnu přivítali s povděkem. Tento krok ale s sebou nesl i jisté riziko. „Včera jsem při značení trati potkal na silnici řidiče, který hodně překračoval povolenou rychlost, protože mu to kvalitnější povrch dovoloval.  Jen jsem doufal, že tudy nepojede dnes, protože by jeho míjení běžců na úzké silnici asi nebylo úplně bezproblémové,“ řekl po závodě za pořádající Oddíl triatlonu TJ Slavoj Český Brod Václav Čokrt.

Od startu se vedení ujal Jiří Wallenfels a po velkém sólu vyhrál v čase 33:10 s náskokem 43 vteřin před Lubošem Matějů. Obhájil tak loňské vítězství. „Já jsem spokojený, po včerejším závodě v Mýtě jsem trochu cítil stehna, ale dýchalo se mi dobře. Také počasí bylo pro mě lepší než loni, kdy byla větší zima a čas je zhruba takový, na jaký jsem chtěl běžet,“ řekl letošní vítěz poháru Běhej.com Jiří Wallenfels po vyklusání a na závěr vysekl poklonu organizátorům: „Závod byl skvěle připraven, nechybělo značení kilometrů ani vodící automobil policistů a tímto bych chtěl pořadatelům poděkovat.“

Slušně zaběhli mladí běžci z ASK Slavie Praha, resp. PSK Olymp Praha Martin Bukáček (3. v kategorii, 34:29) a Martin Olšan (5. v kategorii, 35:45). Mezi tyto mladé běžce se vtěsnal letošní úspěšný účastník Poháru behej.com Miroslav Daňko (LABE Tri-club) v čase 35:09.
Za celkově druhým Lubošem Matějů (SILD team) doběhl na třetím místě absolutně nejlepší veterán Viktor Petronjuk závodící za ČZU Praha (34:19). „Mám hezký pocit, že jsem porazil mladé, ale trápil jsem se,“ přiznal po závodě vynikající běžec a dodal:  „Nedávno jsem se vrátil z Ukrajiny, kde jsem kvůli terénu neběhal a ve svém věku již musím také dávat pozor na zdraví. Dříve jsem na této trati běhal výrazně rychlejší časy.“ Přesto však Viktor Petronjuk utekl druhému veteránovi ve své kategorii, La­dislavu Semrádovi, o téměř dvě a čtvrt minuty, třetí byl Tomáš Rychecký.

Mezi veterány od 50 do 59 let zvítězil Zdeněk Bufka v čase 38:31 před Jiřím Tarantem, který také zaběhl pod 40 minut a Františkem Roubíkem. Kategorii „šedesátníků“ vyhrál Miroslav Říha (42:06), jenž o 34 vteřin porazil Jaroslava Čecha. Cenu za třetí místo v kategorii přebral Jan Pirk. V mužích nad 60 let byl nejrychlejší Vla­dimír Řápek, druhý byl známý „světoběžník“ Josef Hlusička. „Včera jsem se vrátil z Kuby, tak jsem nemohl čekat, že poběžím lépe,“ přiznal po závodě, který dokončil na druhém místě. Neztrácel však smysl pro humor, když v žertu povídal o sprchách, že nejdříve tekla studená voda a poté ledová.

Závod žen vyhrála Mirka Petronjuková, dcera třetího muže absolutně, závodící za AC Kovošrot. „Naposledy jsem tady běžela před několika lety na sněhu a ledu, letošní sucho bylo tedy lepší. Pocity jsou výborné,“ usmívala se po vyhlášení výsledků mladá závodnice, která dosáhla na deseti kilometrech času 38:52 a jako jediná žena zaběhla čas pod 40 minut. Pochopitelně za sebou nechala také mnoho mužů.

V závodě žen skončila druhá devatenáctiletá Kateřina Lhotová, za níž doběhla Anna Krátká, vítězka kategorie žen 35 – 44 let a čtvrtá byla Eliška Vránková, která byla zároveň třetí v kategorii žen do 34 let. Tyto tři ženy od sebe dělilo pouhých 12 vteřin.

Mezi ženami od 35 do 44 let byla druhá Gabriela Riegelová a třetí Lenka Alferyová. V ženách nad 45 let zvítězila již tradičně Karla Mališová před Dagmar Kubrovou a Janou Požgayovou.

Letošní Českobrodská Vánoční stezka měla také zahraniční účast. Mezi muži se objevil účastník z Texasu, jenž si pochvaloval hezký závod v pěkném prostředí. V ženách startovala jedna z nejlepších slovenských triatlonistek Andrea Dermeková, která již závodila i na havajském Ironmanu.

A jak hodnotí letošní závod pořadatelé? „Jsme velmi spokojení s účastí, která byla letos rekordních 110 běžců a běžkyň. Také se vydařilo počasí, i když musíme uznat, že nám trochu chyběl sníh, který by závodu dodal více vánoční atmosféru. Ale toto počasí určitě více vyhovovalo závodníkům. Z našeho pohledu se vše vydařilo, jen mohlo být více perníku a rumu do čaje,“ usmíval se po závodě Václav Čokrt, který dokáže tento závod uspořádat prakticky jen s rodinou a pomocí dvou známých. Všichni běžci jsou pochopitelně zváni také na jarní „desítku“ na této trati, na Českobrodskou pečeť, která se uskuteční tradičně týden po Pečkách, tedy 22. března 2009.