Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Objem, kvalita, ci kvalita cez objem?

Objem, kvalita, ci kvalita cez objem?

Nalezené položky: 55 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Brno

michalu muž 08.06.2007 21:09:34

[quote=Dooma]Nap­říklad australané v průběhu celého trénikového roku dodržovali princip poměru až 30% odtrénovaného objemu v oblasti VOmax.[/quote] Tohleto se mi nezdá. Pokud by běhali 100km týdně, tak by to vycházelo na 30km týdně v úsecích závodním tempem na 5km a takhle celý rok? To mi připadne jako blbost. Jací australané to byli?

[quote=Dooma]Není umění zaběhnout 5000m za 16 minut s objemem 4000km za rok, ale zaběhnout 15:30 s objemem 2500km za rok.[/quote] Já bych to postavil jinak: Je větší umění zaběhnout 5km za 15:29 s objemem 5000km za rok než 15:30 s objemem 500 za rok. Běh je POUZE o čase a je jedno jakým způsobem toho dosáhneš.

Každý má nějaké limity a každý je má jinde, naštěstí nikdo neví jaké ty limity má. Špatně trénuje pouze ten, kdo se nezlepšuje. Takže ať na to jde jeden přes poskoky a druhý přes naběhané kilometry, pokud se oba zlepšují a baví je to, tak je to v pořádku, ne?

Mimochodem desítka za 32:30(Mato) bude tak ekvivalent pětky za 15:30(Dooma) :)

avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 08.06.2007 21:29:15

[quote=Dooma]Naši běžci však doslova hltají kilometráž někde v oblasti ANP, nebo na ještě nižších intenzitách.[/qu­ote] Kez by. Kdyz to zjednodusim, tak vlastne toto se snazim delat i ja, mozna proto jsem takovy marnak. ;-) Ale zvlastni, ze az kdyz jsem konecne presel plne tady na toto, tak konecne zacinam opravdu chapat, co to vlastne je ten beh na anaerobnim prahu. Kdyz jsem behaval rychlejsi useky, tak jsem ten feeling proste nemel, takze trenink, co mel byt na ANP, hodne casto sklouzl nad nej, nepomohlo tomu ani to, ze mezi useky, ktere jako mely byt na ANP, byly silene dlouhe pauzy treba pres 3 minuty a ze jsem dostaval spise externi udaje typu: bez to takovou a takovou rychlosti, pripadne nad takovymi a takovymi tepy – a dalsi tyden o tolik a tolik rychleji. Ta „nesmyslna“ kilometraz mi dale pomuze v tom, ze mnohem lepe regeneruji mezi useky, staci fakt kraticka pauza; dale jsem diky ni jakoby v permanentni unave, coz mi treba zabrani v prepalovani treninku – hodne veci chodim stupnovane. Nemluve o dopadu na ekonomiku behu, aerobnim rozvoji,… Pokud opravdu behas i ted v 19 letech 45 kilaku tydne, tak to mi pripadne opravdu extremne malo i na milare, vzdyt i ta patnactistovka je snad z 90% aerobni, o delsich tratich nemluve. A hlavne mi pripadne, ze nahlizis na 100km/tyden jako na „extremni“ kilometraz, ale to ma byt pro vytrvalce regeneracni tyden. Vzdyt v pripravnem obdobi nebyvaval rozdil mezi milarem a maratoncem, to az pozdeji se jejich treninky zacnou diametralne lisit.

