Léto, slunce, teplo… Pozor na přehřátí!
Jak si správně užít pro většinu lidí nejpříjemnější roční období? Jak se ohřát, ale nepřehřát? A ještě si pěkně zasportovat… Proč „funguje“ letní ovoce a zelenina? A jak vás mohou zachránit litry máty?
Zpočátku se zdá všechno fajn. V teple mají svaly provozní teplotu, jsou snáze protažitelné a méně náchylné ke zranění. Zvyšuje se svalový metabolismus, a tak je možno se rychleji pustit do akce bez předehřátí a dlouhého rozcvičování. Pro některé typy netrpělivých běžců jde o lákavou představu.
Uvědomujeme si také rizika? Co když dojde k přehřátí a homeostáza člověka se vychýlí?
Pak přicházejí rychle také symptomy nejčastějších letních nemocí. Letní průjmy, nachlazení, v horším případě problémy z dehydratace a přehřátí jako úpal a úžeh, nebo angíny. Ani pocení, únava a malátnost by neměly přesáhnout běžný letní standard. Naštěstí se většině běžných nerovnováh dá preventivně docela dobře předcházet, nebo se dají srovnat běžně dostupnými potravinami.
Změna metabolismu v létě vytváří nároky především na dostatek vody a minerálů, které spolupracují s jinými látkami, vitamíny a enzymy. Nárokovaný okruh se kvapem rozšiřuje. Typický je pocit „v horku nemám hlad,“ který svádí k myšlence běhat pouze na energii ze zásobních tuků. Ale pozor, tohle není ani při cíleném hubnutí na místě! Pestrá strava je stejně důležitá v létě jako v zimě.
Navíc, pokud běháme, zvýší se svalový metabolismus. Svalová práce vyrábí další teplo, které je nezbytně nutné odvést a zchladit. Jak?
Nejlepší je letní ovoce, při běhu citron nebo grep
Pravidelně zařazujme letní ovoce. To, co vyroste na zahradě a poli za největších veder, bude pro nás nejlepším doplňkem. Například třešně (dobrý zdroj hořčíku, zinku, jódu, beta-karotenu, vitaminu C), jahody (vitamin C, mangan, draslík, protizánětlivé třísloviny), meloun, apod.
Vhodné je i tropické ovoce jako banán či pomeranč, protože právě to rostlo v extrémnějším klimatu a „ochlazovací sílu“ má tedy výraznější. Znalci čínské medicíny opakovaně potvrzují: „Ovoce tvořící plody za horka, případně sucha, jako třeba meloun, se umí vyrovnat s extrémy přírody tím, že akumulují vodu a další zvlhčující a zchlazující esence.“
Navíc ovoce, i když většinou není moc energeticky bohaté, má poměrně dobrý a rychlý zdroj cukru – fruktózu, který je potřeba, pokud tělo začne hlásit problémy. A v létě může být onen zlom od „v pohodě“ ke „kolabuji“ velmi rychlý. Dobrá a rychlá stravitelnost ovoce navíc skvěle odpovídá na dynamiku organismu.
Ne náhodou jsou banány a pomeranče nejčastějším ovocem občerstvovacích stanic při dlouhých bězích. Pokud je ovoce na chuť mírně kyselé, často dokáže ještě lépe osvěžit, než obyčejná voda. Ale pozor při běhu – většina nakyslého ovoce, včetně pomeranče, tvoří i uvnitř tzv. kyselou reakci.
Pokud běháte natolik intenzivně, že se tvoří tzv. kyselé metabolity a laktát, pak z citrusů vybírejte raději citrón nebo grep, protože ty mají v těle nakonec reakci zásaditou!
A co zelenina? Platí to, co o ovoci. Nyní jsou v kurzu plody léta – saláty, okurky a rajčata. I podle alternativních přístupů ke stravování je léto vhodným obdobím pro konzumaci syrového, jak ovoce, tak zeleniny.
Dokonce i v zimě tolik haněné sýry a jogurty jsou teď skvělé. Příjemně zchladí vnitřní horko a nezatíží nás. Nyní si můžeme bez výčitek dovolit i smetanovou zmrzlinu.
