Minařík na desítce v Zátopkových zlatých stopách

Petr Kostovič | 20.07.2010 | přečteno: 2684×

Doba dovolených a víkendové Mistrovství ČR v atletice v Třinci, které probíhalo za velkého vedra a ubralo vytrvalcům spoustu sil. To jsou největší příčiny toho, proč na první závod seriálu Zátopkova zlatého týdne nenašlo cestu více kondičních běžců v prvním případě a někdo z širší české vytrvalecké špičky v případě druhém. Šanci na vítězství tak dostali běžci druhého sledu. Dokonale ji využil Petr Minařík z AK Zlín, který zvítězil v čase 34:16.57. PŘIDÁN ODKAZ NA FOTOGALERII ZE ZÁVODU

V jiném termínu by se na start závodu na 10 000 metrů, který se uskutečnil na domažlické atletické dráze, možná postavilo více než dnešních 35 vytrvalců. Jenže Emil Zátopek běžel svou zlatou desítku na OH v Helsinkách v roce 1952 právě 20. července.

Desítka se na domažlické dráze běžela za velkého tepla, během dne teplota postupně šplhala až ke 30 °C. Na vlastní kůži si závod vyzkoušel pořadatel Vlastimil Šroubek. Vzhledem ke svým organizátorským povinnostem, které sil nepřidají, podal úctyhodný výkon. Redakci behy.cz pak ještě stačil popsat průběh závodu.

„Hlavní favorit Mulugeta Serbessa nakonec nepřijel, takže byl závod otevřený až do samého závěru. První kilometry byl v čele Tomáš Jaša z TJ Baník Stříbro, ale po třech kilometrech byl dostižen pětičlenou skupinou, v níž byli Vlastimil Šroubek mladší a starší (oba SC Marathon Plzeň), obhájce loňského vítězství v seriálu Jan Sokol (AK Sokolov), Josef Poduška (MK Kladno) a Petr Minařík. Mezičas na pátém kilometru byl 17:13. Já jsem ve druhé polovině již nestačil, pak odpadl i Jan Sokol, naopak, postupně šel do čela Petr Minařík, který si vytvořil mírný náskok a držel jej až do cíle,“ řekl po závodě Vlastimil Šroubek starší.

Skupinku běžců přivezl na závod z nedalekého soustředění na Babyloně trenér Jan Kervitcer. Prim mezi nimi hrál úřadující mistr republiky v krosu, letos osmnáctiletý Tomáš Jaša. A jak viděl závod on?

„Byl to pro mě dnes výjimečný zážitek, protože závod na 10 000 metrů na dráze jsem ještě neběžel, přece jen se zatím zaměřuji na kratší tratě. Mým úkolem bylo běžet tréninkově, rovnoměrným tempem, tepová frekvence neměla přesáhnout 165–170 tepů za minutu. Ušetřil jsem tak síly do závěru, v posledním kole jsem zrychlil a podařilo se mi předběhnout veterána Josefa Podušku. Těším se na závod na 5 000 metrů ve Stříbře, který poběžím s maximálním úsilím. Ve Stříbře jsem doma a chtěl bych se tam předvést co nejlepším výkonem.“

Tomáš Jaša běžel poslední čyřstovku nejrychleji ze všech běžců, v čase 64 sekund. O rozvržení tempa jednotlivých vytrvalců nejlépe vypovídá výsledková listina, která obsahuje mezičasy na 400metrových úsecích.

V kategorii žen startovaly čtyři vytrvalkyně. Chyběla především Ivana Sekyrová z AK Sokolov. V závodě tak zvítězila Stanislava Forsterová z AC Domažlice časem 41:31.26.

Dalším závodem Zátopkova zlatého týdne je běh na 5 000 metrů, který se koná 24. července ve Stříbře. Tam by se měla objevit i další svěřenkyně trenéra Jana Kervitcera, která na sebe nedávno upozornila výborným výsledkem v závodě na 10 km v Londýně (3. místo v čase 35:50). Seriál uzavře 27. července maraton v Plzni.

Pro zajímavost uvádíme vítězné Zátopkovy časy z OH v Helsinkách 1952.

Anketa

Překonají vytrvalci v některém ze závodů letošního seriálu Zátopkova zlatého týdne Zátopkovy výkony z OH v Helsinkách 1952?