Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Uz zase bolest holene

Uz zase bolest holene

Nalezené položky: 7 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Bojov / Sadska

Celkem 1869 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:57 (2013)
půlmaraton: 1:57:52 (2011)

bobr.b muž 01.06.2012 09:13:40

Ahoj
dovolim si pozadat o radu co se mnou…
Zacal jsem behat v cervnu 2011. Ze zacatku jsem mel problem ubehnout cely kilometr v kuse, ale snazil jsem se o tri behy tydne a postupne pridaval k puvodni pulhodine nejake minuty navic a ono to slo. V lete jsem se dostal do faze kdy jsem se pomerne vyrazne zlepsoval v podstate ze dne na den – nebyl problem se v nasledujicim behu zlepsit o 30s na kilometr bez pocitu ze vyplivnu dusi. Ono s tim zlepsovanim rostli o objemy a diky tomu jsem se zlepsoval (a o to vic mne to bavilo – takovy sebemotivacni kruh). Objemy jsem mel 10km, 69km, 65km, 55km, 95km, 102km, 85km.
V prosinci jsem uznal, ze zacina byt zima a ze to vecne prevlikani se na kraji lesa mi nedela dobre a rozhodl se tedy vybihat primo z prace z tepla. Navic mi prislo, ze je v lese moc blato a vzal to jako motivaci pro presun behu na silnici. „Stare“ trailove boty jsem vymenil za tempove silnicky (nechtel jsem moc mekke) a zaroven presel na ctyri behy tydne. Objem tak narostl na 178km za prosinec
Bohuzel hned na zacatku ledna mi napuchla slacha pod pravym vnejsim kotnikem. Po dvou dnech uz byl kotnik v pohode, ale zacalo me bolet v podstate vse od kolen dolu. Nejvic me boleli holene (asi uprostred), pak upony predni strany stehen ke koleni a tahala stridave jedna ci druha achilovka. V lytku jsem mel pocit unavy jako po narocnem behu. To se obcas mirne pulzujici ukazovalo i v prednim stehennim svalu. A aby toho nebylo malo tak jeste bolela slachy jdouci ze zadu po vnejsi strane kolene. Proste totalni rozklad Zajimave je, ze se to objevilo vlastne az pote co jsem si dopral odpocinek…
Po ctyrech dnech jsem stejne vybehl, ale po asi 2km me bolest holeni donutila prejit do chuze a beh zabalit. Po trech a pul tydnech od pocatku se holene i stehna zdaly byt relativne v poradku a jen v lytkach se obcas objevilo drobne ‚cukani‘ takze jsem doufal, ze uz muzu zase zacit trenovat. Vybehl jsem tedy jen pro rozhybani velmi pomalu (kolem 8min/km). Bolest se v podstate hned objevila – boleli spodek obou holeni az smerem k nartu, uprostred zadni strany lytek a k tomu zase ty upony predku stehen ke koleni. Cili situace se prilis nezlepsila:-(
Bolest se nekolik tydnu nelepsila a tak jsem navstivil ortopedii, kde jsem se dozvedel, ze to jsou „natekle“ svaly kolem holene a ze to za par dni prejde (proc to ale trva uz pet tydnu jsem se nedozvedel). Dostal jsem Diclofenac a hotovo. Pro sebe jsem si rekl, ze to byla kombinace objemu (za prosinec jsem vlastne nabehal dvojnasobek nez v listopadu – rijen 110km, listopad 85km a prosinec 178km) a toho, ze jsem to temer cele nabehal na silnici na coz jsem dote doby nebyl temer zvykly (asi 85% behu do te doby probihala v lese)
Klid a Diclofenac problem mirne zlepsili, ale porad jsem citil, ze to neni ono, ale po deseti tydnech od pocatku mi to nedalo a vybehl jsem na maly 20min test. Druhy test (25min) po vikendu ukazal ze problem s holeni se pri behu vraci a k nemu je neco spatne v levem nartu → zacal jsem cim dal tim vic uvazovat, ze problem nastava s tema silnicnima botama. Rozhodl jsem se tedy na to jit silou. Vybehl jsem ve „starych“ trail botach na 40min na trasu, ktera vedla prvni 2km po silnici. Svete div se bolest se temer neobjevila.
Behy jsem postupne prodluzoval, ale cast probihala stale po silnici (typicky 2,5km do lesa, 3–4km po lese a 2,5 po silnici zpet) a bolest (a pocit, ze je neco v neporadku) postupne ustala.
Bohuzel tento tyden se problem vratil. Ve stredu jsem si naordinoval 40min v lehkem klusu s tim, ze me trosku taha prava achilovka. Problemem nakonec nebyla ona (po chvili se rozhabala), ale leva noha. Zacaly me zase bolet holene (hlavne leva) stejne jako v lednu a k tomu navic upon stehna ke koleni z vnejsi strany a jeste nart. Nakonec jsem to prebehl, ale bolest v mensi mire pokracuje jeste ted v patek.
Nejak nevim co si o tom mam myslet neb jsem doufal, ze vyrazenim silnicek jsem problem vyresil…
Tusite cim to muze byt? Nejaka disbalance? Mam navstivit ortopeda nebo fyzioterapeuta? Nebo spis nejakeho sportovniho lekare?
Behat chci neb me to baci, ale tyhleproblemy me fakt stvou…
Diky za pomoc.