Jeste k sile – tady jsem trochu na vazkach, jaky zvolit kompromis, kdyz to prezenu (jako loni pod byvalym trenerem), tak si akorat udelam osobaky v posilce a naberu kila svalu, ktera pak musim tahat, a to me zpomali, ale zrusit silovou pripravu mi neprijde jako moudry napad. Taky kdyz si clovek prohledne napriklad elitni Kenany, tak pochopi, ze ty hulky, co maji misto nohou, nema sanci fyziologicky dosahnout, tak se musi podivat na elitni Evropany, a ti maji ty nohy neuveritelne vyrezany, kdyz jsem videl rozcvicovat se Rusaky pred PIMem, tak jsem fakt ziral na ty brutalne vyrysovany lytka, taktez fotky Halla, to jsou neuveritelny svaly. No, ted mam zrovna pripravne obdobi, tak krome obligatni abecedy a svihadla, coz davam skoro kazdy den, a lehke posilky dvakrat tydne zkusim zaradit skippingy, odpichy a sprinty do svahu. A samozrejme „oblibeni“ zabaci. Prave nechci posilovat vubec vrsek (jen bezecke ruce), jen nohy a trup (bricho, zada, boky), no uvidim, co to prinese.

avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 08.06.2007 21:31:23

[quote=michalu]Mi­mochodem desítka za 32:30(Mato) bude tak ekvivalent pětky za 15:30(Dooma) :)[/quote] Jenze Dooma ma urcite lepsi patnactistovku, 15:30 by odpovidalo tak 4:10 a to neverim, ze s tim mega-kvalitnim treninkem nedal lip :)

avatar

Brno/Havířov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:27 (2010)
půlmaraton: 1:26:57 (2010)
maraton: 3:14:26 (2007)

forest muž 08.06.2007 21:37:02

Má 3:57, užitečný bývá odkaz „Bežecký profil“, takže jsi to odhadl špatně :-P Používám celkem často, abych zjistil s kým mám tu čest ;-)

Motto: Vítěz by se v cíli neměl tak radovat, protože vlastně zvítězil nad slabšími.
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 21:42:01

[quote=tuta][qu­ote=michalu]Mi­mochodem desítka za 32:30(Mato) bude tak ekvivalent pětky za 15:30(Dooma) :)[/quote] Jenze Dooma ma urcite lepsi patnactistovku, 15:30 by odpovidalo tak 4:10 a to neverim, ze s tim mega-kvalitnim treninkem nedal lip :)[/quote] Jen chci upozornit, že pětku jsem šel jednou v životě. A to zrovna na mistrovství republiky. Měl jsem den po 3000m překážek. Běženo na finiš, na trojce sem byl 9:28. Poslední kilák za 2:54 a poslední dvoustovka za 28,7s. Takže je určitě na lepší čas. Jenže pětka je na mě ještě dost dlouhá, trénuji na patnáctku. Jen pro doplnění loni sem ji běžel 3:57,7! Desítka za 32:30 je nepochybně kvalitní výkon a musel bych se hodně porvat abych to zaběhl, ale já trénuji 2300km ročně, ne 6000km.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Most

Celkem 285 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:46 (2007)
půlmaraton: 1:41:57 (2007)

Dalimil muž 08.06.2007 21:43:29

[quote=michalu]Špat­ně trénuje pouze ten, kdo se nezlepšuje. Takže ať na to jde jeden přes poskoky a druhý přes naběhané kilometry, pokud se oba zlepšují a baví je to, tak je to v pořádku, ne?[/quote] To je moje řeč:) Myslím, že tady nikdo nezaběhne světový rekord a téměř nikdo se běháním nebude živit. Pro zdraví stačí běhat tak třikrát týdně a všechno, co je navíc, je jenom pro zábavu…

Ale jinak jste tu, kluci, připravili zajímavé čtení :) – jen tak dál! ;)

Motto: Kdyby byl život tak snadný jako běhání...
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 21:58:12

[quote=michalu][qu­ote=Dooma]Nap­říklad australané v průběhu celého trénikového roku dodržovali princip poměru až 30% odtrénovaného objemu v oblasti VOmax.[/quote] Tohleto se mi nezdá. Pokud by běhali 100km týdně, tak by to vycházelo na 30km týdně v úsecích závodním tempem na 5km a takhle celý rok? To mi připadne jako blbost. Jací australané to byli? [quote=Dooma]Není umění zaběhnout 5000m za 16 minut s objemem 4000km za rok, ale zaběhnout 15:30 s objemem 2500km za rok.[/quote] Já bych to postavil jinak: Je větší umění zaběhnout 5km za 15:29 s objemem 5000km za rok než 15:30 s objemem 500 za rok. Běh je POUZE o čase a je jedno jakým způsobem toho dosáhneš.

