Ach ta psychika aneb jak zvládat předstartovní stavy
Téma, které je všem profesionálním, ale i hobby sportovcům až moc dobře známé. Hlava i mysl totiž chodí všude s námi a mimo jiné způsobují ty nepříjemné neurotické stavy, kdy sportovec před utkáním, závody, startem ani neví, co dělá, a okolí jen žasne.
Obava, úzkost, strach, ztráta koordinace, zakopáváte, padáte, pak se nemůžete hnout, svaly se v hadry promění a v hlavě chaos, který se střídá s apatií. Navíc se vám chce permanentně zvracet, v puse jak v tavící peci, malá potřeba se s velkou předhání. K tomu studený pot, třes, tepovka na maximu, a to zatím jen tiše sedíte na „vrcholu civilizace“ ve tmě malého záchodku. Ano, to je klasická předstartovní horečka s typickými průvodními jevy.
Pochopit a rozlousknout stav mysli některých sportovců před závody je tvrdým oříškem i pro zkušené psychology a psychiatry. Pokud budu vycházet z obecné definice normality osobnosti, je většina sportovců podivná až „nenormální“, slušně řečeno jiná, než ostatní, „normální“, zdravá populace lidstva. Rozdílem nebývají jen markantní somatické, fyziologické a funkční změny a odlišnosti, ale psychologické i sociologické vnímání, reakce a postoje.
Takovým zásadním rozdílem je vztah a cílená pozitivní motivace ke sportu – týráme tělo, protože nám potom díky endorfinům bude fajn. Za tu dřinu chceme odměnu – vyhrávat, protože pak nám bude dvakrát fajn, umocněno ještě o fenomén úspěšnosti, jedinečnosti, výjimečnosti. To umí udělat z člověka, sportovce euforie z vítězství vlivem zmiňovaných endorfinů a dalších bioopiátů, jako jsou enkefaliny či serotonin.
Sport a tréninky probíhají v rovině uvědomělé a řízené mozkové činnosti a tělo se podřizuje. Fyzická i fyziologická adaptace na zátěž postupuje dle harmonogramu tréninků. Výkonnost sportovce se zvyšuje a upevňuje se také jeho psychika. Roste sebedůvěra i ambice. Ale pak přijdou závody, kdy očekáváme velké fyzické vypětí a obava o výsledek vytváří úzkost, strach a stres, a to už probíhá podle zcela odlišného scénáře, v režii ne zcela koordinované vědomím, s typickou nadprodukcí hormonů adrenalinu a noradrenalinu!
To už určitě znáte. Na jednu stranu je to pozitivní reakce pro vyburcování těla k nadprůměrným výkonům, ale na druhé straně vědomě nezvládnutý stres nás zablokuje a připraví i o průměrný výkon, nebo přivodí „porážku“ již v šatně! Kolik favoritů už tak dopadlo…
Existují sportovci, kteří jsou schopni navodit takové neuropatologické stavy s příznaky i projevy onemocnění, kdy ani specialisté neodhalí, zda jde o skutečně funkční patologickou příčinu, nebo subjektivní psychózu.
Pokud se sportovec umí fyzicky připravit na výkon, stejně tak by měl umět potlačit i nežádoucí psychosomatické reakce. Pokud je sportovec takto labilní, musí být i v tréninku tato oblast trénována formou modelové přípravy na závody, časových fází chování, rozborů a analýzy psychiky.
Nemáte-li výše uvedené možnosti a patříte přitom mezi ty, kteří zápolí před startem se svou psychikou, tady je pár návodů na zvládání předstartovních stavů.
- Termíny závodů a startů by měly být známy v předstihu. Měly by být zařazeny do ročního tréninkového plánu sportovce s tím, že pokud nebude připraven, zdráv a fit, tak musí být v plánu náhradní řešení a termíny následujících závodů.
- Plány i struktura tréninků musí být před závody upraveny a „vyladěny“. Snížením objemu a intenzity zátěže musí dostat sportovec „chuť a hlad“ na konfrontaci výkonu i na ty obávané závody.
- Poslední tréninky před závody by měly být koncipovány na relaxaci celého pohybového aparátu a zaměřeny na strategii a taktiku, časové a mezičasové kalkulace, možnosti… Pozor, přání nebývá moudrý rádce. Přeceňování, ale i podceňování mohou mít také psychické následky! Prioritu musí mít aktuální stav výkonnosti – dnes stačí postup, místo v první desítce, rekord počká.
- Jezte a pijte to, co obvykle, na co jste zvyklí, lépe je více, ale jen neexperimentujte s jídelníčky ani nápoji.
- Důležitý je spánek, pokud nejde usnout, tak nebrat žádné prášky, ale doporučuji trochu piva, které má prokazatelně relaxační, sedativní a hypnotické účinky. Doporučováno je všemi lékaři, tedy kromě psychiatrů na protialkoholních odděleních.
- Nebývá od věci připravit si veškeré potřebné i nepotřebné věci den před závody. Máte, nebo si vytvořte, určitý rituál, který se vám osvědčil, a postupujte obdobně. Kniha, film nebo procházka přírodou jsou nejlepší „hypnotika“.
- Koncentrace mysli na závody je žádoucí, ale pozor, musí to být vědomě pod kontrolou! Bez zvýšené hladiny adrenalinu a „nabuzení“ se těžko vyhrává.
- Před samotným startem se soustřeďte jen a jen na výkon, řádné rozběhání a rozcvičení vás zklidní. Buďte stále v pohybu a v teple, tím kompenzujete hladinu adrenalinu, svlékejte se až těsně před startem. Soupeře nevyhledávejte, uvidíte je na startu a možná i v cíli!? To stačí.
- A nezapomeňte, že i když vám bude zle, přímo na zvracení, a i ta malá dušička vás opustila na prvním WC, tak jdete soupeřům ukázat, co umíte, a tu svojí „kůži“ nedávejte lacino!
Anketa
Závodíte? Jak zvládáte předstartovní stres?
Komentáře (Celkem 0)
fholy 23.09.2010 00:10:42
Téma, které je všem profesionálním ale i hobby sportovcům až moc
dobře známé. Hlava i mysl totiž chodí všude s námi a mimo jiné
způsobují ty nepříjemné neurotické stavy, kdy sportovec před utkáním,
závody, startem ani neví, co dělá a okolí jen žasne.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.