Na jubilejní Žebrácké 25 nedali Afričané domácím šanci
Pořadatelé 30. Žebrácké pětadvacítky zajistili účast čtyř závodníků z Keni a jednoho z Etiopie a bylo vcelku jasné, že se o vítězi rozhodne právě mezi touto pěticí. Ostatně od roku 2006, kdy zde startovali Afričané na 25. ročníku poprvé, nezná listina vítězů jiné než keňské příjmení.
Po Jonathanu Koilegeiovi, který vyhrál v Žebráku v letech 2006–2007 v časech 1:19:26 a 1:18:40, se do ní už potřetí zapsal Joel Komen s časem 1:20:23.
Na nejvyšším stupni stál již v letech 2008 (1:20:34) a 2009 (1:19:39). Po jednoroční pauze si přijela do Žebráku pro další prvenství Petra Kamínková.
Znovu jsme si uvědomili, jak hodnotné jsou zdejší traťové rekordy dosažené ještě v minulém tisíciletí. Výkony Radka Cingálka 1:17:36 a Aleny Peterkové 1:27:14 se zdají být mimo reálné možnosti současných vytrvalců.
Za teplého počasí odstartovalo od základní školy v Žebráku přesně 200 mužů a žen, kromě Keňanů a Etiopana byli mezi přihlášenými tradiční účastníci z Polska, Německa a Nizozemska.
Ke všeobecnému překvapení to nebyli Afričané, kdo od startu vládli startovnímu poli. Do třetího kilometru si udržoval vedení Jiří Wallenfels. Od tohoto velezkušeného borce to bylo tak neočekávané, že moje první slova v cíli patřila právě tomuto extempore.
„Nehledej v tom žádný exhibicionismus. Keňané zahájili na své možnosti neuvěřitelně pomalu, dokonce pomaleji než je moje standardní úvodní tempo. Tak jsem si prostě běžel podle sebe a věděl, že mne po nějaké době dohoní,“ vysvětloval Wallenfels.
Na pětce již bylo vše v normě, vpředu se „černalo“. Jenže mezičas vedoucí skupiny 17:50 ukazoval, že se opět kvalitnějších časů nedočkáme. S Afričany drželi krok oba Maďaři, výborně stále běželi Mulugeta Serbessa a Jiří Wallenfels, s několikametrovým odstupem za nimi probíhal další Keňan Cheruiyot a první desítku uzavíral Miloš Smrčka.
Petra Kamínková proběhla metou pátého kilometru za 19:25 jako první žena, necelých 100m za ní byla v té chvíli její jediná kvalitní zahraniční soupeřka, maďarská veteránka Judit Földingné Nagyová.
Druhá pětka zformovala vedoucí skupinu do čtveřice, v níž byli vedle pozdějšího vítěze Joela Komena ještě jeho krajané Edwin Kibowen a dvojnásobný vítěz závodu Jonathan Koilegei, s nimi se držel Tesfaye Urgawa z Etiopie. Na desítce měla tato skupina mezičas 35:20, s padesátivteřinovou ztrátou probíhal Maďar Tamás Tóth, jinak se pořadí vpředu příliš neměnilo.
Čekali jsme ještě na první ženu a trochu nám zatrnulo, když se místo Kamínkové nečekaně objevila Maďarka Földingné Nagyová.
„Judit mne dohnala ve stoupání v lese, všichni vědí, že já kopečky moc nemusím. Běžela jsem nadále svým tempem a nechala být ji, znám zdejší trať a proto vím, jak zrádné je Žebrák v první půlce přepálit,“ komentovala tuto situaci Petra.
Na patnáctce začíná předlouhý pomalý seběh, jenž některým běžeckým typům vyhovuje, jiným však nikoliv. Mezičas vedoucí čtveřice byl 51 minut, pátý Tóth zde zaostával už o dvě minuty, jeho krajan Gergely Rezessy o 3:10 min. Na sedmém až osmém místě se drželi Mulugeta a Wallenfels, devátý běžel Cheruiyot a desátý stále Smrčka.
Africké kvarteto doběhlo společně i na 20. kilometr, kde mu stopky rozhodčích naměřily 1:06:05 hod. Zrychlení odpovídalo profilu, ale i tomu, že se chystá rozhodující souboj o konečné pořadí na stupních vítězů. Blesk udeřil čtyři kilometry přec cílem za obcí Bzová, kde se v klesání k rybníku utrhl Joel Komen a ztrácet začal Etiopan Urgawa. Na Žebráku ovšem často rozhoduje až poslední úsek z Točníka, kde je ještě několik terénních vlnek včetně té poslední v samotném cílovém městě.
Dobře připravený Komen už první místo neuvolnil, avšak Urgawa se vzpamatoval a finišoval jako druhý, třetí doběhl Kibiwen a nepopulární místo pod stupni zbylo pro dvojnásobného šampiona Koilegeie. Za oběma Maďary skončil celkově sedmý nejlepší závodník s českým občanstvím Mulugeta Serbessa, jemuž se podařilo odrazit závěrečný zoufalý nápor Mikeho Cheruiyota. Jako poslední běžec s časem pod 1:30 hod. proběhl cílem devátý Wallenfels, kdežto Čivrný odsunul veterána Smrčku na 11. místo. I tak je Milošův výkon den po náročném výběhu na krkonošskou Černou horu stěží uvěřitelný.
