Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Dilema: PIM vs./+ Mallorca

Dilema: PIM vs./+ Mallorca

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Pole

Celkem 2689 km
Minulý měsíc 0 km

Traged muž 10.10.2005 13:08:38

Přátelé, prosím o následující názor/radu.

  1. Příští rok chci běžet PIM, což je 14.5.
  2. Plus určitě chci taky jet na Mallorcu na jarní cyklopřípravu… t.j. přelom březen/duben, max. 14 dní

Otázka zní: jak to zkombinovat abych nevybochl na PIMu? ;) Dík.

avatar

Liberec

Celkem 2137 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:20:42 (2007)

m.thums muž 10.10.2005 14:34:01

Zkráceně bych to viděl tak, že po tréninku na kole, odběhneš 8 – 10 km volně a na PIMu trháš asfalt…;). Tu Mallorcu jdi určitě, nerozhodí Tě to, myslím, že naopak !

Motto: Hlavně se z toho ne.....t
avatar

Pole

Celkem 2689 km
Minulý měsíc 0 km

Traged muž 10.10.2005 14:45:20

[quote=Lubosh]Nej­sem příznivec honění příliš mnoha zajíců, nicméně jsem toho názoru, že na přelomu březen/duben už bys za sebou měl mít podstatnou část přípravy na PIM, takže by tě Mallorca neměla rozhodit. Ovšem za předpokladu, že během těch dvou týdnů úplně na běh úplně nerezignuješ.­.[/quote] V červnu chci triatlon, pak jak kdybych to našel… Jenže, jak pak přepsat tréninkový plán, takhle si s klasickým maratonským desetitýdením nevystačím…

avatar

Pole

Celkem 2689 km
Minulý měsíc 0 km

Traged muž 10.10.2005 15:39:26

[quote=Lubosh]Já si hlavně myslím, že 10týdenní plán na maraton není „klasika“, ale riziko Tak jaký je ten správný? ;)

avatar

Praha 4 - Háje

Celkem 1125 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:50 (2006)
půlmaraton: 1:32:19 (2006)
maraton: 3:38:00 (2006)

Tucnak muž 10.10.2005 16:07:58

a co 18 týdnů? ;)

Motto: Viktor Machek [url=http://www.behej.com]Behej.com[/url] Běžící Tučňák ICQ: 132533346
avatar

Pole

Celkem 2689 km
Minulý měsíc 0 km

Traged muž 10.10.2005 17:52:40

[quote=Lubosh]Správ­ný není žádný:-) Každý to asi vidí jinak, ale podle mého názoru by systematická příprava na maraton měla trvat tak těch 18 měsíců. A i před tím by měl člověk přiměřeně trénovat obecnou vytrvalost, aby nezačínal skoro od nuly. Ostatně i ty americké populární běžecké „kuchařky“ se jmenují Za 4 měsíce pod 4 hodiny)) Ale záleží samozřejmě i na tom, jaké má člověk ambice. Jestli chce maraton zaběhnout co nejrychleji, jak je po systematickém tréninku schopen, nebo jestli to chce prostě „jen“ dát i za cenu toho, že posledních 15 kilometrů půjde. Třeba Jeff Galloway dělá plány, že se 8 minut běží, 1 minuta jde. Je to v USA hodně populární, protože má velkou úspěšnost u svých svěřenců (klientů:-)), i když řada z nich dá maraton za 5 hodin či ještě pomaleji.[/quote] Pardon, já se spletl, myslel jsem 18 týdnů. Tzn. stačí 18 týdnů systematicky se zakomponováním toho kola? Nevím, nevím…

avatar

Praha 9

Celkem 30689 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:21 (2012)
půlmaraton: 1:14:39 (2014)
maraton: 2:40:34 (2012)

Lubos M muž 10.10.2005 18:35:53

[quote=Traged]Přá­telé, prosím o následující názor/radu.

