Červená řepa: popelka, která prodlouží život
Červená řepa byla známa již ve starověku. Pochází ze středomoří a v současné době se nejvíce pěstuje ve východní Evropě a USA. Existuje řada kulturních odrůd, které se liší barevným odstínem i tvarem.
Řepa obsahuje mnoho pektinu, který podporuje vylučování cholesterolu, olova a radioaktivních látek z organismu. Má poměrně vysoký obsah bílkovin s cennými aminokyselinami, které jsou prospěšné pro metabolismus mozku. Betain působí protiskleroticky. Obsahuje barviva působící proti vysokému tlaku a příznivě ovlivňují pevnost kapilár. Díky vysokému obsahu draslíku a hořčíku je vhodná při nemocech srdce a krevního oběhu. Ze známých druhů zelenin má nejvyšší obsah železa a mědi, je tedy velmi prospěšná pro krvetvorbu. Má vysoký obsah zinku, jódu a manganu, najdeme v ní i fluor, kobalt, lithium a vanad. Díky tomuto komplexu podporuje tvorbu inzulínu a podporuje zrakovou ostrost. Díky obsahu vlákniny podporuje činnost střev. Celkově posiluje náš metabolismus. Co řepě nebylo do vínku dáno, jsou vitamíny. Obsahuje poměrně malé množství vitamínu C, málo karotenu a vitamínů B1 a B2.
Řepa není vhodná pro lidi s močovými kameny a pro diabetiky. Obsahuje totiž poměrně mnoho sacharózy.
Díky své dobré skladovatelnosti je řepa vynikající zimní zeleninou. Bohužel, desetiletí socialistických školních kuchyní mnohé z nás naučilo, že červená řepa = kompot. I já jsem patřila donedávna k takovýmto „řeposkeptikům“. Ale stačilo málo a ráda jsem zapomněla na svou nechuť. Řepa je totiž nejen zdravá, ale i velmi voňavá, chutná a barevně atraktivní. Stačilo jedno sousto a je z toho láska na první ochutnání.
Zkuste s námi i dnes jednoduché zdravé vaření:
Zeleninová polévka podle Lenky
Na másle osmahněte větší množství nahrubo nastrouhané červené řepy. Po chvilce přidejte jakoukoliv zeleninu, kterou máte k dispozici. Trochu cibule, mrkve, celeru, brokolice, prostě co dům dá. Lehce osmahnutou zeleninu zalijte vodou a povařte. Když je zelenina téměř měkká, přidejte na drobné kostičky nakrájené brambory. Povařte. Osolte. Podle chuti můžete zaexperimentovat a použít navíc např. anýz nebo badyán. Díky své sladkosti se řepa dobře doplňuje s aromatickým kořením. Na závěr do polévky zamíchejte zakysanou smetanu a podávejte.
Nešetřete zeleninou. Polévka se ničím nezahušťuje, je hustá množstvím nastrouhané červené řepy. Má velmi krásnou tmavě růžovou barvu a pokud použijete koření, bude i omamně, téměř exoticky vonět.
Příklady na využití syrové červené řepy
1. Pomazánka z červené řepy
Řepu rozmixujte a vmíchejte do majonézy. Pokud se vám klasická majonéza zdá příliš těžká, můžete použít sójovou. Je běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy a je velmi chutná. Nebo klasickou majonézu smíchejte s kvalitním bílým jogurtem. Do této báječně barevné směsi zamíchejte na drobno nakrájenou cibulku a navíc posekané řepné kousky. Podle chuti můžete přisolit nebo připepřit. Podávejte s pečivem a plátky sýra.
2. Řepa s křenem
Jeden díl řepy a půl dílu křenu nastrouhejte na jemném struhadle a promíchejte. Zalijte sladkokyselým nálevem. Můžete použít váš oblíbený „okurkový“. Je to vynikající příloha k zapečeným těstovinám.
Dobrou chuť
Komentáře (Celkem 9)
Vsetín
Plyšák 06.02.2008 13:57:34
Vynikající jsou brambory, cibule a řepa, vše nakrájet na zhruba stejně velké kousky (na půlměsíčky), promíchat s olejem, solí, pepřem a hodit na plech do trouby horkým vzduchem na cca 160 stupňů a až to bude hotové (podle brambor za cca 30 minut) to zbaštit. Dobré samostatně i jako příloha k masu. Fakt skvělé.
Brno
hugo 06.02.2008 17:41:38
Řepu jím velmi často za syrova. Velmi dobrá a taky levná .
Praha-východ
Vanda 08.02.2008 18:35:51
sama si na ni netroufnu, školní jídelny asi taky udělaly své. Zato v Govindě si na ní vždycky pochutnám. Umějí ji skvěle udělat (jako všechno)
Falknovan 03.03.2010 11:20:21
Plně nesouhlasím s větou, že červená řepa není vhodná pro diabetiky. Vždyť podle tabulek má 10,6% sacharidů a to je podle mých zkušeností diabetika tak akorát pro jídlo. Dostane do sebe dostatek jídla (aby nebyl prázdný žaludek) a sacharidů. Pouze je potřeba nepřidávat suroviny bophaté na sacharidy.
administrator 03.04.2010 13:32:21
Červená řepa byla známa již ve starověku. Pochází ze středomoří a v současné době se nejvíce pěstuje ve východní Evropě a USA. Existuje řada kulturních odrůd, které se liší barevným odstínem i tvarem.
Odkaz na článek
medmik 26.08.2012 11:52:45
Malá oprava – řepa nebyla za socíku kompot, ale zeleninka k jídlu. Rodiče toho navíc měli plnou špajzku a podobně jako ve vývařovně se to dávalo k jídlu. Mor. Jinak pár zajímavých starořímských receptů, jak jak řepu zpracovat je tady Ale stejně za nejlepší a nejchutnější považuji ranní životabudič, kde odšťavním řepu, neoloupané jablko a k tomu malý kousek oloupaného zázvoru. Zdravost z tohodle zemitého drinku úplně sálá a člověk dostane opravdu hodně energie, a to skutečné, ne te falešné z kafe.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.