Čáslavský Málek sparťanské cyklisty nedoběhl

Jan Herda | 01.01.2012 | přečteno: 1750×

Tradiční novoroční stíhačku z Rokycan na vrch Žďár, kdy se spolu utkávají běžci a bikeři, opanoval Václav Viktorin ze Sparty. Trať dlouhou cca 4,3 km s převýšením 245 m zdolal v čase 17:29, druhý skončil Martin Vít (Radyně bike) a třetí byl na zamlženém vrcholu Tomáš Holub, taktéž ze Sparty. Do závodu nastoupilo krom bikerů ještě dvacet běžců a čtyři běžkyně. Z nich byl nejlepší v sólo závodě Michal Málek z AC Čáslav za 18:18, což je traťový rekord. Ale jen běžecký…

V úvodu Velké ceny Eko komíny se utvořila z běžců pětičlenná skupina, ze které záhy odpadl Herda a zanedlouho i Rosol. Naopak vpředu úřadoval Michal Málek z AC Čáslav a své sólo proměnil v čas 18:18 min. Za ním se až do krutého závěru bojovalo o stříbro, které nakonec připadlo Petru Minaříkovi za čas 19:08, pouhých pět vteřin za ním doběhl Ervin Beshir (SK Zdice).

Pět běžců se dostalo pod 19:30 min, naopak letos pátému bikerovi stačilo „jen“ 20:38 min. V těžkém závěru po kamenech a kořenech byli běžci o mnoho rychlejší, naopak „jezdivý úvod“ po lesní cestě byl doménou jezdců na horských/cyklo­krosových kolech. Nejrychlejší běžkyní byla Andrea Frantová (Loko Beroun) v čase 24:06 min.

Od startu se vytvořila na čele celého pole čtyřčlenná skupina cyklistů, která dojela společně až pod hlavní stoupání, obávaný „Ždárský komín“ – strmé kamenité koryto příležitostného potoka. V tomto stoupání se oddělil teprve 19letý Václav Viktorín z Březové u Sokolova od pronásledovatelů a přijel si pro svoje první vítězství ve sparťanském dresu.

Protože v letošním roce opět nebyla 14 000 Kč prémie za rekordní čas vyplacena, bude opět v příštím roce navýšena, a to minimálně na 15 000. Bude určena pro toho, kdo překoná rekordní čas závodu z roku 2008, který je 13.34 min. Pro většinu účastníků je úspěchem již samotná účast a hlavně novoroční přání „zdraví a sportu zdar…“