Na letní angínu zabere mátový čaj
Zajímavým problémem jsou letní angíny. Když je venku hodně teplo, a navíc pohybujeme-li se, otvírají se potní póry ve zvýšeném množství. Kůže je prokrvená. Pokožka vlhká od potu pomáhá chladit krev v podkožních cévách. Pokud se v tomto stavu vystavíme větru nebo klimatizaci, může být zchlazení příliš rychlé. A místo vnitřní horkosti máme také vnitřní chlad. Nachlazení, případně angína jsou tady.
Nutné je především obnovit rovnováhu tekutin, minerálů a vyvarovat se teplotních rozdílů. Na letní angínu skvěle zabírá mátový čaj! Pokud ovšem zareagujeme včas a sneseme-li velké množství máty.
„Jakmile přijedeme k moři trénovat, hned vyrazíme sbírat mátu. Po prvním dnu tříhodinového vyčerpávajícího tréninku bude určitě potřeba,“ shodně potvrzují členové wushu klubu trénující každoročně u moře šaolinské umění. „Vyzkoušené to máme i na běh, tři litry máty ve dvou dnech po objevení potíží a nemusí dojít na antibiotika.“
Nestačí-li máta a máte-li už horečku, praktici čínské medicíny radí udělat vývar ze zelených fazolí mungo. Deset až patnáct minut povařit velkou hrst suchých fazolí ve dvou litrech vody, slít a teplý vývar najednou vypít. Následuje reakce náhlého zpocení a poklesu teploty.
I na průjmy je potřeba hlavně nejdřív ohlídat tekutiny. Ne vždy je příčinou špatné jídlo a cizí baktérie v cizí zemi, i když vyloučit to (obzvláště někde) nelze. Ale mnohdy jde jenom a pouze o reakci na přehřátí. Pokud potíže po napití a pár chvilkách klidu poleví, není důvod ke strachu. Samotné obavy a tzv. programování typu: „v Egyptě vždycky dostanu průjem,“ totiž mohou problém vyvolat i bez vnější příčiny.
Ideální pro doplnění tekutin je neperlivá voda, případně voda s ovocnou šťávou. Bublinky CO2 v sycených vodách sice navozují dojem osvěžení, ale ve skutečnosti jde jen o dráždění hltanu bublinkami plynu. Pocit žízně je tím reflexně utlumen a člověk lehčeji směřuje k dehydrataci.
Minerály lze přirozeně doplňovat čajem – vlažným, studeným, i slazeným. Bězcům, kteří se hodně potí nebo mají náročné tréninky, bych určitě doporučovala iontové nápoje. Mezi sportovci se říká, že nejlepší iontový nápoj je pivo,… jenom škoda, že je tam ten alkohol. To platí. Nealko pivo ujde, ale to není prostě to ono, že?
Komentáře (Celkem 11)
mvystrcil 13.06.2011 10:41:07
Jak si správně užít pro většinu lidí nejpříjemnější roční
období? Jak se ohřát, ale nepřehřát? A ještě si pěkně zasportovat…
Proč „funguje“ letní ovoce a zelenina? A jak vás mohou zachránit litry
máty?
Odkaz
na článek
chuck 13.06.2011 16:37:19
Zajímá mě, jak se shoduje doporučení o konzumaci citronu při vyšší intenzitě běžecké zátěže s popisem Emila Zátopka. Když běžel maraton při Hrách olympiády, tak na jedné občerstvovačce úmyslně vynechal citron s tím, že po něm mohou nastat křeče v žaludku a také díky tomu mu odpadl poslední soupeř. Díky za poučení. Miloš
Quilda 14.06.2011 15:12:01
Pokud si pamatuji tak v knize „Dana a Emil Zátopkovi vypravují“ se píše, že Zátopek během maratonu v Helsinkách se vůbec neobčerstvoval. Byl to jeho první maraton vůbec a nechtěl si žádné občerstvení brát, protože s občerstvením při závodě nemá žádné zkušenosti. Když jeho sopupeř, se kterým byl v úniku, odpadl, blesklo mu hlavou, že udělal dobře že občerstvení odmítl. Ale podle jeho pozdějších zkušeností odpadnutí soupeře vůbec nemuselo být způsobeno požitím citronu.
