Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Veslařský trenažér jako doplněk běžecké přípravy

Veslařský trenažér jako doplněk běžecké přípravy
foto: archiv Conceptfitness

Pavel Šmolka | 12.10.2009 | přečteno: 21042×

Veslování na trenažéru je jedno z nejefektivnějších kondičních cvičení a zároveň i jedno z nejvíce opomíjených. Za oběma přívlastky stojí veslařské tempo. Tedy bezpečný pohyb, které komplexně zapojuje celé tělo intenzitou volitelnou ve velmi širokém rozsahu, jehož správné zvládnutí ale nepřichází automaticky, což mnoho uživatelů může odrazovat.

Protože tématem tohoto článku je využití veslařského trenažéru jako doplňku běžeckého tréninku, hlavním zásadám tohoto cvičení je věnováno jen několik poznámek až na jeho konci.

Je pravda, že nejlepší efekt na sportovní výkon prakticky v kterékoliv disciplíně přináší trénink zaměřený převážně právě na daný pohyb, protože svalová akce je v různých sportech velmi specifická. Veslování zapojuje paže, trup i nohy jiným způsobem nežli běh, a tak lze pohybový vzorec veslování na běh převést jen omezeně. Na druhou stranu je ale možné na veslařském trenažéru velmi efektivně trénovat základní aerobní i anaerobní vytrvalost a také psychickou zátěž při vysokém výkonu.

Běžci na dlouhých tratích musí věnovat rozhodující část tréninku budování kondičního základu. Podle sportovních fyziologů by mělo asi 80 % přípravy těchto sportovců probíhat na cca 80 procentech maximální tepové frekvence. Výsledkem je zvýšená výkonnost srdce i respiračního systému, vyšší efektivita zpracování kyslíku v pomalých, ale i rychlých svalových vláknech a také schopnost využívat ve větší míře tuky jako zdroj energie. Nahrazení části tréninku veslováním na trenažéru umožňuje vybudovat si a také udržet vysokou úroveň kondičního základu a přitom významně snížit riziko vzniku zranění z přetrénování.

V souvislosti s měřením tepové frekvence je důležité pamatovat na to, že její maximální hodnota je různá pro různé druhy pohybu. Kvůli vzpřímené poloze těla a také energii vyvolané při dopadech je při běhu vyšší o cca 5–10 tepů za minutu ve srovnání s veslováním na trenažéru. Je proto důležité znát hodnoty maximální tepové frekvence pro obě cvičení, aby bylo možné kontrolovat, že cvičení probíhá ve zvolené zóně.

Dalším přínosem využití veslování na trenažéru při běžecké přípravě je snížení rizika vzniku zranění při tréninku a zároveň prodloužení aktivní běžecké kariéry. Cvičení na veslařském trenažéru je totiž velmi šetrné k pohybovému aparátu – probíhá plynule, bez nárazů. Šetří tak klouby, achilovky a další části těla, které při běhu absorbují energii během dopadu při každém kroku. To má zvláště velký význam pro sportovce seniorských a veteránských kategorií, jejich tělo již nemusí být schopné absolvovat stejné tréninkové dávky jako dříve.

Výjimečně důležitá pro úspěch ve vytrvaleckých závodech je psychická odolnost běžce. Samozřejmě je potřeba mít dostatečnou kondici k absolvování dané tratě, když ale dojde na lámání chleba, úspěšnější bývá mentálně silnější sportovec. Podle některých teorií je možné posilovat psychickou odolnost, podobně jako fyzickou kondici, vystavujeme-li pravidelně organismus vytrvalostnímu výkonu a zvyšující se intenzitě cvičení. Při tréninku psychické odolnosti může cvičení na veslařském trenažéru sehrát důležitou roli a to bez typického zatížení pohybového aparátu, které přináší výlučně běžecký trénink.