Další vítězství si připsala Petra Kamínková: „Dohnala jsem Maďarku na 17. kilometru, kde měla menší krizi a mému stylu běh z mírného kopce navíc vyhovuje. Judit je sice už 46 let, ale má za sebou bohatou maratonskou minulost a mezinárodní úspěchy. Věřila jsem, že ji porazím. Stalo se, z toho mám radost.“
Dosažený čas vítězky 1:38:26 je ovšem pouze průměrný, druhá Földingné Nagyová bylo pomalejší o 49 vteřin. Jako třetí ženu v cíli uvítali početní diváci českou maratonskou mistryni 2010 – 2011 Radku Churaňovou.
Vzdal pouze jediný závodník, což je důkazem dobré připravenosti všech, kteří se do Žebráku vypravili. Bylo mezi nimi hodně takových, kdo tento závod považují spolu s Malým svrateckým maratonem (32 km, letos bude 27. srpna) za ideální přípravu před podzimními maratony. Na základě vlastních zkušeností mohu jen potvrdit, že některými závodníky opomíjená pětadvacítka je mnohem lepším testem trénovanosti než módní půlmaratony. Úsekem pravdy bývají právě poslední čtyři kilometry.
Před startem jubilejní Žebrácké pětadvacítky závodníci uctili památku zakladatele závodu Waltera Bednáře (vítěze MMM v Košicích v roce 1953), jakož i držitele traťového rekordu Radka Cingálka a nedávno tragicky zesnulého Luboše Tesáčka. Při závěrečném vyhodnocení vítězů zase mladá pořadatelská generace vyznamenala své předchůdce, kteří závod připravovali od prvních ročníků. Toto úspěšné střídání stráží a zajištění nástupců je nejlepším důkazem, že Žebrácká pětadvacítka má pevné kořeny.
Výsledky závodu se započítávají do žebříčku behej.com.
Komentáře (Celkem 35)
Dobřichov
honzaherda 17.08.2011 16:49:40
Že Honza Rýdlo zve na ČBP cizince neřeším, chce mít kvalitní časy a pokud na to má peníze, proč ne. Říkal, že pozval všechny z domácí špičky – bohužel pohled do výsledků hovoří zcela jasnou řečí : roky přijedou víceméně pořád ti stejní : Čivrný, Serbessa, Wallenfels, Beshir, Smrčka, … Šibravová, Churaňová, Kamínková, Mališová, … V hlavní kategorii dá sotva 20lidí tempo 4:00/km – takže hlavní „masa“ je z řad kondičních běžců, kdovíjaká konkurence (mužská) nebyla ani na MČR na Černé hoře, běželo se v Pardubicích na dráze + regionální závody, nemáme „marťany“, aby byli všichni všude a zaběhli pokaždé skvěle – fakt, se kterým se musí organizátoři vypořádat! Na Č.hoře jsem uzavíral třetí desítku, v Žebráku byl ve čtvrté, z víkendu jsem neměl de facto nic, utratil 600,– a pěkně se oddělal … taky jsem moh zůstat doma a účastníků by bylo ještě méně. Kde jsou ty masy z PIMů …
listopad 17.08.2011 23:12:39
Co je to, zajistit účast zahraničních závodníků? Co je to mezinárodní závod? Za pořadatele bych chtěl říct, že pokud závod uvedu v jakékoliv termínovce,jedná se o závod, kde může běžet závodník, který se k závodu oficiálně přihlásí a může být z kteréhokoliv státu na této zeměkouli. Nebo snad ne? Nalákat k závodu špičkové zahraniční běžce na tučné odměny není tak velký problém. Manažeři se ozývají sami a pouze záleží na tom, jestli na to mám.Proč mám po našem (českém ) běžci chtít startovné, které je někdy, vzhledem k tomu co nabízím, dosti vysoké a naopak tomu zahraničnímu vysoké peníze , za jeho start vyplatit? Milejší pro mně, jako pro pořadatele je, že k závodu nastoupí více (třeba 5)závodníků z naší české špičky a pokouší se překonat traťový rekord, za jehož překonání je vypsaná částka 5.000,–Kč a každým rokem se na start vrací.
Benešov u Prahy
chuchvi 18.08.2011 06:22:39
Kvalitní časy mají chtít hlavně závodníci.To,že neběžíme rychle podle představ někoho,neznamená,že nezávodíme.Jinak proti běžcům černé pleti nic nemám.Chápu to třeba u velkých závodů jako je PIM,ale Žebrácká 25 by se bez toho mohla obejít.
Šar 18.08.2011 10:36:07
Letošní startovní čísla se opravdu moc nepovedla, trhala se. Budeme se snažit na přístí rok opět zvýšit jejich kvalitu. Tímto se všem běžcům omlouváme.;-) Děkuji všem běžcům za účast a těším se na další rok. 200 přihlášených pro nás (pořadatele) bylo krásným dárkem k 30.ročníku. K účasti běžců z Afriky se vyjadřuji v diskuzi u dalšího článku
Dolní Bezděkov
repre44 18.08.2011 11:41:11
>> listopad, 17. 08. 2011 23:12:39
Souhlasím s tebou, jen mi to někdy připadá, že někteří pořadatelé
ztratili zdravý rozum a snad ani kvalitní české závodníky nechtějí…
Jako příklad uvedu Pardubický půlmaraton (mistrovství republiky), který se
rád „honosí“ přívlastkem druhý největší u nás..Pořadatelé pozvou
dva „průměrné“ Keňany a vítězi vyplatí odměnu 15.000,. První
ženě (Sekyrová), mimochodem se sešla celá naše špička, která zaběhne
vynikající čas a minimálně srovnatelný s mužským výkonem(osobní
maximum) pouze 4.000, Co k tomu dodat… To se může stát opravdu jen
v Čechách…:-)
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.