Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Fartlek nebo intervaly

Fartlek nebo intervaly

Nalezené položky: 4 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Peta8 muž 23.06.2013 17:01:18

Dobrý den,

běhám něco přes půl roku (více od února letošního roku). Zatím běhám, tak, že běhám :-) Zkrátka běh v kuse, různé vzdálenosti. Nejčastěji okolo 10–15 km.

Rád bych se výrazněji zlepšil na 10kilometrové trati. Zatím jsem na čase pod 39 minutami (dráha).

Rád bych se dostal pod 37 minut (ideálně pod 35 minut :-)). Žádné speciální tréninky jsem zatím neběhal. Myslíte, že by mi více pomohly intervaly (psychicky mi nevadí), nebo fartlek (psychicky mi dost vadí) – jednou jsem obě metody zkoušel.

Rád bych si totiž na We Run Prague udělal rekord. I když mi několik lidí říkalo, že to není ideální závod pro rekord, pro mě asi ano. Rovinatá trať, a i když masové závody zas tolik nemusím, tak mě dokáží velmi vyhecovat.

Otázka tedy je, jaká metoda je nejlepší na zlepšení na 10 kilometrech? Fartlek, intervaly nebo obecný rozvoj vytrvalosti – delší tratě?

Osobně cítím, že nejvíce mi dávají běhy do prudkých delších kopců, ale žiji ve městě, kde takový široko daleko není.

Děkuji za jakoukoli radu; klidně i vynadání za možná hloupou otázku.

avatar

Celkem 3740,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:57 (2005)

bellayp muž 23.06.2013 18:08:14

„fartlek (psychicky mi dost vadí)“ – teraz som mimo ja alebo ty. Lebo ja si pod fartlekom predstavím niečo pri čo sa behom bavím a doslova sa hrám s nohami. Ak to tak nie je, tak to nie je fartlek lebo len tempo a vzdialenosti tréning (metódu) nerobia…

Motto: nestaraj sa o to, kto čo má a ako to získal, ale sústreď sa na vlastné ciele
avatar

Sloviensko

rudo muž 23.06.2013 20:31:39

vacsina ludi to ma psychicky naopak , ale poznam povahy co su kludne ked maju presne predpisanu strukturu a nemaju rai ked maju robit nieco podla intuicie – zaujimave by bolo ako ich partnerky hodnotia sex s nimi.

plati jednoduche pravidlo – treba mat plan zostaveny z treninkov ktore nas bavia a ktore psychicky zvladneme.

navrhoval by som teda behat aerobne useky – co znamena ze usek je tak kratky aby pre rychlost behu nenastal este anaerobny stav

ak pobezis 1–2km v tempe zavodu na 10km tak je jasne ze prve 2km v zavode este nie si tuhy inak by si to nedobehalo a tak usek je aerobny hoci rychlost sama osebe je rychlejsia ako je ANP, pretoze tak rychlo by si samozrjeme hodinovku nedal

ak mas 10km za 39 a planujes vyrazne zlepsenie tak by som navrhol useky v tempe na 37:30 co je rychlost 3:45/km

ale ani o sekundu ryhcljeise

skus striedat 1 tyzden 5×1km za 3:45 a druhy tyzdne 5×2km v tempe 3:50, teda usek za 7:40 a medzi usekmi presvaky 3minuty pomaleho poklusus chodze a strecingu

zacni s tym len 1× za tyzdne a ostatne behaj ako doteraz ovsem raz do tyzdna by si mohol bezat nieco pomalsie ale dlshie, natiahnut to na 20–25km a pred dolezitym zavodom na 10km ist nejaky treninkovy zavod na 21km bez nejakeho ciela, optimalne 3–2 tyzdne pred

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Peta8 muž 24.06.2013 13:36:43

Děkuji za komentáře.

Moje představa ideálního běhu je dlouhá rovná cesta, na které běžím strojovým svižným tempem, které se velmi pomalu zvyšuje. Délka okolo 20 kilometrů. Proto mi fartleky moc nesedí.

I když pocitově mi dávají víc, než intervaly.

Zkusím tedy běhat intervaly a zařadit i nějaké fartleky. A snad taky najdu nějaký kopec :-)

Nalezené položky: 4 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.