I při teplotách hluboko pod nulou se dá běhat
Českou republiku sevřely kruté mrazy. Běhat či neběhat i tehdy, když rtuť v teploměru klesá hodně pod nulu? Je třeba se omezovat ve fyzických aktivitách? A když už vyběhneme do extrémních podmínek, co nám pomůže lépe jim čelit?
Co hrozí běžcům, když udeří mrazy?
„I při nízkých teplotách se běhat dá,“ uklidňuje zkušený kardiochirurg Jan Pirk z pražského IKEMu. „Nehrozí žádné poškození bronchů ani plic, tedy pokud mluvíme o teplotách běžných u nás,“ dodává. Zároveň však upozorňuje na možné riziko: „Chladný vzduch může být nebezpečný pro pacienty s tzv. bronchiální hyperreaktivitou, tedy pro astmatiky. Vdechování chladného vzduchu u nich může vyvolat astmatický záchvat.“
To se týká našeho předního běžce na lyžích Lukáše Bauera, který se potýká právě s problémy s astmatem. Při tréninku často vyjíždí s chladovým filtrem, speciálním náústkem, který vzduch ohřívá a chrání tak jeho průdušky. Lze s ním však trénovat jen do určité intenzity, dýchání přes filtr totiž není úplně snadné.
Mráz může také ohrozit pohybové ústrojí, konkrétně kolena, která se po prochladnutí mnohdy ozvou nepříjemnou bolestí. „Pravděpodobnou příčinou této bolesti bývá ztuhlost svalů a šlach v okolí kloubu. Tím je kloub jakoby utlačován a neprobíhá dostatečně cirkulace nitrokloubní tekutiny a mazu. To se může objevit při běhu i po ukončení,“ vysvětluje fyzioterapeutka Martina Vystrčilová. Nebezpečí prochladnutí kolen se přitom týká zejména útlejších běžců, které nechrání silnější vrstva tuku, mimo jiné skvělého tepelného izolantu. O tom, co hrozí kolenům v chladu, čtěte v samostatném článku.
Na silný mráz může být náchylná také nezakrytá pokožka, tedy zejména ta na obličeji. Doporučuje se proto používání speciálních ochranných krémů. Rozhodně se vyvarujte čistě hydratačních přípravků a sáhněte raději po těch mastnějších. A nezapomínejte ani na rty – kůže na nich je obzvlášť citlivá. Po ruce byste proto měli mít také kvalitní balzám na rty.
Jak trénovat? A co závod?
O běhu v mrazu jsme hovořili před časem také s kardiologem Jaromírem Vitnerem, který popsal, co se v mrazu děje se svalstvem: „Pokud ve velkých mrazech běžíme příliš dlouho, dochází k chladnutí nohou a rukou a najednou lehce ztrácíme koordinaci pohybu. Pohyby jsou pomalejší a když chceme zrychlit, tedy zvýšit frekvenci kroku, najednou to nejde.“ To už je tělo, tedy spíš pracující svaly, lehce podchlazené. „Je třeba běh ukončit a přemístit se do tepla,“ doporučuje Vitner.
Od tréninku a dokonce ani od závodu v mrazivém počasí však Vitner neodrazuje. „Ať je venku –10°C nebo –20°C, na sportovní výkon přiměřené délky by to nemělo mít nějaký zásadní vliv,“ uklidňuje. „Běh o délce přibližně jedné hodiny by neměl nějak výrazně tělu uškodit. Je pak ale dobré mít přes ústa nějaký chránič, šálu nebo kuklu, a dýchat přes něj,“ doporučuje Vitner. Celý rozhovor čtěte zde.
Ani propagátor běhu Miloš Škorpil není k běhu v mrazu vyloženě skeptický. Doporučuje však trénink mírně upravit. „Pokud jde o tempo běhu, volme raději jen volné tempo do 75% TF max, nebo, pokud nepoužíváme sporttester, tak takové, abychom byli schopni normálně mluvit,“ a vysvětluje proč: „Při rychlém běhu nám schází více kyslíku a dýchání je intenzivnější, čímž se do plic a průdušek i při správném oblečení dostane mrazivý vzduch, což se jim zřejmě nebude líbit.“
Druhým důvodem je podle něj to, že při rychlejším běhu kolem nás proudí vzduch rychleji. „Tím se tělo také ochlazuje. Je to, jako bychom pak běželi v silnějším větru a může pak dojít i při dostatečném oblečení k prochladnutí,“ uzavírá Škorpil. Pokud už budete mít potřebu běhat rychle, dbejte více než kdy jindy na dostatečné rozehřátí a rozcvičení.