Každý má nějaké limity a každý je má jinde, naštěstí nikdo neví jaké ty limity má. Špatně trénuje pouze ten, kdo se nezlepšuje. Takže ať na to jde jeden přes poskoky a druhý přes naběhané kilometry, pokud se oba zlepšují a baví je to, tak je to v pořádku, ne?

Mimochodem desítka za 32:30(Mato) bude tak ekvivalent pětky za 15:30(Dooma) :)[/quote] Byli to třeba Peter Snell (tři zlaté olym.medaile 800m, 1500m) či Murray Halberg (zlato olympiada 5000m) jo a byli to novozélanďané – promiňte za chybu. Jojo…asi jo..a proč ne?? To je přesně to, co si myslí čeští běžci, kteří si myslí, že budou běhat dobře, když hltají kilometry v ANP a aerobní zóně. Samozřejmě, že musí být nějaký základ, ale pokud se podíváte na trénink Hichama El Guerrouje, tak to nejsou žádné volné klusy. V přípravném období tam měl něco jako 10–15km po 3:00 až 3:20/km a potom dále třeba 16×300m za asi 40 vteřin…atd..teď přesně nevím, ale hnedka ten článek najdu. Zajímavé je ale že každý trénink zahajoval 30minut klus a po tréninku 30 minut výklus. Jinak ale všechen trénink v obrovské kvalitě. Vrcholový sport není jen o tom, že člověk bude v klídku klusat po 5minutách na kilák, ale musí se makat více ve kvalitě. To holt bolí…a tak se tdo toho někdy nechce. Škoda! Jo s tím, že běh je jenom o čase máš pravdu. Beru to ale z pohledu mládežníka. Pokud v 18-ti budeš bušit 3000km ročně a zaběhneš 3000m za 9:00 tak ten kdo běhá 1500km za rok ale běží 3000m za 8:55 má do budoucna možná lepší předpoklady. Protože potřeboval míň, aby se dostal na danou úroveň a do budoucna má lepší možnost přidávat dávky a tím jít stále nahoru. Zatímco, když už někdo běhá 8000km za rok, těžko bude nějak rapidně přidávat dávky.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 22:00:29

[quote=Dalimil][qu­ote=michalu]Špat­ně trénuje pouze ten, kdo se nezlepšuje. Takže ať na to jde jeden přes poskoky a druhý přes naběhané kilometry, pokud se oba zlepšují a baví je to, tak je to v pořádku, ne?[/quote] To je moje řeč:) Myslím, že tady nikdo nezaběhne světový rekord a téměř nikdo se běháním nebude živit. Pro zdraví stačí běhat tak třikrát týdně a všechno, co je navíc, je jenom pro zábavu…[/quote] Ano, je to tak pokud běhání neděláš výkonnstně:-)…já to beru z výkonnostního hlediska. Ale každopádně zdar všem běžcům:-)))

