PRAŽSKÝ PŮLMARATON: Rekordní časy kvůli větru nepadly

behej.com | 27.03.2010 | přečteno: 25150×

Ostrý protivítr zmařil pokusy o zdolání času pod jednu hodinu v sobotním Hervis 1/2Maratonu. Přesto nad výsledným časem Keňana Kemboie Kimurera 1:00:09 vysmekl poklonu i dnes nejlepší z Čechů – Róbert Štefko. „Běhám dlouho, sám jsem běhal časy málo nad hodinu, ale dokázat to v dnešních větrných podmínkách, to je opravdu obdivuhodné!“ PŘIDALI JSME KOMPLETNÍ (NEOFICIÁLNÍ) VÝSLEDKY

Kimurer vyhrál před krajanem Wilsonem Kwambaiem Chebetem (1:01:26) a Etiopanem Yemane Tsegay Adhanem (1:01:37). Vítěz si zlepšil osobní rekord o více než tři minuty. „Běželo se mi lehce, ale v závěrečných pěti kilometrech vál nepříjemný protivítr. To byl důvod, proč se mi nepodařilo překonat rekord závodu. Přesto mám radost z rekordu osobního.“

O rekord, a dokonce světový, usiloval i keňský nevidomý běžec Francis Karanja běžící společně se svým bratrem, jenž mu dělal vodiče. „Letos jsem trénoval mnohem tvrději než loni, a tak si dost věřím,“ říkal Francis Karanja dva dny před závodem. I jemu zhatil vítr plány. Od světového rekordu jej dělila minuta a půl, zaběhl čas 1:11:52, přičemž světový rekord v půlmaratonu v ka­tegorii nevidomých má hodnotu 1:10:29.

Meži ženami obsadily Keňanky všechna místa na stupních vítězů. Rose Jerotich Kosgei zvítězila v čase 1:09:57 před Florence Jepko Chepsoi (1:10:28).

Kroměřížský Štefko skončil jedenáctý v čase 1:06:57, lépe, než sám před závodem plánoval. „Především v první polovině závodu se mi běželo výborně. Po dlouhé době jsem měl pocit, že znovu závodím. Čas 1:06:57 bych před závodem bral všemi deseti. O to více si ho cením v dnešních podmínkách.“

O téměř dvě minuty zpět za Štefkem zůstal druhý z Čechů Pavel Faschingbauer (AC Domažlice – 1:08:54). Třetím českým závodníkem v cíli byl Jan Mrázek (PSK Olymp Praha – 1:10:04).

Petra Kamínková se jako nejlepší z domácích žen vklínila mezi dvě Rusky a skončila sedmá za 1:15:52. Domácí „stáří“ tak opět překonalo „mládí“, a to se olomoucká závodnice, která zaběhla skvěle stejnou distanci minulý víkend, chystá i na dubnové Mistrovství republiky v půlmaratonu v Plzni. „Jsem nadšená z atmosféry kolem trati. Letošní trasa se mi velmi líbila, těžší část byla v první polovině závodu a v závěru, kdy už dochází síly, se běželo po pěkném asfaltu. K dosaženému času mi hodně pomohl jeden z veteránů Vlasta Šroubek, za kterého jsem se mohla schovat v místech, kde foukal protivítr.“

Druhá česká běžkyně Ivana Sekyrová (AK Sokolov) zaběhla čas 1:19:57. Třetí byla podle výsledků rozdaných na tiskové konferenci Jitka Bělohlávková (VTŽ Chomutov – 1:22:52), ale lepšího času (1:20:50) dosáhla Michaela Mertová (Atletika Albrechtice). Ta však v oficiálních výsledcích vůbec nefiguruje! Závod nedokončila na českém území žijící ruská závodnice Olga Firsová, která vzdala v polovině trati.

Sobotní Hervis 1/2Maraton dostal do ulic hojný počet diváků, kteří se rovněž přišli podívat na fotbalového ex-reprezentanta Pavla Nedvěda. Ten skončil v čase 1:49:44. „Závod jsem si chtěl především užít a jsme rád že to tak vyšlo. Můj velký obdiv má vítěz závodu. Jeho čas mi připadá neuvěřitelný,“ řekl Pavel Nedvěd v cíli. Skvělého času 1:36:52 dosáhl pražský primátor Pavel Bém.

Na startu letošního půlmaratonu se objevila řada dalších známých osobností. Hervis půlmaraton Praha pravidelně běhá Eva Šebrlová, na trati se objevil a také úspěšně dokončil i bývalý politik Vladimír Dlouhý, tiskový mluvčí prezidenta republiky Radim Ochvat, bývalý ministr dopravy v Zemanově vládě Jaromír Schling a tradiční účastník kardiolog Jan Pirk.

Jestliže pořadatelé avizovali na osm a půl tisíce registrovaných, v cíli jich bylo změřeno tradičně výrazně méně. I tak ale 6128 závodníků (bez štafet) představuje posunutí loňského rekordu o plných 35 procent! Málokteré odvětví podnikání se v těchto měsících může pochlubit takovým tempem růstu…

Hervis 1/2Maraton si tak upevnil pozici největší domácí běžecké akce v historii nejen České republiky. Jen pro zajímavost – v sobotu trvalo plných devět minut, než přes startovní čáru proběhl poslední ze závodníků. Pohled na pestrobarevného hada linoucího se Starým Městem byl vskutku dechberoucí!

text: Veronika Brychcínová, Ivo Domanský, Petr Kostovič, Mirek Kratochvíl, Radek Narovec
tabulky: Mirek Hasal, Petr Říman