  1. Příští rok chci běžet PIM, což je 14.5.
  2. Plus určitě chci taky jet na Mallorcu na jarní cyklopřípravu… t.j. přelom březen/duben, max. 14 dní

Otázka zní: jak to zkombinovat abych nevybochl na PIMu? ;) Dík.[/quote] V čem je problém? Prostě budeš běhat podle plánu jak jsi zvyklý, akorát na Malorce bude převažovat kolo, běhat choď třeba jen večer, takový výklus se snahou dodržet objem (ne úseky), podle toho kolik zvládneš, po Malorce se zas vrátíš ke svýmu plánu. Když jsem letos trénoval na Sadskou, jezdil jsem třeba v jednom dni 160km kolo na max + 12km běh na pohodu, v závodě bylo 3km plavčo, 80km kolo a 20km běh a já měl přitom pocit, že v pohodě uběhnu 30km, klidně bych běžel dál

Motto: Když někdo padá z velmi vysokého útesu,není šťasten, dokud nedopadne na zem.
avatar

Pole

Celkem 2689 km
Minulý měsíc 0 km

Traged muž 10.10.2005 19:44:08

[quote=Lubosh]Měl jsem samozřejmě na mysli 18 týdnů:-)) Myslím, že když je příprava na maraton takhle dlouhá, tak dva týdny, kdy bude převažovat kolo, jsou v pohodě. Ale jestli má být příprava na kole delší, v podstatě paralelní, tak to neporadím…[/quote] Ne, na kole trénovat systematicky nebudu, jen najíždět objem jako cross trénink, jinak by to bylo o hubu, jsa tragéd. To, čeho se bojím, je fakt, že maraton bude dost blízko… Asi budu muset na Mallorce trochu redukovat objem na kole (ne víc než 150, v nejhorším případě 200 denně plus každý čtvrtý den odpočinek) a trochu běhat. Jinak to asi nepůjde… To bude vočistec ;) Luboshi & ostatní, který tréninkový plán bys(te) na běhání doporučil(i) prosím?

avatar

Pole

Celkem 2689 km
Minulý měsíc 0 km

Traged muž 10.10.2005 20:14:00

[quote=Lubosh]Tuč­ňákovi budu psát 18týdenní plán na PIM, začátek je 9. ledna (s tím, že i před tím se musí běhat ta 50–60 týdně a pracovat na vytrvalosti), můžu ti ho tedy poslat kopií:-)) Ve zkratce: Plán je na pět tréninků týdně, největší objem je asi 80 km za týden. První 1–2 měsíce se běhají loudavé delší štreky, žádný rychlý krok. Pak se přidávají tempové běhy do 10 km a nějaké úseky. Nejdelší výběhy jsou 32 km, běží se třikrát.[/quote] To je lákavá nabídka, dík! Pět tréninků týdně snad zvládnu, k 50km se teď taky už dohrabu.

avatar

Prostějov

Celkem 2853 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:00 (2007)
půlmaraton: 1:25:37 (2007)

draver muž 10.10.2005 21:22:45

Rád bych se Vás všech, zejména pana trenéra Luboše :-) zeptal, zda mi odsohlasí moje předsevzetí. Je mi 25, běhám teprve tři měsíce, ale dřív jsem zlehka čichnul k atletice a fotbalu, takže nezačínám úplně z nuly. Zatím se hodlám věnovat kratším tratím (max 10km) a až se tak po třech letech postupně vyběhám, chci zkusit něco delšího a později časem i maraton. Přijde mi zatím zbytečné trápit se na dlouhých tratích, spíš chci ještě využít alespoň částečné mladické rychlosti, o kterou s přibývajícím věkem zřejmě přijdu. Souhlasíte, že je na mě pro maraton příliš brzy, respektive, že mám na něj pořád dost času. Díky za názor.