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 08.06.2007 22:12:11

[quote=tuta][qu­ote=Dooma]Naši běžci však doslova hltají kilometráž někde v oblasti ANP, nebo na ještě nižších intenzitách.[/qu­ote] Kez by. Kdyz to zjednodusim, tak vlastne toto se snazim delat i ja, mozna proto jsem takovy marnak. ;-) Ale zvlastni, ze az kdyz jsem konecne presel plne tady na toto, tak konecne zacinam opravdu chapat, co to vlastne je ten beh na anaerobnim prahu. Kdyz jsem behaval rychlejsi useky, tak jsem ten feeling proste nemel, takze trenink, co mel byt na ANP, hodne casto sklouzl nad nej, nepomohlo tomu ani to, ze mezi useky, ktere jako mely byt na ANP, byly silene dlouhe pauzy treba pres 3 minuty a ze jsem dostaval spise externi udaje typu: bez to takovou a takovou rychlosti, pripadne nad takovymi a takovymi tepy – a dalsi tyden o tolik a tolik rychleji. Ta „nesmyslna“ kilometraz mi dale pomuze v tom, ze mnohem lepe regeneruji mezi useky, staci fakt kraticka pauza; dale jsem diky ni jakoby v permanentni unave, coz mi treba zabrani v prepalovani treninku – hodne veci chodim stupnovane. Nemluve o dopadu na ekonomiku behu, aerobnim rozvoji,… Pokud opravdu behas i ted v 19 letech 45 kilaku tydne, tak to mi pripadne opravdu extremne malo i na milare, vzdyt i ta patnactistovka je snad z 90% aerobni, o delsich tratich nemluve. A hlavne mi pripadne, ze nahlizis na 100km/tyden jako na „extremni“ kilometraz, ale to ma byt pro vytrvalce regeneracni tyden. Vzdyt v pripravnem obdobi nebyvaval rozdil mezi milarem a maratoncem, to az pozdeji se jejich treninky zacnou diametralne lisit.

Jeste k sile – tady jsem trochu na vazkach, jaky zvolit kompromis, kdyz to prezenu (jako loni pod byvalym trenerem), tak si akorat udelam osobaky v posilce a naberu kila svalu, ktera pak musim tahat, a to me zpomali, ale zrusit silovou pripravu mi neprijde jako moudry napad. Taky kdyz si clovek prohledne napriklad elitni Kenany, tak pochopi, ze ty hulky, co maji misto nohou, nema sanci fyziologicky dosahnout, tak se musi podivat na elitni Evropany, a ti maji ty nohy neuveritelne vyrezany, kdyz jsem videl rozcvicovat se Rusaky pred PIMem, tak jsem fakt ziral na ty brutalne vyrysovany lytka, taktez fotky Halla, to jsou neuveritelny svaly. No, ted mam zrovna pripravne obdobi, tak krome obligatni abecedy a svihadla, coz davam skoro kazdy den, a lehke posilky dvakrat tydne zkusim zaradit skippingy, odpichy a sprinty do svahu. A samozrejme „oblibeni“ zabaci. Prave nechci posilovat vubec vrsek (jen bezecke ruce), jen nohy a trup (bricho, zada, boky), no uvidim, co to prinese.[/quote] Jo na ANPéčku se běhá pěkně. Jak se jde rychleji už to docela bolí. A to je to, co se mnohým běžcům nelíbí. No běhám asi těsně přes 50 km na týden..průměrně. A je to málo, jenže nepotřebuji víc, a na větší objemy mám pořád relativně čas. Nechci mít vrchol kariéry v 22 letech ale v 28 letech. Podívej na http://www.atletika.hustej.net/petrhavel.html , je to můj článek o běžci, který běhal ještě ve 20-ti míň jak já teď. A myslím, že to dotáhl dáleko nebo ne? Podívej jak trénoval v mládí. Nebyl přirozeně rychlý a tak se věnoval rychlosti. Až když měl 400m za 51,2, tak přecházel na delší tratě. Podobný případ jsem já – nemám vrozenou rychlost, a pokud ji nezískám v mládí tréninkem, tak nemůžu nikdy dobře běhat.

Co se týče toho tréninku, tak samozřejmě to je další kapitola. Musíš posilovat chytře bez nadbytečné hypertrofie. Důležitější je spíše rychlá a vytrvalá síla než nějaká absolutní síla. To je ale zase na dlouho.

Rozhodně tady ale nikomu nechci vnucovat své názory. Jsem rád, že si pokecám s lidmi co milují běhání a něco o něm vědí. Pokud se Tobě běhá dobře a maraton za 2:36 je dobrej výkon, tak není třeba měnit trénink. Ať se daří…!!

