K vavřínům se v Košicích běželo ze zadních pozic
Celkovým vítězem nedělního již 88.ročníku košického Medzinárodného maratonu mieru se stal keňský běžec Elijah Kiprono Kemboi časem 2:11:15. V závodě žen vypálila Afričankám rybník běloruská běžkyně Maryna Damancevičová, která protla cílovou pásku v čase 2:33:53. Oba běžci zaútočili v druhé polovině závodu ze zadních pozic.
Čelo závodu obsadili v úvodu podle předpokladu Afričané. Zvolili však v panujících podmínkách pekelné tempo. Teplota vzduchu se na startu v 9:00 hod. pohybovala kolem 17°C, v druhé polovině závodu pak v některých místech trati činily problémy nárazy větru. Tempo organizátoři rozepsali v průměru na 3:03 na jeden kilometr. Mezičasy na 10. a 15. kilometru ale ukazovaly, že se běží ještě rychleji, a to na rekordní časy.
Pozdější vítěz ztrácel v tu chvíli za vedoucí skupinkou chvílemi až 200 metrů a běžel své tempo. V druhém půlmaratonu, při stoupající teplotě vzduchu, opadlo tempo čela závodu v některých úsecích až na 3:12–3:18 na kilometr. Toho využil Kemboi, na 36. kilometru se dotáhl na čelo a přešel do útoku.
„Ještě jsem neviděl, aby závod vyhrál běžec, který měl v průběhu závodu tak velkou ztrátu,“ říkal po závodě na tiskové konferenci ředitel závodu Branislav Koniar.
„Zvítězil jsem letos již v Antverpách, paradoxně v naprosto shodném čase. Vyrovnal jsem tedy svůj osobní maratonský rekord, větší cenu má však pro mě vítězství,“ radoval se v cíli sedmadvacetiletý Kemboi, trochu však zklamaný z toho, že se mu nepodařilo vylepšit osobní rekord.
„Ani nevím, odkud se Kemboi najednou vzal, myslel jsem si, že si běžím pro vítězství, když se kolem přehnal a já nestačil zareagovat,“ uvedl s trochou zklamání v hlase druhý v cíli, Etiopan Ejigu Merga (2:12:10). Třetí doběhl další Etiopan, Gameda Burka (2:12:30). Podobný vývoj měl závod žen. Od 15. km musely tvořit tempo samy, když jejich pacemaker odstoupil pro zdravotní potíže. Na 25. kilometru se Běloruska Damancevičová dotáhla na vedoucí Etiopanky a její trhák přišel na 36. kilometru.
„Dříve jsem běhávala pětku, ale už si ani nepamatuji své nejlepší časy. Pak jsem na mateřské dovolené viděla v televizi přenos z maratonu s běloruskými účastníky a to mě motivovalo k maratonské přípravě. Toto byl můj pátý maraton, čtyřikrát jsem již zvítězila, ale to dnešní vítězství bylo rozhodně nejtěžší,“ zářila v cíli spokojeností sedmadvacetiletá vytrvalkyně, která si v Košicích vylepšila osobní rekord o téměř jednu a půl minuty (předtím v Krakově 2011 – 2:35:22).
Slováci kromě mistrovských titulů bojovali i o limity pro olympijské hry v Londýně 2012. Splnit se jim je však nepodařilo. Imrich Pástor odstoupil na 32. km.
„Na podmínky se vymlouvat nechci, v tom to nebylo. Nešlo mi to už na desátém kilometru, ale zkoušel jsem to dál. Moje zdravice rukou směrem k divákům na metě půlmaratonu, to už vlastně byla taková rozlučka se závodem. Pokus o splnění limitu nebalím, možná to zkusím na jaře právě u vás v Praze,“ říkal smutně v cíli Pástor.
