Očima trenéra: Extraligová desítka v Pardubicích

Jan Kervitcer | 04.07.2010 | přečteno: 2700×

Po několikaleté přestávce se trenérské radě běhů Českého atletického svazu opět podařilo prosadit zařazení do extraligy běhů na deset kilometrů na dráze. V posledních letech se tato trať běhala na špičkové úrovni pouze jednou ročně na mistrovství republiky, což k rozvoji dlouhých tratí rozhodně nepřispívalo.

V prvních dvou kolech extraligy byly ale prioritní tratě tři a pět kilometrů kvůli nominaci na Evropský pohár, takže závod byl zařazen až do třetího kola 14 dní před MČR, kdy navíc hrozilo velké nebezpečí příliš teplého počasí.

Ale i za těchto okolností měl pro naše běžce tento závod význam. V závodě mužů se představila pestrá společnost devíti atletů, tří orientačních běžců a dvou lyžařů. Běžel se běžel pod taktovkou běžců AK Kroměříž, kteří celý závod odtáhli – pět kilometrů za 15:40 a obsadili 1.-3. a 5. místo. Částečně jim dokázali sekundovat pouze běžci PSK Olymp Praha, kteří obsadili 4. a 6.-8. místo. Velkým příslibem byl zde zejména výkon Ondřeje Fejfara, který se pomalu prosazuje do naší vytrvalecké špičky.

Kotyza Petr VSK Univerzita Brno DQ

Start závodu byl sice až v 19:45, výkony byly přesto velmi ovlivněny teplým počasím – stále okolo 28 stupňů, špatně se dýchalo. Dle názoru Róberta Štefka zde byl rozdíl proti optimálním podmínkám kolem jedné minuty. Nelze se proto divit, že nikdo z běžců teplé počasí příliš nemiluje.

Pro mne byl zde zajímavý zejména start Martina Freie, který po návratu z měsíčního pobytu v Keni musel navštívit lékaře, který mu zjistil dehydrataci organizmu a tento závod byl tedy prvním, kdy už byl relativně v pořádku a dokázal i zrychlit poslední kilometr na 3:07.

Pro lyžařské reprezentanty Koukala a Razyma je letní závodění na dráze pouze součástí přípravy na zimu, také orientační běžci už mají v letní sezóně jiné priority a chybí jim jarní běžecká forma závod na dráze je pro ně pouze doplňkem přípravy.

V závodě žen nastoupilo nakonec jen devět závodnic. Petra Kamínková nepřijela kvůli problémům s dopravou, kdy by nestihla start (také Bajza stihl start jen díky 25minutovému posunu časového programu). Systémem start cíl zde běžela slovenská běžkyně Berešová – mezičas na 5 kilometrů 17:27, které se první čtyři kilometry držela lyžařka Eva Nývltová – pět kilometrů za 17:35. Svým tempem zde běžela Olga Firsová – pětku za 17:52, aby nakonec čtyři kola před cílem Evu dostihla a v cílové rovince jasně porazila. Ostatní závodnice již doběhly výrazně zpět a znovu se potvrdilo, že vytrvalkyně schopné běhat dobře na dráze prostě nemáme.