Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » bolest úponu hamstringu

bolest úponu hamstringu

Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Kamenice nad Lipou

10 km: 0:38:01 (2016)
půlmaraton: 1:22:09 (2014)

pallo muž 16.07.2012 20:53:09

Už 2 měsíce nemůžu běhat a bylo mi řečeno, že jsem si pohmoždil úpon hamstringu u sedací kosti. Prvně to bylo jen takové tuhnutí, kterému jsem nevěnoval pozornost, ale postupně tam začalo táhnout. Absolvoval jsem cviky na zpevnění břišních svalů, mobilizaci bederní páteře, ultrazvuk. Má někdo s tímto nějakou zkušenost. Jak uspíšit rekonvalescenci? Může pomoci rázová vlna? Nebo to chce jen trpělivost, se kterou mám jako běžec-blázen docela problém. Díky. Pavel

Motto: Běh osvobozuje...
avatar

Zábřeh

Celkem 13517 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:35 (2014)
půlmaraton: 1:21:49 (2014)
maraton: 2:56:12 (2012)

pancha muž 16.07.2012 21:45:27

Tak tím jsem si na přelomu roku prošel taky. Napřed jsem tak měsíc zkoušel dát pár dní pauzu, pak opatrně vyběhnout, ale nikam to nevedlo. Tak jsem zašel za doktorem, ten mi napsal rehabilitace a během šesti týdnů se to spravilo. Na rehab. jsem abolvoval totéž co ty, cvičení a ultrazvuk a taky mě naučili jak správně protahovat. Těch šest týdnů jsem neběhal a poctivě cvičil a protahoval i doma a bylo po problému. Co jsem začal běhat, tak na cvičení už zas není tolik času, ale snažím se alespoň po běhání dodržovat strečink a zatím dobrý.

Motto: jiri.hellesi.cz
avatar

Sloviensko

rudo muž 16.07.2012 22:24:44

je to casty problem pre zavodnych chodcov a liecil som na to vela chodeckych veteranov a sam seba ovsem registrujem prve signaly a vyriesim to behom 1–2 dni nikdy nedovolim aby sa rozvinulo do chronickej situacie. kedze bezecke aj chodecky krok vyraba pohybovy moment do rychleho pohybu prave cez hornu cast hams v spolupraci so zadkovym svalom, ich sila je velmi dolezita pricom je to sila v specifickom pohybe tie posilovacie masiny na hmas v posilkach su uplne zbytocne. Ked uz je stav ze slaby sval prejde do stavu zapalu ztuhnutia atd tak treba robit posilovacie cviky velmi jemneho charakteru krore nutia prekrvovanie danej oblasti, mam system cvikom aplikovany z jogy.

Dalej plati – teplo-teplo-teplo, ziadne chladenie chodit a spavat v niekolkych termalnych gatiach a brat vela omega3 ako pri kazdom zapale. U druhych ludi aplikujem Reiki spojene so specialnou masazou a po vyrieseni akutneho stavu zmenu techniky v behu a chodzi a zmenu treninkoveho systemu

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Kamenice nad Lipou

10 km: 0:38:01 (2016)
půlmaraton: 1:22:09 (2014)

pallo muž 17.07.2012 08:49:41

>> pancha, 16. 07. 2012 21:45:27 Díky za info, já už to mám načaté asi trochu více, nicméně věřím, že se to srovná.

Motto: Běh osvobozuje...
avatar

Kamenice nad Lipou

10 km: 0:38:01 (2016)
půlmaraton: 1:22:09 (2014)

pallo muž 17.07.2012 08:57:24

*>> rudo, 16. 07. 2012 22:24:44*MOC dík, já jsem s tím ještě asi měsíc běhal, takže to bude načaté více. Bylo mi řečeno, že ty úpony jsou docela mohutné, takže i doba klidu bude asi delší. Chytám se každé informace, která prospěje.

