Žádná nuda v Brně. Kohut nemusel utíkat z pizzerie, Kociánová jako by jela na létajícím kole

Tomáš Nohejl | 06.10.2012 | přečteno: 4211×

Výhru a traťový rekord nádavkem získali v ideálním počasí na prosluněné Brněnské sedmičce na Výstavišti oba vítězové, Jan Kohut a Jiřina Kociánová. Zaprvé běželi rychle, zadruhé pořadatelé pátého podniku Mizuno Running Cupu natočili areálem BVV zase nový okruh. Až na jednu vracečku, kterou dav v prvním kole strhnul, to vážně frčelo.

„Takovou přece dávají i na olympiádě, běžci si s tím musejí poradit,“ říkal ředitel závodu Jaroslav Kocourek. „Šel jsem tempem rychlejšího tréninku, ani ne na krev. Mně vůbec nevadila, jsem zvyklý. Trať byla super,“ mávl rukou jasný vítěz Jan Kohut z Newline týmu.

Na začátku se vytáhl dopředu s Danem Orálkem. „Asi po kiláku už jsem běžel sám,“ popisoval svoje představení, které trvalo 21:43 minuty. Kohut potvrdil očekávání favorita. Přitom přes léto téměř neběhal, hodně času strávil v práci. Jenže koncem sezony mu nepříjemně skončil pronájem pizzerie v Adamově, takže se mohl zase vrátit k běhání. „Teď pomáhám kamarádovi v penzionu v Semetářově a mám víc času. Ale závody si vybírám podle chuti zhruba týden dopředu.“ Příští rok by na mistrovské desítce chtěl zaútočit na elitní pětku, pozor na něj.

„Běželo se mi dobře. Chtěl jsem běžet rychle, ale ještě cítím stehna,“ přiznala zdejší legenda Orálek týden po návratu z drsného Spartathlonu, který z něj dokonale oloupal kůži téměř po celém těle. Ztratil 41 vteřin na vítěze, ale vyhrál svoji kategorii čtyřicátníků. Třetí skončil nejlepší mladík Adam Schilberger z ARC Brno. Nejlepší z triatlonistů, František Kubínek z www.fitonline.cz, zůstal sedmý. „První kolo za pět minut, rozběhli jsme to rychle. Ale pak jsem odpadl, mám po sezoně, netrénuju,“ omlouval se.

Na trati se ukázal velmi slušně i Tomáš Klíma (13., 24:13), bývalý reprezentant v triatlonu, nyní kouč místního Ekolu. Druhý z jeho svěřenců Ladislav Dvořák plnil podle svých slov jen roli vodiče pro „třicetiminutovou“ dámu Kateřinu, která se mu odvděčila útěkem ve finiši. Ale aspoň se ukázal na trati. To železný muž Tomáš Mika jen dirigoval svoji přítelkyni Veroniku Haluzovou v civilu. A dovedl ji na třetí stupínek vítězek v kategorii pětatřicítek (29:06).

Nejrychlejší žena byla Jiřina Kociánová z AHA Vyškov (26:07), která vlastně ani nechtěla běžet. Přijela se podívat na veletrh Sport Life a když už tady byla… „Zalíbilo se mi Tleskačovo létající kolo,“ přiznala. Jako by na něj při běhu naskočila! „Cítila jsem se před startem blbě, ale nakonec se mi běželo docela dobře.“ Čtyři okruhy po 1 750 metrech držela velmi vyrovnaně, každý další jen o pár vteřin hůř. „Nemám velkou formu, moc neběhám, pořád sedím v práci,“ povídala přesto ekoložka z brněnské teplárny. Za týden by ráda vyrazila na Vokolo Príglu, jenže prošvihla přihlášku. „Snad by mě mohli vzít, ne?,“ zkouší takhle výkonem přesvědčit pořadatele z Triexpertu.

„Počasí se povedlo, lidí přišlo zase hodně a byli spokojení. Co víc si můžeme přát,“ říkal šéf závodu Jaroslav Kocourek. Podobně mluvila i Jana Trhlíková z firmy Term, zastupující na českém trhu titulárního partnera. Přitom každý rok se musí přizpůsobit termínu veletrhu a pak při stavbě trati i jeho doprovodným atrakcím.

Ač rekordní bariéry nepadly, čtyři stovky účastníků znamenají velice solidní číslo. Nejstaršími vytrvalci byli 75letý Jiří Lech a 74letá Dana Ellingerová. Finále MRC proběhne na devíti kilometrech východočeských „Běchovic“ mezi Hronovem a Náchodem 20. října. Pořád jde o slušné ceny ve všech věkových žebříčcích – absolutní král se nevyhlašuje.