Olomouc potřetí za sebou v čele pořadí nejoblíbenějších závodů jara

Daniela Havránková | 14.08.2012 | přečteno: 2885×

Do konce července jste mohli hlasovat o nejlepší závod jara. V užším výběru figurovalo celkem třináct běžeckých akcí z celé republiky, mezi nimi oblíbené desítky, půlmaratony, maraton a jiné závody s méně tradiční délkou tratě. Anketu již potřetí v řadě vyhrál Mattoni 1/2Maraton Olomouc, tentokrát s ještě větším náskokem než v předchozích letech.

Sledujeme trend stále větší obliby běžeckých závodů, registrujeme nové závody či seriály, které si u vás našly oblibu. Proto jsme oproti loňsku rozšířili nabídku z deseti na třináct akcí tohoto jara, jež podle nás rozhodně stály za pozornost.

S napětím jsme očekávali, zda třeba některý z „nováčků“ dokáže přerušit nadvládu olomouckého půlmaratonu, který kraloval v předchozích dvou ročnících ankety. Nestalo se tak. Závod na Hané naopak přitvrdil a ostatní akce porazil v hlasování na celé čáře, když jste mu přisoudili bezmála třetinu hlasů, přesně 208 z celkových 641.

„Olomouc znovu ukázala neskutečnou vřelost hanácké metropole. Divácká podpora, která neměla obdoby, celá trať byla lemována zástupy nadšených fanoušků, kteří fandili podél trati i z domů a v parcích v několika řadách. To je důvod, proč byl podle nás Mattoni 1/2Maraton Olomouc zvolen opět závodem jara,“ uvedl za pořadatele Ondřej Bouček z Prague International Marathon.

V závodě, který proběhl 24. června a v podstatě uzavřel jarní část závodní sezóny, do cíle dorazilo 2064 půlmaratonců. Triumfovala tu Etiopanka Yeberqual Meleseová v osobním rekordu 1:11:33, mezi muži vyhrál Nicholas Kipkemboi z Keni za 1:01:48. Nejlepší z českých běžců, Jan Kreisinger, skončil jedenáctý v čase 1:08:12. Závod si užila i v ženách celkově sedmá, z Češek nejrychlejší, domácí Petra Kamínková. Průběh akce si připomeňte v naší reportáži.

Organizátor závodu si pochvaluje kromě dokonalé divácké kulisy také spolupráci s městem. „Ze strany Olomouce cítíme velikou podporu a snahu pomoci s organizací, což je pro nás nesmírně důležité. Srovnání s pořádáním jiného závodu je zavádějící – každý má svá specifika a jiné složitosti,“ vysvětluje Bouček a přidává jednu zajímavost. „Nesmírně nám pomáhá nadšení místních lidí, vždyť pro ilustraci zaměstnanci Olomouckého magistrátu každoročně dobrovolně zajišťují chod cílové občerstvovačky. To dodává i velkou morální podporu.“

Kouzlo tohoto závodu tedy tkví v tom, že olomoučané přijali půlmaraton opravdu za svůj a vytvořili při něm takovou atmosféru, že se sem rádi vydávají a vracejí běžci z celé republiky a světa.