chuck 14.06.2011 23:26:40
„Všiml jsem si na občerstvovací stanici, s jakou chutí se zakousl do půlky citrónu (Švéd Jansson). Užuž jsem chtěl udělat totéž, jenže jsme přiběhli k dalšímu stánku s občerstvením, Švéd se chytil za bok a začal zpomalovat. Asi byl ten citrón moc kyselý, tak jsem to raději sám ani nezkoušel.“ Toto je citace z knihy Hrdinové Olympijských her (Stadion 1984). Já se hlavně zarážím nad doporučením konzumovat citrón při velké zátěži, a doufal jsem, že mi to autorka vysvětlí. Díky Miloš
rudo 15.06.2011 00:42:58
>> chuck, 14. 06. 2011 23:26:40
zakladne pravidlo pri zavode – neskusaj pri zavode nic co nemas odskusane pocas treningu
preco si citron neodskusas pocas treningu a uvidis co to s tebou urobi
je tiez velky rozdiel zjest cely citorn alebo cast citronu a je rozdiel mat nakvapkany citron do vody alebo caju
ako sa v clanku hovori – mnohe ovocie najma sladke – pomarance vyvolaju lysl;u rekciu v krvi co nie je to co zrovna potrebujeme pocas zavodu skor naopak.
na druhej strane citron hoci ma kyslu chut vyvola v krvi reakciu alkalizuju, co je presne to co pocas zavodu potrebujeme.
ked sa bezi maraton na hrane ako bezal na olympiade ten sved tak zaludok nema ziadnu krv ziadnu traviacu schopnost a dostal by krce asi pri hocicom aj keby zedol husacinu s loksami alebo strudl, ten citron by som nejako neobvinoval.
V horcucave sa telo chladi odparovanim, je ovelka vyhodnejsie sa vodu polievat a namacat do vody ciapku a navlhcit tricko atd pozuivat mokre spongie atd
ako sa snazit vsetku povrchovu vody vyrobit vypotenim, teda nadmernym pitim = strata mineralov, odsolenie, hrozi hyponatremia
najlepsie funguje lahky plateny klobuk ktory sa sustavne namaca do vody aby bola hlava chranena od slnka a chladena vodou
Fordyce ktory vyhral Comrades velakrat bol znamy tym ako si neustale polieval stehna – quads aby ich chladil kedze boli prehriate zo zbiehania tych kopcov.
Ked uz to bolo v clanku spomenute – tropicke ovocie ma aromaticke latky ochladzujuce telo a pomahajuce prezit tropicke horucavy. Vyborne na leto. Co sa vzdy stalo v zime, ked sa npriklad na Velkeho Mikulasa a neskor tiez okolo vianoc objavili na trhu napriklad mandarinky a pomarance a detio to dostavali ako sucast Mikulaskej nadielky ? Organizmus stratil schopnost termoregulacie na mrazy vonku a byty sa prehrievali na teploty vysoko nad 20 stupnov aby sme necitili chlad pod vlyvom ochladzujuceho tropickeho ovocia. Viem ze to UVKSCS myslelo dobre s C vit a priviezlo za devizi exoticke ovocie ale dopadlo to vzdy opacne.
PeterFabok 15.06.2011 08:51:50
pozor na oblecenie, ktore odvadza vodu z povrchu tela. pot ma ostat na pokozke presne tak dlho, ako tam ma ostat, akekolvek oblecenie termoregulaciu viac ci menej narusa.
idealne je samozrejme behat len v trenkach…u zien moze byt nepovinne doplnene o bra ;)
samozrejme pri dlhsich behoch hlavne na zaciatku sezony, kym pokozka nie je adaptovana, alebo u „severskych typov pleti“, hrozi spalenie od Slnka… riesenim podla mna mozu byt odevy z poreznych prirodnych materialov – lan, bavlna, merino a najlepsie hodvab, samozrejme v nizkej gramazi.
najdolezitejsie chranit hlavu a zatylok, kadial ide cela komunikacia do mozgu, cize klobuk alebo ciapky typu legionar alebo sahara, tie funguju este lepsie.
tiez treba upravit trening na zaciatku obdobia horucav, aby telo neskocilo do zmenenej klimy s neprimeranou kilometrazou. cize adaptacia vo vsetkych smeroch.
zakladom je voda, tiez sa tu uz rozoberala kokosova voda, rozmackana duzina je tiez vyborny prirodny opalovaci krem, staci tym potriet kozu, je v tom vela oleja.
otazkou je, ci pocas vykonu a vobec je vhodne nahle ochladzovat ci uz lokalne, alebo celkovo – je to sok ako kazdy iny.