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 08.06.2007 22:46:57

Dooma: Ano, trenink nad ANP boli, jenze pri zavodech nedostanu nejake extra body za to, ze se pobliju pri treninku nebo ze se zrusim tak, ze se z treninku budu dva dny regenerovat. Ono by takove „pohodove“ behani nefungovalo bez te kilometraze, kdyz te po dni s kvalitnim treninkem ceka dalsi den dalsich dvacet kilometru a to porad dokola, tak si proste nemuzes dovolit se trenalem zrusit. Zase takova pohoda to neni, nekdy bych fakt bral odchodit za nekym par ctvrtek s mega pauzou a mit pro ten den splneno. Muzu ti poslat treninky kenskych maratoncu a pulmaratoncu, kdy zabehnou treba na pulmaratonu casy pod hodinu a v treninku nejdou (krome sprintu do kopce) nikdy rychleji nez tempem 2:52min/kilak (u maratoncu jeste pomaleji). Delaji to teda taky blbe?

Jinak ja jsem mladi prosedel u komplu, takze i casy na 100m, ktere jsou pod 14 sekund jsou pro mne trosku vzdalene, ale pak se podivam treba na meho treninkoveho partaka (2:29 debut v maratonu) nebo na Filipa Ospaleho, kteri jsou oba taktez rychlostni tragedi, a uklidnim se, ze to s tou rychlosti zase tak zhave nebude.

avatar

Brno/Havířov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:27 (2010)
půlmaraton: 1:26:57 (2010)
maraton: 3:14:26 (2007)

forest muž 08.06.2007 23:41:48

[quote=tuta]Jinak ja jsem mladi prosedel u komplu, takze i casy na 100m, ktere jsou pod 14 sekund jsou pro mne trosku vzdalene, ale pak se podivam treba na meho treninkoveho partaka (2:29 debut v maratonu) nebo na Filipa Ospaleho, kteri jsou oba taktez rychlostni tragedi, a uklidnim se, ze to s tou rychlosti zase tak zhave nebude.[/quote] Filip i Tom neumí stovku pod 13? Tomu se mi ani nechce věřit. To bych chtěl vědet, jak na Toma a jeho rychlostní schopnosti reagoval Cacek (FYI: Tutův extrenér, můj učitel na atletiku). To já se 13.1 jsem jeden z nejpomalejších v ročníku na sportovce…

Motto: Vítěz by se v cíli neměl tak radovat, protože vlastně zvítězil nad slabšími.
avatar

Brno

michalu muž 09.06.2007 07:45:22

[quote=Dooma]Byli to třeba Peter Snell (tři zlaté olym.medaile 800m, 1500m) či Murray Halberg (zlato olympiada 5000m) jo a byli to novozélanďané – promiňte za chybu.[/quote] Myslíš toho Petera Snella co popisuje, že když přišel k Lydiardovi tak měl šok z nedělních 22 mílových běhů? To je 35 km – na střednotraťaře docel dost!!! Ten stejnej Peter Snell má teď doktorát z fyziologie a pořádá přednášky na téma „Proč pomalý trénink zvyšuje rychlost“ :) viz: http://www.lydiardfoundation.org/news.html

Jinak tvoje tréninková filozofie se mi líbí, je vidět že v tom máš jasno a hlavně máš dostatek trpělivosti. Mít to ve dvaceti srovnaný v hlavě tak, abys počítal, že vrcholu dosáhneš v 29 to se jen tak nevidí. Pokud ti to vyhovuje tak jak to děláš a zlepšuješ se, tak v tom pokračuj, až se přestaneš zlepšovat tak můžeš zkusit něco jinýho – klidně třeba 100 mil týdně :)

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 09.06.2007 08:16:13

Tuta: Jo v maratonu ne. Maraton je přeci jenom přes dvě hodiny zátěže. Pokud člověk chce běhat maraton tak musí absolvovat dávky obrovské. Doufám, že když mi zdraví vydrží tak na konci kariéry zkusím rok dva potrénovat na maraton a taky ho zkusím. A samozřejmě budu běhat dlouhé úseky. V tomhle máš pravdu. Já to jen beru z pohledu běžce, co se přepravuje na výkon 4–9 minut!