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 158415 km
Minulý měsíc 800 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 10.10.2005 22:01:03

Myslím si, že pokud člověk už někdy usilovně běhal, tak by mohla být ta příprava na marathon i kratší než 18 týdnů. Ale je to individuální, já aspoň popíšu svůj případ, když už to mám všechno v těch svých kalendářích: 1/ od 15. května 2003 do 9. listopadu 2003 naběháno 1700km (v tom jsou 10km Běchovice za 45:32 a dlouhé výběhy v délce od půlmarathonu do 37km v čase pod 5minut/km, ale vůbec mě nenapadlo běžet nějaký marathon, už tenkrát na podzim jsem na něj asi už měl v čase okolo 3:30, ale jako správný „tragéd“ jsem trénoval bez příruček pouze podle GPS, kdy vyběhnu a běžím a běžím … ), 2/ od 10. listopadu 2003 až do 13. února 2004 přes 3 měsíce vůbec neběhám, pouze intenzivně skoro každý den (průměrně asi 37km denně) šlapu na rotopedu (pěkná blbost přestat s běháním, což zjistím později), 3/ v sobotu 14. února 2004 je 1.PIM trénink ve Stromovce s Milošem Škorpilem, běžíme 4km, sotva je uběhnu, no strašný (Rosťa může potvrdit, jak jsme se trápili, Miloš Čermák nasadil tempo, že jsme málem vypustili duši), nyní zjišťuji, že jsem naprosto ztratil běhací formu, ale do měsíce běhám tak, jak jsem na podzim skončil (tj. pod 5min./km), 4/ po 14 týdnech tréninku, kdy naběhám 1150km (82km týdně) jdu 23. května 2004 na 1. svůj marathon, čas 3:15:43 už asi nikdy nepřekonám. Takže to kolo mě v té přestávce asi posílilo jiné svaly, nohy si odpočinuly, počasí (zima, déšť) mi přálo, ale hlavně ta totální neznalost 1. marathonu a euforie mi dovolila běžet tak, jak nikdy potom. Hold člověk potřebuje na rychlý marathon taky štěstí, které jsem si tenkrát už vybral asi i do budoucna.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 158415 km
Minulý měsíc 800 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 10.10.2005 22:20:38

[quote=draver]Rád bych se Vás všech, zejména pana trenéra Luboše :-) zeptal, zda mi odsohlasí moje předsevzetí. Je mi 25, běhám teprve tři měsíce, ale dřív jsem zlehka čichnul k atletice a fotbalu, takže nezačínám úplně z nuly. Zatím se hodlám věnovat kratším tratím (max 10km) a až se tak po třech letech postupně vyběhám, chci zkusit něco delšího a později časem i maraton. Přijde mi zatím zbytečné trápit se na dlouhých tratích, spíš chci ještě využít alespoň částečné mladické rychlosti, o kterou s přibývajícím věkem zřejmě přijdu. Souhlasíte, že je na mě pro maraton příliš brzy, respektive, že mám na něj pořád dost času. Díky za názor.[/quote] Co blázníš, jaké dlouhé čekání, zkusit to můžeš okamžitě, jestli na marathon (či půl) máš chuť. Dáš 10km závod, to by jsi měl dát na svůj věk pod 40minut, potom jak radí Luboš zkusíš větší „dálky“ až k tomu marathonu. Záleží na času, co tomu chceš věnovat. Taky jsem hrál do 15–16 let fotbal (v Břevnově s Honzou Bergerem, je stejný ročník, ale on nám ten míč moc nepůjčoval, kdyby jsi viděl, jak nás vodil, to byl fotbalista …) Dneska si říkám: Kdybych měl tenkrát tu výdrž jako dnes, to by se běhalo za míčem … Rozhodni se tak, aby jsi si za pár let nemusel říkat: „Proč já tenkrát nezačal pořádně běhat, nyní ve 40-ti či 50-ti letech mi to už tak nejde.“

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Líšnice

maraton: 2:52:51 (2002)