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.06.2012 09:33:47

treba rozlisit niekolko veci :

preco problem vznikol ?

preco sa telo pocas necinnosti hned nevylieci ?

to su 2 rozdielne veci vzajomne nesuvisiace a treba nad nimi spekulovat samostatne.

na prvu otazku – preco problem vzikol by bolo treba vidiet fotky alebo este lepsie video z behu kde by sa dalo pekne analyzovat ako drzis cele telo ako doslapavas atd

na druhu otazku je zlozitejsia odpoved a vedie cez analyzu stravy , na co su casto ludia vseobecne a bezci tiez dost haklivi, kazdy clovek je presvedceny ze ma predsa dobru vhodnu zdravu stravu.

odpoved na prvu ale ani odpoved na druhu otazku sa ale nevola diclofenac

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bojov / Sadska

Celkem 1869 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:57 (2013)
půlmaraton: 1:57:52 (2011)

bobr.b muž 01.06.2012 10:14:58

nafilmovani asi bude problem, ale pokusim se to zaridit – snad bude stavit jen video z fotaku…
strava dlouho nezmenena, bezna, nic specialniho…

>odpoved na prvu ale ani odpoved na druhu otazku sa ale nevola diclofenac
to je jasne a taky to jako reseni neberu

avatar

Černošice

10 km: 0:47:34 (2014)
půlmaraton: 1:44:10 (2014)
maraton: 4:02:00 (2015)

Mary žena 01.06.2012 13:05:03

>> bobr.b, 01. 06. 2012 09:13:40

Určitě navštiv fyzioterapeuta. Pokud možno takového, který sám běhá. Vloni jsem po seběhu z Brd do údolí Berounky začala mít takové divné, dost intenzivní, stěhující se bolesti svalových úponů v oblasti kolena. Trvalo to několik měsíců. Postupně to začalo být hodně omezující, tak po 10 km jsem už skoro nemohla běžet.Lékař řekl tu obvyklou větu, co bych nechtěla, v mém věku. Fyzioterapeut mi naordinoval několik cviků, jsem poměrně systematická, tak jsem je pilně cvičila a letos jsem uběhla svůj první maraton bez problémů. V mém případě byl problém v bederní páteři, jsem po 2 výhřezech plotýnky, také jsem se musela učit lépe dýchat a zapojovat bránici.

avatar

Bojov / Sadska

Celkem 1869 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:57 (2013)
půlmaraton: 1:57:52 (2011)

bobr.b muž 15.06.2012 08:45:30

Aktualizace po ctrnacti dnech:
diky Rudovi jsem se natocil a a vim, ze beham (hodne) pres patu a v mirnem sede – tzn predklonena zada a vystrceny zadek
diky Mary jsem byl u fyzioterapeuta a vim, ze rozhodne nebeham pres spicky, pri odrazu nezapojuju palec (tzn odraz jde z malicku az prostrednicku) a na leve noze mam mirne propadlou pricnou klenbu
Snazim se behat rovnejsi a od Ruda i fyzioterapeuta mam doporucena cviceni → ted je to na me. Zatim to jde jen lytka boli:-) ale to je dobre znameni, ze ty cviky delam dobre a zapojuju spravne svaly
Diky vsem

avatar

Olomouc

Celkem 10048 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:44:10 (2013)
půlmaraton: 1:40:40 (2012)
maraton: 3:58:26 (2009)

tomaz muž 15.06.2012 09:20:28

>> bobr.b, 15. 06. 2012 08:45:30

prozraď jaké cviky děláš :-)

Motto: Only those who risk going too far, can possibly find out how far they can go...
avatar

Bojov / Sadska

Celkem 1869 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:57 (2013)
půlmaraton: 1:57:52 (2011)

bobr.b muž 15.06.2012 09:34:18

Rudo tady kdysi popisoval trenink behu pres spicky (jednotlive faze samostatne a pak postupne spojovat). Pak napriklad pozicie kobra, kobylka, ryba a velbloud z jogy, drepy s necim v natarenych rukou (pro fixaci rovnych zad) a zvedani se na spicky az do prstu s duslednym zapojenim opory palce

Nalezené položky: 7 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.