Zařazení jiného typu pohybu do přípravy může pomoci „osvěžit“ přístup běžce k tréninku, kterému pak věnuje větší úsilí, a tím přispět ke zlepšení výkonnosti. Veslovat na trenažéru lze kdykoliv bez ohledu na počasí a roční období. Cvičení probíhá v bezpečí domova či fitcentra, což v období, kdy se k tréninku dostaneme často až po setmění (či před rozedněním), může být důležité zejména pro ženy. Všichni běžci pak občas ocení, že jim nehrozí nebezpečí v podobě kořenů či ledovky skrytých ve tmě, příliš přátelských psů, popřípadě bezohledných řidičů či cyklistů.

Je třeba zdůraznit, že před zapojením cvičení na veslařském trenažéru do tréninku by měl každý běžec věnovat velkou pozornost nácviku správné techniky veslování. Teprve ta zajistí optimální využití „veslařské“ kondice pro výkony při běhu. Nejlepší je nechat se do veslování zasvětit někým, kdo má již techniku zvládnutou. Není-li to možné, pamatujte alespoň na tyto hlavní zásady:

  • motorem tempa jsou nohy, hlavně pak svaly přední strany stehna – vychází z nich asi 2/3 energie
  • trup je zpevněný, jeho pohyb během záběru vychází z bederní páteře – z mírného předklonu do mírného záklonu, spolu s dotažením madla pažemi v poslední třetině
  • záběr je dynamický, návrat naopak uvolněný a pomalejší, nesnažte se o příliš vysokou frekvenci tempa (pro trénink vytrvalosti to je cca 26 temp za minutu a méně)
  • zátěž si vždy nastavte maximálně na stupeň 5 (týká se nejrozšířenějších trenažérů Concept2), intenzitu cvičení určuje nikoliv toto nastavení, ale, podobně jako při veslování na vodě, razance, rychlost a správnost provedení záběru

Využití veslařského trenažeru je jako doplňková aktivita obzvlášť přínosné pro běžce dlouhých tratí a ultravytrvalce, protože umožňuje pokračovat v rozvíjení psychické odolnosti a aerobní vytrvalosti i v době, kdy nemůžeme použít běžecký trénink, aniž bychom neúměrně zatěžovali pohybový aparát, především klouby dolních končetin. Současně při vhodně zvoleném stupni zátěže pomáhá rozvíjet i ty svalové partie, na které běžci občas zapomínají, ale současně se bez nich při běhu neobejdou.


Více informací o cvičení najdete na stránkách výrobce veslařských trenažerů Concept2. Některá fitcentra (v Praze SC Evropská a Lanna Fitness, v Brně Big One Fitness, v Mladé Boleslavi Physico) mají ve své nabídce skupinové cvičení na veslařských trenažérech s instruktorem. Informujte se o nabídce lekcí vedených kondičním trenérem přizpůsobených potřebám běžců. Více informací najdete na www.conceptfitness.cz a www.indoorrowing.cz.

Komentáře (Celkem 9)

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

šaryl muž 12.10.2009 09:01:46

Velmi přínosný příspěvek pro běžce.Konečně.Teď zrovna prší,tak nejdu ven ,ale chystám se tu hodinku jezdit na tom conceptu. Co nejvíce asi pocítí běžec na tomto stroji v samých začátcích jsou asi ty břišní svaly.Horní i dolní. Možná z toho někoho začnou bolet i ty záda.Ta bederní.Chce to opradvdu mírný začátek,tak deset min denně a pomalu přidávat jak na intenzitě ,tak na délce času veslování.Kdo má možnost si concept vyzkoušet poprvé ,pak tedy opravdu nepřehánět s tou " náloží " . A tak teď jenom už kdyby tento profi přístroj stál maximálně těch deset tisíc.No a kdyby jej za tuto cenu nikdo nesehnal,pak se vyplatí na něj šetřit . Rozhodně komplexnější a mnohonásobně levnější stroj než třeba ta některá předražená poloprofi běhátka .

