Sekyrová překvapivě poražena na Zbraslavi

Martin Singr | 06.12.2009 | přečteno: 6512×

Již 27. ročník oblíbeného závodu na 5 km, Zbraslavského běhu o pohár H.S.H., se konal tradičně první prosincovou neděli. I přes nevlídné počasí se dostavily zhruba dvě stovky běžců a běžkyň. Mezi muži bylo favoritů na vítězství hned několik. Naopak mezi ženami by málokdo pochyboval o vítězství Ivany Sekyrové. Přesto se musela sklonit před výkonem Kamily Gregorové. DOPLNĚNY KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ZÁVODU.

Od půlnoci ze soboty na neděli se začal z oblohy snášet déšť, který ve střídavé intenzitě vydržel až do nedělního dopoledne. Závody dětí, které se startovaly poblíž mini ZOO od půl deváté, tedy probíhaly nejen za slabého deště, ale také na značně kluzké trati.

Díky předčasným přihláškám, které byly navíc pro závodníky výhodné kvůli nulovému startovnému, byla startovní listina sestavena s dostatečným předstihem. Závodníci byli seřazeni podle kategorií, ve kterých startovali. Nejprve vybíhali muži do 39 let. Startovali po čtveřicích s intervalem jedné minuty. Protože bylo možné i dodatečné přihlášení na místě, několik závodníků startovalo až na závěr, kdy již bylo řazení bez rozdílu věku. Krátce po jedenácté hodině se na trať dosti náročného závodu s převýšením 175 metrů, kde místy šlo spíše o bruslení než o běh, vydala první čtveřice.

Díky intervalovému startu bylo do poslední chvíle tajemstvím, jak se závodníci umístili, a toto tajemství odtajnilo až vyvěšení výsledků. Vítěz nedávného běhu v Ďáblickém háji Tomáš Vrábel (Dukla Praha) doběhl až na šestém místě. O pozici lepší byl další z velkých favoritů, Jiří Wallenfels ze Sokola Královské Vinohrady. Na čtvrtém místě se umístil Jan Sokol (AK Sokolov). Pozice na stupních vítězů si rozdělili zástupci pražských klubů. Na druhém místě doběhl Jaroslav Luč v čase 17:18,5 a na třetím Dalibor Slovák (17:32,9), oba z Kerteamu. Nejrychlejší ale byl Jaromír Odvárka (17:01,1), startující za ASK Slavia Praha. Časy měřili pořadatelé s přesností na desetiny, a tak je i uvádíme.

„Letos jsem běžel asi o minutu lépe než loni, pršelo, trochu to klouzalo, ale docela to šlo," uvedl vítěz v cíli. Porazil celou řadu skvělých běžců. Očekával, že by mohl být nejlepší? „Čekal, chtěl jsem vyhrát. Jsem rád," usmíval se vítěz a pokračoval: „Minulý týden v Senohrabech mě někteří kluci porazili, byl jsem unavený, tak jsem odpočinul a dnes to bylo lepší. V dalších měsících bych se chtěl zaměřit na trať 1500 metrů. Rád bych zaběhl čas 3:45."

Závod byl zařazený také do seriálu Cena Zbraslavi, v níž zvítězil Jan Černý (Ski a bike centrum Radotín) před Davidem Jandou.

Mezi ženami byla jednoznačnou favoritkou Ivana Sekyrová. Letošní podzim ji zastihl skutečně ve vynikající formě, a tak by málokdo sázel na to, že nezvítězí také ve Zbraslavi. Nakonec však byla o více než půl minuty rychlejší Kamila Gregorová z SK Chotěboř. Vítězka uběhla trať dlouhou necelých pět kilometrů za 18:44,1. Druhá Ivana Sekyrová (SK Sokolov) byla v cíli v čase 19:19,6. Na stupních vítězů doplnila tuto dvojici Lenka Fanturová (FTVS), které naměřili čas 20:24,6. „Závod se mi líbil, trošku pršelo, ale mně to nevadilo. Spíše mi to vyhovuje. Jela jsem sem s tím, že mě Ivana určitě porazí," řekla v cíli mladá závodnice. Na otázku, čím to bylo, že Ivanu Sekyrovou porazila, odpověděla se smíchem: „Nevím, asi jsem běžela rychle."

V kategorii žen nad 40 let byla tradičně nejrychlejší Karla Mališová (USK Praha), vyhrála v čase 23:03,3.

V kategorii mužů ve věku 40–59 let zvítězil Eddie Stewart (Spartak Praha 4) v čase 18:22,5, mezi veterány od 60 do 69 let vyhrál Jaroslav Čech závodící za Ligu 100 Praha (23:39,9) a nejlepším z veteránů ve věku nad 70 let byl Josef Hlusička, také člen Ligy 100 Praha.
Organizátoři nezapomněli ani na mladší závodníky. Mezi dorostenci ve věku 15–16 let byl nejrychlejší Ondřej Svěchota (Spartak Praha 4) ve vynikajícím čase 17:29,7. Závod dorostu od 17 do 18 let vyhrál Jan Knapp v čase 21:42,9. Nejrychlej­ší dorostenkou byla v čase 25:15,6 Linda Vítová z USK Praha.

Závodníci si odnesli nejen vzpomínky na těžký, náročný závod, ale také startovní čísla a ti nejlepší obdrželi taktéž hodnotné ceny. Závod si zaběhli také sami organizátoři. „My jsme se vystřídali, běžel jsem na začátku a bratr jako druhý hlavní organizátor běžel na konci. Stihnout se to dalo, čas nebyl nijak zajímavý, ale jde o to se proběhnout," uvedl v cíli spokojený Jaromír Háněl.