Jak se chránit? Co obléknout a co obout?
Ve velkých mrazech by měla být samozřejmostí čepice na hlavu, která schová i celé uši. Další ohroženou částí těla je krk, který ochráníte vysokým rolákem. Existují i různé vychytávky v podobě speciálního „rukávu“, kukla, kterou lze z krku přetáhnout přes část hlavy a případně přes ni dýchat ledový vzduch.
Na horní část těla oblékněte několik funkčních vrstev. „Já si v těchto mrazech na sebe beru dvě funkční trička, obě s dlouhým rukávem. První slabší, druhé zateplené. Na to teplou, opět funkční mikinu a navrch běžeckou, neprofoukavou bundu. Na ruce samozřejmě rukavice,“ radí z vlastní zkušenosti Škorpil.
Na nohy by měly přijít zateplené kalhoty, případně dvě tenčí vrstvy. Ocenit můžete i návleky na kolena jako ochranu před větrem a prochladnutím. Chodidlům dopřejte teplejší běžecké ponožky nebo rovnou natáhněte podkolenky, které bezpečně zateplí achilovky i lýtka.
Pokud se k mrazům nepřidá i ledovka, závody a trénink na silnici můžeme absolvovat v obyčejných „silničkách“. Je však potřeba snadnou profouknutelnost přední části řešit již zmíněnou kvalitní ponožkou z teplejších a funkčních materiálů. Další možností mohou být i speciální elastické návleky, které se dají použít jak na cyklistické tretry, tak na běžeckou botu.
Komentáře (Celkem 30)
daniela82 31.01.2012 12:14:10
Českou republiku sevřou podle meteorologů v nejbližších dnech kruté
mrazy. Běhat či neběhat i tehdy, když rtuť v teploměru klesne hodně pod
nulu? Je třeba se omezovat ve fyzických aktivitách? A když už vyběhneme
do extrémních podmínek, co nám pomůže lépe jim čelit?
Odkaz
na článek
kacenka1983 31.01.2012 13:47:32
no v neděli jsem vyběhla, bylo –3st a mám rýmu jako pr…se:-( Co jsem udělala špatně, nebo je to jen nezvyk? a můžu běhat i když mám rýmu? jinak mi totiž nic není a cítím se docela fajn.
Skritek Hugo 31.01.2012 14:44:23
>> votok, 31. 01. 2012 12:32:07 Ma zkusenost behu se salou je velmi pozitivni. Koupila jsem pred letosni zimou specialni „sal“ se zapinanim na suchy zip. Material je fleece a je to uzasne. S cepici a slunecnimi brylemi mi nekouka ani nos. Paradni je, ze nedycham studeny vzduch, nez projde fleecem, tak se prohreje, coz se v –12st, v nichz jsem behala dnes, opravdu hodi. Ale jak pisi v clanku, je treba mit vsechno vybaveni – bez cepice to nema smysl. A teple ponozky. Pri probihani snehem, i kdyz mam velmi teple Levron, jsme docela citila promrzly palec. Ale pri behu lehce nad hodinu se to da.
Jedina nevyhoda salu pres pusu je, ze mam schovany i nos, spatne se smrka, ale tak holt si to clovek nadzvedne. Urcite doporucuji. Vim, ze kamarad beha v lyzarske kukle a take si to chvali. Oceni zvlaste lide, co jsou nachylni na anginy a bolesti v krku.
pms 31.01.2012 15:50:35
>> kacenka1983, 31. 01. 2012 13:47:32 s rýmou je to asi trochu individuální, možná i trochu věc zvyku. Ale když člověk běhá průběžně, tak se asi přizpůsobí. Mně osobně se osvědčuje spíš dýchat naplno ústy, abych se dostal co nejdřív do zahřátého stavu. Dýchat jenom nosem, jak to někdo zkouší, by mi asi nestačilo ani to není moc příjemné.
Nějaká rýma na mě přišla před vánoci, důvod nevím, ale podařilo se mi ji přeběhat, za dva týdny byla pryč.
