Drážďany ovládli běžci z Keni

Vladislav Podracký | 23.10.2010 | přečteno: 2361×

Na sedm tisíc závodníků přivítaly v neděli ráno saské Drážďany, kde se běžel 12. Morgenpost Dresden-Marathon 2010. Zatímco ještě den předtím byla Florencie na Labi, jak se městu přezdívá, prozářená sluncem, před startem závodníky čekalo sice relativně příznivých devět stupňů nad nulou, ale pod mrakem a s občasným hodně studeným větrem. Závodu dominovali keňští běžci, tradičně se zúčastnila i početná skupina vytrvalců z Čech a Slovenska.

Už od startu závod nabral na tempu a mohutné startovní pole se během několika kilometrů výrazně roztrhalo. Drážďany tak nezůstaly nic dlužné své pověsti rychlého závodu, kterému napomáhají i široké ulice města, a kde je dost místa i pro tak velké množství běžců.

Na čele závodu se od počátku usadili keňští běžci. Vítězný Henry Tororei proběhl cílem u kongresového centra v čase 2:17:25 (čistý čas 2:17:21). Nejlepším Evropanem v závodě byl Maďar Tamás Tóth. Na vítěze mu nakonec chybělo patnáct minut a celkově doběhl čtvrtý. Nejlepšího výsledku v maratonu pak z českých borců dosáhl Petr Šimeček, který doběhl v čistém čase 03:14:01.

Podstatně vyrovnanější byla situace v ženské kategorii. I zde sice zlato poputuje do Keni, poté co ho vybojovala Prisca Kiprono čistým časem 02:48:20, ale o pouhých 24 vteřin později proběhla cílovou páskou Polka Krystyna Kuta (2:48:44). Z český závodnic nejlepšího výsledku dosáhla Ivana Pilařová z SK Jizera (3:51:04 netto). Ještě rychlejší byla za pražský PIM RC 3 klub závodící slovenská běžkyně Miriam Marušiaková, která maraton uběhla v čistém čase 3:37:42.

Keňským prvenstvím skončil také půlmaraton, kde jako první doběhl Gideon Kiplagat Kemboi v čase 1:06:51 v barvách domácího týmu LG Badenova Nodrschwarzwald. Po něm následovala v pár minutových odstupech celá plejáda německých běžců, za nimiž na 98. místě proběhl cílem také český borec Vojtěch Antoš (1:27:09 netto), nicméně v barvách německého týmu LG Neu-Isenburg/Hausen­stamm.

V ženské kategorii si prvenství odvezla Dánka Anne-Sofie Pade Hansen, která závod dokončila v čase 1:19:53. Nejlepší z Češek, Petře Valouchové z Nike Fitness Clubu, tak čistý výkon 1:37:34 stačil až na celkovou 32. příčku.

Celkově letošní Drážďany nezklamaly perfektní organizací, ve které nechyběl dostatek parkovacích ploch, dobré zázemí v podobě organizační kanceláře, ale třeba také sprch nebo dalších doprovodných akcí. Snad jediný problém byly tradiční fronty na toaletách před závodem uvnitř kongresového paláce i vně, ale to je u akcí tohoto rozsahu zřejmě věčný a jen velmi těžko řešitelný problém. Výborná byla i organizace v cíli, kde se příliš nehromadili vytrvalci dobíhající z desítky, byl dostatek občerstvení a nechyběly ani tradiční pamětní medaile.

Podle Petera Ecksteina z organizačního týmu závodu se ale letos nepodařilo překonat rekord z roku 2007, kdy závod přilákal na 7,5 tisíce přihlášených. Tentokrát jich bylo o pět set méně. I tak ale změřili v saské metropoli své síly závodníci celkem 43 národností. Českou republiku v hlavní kategorii reprezentovalo patnáct mužů a čtyři ženy, v silně obsazeném půlmaratonu pak česká účast čítala téměř čtyři desítky závodníků a více než dvě desítky závodnic. A navíc byla poměrně úspěšná, protože české běžkyně najdete v drtivé většině v první polovině výsledkové listiny.

Sečteno podtrženo tak Drážďany potvrdily svou pověst jednoho z velmi kvalitních německých závodů, které se konají v bezprostřední blízkosti české hranice. A pro ty, kteří toto město ještě neznají, by rozhodně stálo za úvahu popřemýšlet nad příštím ročníkem. Vedle zajímavé městské trati totiž dokáže nabídnout také nepřeberné množství památek, muzeí, vinice v nedalekém Radebeulu i leccos navíc.