Motto: Běh osvobozuje...
avatar

Sloviensko

rudo muž 17.07.2012 09:51:09

>> pallo, 17. 07. 2012 08:57:24

niekedy nastane situacia ze pri nejakom neoptrnom pohybe sa akoby vlakna vzajomne prehodia, ako keby si na gytare prekrizili struny a zostali v tej polohe, pri opatrnej hlbkovej manipulacii alebo pri specialnych cvikoch je to mozne vratit naspat alebo to same naspat preskoci a problemy vymiznu okamzite, podobne dobre vysledky som mal aj pri lieceni kolien

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 8004,86 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:31 (2012)

Pavla T. žena 18.07.2012 22:38:55

>> rudo, 16. 07. 2012 22:24:44

Rudo, můžu tě poprosit, abys popsal, jaké cviky to jsou, které pomáhají? Mně už asi rok malinko „táhne“ v tom místě, kde se spojuje zadek a stehno. Není to nic moc, velmi mírné táhnutí. Po námaze se to trochu zhorší, někdy jakoby rozšíří dolů do nohy, do zadní strany stehna – ale „bolest“ (jestli se téhle intenzitě dá říkat bolest) není vůbec ostrá, spíš taková neurčitá. Někdy se mi to jakoby „rozezní“ na zadku a zadním stehně, když sedím. Nejdřív jsem zkoušela měnit polohu nohou, ale pak jsem přišla na to, že ta věc zmizí, když se na židli narovnám a zpevním dolní záda a zadek. Protože to už trvá tak dlouho (téměř rok), začíná mi to dělat trochu starosti. Rudo, když s tím máš zkušenost, zdá se ti, že by to mohl být úpon hamstringu?

Ze začátku jsem si myslela, že jsem si to místo trochu natáhla na józe, což by taky mohlo být, ale na to to trvá moc dlouho. Když cvičím jógu, tahle strana se mi vždycky protahuje hůř, ze začátku je to místo ztuhlé. Chodím jednou týdně na dlouhé, dvouhodinové cvičení jógy, takže to nakonec vždycky protáhnu. Ale trochu se bojím, aby se mi z toho něco nevyvinulo.

Ještě bych možná měla říct, že ten problém je na mé hubenější noze. Tohle mě taky štve, že je jedna noha pořád hubenější, ale nedaří se mi s tím nic udělat. Z běhu a veslování se mi už docela udělaly svaly, ale jedna noha je pořád viditelně hubenější od kotníku po zadek :-(

Děkuji předem za každý postřeh nebo radu.

Motto: "Vím, že když si dobře zaběhám - nebo ani ne dobře, ale když si prostě jen zaběhám - budu mít lepší den." A. K.
avatar

Sloviensko

rudo muž 18.07.2012 23:17:27

>> Pavla T., 18. 07. 2012 22:38:55

ahoj Pavla, musim najprv upozornit ze velmi zalezi na kazdom detaile pri kazdom cviku, poloha o kusok viac ci menej ci do strany uplne zmeni ucinok na knkretne miesto a ak sa ta poloha netrafi tak cvik ucinok takmer nema. Na sebe to mam lahko kedze pozorne sledujem pocity a signaly z miesta na ktore sa prave sustredujem a skusam jemne menit polohu do vsetkych smerov kym najdem poziciu co prave potrebujem, Ked pod priamim dozorom cvici niekto iny tal sledujem kde presne pri pohybe su problemy a musim mat neustaly kontakt kde mi cviciaci popisuje kedy a kde co citi a tiez mu manipulujem pozicie az kym spolu nenajdeme presne ucinne polohy.

Kedze sa takto hlada rozny uhol atd tazko niekedy rozlisit jednotlive cviky medzi sebou

a dalej ak popisujes ze zmenim sedenia na stolicke dosiahnes nejaky efekt tak by som u teba keby som ta mal pred sebou najprv skumal chrbticu v krizovej a nizsej oblasti.

Co sa tyka samoztneho miesta kde sa streta hams so zadkom – zakladna poloha je snad to co joga popisuje ako tiger :

teda ides na 4, na kolena a na ruky a jednu nohu zdvihnes so zeme, mozes vykonat kompletny phyb teda koleno najprv dopredu az ku hlave a potom dozadu az do vystretej nohy vzdadu vodorvne ci aj vyssie bez toho aby sa panva vytocila ale ak sa zameriavam na to miesto tak pohyb dopredu vynechavam rovnako vynechavam aj vlnenie chrbtice – tie macacie chrbty

drzim chrbticu rovno nohu vystieram v kolene dozadu, niekedy len vystioeram nohu a pokrcujem stale drzane vzadu hore nikedy s vystretou nohou pomaly pohybujem hore a dolu a aj do strany – napriklad vo vodorovnej polohy noha iode na jednu aj druhu stranu a tak najde presne to miesto v hornom hams upone ktore treba.

cvicim na cas rovnako obe nohy a pisem to do treninku ako posilovanie tejto oblasti, vcera som napriklad dal 25 minut ale vo variante v stoji , nie na 4 takze to bolo trochu ine.