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 09.06.2007 08:23:50

Michalu: Bohužel jsem nikdy neviděl tréninkový deník Petera Snella a ani sem ho neviděl trénovat, takže samozřejmě vycházím z převzatých informací. Moje informace jsou takové, že trénovali maratonské objemy (30 i více km jak říkáš), ale 30% v zóně VO2max, a zdůrazňovali silovou přípravu. Nevím zda li je to úplně přesné. Samozřejmě nikdy se nevyhnem určitému zjednodušení ale nezjednodušoval bych to jen na maratonskou přípravu. Díky za povzbuzení:-)…to víš, že přejdu na velký objemy..jen to chce čas. Každý rok navíšit objem o 3–6 stovek km a za pět let jsem na pěkných 4–5 tisícím ročně. TAk ať se Ti daří. A dík za pokec :-)

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 09.06.2007 09:50:38

[quote=forest]Filip i Tom neumí stovku pod 13? Tomu se mi ani nechce věřit. To bych chtěl vědet, jak na Toma a jeho rychlostní schopnosti reagoval Cacek (FYI: Tutův extrenér, můj učitel na atletiku). To já se 13.1 jsem jeden z nejpomalejších v ročníku na sportovce…[/quote] Ja tomu taky neveril, ze nekdo muze byt zhruba stejne pomalej jako ja. Ale Tom byl nadsenej, ze konecne nasel nekoho jeste pomalejsiho. No a Cacek z nas mel samozrejme prdel, nulova rychlost, nulovy kotnik, proste opravdovi tragedi. No chapu ho, ze s takovym materialem se fakt nedalo pracovat. :)

avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 09.06.2007 10:09:43

Dooma: Je to sice trenink pro maratonce, ale to neznamena, ze se z neho nedaji zabehnout i dobre casy na kratsi trate (napriklad Shami a jeho 7. misto ted na MS v krosu). Ma tam i tyden, kdy nabehal 299km, to je teprve kilometraz, ale nic „rychleho“ (opet krome sprintu). Pokud se podivam na trenink nemaratoncu, treba Shaheena, tak tam uz samozrejme jsou i ctvrtky a podobny trenink a je to i „rychle“, ale jeho kilometraz v zavodnim obdobi je treba 180 km s jednim dnem volna. A i v zavodnim obdobi zaradil treba jeden beh 39km tempem 3:15 na kilak. Jasne jsou to elitaci, nekde jinde nez normalni clovek, ale myslim, ze omezovat se nejakymi 4500km za rok za pet let, znamena nesnazit se dosahnout sveho potencialu.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 09.06.2007 14:50:32

Dooma, bohuzial si tu narazil na cloveka, co Ti spamati moze odsypat treningove denniky Lydiardovych zverencov. Zabudni na 30% objemu v zone VO2 max. Ak to bolo 10% tak to je vela. V poslednych 8 tyzdnoch pred vrcholom sezony sa sice behali anaerobne useky (nie VO2 max), ale vzdy v takom objeme, kolko na ten den uznal za vhodne zverenec (pozor, nikdy Lydiard dopredu nepovedal kolko 400viek sa ma v ten den odbehat- pokyn bol, az budes mat dost). Cital som knihy (a vacsinu z nich mam doma) od jeho zverencov, od neho samotneho a od ich kamaratov- bezcov a viem co behali. Nejednalo sa o pomaly beh (ziadne long slow distance, ale long STEADY distance) a behali velmi vela. Periodizacia vypadala asi takto:

1. faza maratonska priprava 10–16 tyzdnov (alebo tak dlho ako sa da), v ktorej najintenzivenjsi beh v tyzdni bol 10mil tempovo (pre Snella cca 50–51min=3:06–12/km). Dalsi intenzivnejsi beh bolo 10×100m s dlhymi pauzami. Vacsina behov bola v kopcoch, v sobotu sa behal 22milovy beh asi za 2:10–20 (svizne). Medzifaza: 2 tyzdne s podobnym treningom plus jeden lahsi fartlek v trvani 45–50minut. Objem zostava na 100–140 milach do tyzdna (160–220km) 2. faza: Trvanie 6 tyzdnov, neskot to Lydiard zmenil na 4 tyzdne. 3× v tyzdni odrazy, skipping a vybehy kopcov na 2milovom okruhu (4×800 do stvorca s jednym strmym kopcom, jednym pozvolnejsim- strmy sa skakal, pozvolny sa zbiehal rychlo za 1:52–48). Plus sprintersky trening s dlhymi pauzami. Objem zostal na 90–100mil/tyzden 3. faza: 8 tyzdnov s usekmi 2× tyzdenne a 1× tyzdenne testovaci beh na 90%. Objem sa snizil na 80–90 mil/tyzden. 4. faza: 2 tyzdne vyostrovacieho treningu- raz useky (100 ci 200m dlhe- iba kratky objem), raz testovaci pretek, raz 50–50 (sprint-svizny medzibeh na 2–3.2km) za tyzden. Objem isiel dolu na 60%. 5. faza: Pretekova 4–8 tyzdnov dlha, podla toho, ako dlho sa dala udrzat forma. Potom cely cyklus zopakovat znova. Zvycajne sa podarili 2 do roka. Zverenci: Snell, Halberg. peter Gilmore, Peter Julian… Dalsi ovplyvneny touto filozofiou: Viren, Vassala, Vaaitinen, vsetci Japonsky maratonci a vacsina dnesnych modernych trenerov. BTW El Guerrouj behal v priprave 180km/tyzdna, takze tiez ziaden flakac. Vacsina jeho behov bola pod urovnou ANP (2:50–3min/km).

Zdroje: Running to the top Running with Lydiard Clean pair of heels No buggles no drums Gold medal…

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 10.06.2007 06:41:37

Hmm..jen si těžko představuji, když u nich znamená běžet 50 minut po 3:10/km aerobní trénink a ANP je 2:50–3:00/km. To musí mít potom nahuštěný zóny. Ale asi jo. Je jasný, že o tom jejich tréninku nevím co Ty, vycházel jsem z publikací co mám já. Jen chci ale dodat malou připomínku, že mi ale přijde (aspoň v mém okolí), že vyšichni zůstali u té první fáze. Jak píšeš, co možná nejdéle, tak se jim to asi daří prodlužovat. A to je taky určitě chyba. První fáze je základ, ale další fáze Tě dostanou do závodní formy, nebo ne?

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 10.06.2007 08:22:46

Dooma-prave podla toho poznas vyborne trenovaneho borca, ze ma ANP velmi blizko VO2max (u spickovych vytrvalcov je to na urovni 90–95% rychlosti behu na VO2 max) a AEP (aerobny prah- tempo maratonu- 2.3mMol/l laktatu- na urovni 85–88% VO2max). Co sa tyka periodizacie- ta je hlavnym prinosom Lydiarda k modernemu treningovemu mysleniu. Naucit borca zabehnut najlepsi vykon v den D… Ak stale behas iba 1. fazu, tak nikdy „kolac“ nedopecies a budes ho musiet jest polosurovy. Ak vsak zacnes s dalsimi fazami pred tym, nez upecies cesto je to akoby si daval ozdobu na plechovy formu- tiez sa velmi nenajes. Dufam, ze si rozumieme :)

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 10.06.2007 08:41:03

JOjo:-)…dává to smysl:-D. Dík za osvětlení Lydiardových metod. A dík za fajn pokec:-)…a přeju hodně úspěchů. Zatím. Až uvidím zase nějakou zajímavější odbornou diskuzi rád se připojím, nebo pokud mi nějaké téma bude ležet v hlavě a já nebudu vědět tak to zase proberem:-).