Láďa Tarant 10.10.2005 22:23:51

Souhlas s Luboshem a Mirkem, že to není otázka věku. Když nechceš maratón, tak ho nedělej. Věnuj se tomu, do čeho máš chuť a co tě bude bavit. Samozřejmě, že pokud se budeš specializovat na kratší tratě, tak si vybuduješ vyšší rychlost než když budeš běhat maratóny. A může se taky stát, že doba maratónů u tebe nikdy nenastane, protože budeš ke své spokojenosti běhat desítky a vše bude OK. Když to shrnu: kratší tratě rozhodně ano, zároveň si buduješ kvalitní výchozí základ pro případné delší tratě.

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 158415 km
Minulý měsíc 800 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 11.10.2005 12:13:03

[quote=Lubosh]3) duben 2004: začínám (106 kg) zase běhat, v květnu se trochu bláznivě vypravím na první maraton (3:55) a naštěstí se mě to stále drží. Snad už navždycky. Zatím jsem maraton vytáhnul na 3:05 (78 kg) a rád bych to ještě vylepšil:-)[/quote] Já říkal vždycky, že s nadváhou se běhat nedá. U tebe je Luboši skoro přímá úměra, zhubneš si o 28kg, zlepšíš si marathon o 50 minut. (přibližně 1kg = 2 minuty zlepšení). Takže zhubni další 3kg na 75 kg a marathon je za 2:59. To se to někomu zlepšuje čas v marathonu. Ze mě by se stal „koncentráčník“ při dalším hubnutí, tak hold musím intenzivněji trénovat.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Brno

Lubor muž 11.10.2005 20:30:24

[quote=Traged]Přá­telé, prosím o následující názor/radu.

  1. Příští rok chci běžet PIM, což je 14.5.
  2. Plus určitě chci taky jet na Mallorcu na jarní cyklopřípravu… t.j. přelom březen/duben, max. 14 dní

Otázka zní: jak to zkombinovat abych nevybochl na PIMu? ;) Dík.[/quote] Mám tentýž problém, ale zevšeobecním to. Když začnu k běhání jezdit víc na kole (MTB), tak mi to sice jezdí, ale ztěžknou nohy a neběhá. Kolo mě baví a nechci se ho vzdát. Jakým způsobem (poměrem) se dá zkloubit tréning maratonu a MTB?

avatar

Laďa 12.10.2005 07:36:24

Napiši k tomuto taky svuj nazor. Prvně ale malé představení mych sportovních aktivit nikde na to neni forum tak to napiši sem. Od 11 let jsem jezdil zavodně na kole od 15 vrcholově, ve dvaceti nechal kola a začal delat krátké triatlony asi do 25. Pak jsem vubec nesportoval a pribral 30 kg ze 70 na 100. Ted v 35 se pokouším vratit ke sportu MTB a běh jako doplněk. Muj nazor kolo/beh muže byt vhodnym doplnkem ale optimalnich vykonu je mozno dosahovat pouze pri trenovani jednoho sportu v zavodnim obdobi. Beh pri zavodeni na kole vubec nejde naopak si myslim ze by to slo. Pro vykonostni sportovani si myslim, že je možno bez problemu kombinovat kolo beh a ztrata vykonu v jednotlivých sportech je minimalni mozna 3–5 % hlavně v rychlosti ne ve vytrvalosti. Doporucil bych oddělené treninky den behu den kola, je nutno kazdou discipliny delat aspoň 2 krát týdně, pokud možno ne v jednom dnu obě. Triatlon je neco jineho tam je nutno trenovat přechody, ale i tak se netrenuji obe discipliny v jednom dnu. Např po treninku na kole cca 50–80 km jit hned behat na 10min. Ten hrozny stav kdy ma clovek hned po kole bežet se tim zlepší. Nebo pokud se jezdi i zavody v duatlonu tak trenovat i prechod naopak po běžeckém treninku jet kousek na kole.

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.