Golčův Jeníkov ovládli Štefko s Kamínkovou

Miroslav Kratochvíl | 03.04.2010 | přečteno: 5196×

Suveréni českého vytrvalostního běhu Róbert Štefko z AK Kroměříž s Petrou Kamínkovou (AC Olomouc) ovládli trať náročného patnáctikilome­trového Běhu městem Jarmily Kratochvílové, přestože oba měli v nohách pražský půlmaraton z minulé soboty. PŘIDÁNY VÝSLEDKY

Velikonoční termín spolu se slunečným počasím, ideální běžeckou teplotou a mírným větrem, který se občas točil nevyzpytatelnými směry, přilákal do Golčova Jeníkova 133 běžců a běžkyň. Dalším lákadlem nejen pro ně, ale především pro diváky, byla výjimečná koncentrace osobností našeho sportu. Kromě Jarmily Kratochvílové, která je jedním z klíčových pořadatelů celé akce, se na startu objevila i Dana Zátopková a spolu s ní i nejmladší ze sportovních legend Martina Sáblíková.

Pořadatelé umožnili nejstarším veteránům odstartovat v předstihu a ti tak měli šanci dobíhat spolu se svými mladšími soupeři. Těsně po desáté se na start vydalo celé závodní pole, aby tak prostor náměstí uvolnilo početnému davu účastníků Běhu pro zdraví.

Na členité trati, plné zdánlivě nevinných kopečků, které ale dokázaly sebrat síly, se poměrně brzy po startu odpoutal Róbert Štefko. Nepokoušel se o žádné taktizování ani o spolupráci ve skupince a od samého začátku běžel pro vítězství. V cíli byl nakonec v čase 48:17, bezpochyby ovlivněném jak větrem, tak i předchozím náročným programem. „Cítil jsem se trochu unavený po pražském půlmaratonu, ale na vítězství to stačilo. Pořád vyhlížím, kdy už mě konečně začnou porážet mladí, ale zatím marně,“ dodal zklamaně Štefko, i když současně bylo znát, že jej vítězství těší.

Jihlavský vytrvalec Pavel Novák s přehledem doběhl na druhém místě v čase 48:41 a zaznamenal tak dvojnásobný úspěch čtyřicátníků. Ostatně třetí Artur Blašinski z Polska (49:22) už také překročil hranici 36 let. Když vezmeme v úvahu celkově osmé místo Miloše Smrčky, nevycházejí mladíci z generačního souboje zrovna nejlépe.

Ani Petra Kamínková (56:27) se v ženském závodě nepokoušela taktizovat. „Snažila jsem se Janě Klimešové utéct od prvních metrů. I já jsem pražský půlmaraton trochu cítila v nohách a nestála jsem o nějaký rychlý závěr,“ prohlásila Kamínková po závodě. V ženách byly nakonec rozestupy na prvních místech ještě výraznější než mezi muži. Druhá Jana Klimešová doběhla za Kamínkovou s odstupem 1:14 a třetí Iva Milesová byla zpět o další více než dvě minuty. „Nějak mi to dneska prostě neběželo,“ přiznala Iva Milesová v cíli.

Shodou okolností byla Iva Milesová na celkovém 36. místě posledním závodníkem, který zvládl celou trať pod hodinu. I to svědčí o velice dobré sportovní úrovni závodu. Diváci rozhodně neodcházeli zklamaní.