Kousek od splnění limitu byla jeho kolegyně z reprezentace Katarína Bérešová (TJ Obal servis Košice). Té chybělo ke splnění B limitu IAAF 42 sekund, když finišovala v čase 2:43:42. Byla jedinou slovenskou běžkyní, která dokázala stlačit cílový čas pod 3 hodiny. Její dnešní maratonský čas je na Slovensku čtvrtým nejlepším ženským maratonským výkonem historie a patří jí i titul mistryně republiky.
Mistrem Slovenska v maratonu se stal při odstoupení Pástora jiný Imrich, a to Magyar (ACNZA), ve slabším čase 2:39:42, když kilometr před clem nastoupil k finiši, v němž se vzdálil stříbrnému Peteru Tichému. Největší devízou Košického maratonu z pohledu slovenského běhu je tak propagace běhu a od toho se odvíjející rostoucí základna rekreačních běžců. Situace podobná té v Čechách.
Při neúčasti českých běžců z absolutní špičky se nejlepším Čechem nejprestižnějšího slovenského běžeckého závodu stal Michal Kovář z Hisport Teamu v čase 2:50:45. Až za ním doběhl slovenský účastník OH 2004 v Aténách Marcel Matanin. Ještě před Kovářem naopak zafinišoval v čase 2:47:37 v Čechách žijící britský běžec Gareth Davies (Liga 100 Praha).
Mezi českými ženami patří primát Markétě Gruberové (MMM Březnice) za čas 3:25:42. V Košicích nechyběli ani tradiční sběrači maratonů, český rekordman Jiří Březina si střihnul za 4:49:24 další z kousků, jimiž postupně směřuje k šesti stovkám uběhnutých maratonů. Petr Hrček finišoval v čase 3:45:09. Třetí českou ženou v cíli byla za druhou Franzovou (3:59:57) ultramaratonkyně Martina Němečková (4:06:34).
Pořadatelé uvádějí, že maraton a doprovodné soutěže si vyzkoušelo na 6 500 účastníků ze 38 zemí světa. Ministr zahraničních věcí Mikuláš Dzurinda se téměř přesně vešel do plánovaných 3:30, když finišoval v čase 3:30:35.
V Košicích vládla tradičně skvělá atmosféra, trať lemovaly tisíce diváků. Povzbuzování a potlesk sílily při zvláště emotivních dobězích a cílových kouscích. „Košičané maraton milují, je to pro ně jedna z největších sportovních událostí roku. Mají cit a umějí dát najevo emoce,“ zamyslel se nad tím, proč je v Košicích tak dobře jeden z nich, Jozef Teniak, pro něhož byl závod letos již 34. maratonem.
Komentáře (Celkem 33)
Nina H. 04.10.2011 23:11:49
>> rudo, 03. 10. 2011 21:02:39
Tak mojim výkonom nikoho prvenstvo pod vplyvom nedovoleného dopingu – hudby- neohrozím Ale ak by mi šlo o medailu…veď aj ten polmaratón sa za hodinu beží lepšie než za dve
rudo 04.10.2011 23:54:56
>> Nina H., 04. 10. 2011 23:11:49
zcasti chapem vsetkych rekreacnych bezcov co im ide o dobry pocit zabavu a sebaprekonavanie
ale pravidla musia byt jednotne a ich dodrzovanie pre vsetkych
usporiadatel predsa nemoze najat tisic rohodcov co budu na trati kontrolavat kto ma sluchatka z akeho dovodu, urcovat kedy si ich maju vybrat z usi a kedy ich zas mozu pocuvat, nemozu kontrolvat hudobny styl ani decibely do usi.
pri behu nemoze byt ziadna posranecka imunita.
je vela behov kde sa nejde podla IAAF, napriklad na ultra su sluchatka povolene, dokonca sa robia vyskumy kde sa vyhodnocuju telesne parametre a rychlost behu pri ultra podla druhu hudby a rychlosti rytmu v sluchatkach a vyskumnici pozicaju zadarmo celu hudobnu lektroniku a aj do nej naladuju hudbu presne poziadaviek bezca.
treba proste respektovat ktory beh je ako zamerany a podla toho si vybrat
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.