Hrozí maratoncům rakovina kůže?
Léto je dávno za námi, ale poslední studie rakouských vědců přináší na první pohled neradostnou zprávu: maratoncům hrozí vyšší riziko rakoviny kůže. Cynik poznamená „jaké překvapení, to hrozí i rekreantům na pláži“, ale zkusme se podívat na zmíněnou studii a její závěry blíže.
Maratónský běh se těší stále větší oblibě; obecně je považován za zdraví prospěšný, ale může být spojen se zdravotními riziky. Během posledního desetiletí jsme zaznamenali osm ultramaratónských běžců s maligním melanomem.
Vystavení UV záření, imunosuprese (snížená imunita) z důvodu dlouhodobého intenzivního tréninku nebo kombinace obojího byly u těchto pacientů uváděny jako možné spouštěče.
Abychom mohli dále hodnotit rizikové faktory pro výskyt maligního melanomu u maratónských běžců, provedli jsme u 210 atletů vyšetření z hlediska anamnézy, fenotypu (vzhled jedince, který je výsledkem jeho dědičných vloh), snášenlivosti slunečního záření a klinických parametrů a porovnali je s výsledky vyšetření kontrolní skupiny na základě rozdělení podle věku a pohlaví.
Ačkoliv kontrolní subjekty vykazovaly vyšší citlivost na slunce a běžnější kožní anomálie, u maratónských běžců se objevily atypičtější melanocytické kožní anomálie, sluncem vyvolané pigmentové skvrny a náznaky nemelanomových kožních karcinomů.
Tato zjištění byla ve vztahu ke zvýšené intenzitě tréninku. Během tréninku byla většina běžců oblečena v trenkách (96,7%) a tričkách (98,6%), jež nezakrývaly nebo jen částečně záda a končetiny. Pouze 56,2% běžců uvádělo pravidelné používání ochranných opalovacích prostředků.
V porovnání s reprezentativní kontrolní skupinou vykazovali maratónští běžci vyšší riziko pro výskyt maligního melanomu a nemelanomových kožních karcinomů. Měli by upravit svůj tréninkový a soutěžní program tak, aby se méně vystavovali UV záření, používat přiměřený oděv a pravidelně používat vodě-odolné opalovací prostředky.
ze studie Medical university Graz čerpal Petr Kostovič