Zrovna včera při cca –7 jsem začal trochu opatrně, ale po 4K jsem měl pocit, jestli nejde nějaká obleva …
Čelákovice
Láďa S. 31.01.2012 18:49:37
Já v mrazu –3 a více jedině s MOIRA kuklou, zadrží mráz i prach, kterého je kolem spousta, jsem chabrus na průdušky (tuto zimu už mám za sebou zánět průdušek a antibiotika), takže bez kukly ani ránu! Vím ale, že spousta lidí běhá klidně i bez čepice a jsou v pohodě, je to opravdu naprosto individuální.
Olomouc
321919 31.01.2012 21:34:19
>> kacenka1983, 31. 01. 2012 13:47:32
Těžko říci v čem je chyba. Prochladnout jsi mohla i jinde než právě při běhu. Jinak je nejdůležitější co nejrychleji po doběhu svléknout propocené oblečení a dostat se pod teplou sprchu. Praktikuji to tak již 45 roků. Počínající nastydnutí s rýmou „léčím“ vyběhnutím. Vždy si však vezmu o jednu vrstvu oblečení více abych se pořádně zapotil. Po doběhu si dám co nejteplejší koupel ve vaně a čaj. Případně i vypocení v lůžku. Zatím to vždy fungovalo.
PeterFabok 31.01.2012 22:06:05
u mna funguje aj:
- vdychovanie nosom – nielen kvoli znizeniu rizika podchladenia dychacich ciest, ale pomaha aj zlepsenej relaxacii aj v nizsich teplotach
- radsej sa obliekam trochu menej nez prilis – termoregulacia nie je zmatena
- nepijem pocas behu ani po dobehu teple napoje
Brno
Petr Kaňovský 31.01.2012 22:36:17
>> 321919, 31. 01. 2012 21:34:19
Já si beru raději o vrstvu méně, abych se vůbec nezpotil a mohl hned normálně fungovat, případně i bez toho, aniž bych se musel převlékat (když například běžím na oběd, do obchodu nebo na úřad).
Olomouc
321919 31.01.2012 23:19:14
>> kanovsky, 31. 01. 2012 22:36:17
Tu vrstvu navíc si beru pouze při počínajícím nastydnutí a rýmě. Jinak podobně jako Ty, v průběhu dne na krátké výběhy – přesuny nevybíhám. Po tréninku se vždy snažím co nejrychleji alespoň převléknout do suchého pokud není možnost sprchy.
Okříšky
LiNo 01.02.2012 08:51:31
hlavně je to o zvyku, kdo běhá pravidelně přes zimu, tak s tím nemá problém, včera – 11°C, 2 trika (funkční), větrovka a paráda :)
Zdeněkz76 01.02.2012 13:13:02
Můj tip: začátkem zimy mě trápila bolest achylovek. Přece nemůžu běhat se dvěma vrstvama ponožek!? Až nedávno mě napadla spásná myšlenka: Ustříhnul jsem starý tlustý podkolenky a dávám si to přes kotník jako návlek…paráda. A včera jsem to ještě vytáh až do půlky lýtek a ani nevěděl, až mrzne:-) Ještě perlička: minulý týden (bylo okolo 0 st.) jsem viděl běžet chlapa v bermudách! Úplně mi zavrzaly kolena za něj.
klarusjaa 01.02.2012 14:50:20
Já teda běhat s něčím přes pusu zkoušela jednou, bylo to před dvěma roky a bylo zrovna asi –17. A neosvědčilo se to. Za chvíli byl šítek uplně provlhlý a na místech kam se teplý dech tolik nedostal uplně zrmznu, ztuhnul a pak studil. Takže od té doby běhám jen tak . Dvě trika a větrovka, pořádně schovaný uši a rukavice:-)
xerthas 01.02.2012 20:32:50
No já raději běhám tak do mínus 10. S kuklou popřípadě se šálou jsem to zkoušel 2 krát a pokaždé to odnesly průdušky. Bylo mi řečeno,že se při výdechu tvoří na šále kapky a při vdechu dýcháte studený mokrý vzduch..
kacenka1983 02.02.2012 07:44:24
no skvělé, příště to zkusím s tou šálou. přeběhávat to asi nebudu, přidaly se i teploty. jinak s tou horkou sprchou je to pravda. vždy po běhu si zalezu do horké sprchy a poté co jsem měla mírně omrzlá stehna(pálily mě a úplně zrudly) jsem si koupila termo kalhoty od Craftu. už abych byla zase zdravá.
zuciq 02.02.2012 09:24:27
já jsem byla dneska ráno v těch asi –15C, sala rukavice cepice teple kalhoty je nutnost + sprcha hned po dobehu a v pohode. me naopak vyhovuji ty mrazy vic nez teploty kolem nuly:) lonskou zimu jsem taky celou probehala, taky byly mrazy a nebyla jsem ani jednou nemocna.