cvik zaroven posiluje ale bez velkeho odporu takze nezhorsuje ak je zranenie a nuti prekrvovat danu oblast ale najme – a to by sa pacilo Petrovi Fabokovi – obnovuje spajania nervovych drah medzi mozgom a vsetkymi svalovymi vlaknami v tej oblasti.

specificka otazka chudej a hrubej nohy moze byt otazka velke a male svaly ale aj chuda a tucna noha teda kolko tuku je alebo nie je na ktorej nohe a podla toho k tomu aj pristupvat. Takto na dialku to je problem rozoberat

drzim palce

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 8004,86 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:31 (2012)

Pavla T. žena 19.07.2012 13:18:08

>> rudo, 18. 07. 2012 23:17:27

Ahoj Rudo, děkuji ti moc za odpověď. Souhlasím s tím, že člověk se musí naučit pozorovat svoje tělo, co přesně se kde při cvičení děje, co je napjaté a co uvolněné (a co by mohlo být uvolněné a je zbytečně napjaté). Tohle přesně učí jóga, které se taky věnuji. Ten cvik, který popisuješ, považuju za jeden z hodně dobrých cviků, jsem ráda, že jsi mi ho připomněl. Zkusím pravidelně cvičit a taky dál experimentovat s tím, co této části těla dělá dobře. Já si vůbec myslím, že když člověka někde něco bolí, tak většinou je třeba někde něco posílit, ovšem co přesně, to je někdy těžká otázka. Díky, že ses podělil o svoje zkušenosti.

Motto: "Vím, že když si dobře zaběhám - nebo ani ne dobře, ale když si prostě jen zaběhám - budu mít lepší den." A. K.
avatar

Sloviensko

rudo muž 19.07.2012 22:36:26

>> Pavla T., 19. 07. 2012 13:18:08

Pavla, stale by som ale upriamil pozornost aj na chrbticu z tvojho popisu mam pocit ze by to mohlo zacinat uz tam. daj vediet ako sa to bude vyvyjat, drzim palce

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 8004,86 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:31 (2012)

Pavla T. žena 20.07.2012 13:18:23

>> rudo, 19. 07. 2012 22:36:26

Víš že jsem od mládí měla problémy s dolními zády? Je to moje riziková partie. Ne přímo páteř, ale hodně mě zlobily kříže. Hrála jsem volejbal a hodně jsem se s tím natrápila. Teď zpětně si myslím, že za to mohly slabé břišní svaly (nebo vůbec svaly „core“), což mi tehdy bohužel nikdo neřekl (sportovní doktor do mě místo toho napíchal nějaké injekce).

Jsem od přírody fyzicky slabší jedinec, vždycky je mi jasné, že svaly, které vědomě neposiluju, budu mít ochablé. Teď jsem na tom co se týče svalů paradoxně nejlépe za celý můj život. Od té doby, co jsem se před 3 lety dostala co se týče kondičky, nadváhy a zdravotních problémů někam hluboko na dno, jsem ušla kus cesty (přes jógu, chůzi, běh a letos jsem začala taky veslovat).

Dobře, takže asi bych si měla najít nějaký dobrý cvik na posilování spodních zad a přidat ho do mojí večerní „pětiminutovky“. Zatím tam mám jen cviky na „core“, plán je cvičit každý den, ve skutečnosti cvičím asi 5× týdně – a po třech měsících cvičení můžu říct, že je to hodně znát. Myslela jsem si, že to na ty dolní záda bude stačit, ale možná tam ještě zbývají nějaké svaly, na které moje cviky nedosáhnou. Zkusím nějaký dobře zacílený cvik přidat a uvidím, jestli bude nějaká změna.

Motto: "Vím, že když si dobře zaběhám - nebo ani ne dobře, ale když si prostě jen zaběhám - budu mít lepší den." A. K.
avatar

Sloviensko

rudo muž 20.07.2012 23:53:27

>> Pavla T., 20. 07. 2012 13:18:23

jj, fakt ze ti niekde akoby trpne cela noha, je signal ze neikde je nejako pricviknuty nejaky nerv alebo cieva, moze to zacat uz od chrbtice ale moze to byt hocikde inde po trase.

ak mas aj lokalne nejake zranenie napriklad v hams upone tak tam moze vznikat zapal alebo po namahe prisilsne prekrvenie – opuch vnutri ktory zatlaci na nerv alebo pricvikne nejaku cievu.