avatar

Plzeň

Celkem 397 km
Minulý měsíc 0 km

odlaska žena 12.10.2009 09:08:56

Já k běhu přidala ještě plavání a jógu, zatím mi to přijde dostatečné..:-)

avatar

Litoměřice,Brno

Celkem 690 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:23 (2010)
maraton: 3:28:23 (2007)

mr.pohoda muž 12.10.2009 11:16:24

>> šaryl, 12. 10. 2009 09:01:46

Také musím potvrdit. Pravidelně na Conceptu rekreačně vesluji už několik let, aktuálně jezdím nejvíc 2000m v kuse a myslím, že mi to dost pomáhá hlavně lépe dýchat (kromě posílení všech svalů). Domů si bohužel trenažér kvůli ceně koupit nemohu, zatím ale naštěstí ani nemusím :)

Motto: http://ski-map.net - nejlepší lyžařská mapa celé Evropy
avatar

hledající a
nalézající
muž
12.10.2009 12:25:21

>> šaryl, 12. 10. 2009 09:01:46

… achich, achich , prší, no jo, alou ven! :-) natáhnout neoprenové ponožky(ve kterých lezu do rybníka plavat) tytéž rukavice (třeba od p. Vabrouška) , lehoučkou pláštěnku, namazat kolena přírodní mastí, a jít v trenkách na běžik = sebevětší liják nemůže běžce odradit od běhu, ještě kšiltovku .-)

avatar

Celkem 89 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 1:09:21 (2009)

Xamik muž 12.10.2009 19:58:45

Já běhám, občas si jdu zajezdit na kole, plavu a ještě hraju závodně basketball takže té fizické zátěže mám víc než dost :).

avatar

Kladno

Celkem 105 km
Minulý měsíc 0 km

Markata žena 15.10.2009 16:22:20

Kombinuju s badmintonem a bootcamp treninkem, veslovani zaradim letos :-) Dobry je take trenazer sjezdoveho lyzovani.

Motto: Poslední místo je právě tak nezbytné jako první. Na žádném závodě to bez těchto dvou umístění nejde.
avatar

Celkem 27117 km
Minulý měsíc 168 km
10 km: 0:41:49 (2006)
půlmaraton: 1:31:45 (2009)
maraton: 3:22:42 (2019)

Dušan Šebek muž 16.10.2009 08:46:25

Ahoj, concept? Zajímavý doplňkový trénink. Vřele doporučuji. Několik let rekreačně na trenažeru najíždím kilometry.Velká zkušenost a zároveň zážitek byl, odjet si na trenažeru maratonskou vzdálenost 42 195m.
Jinak jako další doplňkové aktivity provozuji pravidelně plavání, kolo, in-liny, kolečkové lyže nebo běžky.

avatar

Praha 4

Celkem 12494,13 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:38 (2008)
půlmaraton: 1:45:09 (2011)
maraton: 3:54:22 (2008)

jholasova žena 16.10.2009 16:50:20

Od jara do podzimu běh doplňuji kolem a in-liny, tak jednou týdně si zajdu do posilovny nebo na aerobic, v zimě jednoznačně vedou běžky, občas (hlavně po náročnějším závodě) plavání.

administrator 03.04.2010 13:33:04

Veslování na trenažéru je jedno z nejefektivnějších kondičních cvičení a zároveň i jedno z nejvíce opomíjených. Za oběma přívlastky stojí veslařské tempo. Tedy bezpečný pohyb, které komplexně zapojuje celé tělo intenzitou volitelnou ve velmi širokém rozsahu, jehož správné zvládnutí ale nepřichází automaticky, což mnoho uživatelů může odrazovat.


Odkaz na článek
avatar

Bigfoot muž 30.10.2010 23:10:44

Pozvánka především pro začátečníky na veslařském trenažéru – ve středu 3/11 se budou konat ve Sport Centru Palmovka 2 ukázkové lekce s instruktorem (teorie, nácvik techniky …), na kterých bude platit akce 1+1. Za jedno vstupné tak získáte ukázkovou + jednu normální lekci Indoor Rowingu. Více informací a online rezervace na www.conceptfitness.cz.

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.