Martina V. 15.06.2011 15:25:58
>> chuck, 14. 06. 2011 23:26:40
Ano, vysvětlím. Ale v podstatě už včera zareagoval skvěle „rudo“ a mnohé doplnil.
Nejednalo se vyloženě o doporučení právě při občerstvování v průběhu maratonu, pokud to nemáte předem vyzkoušené. Doporučení bylo směřováno k celodenní letní konzumaci běžce s cílem omezit výkyvy vnitřního prostředí. Třeba vymačkaná šťáva do vody z citrónu je večer po tréninku pro svaly lepší než z pomeranče. Chuťová kyselost citrónu je možná (hlavně zpočátku) pro někoho nepřijatelná, a pokud je sám žaludek překyselen metabolity z intenzivního nebo dlouhého běhu, je třeba se k němu chovat citlivěji. Navíc může mít někdo vytvořen natolik silný podmíněný reflex na kyselé, že se mu žaludek „stahuje“ už jen, když to slovo slyší. Ona zásaditá reakce se tvoří až v těle, tedy v průběhu zpracování. A to je pro regeneraci svalů skutečně výhodnější, proto ono doporučení.
Navíc – netroufám si říct, zda z vyprávění Zátopka vyplývá zcela jasně, že příčinou problémů jeho soupeře byl právě a jenom citrón, mohlo se jednat o kombinaci více faktorů.
Kateřina G. 15.06.2011 18:50:48
>> PeterFabok, 15. 06. 2011 08:51:50 riesenim podla mna mozu byt odevy z poreznych prirodnych materialov – lan, bavlna, merino a najlepsie hodvab, samozrejme v nizkej gramazi.
Zrovna včera jsme řešili, zda by oblečení z hedvábí nebylo vhodnější na sportovní aktivity než klasika, kterou obvykle používáme (moira, mizuno, craft…). Vlastním několik oblečení z hedvábí, velmi pevného a kvalitního i z jemnějšího, a na dotyk je velice příjemné – v teple chladí, v zimě hřeje. Zatím jsem se v něm nijak nepotila. Možná by stálo za pokus nějaké to triko vyrobit a při běhu otestovat. Ale do svých hedvábných oděvů nestříhnu, na to jsou moc krásné a mám je příliš ráda.
Při spinningu mám vyzkoušenou na pití vodu nebo zelený či bylinný čaj s citrónem, sedne mi víc než jakýkoliv ionťák (ty vlastně nepiju vůbec, nedokážu ocenit tu sladkou pachuť) nebo čistá voda. Jsem s tou kyselou chutí spokojená.
chuck 17.06.2011 10:24:02
>> Martina V., 15. 06. 2011 15:25:58 Děkuji za reakci. Já, přestože běhám velmi dlouho, tak jsem nikdy nenašel odvahu při závodě si vzít citrón. Na druhou stranu ale mám odzkoušené, po doběhu tréninku domů si často dělám salát s citrónovou šťávou. Docela mě to příjemně osvěží. Takže příjemný den, Miloš
PeterFabok 20.06.2011 18:20:50
>> Kateřina G., 15. 06. 2011 18:50:48
netreba nic vymyslat, su firmy, ktore z hodvabu siju, ja mam nejake veci od Silkbody a pracuju dobre… este ale neprisiel ten cas, zatial si vystacim topless
Králův Dvůr
CFox007 23.08.2011 12:29:15
>> rudo, 15. 06. 2011 00:42:58
Ahoj Rudo. Co spongie? Mozna blba otazka, ale to sa musi nosit celu dobu sebou? Aj teraz v Budapesti to dostane kazdy v tom balicku. To chapem, ze sa to namaca do vody, ale co potom. Strcis do gate a nosis celu dobu sebou?
diky
tuscanygirl 25.08.2011 11:34:09
Superný článok :) tak a dnes som si to aj vyskúšala, rano beh o 5 30, uz ked som sa vracala bolo 28 stupnov, fuj! Ale hned som vypila pol litra zeleneho caju s nana matou a v pohode, hned som sa prestala potit. Fakt stacia tie nase prirodne recepty…
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.