Zdeněkz76 03.02.2012 09:46:15
Kdysi jsem poslouchal jednoho doktora, který tvrdil, že i vtřeskutých mrazech než dorazí ten studený vzduch do plic, tak je ohřátý na teplotu těla. Osobně bych určitě nedýchal přes šálu přesně z důvodu, který tu někdo zmínil – dýchat přes zavlhlou látku není asi moc dobrý.
ipeterka 03.02.2012 11:09:25
V mrazu osobně volím dýchání nosem – nádech a výdech. Jsem sice o cca 0,5km/h pomalejší než jindy a běhám s kapesníkem v ruce, ale co se týče pocitu zatížení plic, tak to funguje bezvadně. Co se týče neoprénových návleků, co se používají na cyklotretry – to nevidím jako dobré řešení, protože jednak ty návleky dost trpí a při běžném běhu se potrhají a navíc mají někdy tendenci vyvlékat se ze špičky.
Vesec u Turnova
Strouhal Zdenek 03.02.2012 17:54:32
Nevím jaké počasí mě odradí od běhu zatím mě i ten mráz nevadí,akorát málokdy v tehle mrazech běžím víc jak 15km.
Hideosi 03.02.2012 18:47:59
Já jako popelár si to vichutnávám plnými dousky. Ráno –20 pres den kolem –11 a vecer kolem –15 Dnes uz nebila ani chut behat jsem vtom celý den. Pres výkend to snad dozenu.
Skritek Hugo 04.02.2012 13:26:14
Prosim Vas, ma nekdo zkusenost s promrzavajicimi palci? Dobre, teple vysoke ponozky mam, nicmene pri kazdem behu mi strasne promrznou palce. Obvykle jen u jedne nohy. Strida se to. Obcas prava, obcas leva. Pamatuji si z detstvi, ze jsem mela stejny problem v bruslich. Dvoje ponozky nepomohou.
Zbytek tela neresim, nemam nejmensi problem, zateplene elastaky, funkcni pradlo, termo tricko, cepice a rukavice s navlekem pres pusu mne drzi krasne v teple. Jediny problem je ten opakovane zmrzly jeden palec.
Zajimalo by mne, zda ma nekdo podobny problem a zda treba nepomuze nejake mazani atd. Me nic nenapada a asi je to blbost, ale zitra planuji 25km a popravde, bezet tak 60–70min s promrzlym palcem se da, ale 25km? Mam lehce obvavu.
Bratislava
andyxx7 04.02.2012 14:38:42
pravdupovediac, ja beham celu sezonu v tenuckych SLS3 podkolienkach a po 500–1000m sa mi nohy zohreju a uz mi potom nemrznu, ani v snehu. asi sa ti slabo prekrvuju prsty
Černé Voděrady
MartiNo 04.02.2012 16:09:12
>> skritek Hugo, 04. 02. 2012 13:26:14
Trpím na špatné prokrvování periferií (nízký tlak), a „mrznutí palců“ znám. Stačí jen o malinko pevněji utažená tkanička, více nahrnutá ponožka (ne úplný záhyb, to je jasné, ale stačí i že jí je v místě nepatrně více), cokoli brání cirkulaci krve ohřáté pohybem, a zmrzlý palec (jiný prst, všechny) je tu. Je lepší nemít příliš tlusté ponožky (nebo dvoje), ale takové, které ponechají prstům v botě dostatek prostoru.
johnnas_ 04.02.2012 18:04:21
Taky se mi špatně prokrvují prsty na nohou a rukách. Ale při běhu a jiných sportovních aktivitách tahle nepříjemnost obvykle do 15 minut zmizí a prsty se mi krásně prokrví. Spíš s tím mám problémy normálně i při pokojových teplotách, když se nehýbu. Tak nevím. Zkus si prsty pořádně zahřát před během a neškrtit tolik nohu příliš dotaženými tkaničkami či ponožkami. Jinak ohledně běhu třeba se šálou přes ústa…zkoušel jsem, ale přijde mi, že se přes to nedá pořáně dýchat a při delším běhu to podle mě udělá spíš neplechu. Šála nebo kukla zvlhne a případně i omrzne a pak člověk dýchá vlhký studený vzduch. A jak tady někdo zmínil, vzduch se při cestě do plic stejně částečně zahřeje. Kdysy jsem někde četl, že ideální je dýchat v takových případech pokud to jde pouze nosem, protože vzduch jde pak do plic více ohřátý, vzhledem k delší trase dutinami oproti dýchání ústy. I když tohoto způsobu dýchání při velkých mrazech nebo větším fyzickém vypětí já osobně schopný tedy nejsem :). Pokud jsem zdravý, tak mi dýchání nezakrytými ústy při sportu nedělá žádné problémy ani v současných mrazech.