Chcelo by to nejakeho experta co by vedel posudit poziciu chrbtice a pance aby bola istota ze tam nie je nejake vybocenie nesymetria atd a podla toho sa rozhodnut dalej

Okrem toho treba musliet na vseobecny pristup k zapalom a bolestaim bez ohladu na to kde v tele su :

v strave minimalizacia margarinov a poskodenych tukov, vyrazne znizenie omega 6 a max navysenie omega3, daleko za bezne odporucane hodnoty, dalej vynechat akykolvek cukor v alkejkolvek forme zo stravy a napojov, vsetky vyrobky kam sa pridava fruktoza, vsetku ovocne napoje aj surove dzusy, susene aj cerstve ovocie a dokonca aj vynechat med a vymechat vsetko s mukou ako keby si musela mat bezlepkovu dietu a vyrazne znizit aj vsetky sacharidove jedla – ryza, zemiaky a podobne.

Telo sa samo vylieci ak je mu dana moznost

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Praha

Celkem 8004,86 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:31 (2012)

Pavla T. žena 22.07.2012 00:12:34

>> rudo, 20. 07. 2012 23:53:27

Taky to teď vidím na mírně přiskřípnutý nerv nebo něco takového. Dobrý terapeut by byl k nezaplacení, ale jsem v tomto ohledu dost skeptická, najít někoho takového by vyžadovalo spoustu času a úsilí s nejistým výsledkem. Zatím zkusím cvičení a uvidím, co to udělá.

Dneska jsem pročítala na internetu informace o sedacím nervu a o „piriformis syndrome“. Taky jsem našla starou diskusi tady na fóru: http://www.behej.com/…-sedaci-nerv. Mně to nebolí tolik, aby mě to omezovalo v běhání, ale přece jen je to pořád „tam“, je jasné, že někde je nějaký problém. Co jsem zatím zjistila, že by bylo dobré dělat:

  1. protahování páteře – „prodlužovací“ a torzní cviky (znám z jógy spoustu)
  2. protahování a uvolňování hýžďových svalů a hamstrings (spousta cviků na netu s klíčovým slovem „sciatica“)
  3. posilování hýžďových svalů a dolních zad
  4. vyhnout se cvikům, které stlačují sedací nerv – různé předklony s propnutými nohami a kulatými zády

To poslední je pro mě novinka, ale užitečná, dodatečně můžu potvrdit, že tyto cviky opravdu můj stav trochu zhoršují. Třeba takový předklon s propnutými nohami, při kterém má málokdo záda naprosto rovná.

Se složením stravy máš Rudo pravdu, ale to bude až další krok, bude-li to potřeba (a já tím vlastně docela řídím, jen zatím ne úplně důsledně).

A ještě jedno hezké cvičení, které je mimo všechny zmíněné oblasti cviků

http://www.youtube.com/watch?…

Motto: "Vím, že když si dobře zaběhám - nebo ani ne dobře, ale když si prostě jen zaběhám - budu mít lepší den." A. K.
avatar

Praha

Celkem 8004,86 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:31 (2012)

Pavla T. žena 22.07.2012 00:19:25

V tom starém vlákně si Erhard nejdříve stěžuje podobně jako já tady (no, malinko víc) a za týden už neběhal. Nakonec píše, že to byl masívní výhřez ploténky. 8-O

Motto: "Vím, že když si dobře zaběhám - nebo ani ne dobře, ale když si prostě jen zaběhám - budu mít lepší den." A. K.
avatar

Lysá nad Labem

10 km: 0:41:08 (2012)
půlmaraton: 1:30:08 (2013)
maraton: 3:22:31 (2014)

zdeno muž 23.07.2012 11:58:51

>> Pavla T., 22. 07. 2012 00:19:25 Co se týče fyzioterapeuta, osobně mám dobré zkušenosti s Dagmar Mosteckou. Můžeš vyzkoušet.

avatar

Praha

Celkem 8004,86 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:49:31 (2012)

Pavla T. žena 23.07.2012 12:34:50

>> zdeno, 23. 07. 2012 11:58:51

Díky za tip, Zdeno, jsem ráda, že ses ozval. Pamatuju si, že jsi někde v nějaké jiné diskusi popisoval dobrou zkušenost s fyzioterapeutem (pokud se nepletu), a chtěla jsem si tu diskusi vyhledat a poptat se tě. Asi se k D. Mostecké objednám.

Motto: "Vím, že když si dobře zaběhám - nebo ani ne dobře, ale když si prostě jen zaběhám - budu mít lepší den." A. K.
Nalezené položky: 16 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.