Skritek Hugo 05.02.2012 07:48:54
Dekuji za rady, zkusim vzit tenci ponozky, at maji prstiky misto. Po 11 km se objevuji u auta, prihodit teple mohu v tu chvili. SL3 palnuji koupit, ale nejsem v zemi, kde by je prodavali. Chtela jsme koupit na Amazonu, ale k nam je nedodavaji. V breznu se chystam do CR, tak je pak koupim. Na pristi zimu. A hlavne mne to laka vyzkouset.
Diky vsem a prijemny beh v aktualnich mrazech
Čelákovice
Láďa S. 05.02.2012 10:27:03
>> johnnas_, 04. 02. 2012 18:04:21
je dost podivné odsuzovat běh s kuklou na základě pokusu se šálou – to je jako běhat v džínách s košilí nebo ve sportovním oblečení – samozřejmě, že se šálou či nevhodným šátkem (vyzkoušeno) to je jednak nepohodlné a jednak možná i opravdu studené ke konci běhu, s pořádnou funkční kuklou ale nemám s nějakým studeným vlhkým vzduchem žádné problémy, po celou dobu běhu (letos tedy nepříliš dlouhé běhy, do 100min) dýchám teplý vzduch a taky mi netuhne čelist ; je to u každého trochu jiné, já mám bohužel vyzkoušeno, že po běhu v silném mrazu bez kukly mě pak hned chytá kašel (ten sice odezní), ale v horším případě to sedne na průdušky, může mi to párkrát projít, ale stačí nějaké ty bacily a je to v háji – na mrazem poleptaných sliznicích se jim moc líbí
a že to zamrzá? to je pravda, dole pod bradou to při delším pobytu venku může zamrzat, ale rozhdodně ne na obličeji, kde se kukla neustále zevnitř prohřívá (už jsem zažil i to, že jsem ji skoro nemohl přetáhnout přes hlavu, jak to vytvořilo krunýř kolem krku )
broty.net 05.02.2012 11:11:51
Zil jsem, trenoval a zavodil nekolik ve Finsku a nebylo to v „teplych“ Helsinkach. Nejvetsi problem jsou achilovky (kvuli snehu – podkluzovani)!!! Vetsina finskych spickovych vytrvalcu ma za sebou operace. V teplotach do cca –18 stupnu je jakykoliv trenink bez problemu bez jakychkoliv pomucek a spec. vybaveni – cepice, rukavice, „moira“ a par vrstev, elastaky + teplaky + teplejsi ponozky. Trenink jsem nikdy neupravoval, ale pod –10 stupnu to vzdycky bylo o trosku pomalejsi. Rozcviceni doma, v jakychkoliv botach je pri rychlejsim behu za chvilku teplo a tech 60 minut, prip. treba 8×3 minuty plus pauzy se da snadno vydrzet. Pri nizsich teplotach (cca pod –18) omrzaji vicka, brada, apod. a neda se dost kvalitne trenovat (viz. napr. zrusene zavody bezkaru kdyz je pod –20).
johnnas_ 05.02.2012 22:59:22
>> Láďa S., 05. 02. 2012 10:27:03
nic neodsuzuju. Jinak jsem to zkoušel i s tenkou bavlněnou kuklou a propustnost vzduchu nebyla nejlepší, tak jsem ji po pár kilometrech raději stáhnul. Možná jsem opravdu nepoužil nejvhodnější materiál. Nevím. Jenom jsem prostě přidal svůj dojem. Každému vyhovuje něco jiného. Já prostě skrz nějaký „filtr“ dýchat při běhu asi neumím :"(. Co se týká těch průdušek, v tom souhlasím. Já s tím mívám občas taky problém, ale pouze pokud již před během nejsem úplně zdravotně v pořádku nebo pokud jsem předchozí den či večer absolvoval nějaký náročnější program :)
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.