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 10.06.2007 12:18:13

Podobne. Mozno Ta zbadam na najblizsom kole extraligy a povzbudim Ta. Chodim tam ako sprievod svojej drahsej polovicky. Zatial sa drz.

avatar

Majroos muž 13.06.2007 15:08:42

Čus Doma. S těma svalovejma vláknama je to asi takhle. Vytrvalecký schopnosti je možno ovlivnit asi ze 60–70% co já vím, jenže se ti FG vlákna nepřemění na SO. V podstatě se zpomaluje průběh kontrakce pokud je nestimuluješ a posouvá se jejich zaměří blíž k vytrvalosti, ale stále mají největší výkonnost v rychlostním zatížení.

Motto: Jen dvě věci na světě jsou nekonečné: vesmír a lidská blbost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist (Albert Einstein) http://www.megabeh.hustej.net
avatar

Vsetín

Celkem 3112 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:32 (2011)
maraton: 3:36:41 (2007)

Plyšák muž 15.06.2007 10:45:34

[quote=Dooma]Jen chci upozornit na mylný názor, že v silniční cyklistice to je to podobný jako v atletice. Nezapomeň že silniční cyklistika je extrémně vytrvalostní sport, který trvá 6 hodin…viz etapy tour de france atd. Zatimco v atletice nejdelší závod máš 3 hodiny maraton. Jenomže já mluvím o atletice spíše. Čili dráha..kde nejdelší závod je 10km do 35 minut. Takže příprava bude určitě jiná. Cyklista musí denně sedět třeba 6 hodin v sedle…viz Armstrong. Ale atlet potřebuje trénink mminimálně trochu jiný!!!!!!!!!!­!!!!!!!![/quo­te] Mluvil jsem o [b]poměru[/b] mezi hobíkem a běžcem závodním. Zkusím ještě jiný příklad. V plavání je nejdelší bazénovou tratí 1500m, která se plave okolo 15 minut. Přesto plavci v bazénu tráví desítky hodin a naplavou desítky kilometrů týdně. Vím, že jde i o „pocit vody“, že voda není člověku úplně přirozeným prostředím, ale u běžce jde přece taky o návyk organismu na specifické zatížení a pohyb. Běh by se prostě měl stát pro běžce naprosto přirozeným pohybem (přizpůsobení metabolismu i pohybového a oběhového systému). A toho nejde dosáhnout jinak, než během. Mám obavu, že pokud nebudeš ve tvém věku běhat dostatečné objemy, tak v pozdějším věku (po ukončení růstu a přizpůsobování organismu zatížení, které je v odbobí puberty a po ní nejrychlejší) bude zvyšování objemů dost bolet a může způsobovat i potíže zdravotní. Navíc si myslím, že s věkem vzrůstá množství speciálních cvičení (ANP, VO2max) na úkor obecných (OV). Ještě ke všemu, pokud se nebudeš během živit, tak co nenaběháš do ukončení školy a založení rodiny, tak to už nenaběháš. Vím o čem mluvím :D

Motto: Velcí trpaslíci to mohou dotáhnout až na malé obry.
avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 15.06.2007 12:02:32

[quote=Plyšák][qu­ote=Dooma]Jen chci upozornit na mylný názor, že v silniční cyklistice to je to podobný jako v atletice. Nezapomeň že silniční cyklistika je extrémně vytrvalostní sport, který trvá 6 hodin…viz etapy tour de france atd. Zatimco v atletice nejdelší závod máš 3 hodiny maraton. Jenomže já mluvím o atletice spíše. Čili dráha..kde nejdelší závod je 10km do 35 minut. Takže příprava bude určitě jiná. Cyklista musí denně sedět třeba 6 hodin v sedle…viz Armstrong. Ale atlet potřebuje trénink mminimálně trochu jiný!!!!!!!!!!­!!!!!!!![/quo­te] Mluvil jsem o [b]poměru[/b] mezi hobíkem a běžcem závodním. Zkusím ještě jiný příklad. V plavání je nejdelší bazénovou tratí 1500m, která se plave okolo 15 minut. Přesto plavci v bazénu tráví desítky hodin a naplavou desítky kilometrů týdně. Vím, že jde i o „pocit vody“, že voda není člověku úplně přirozeným prostředím, ale u běžce jde přece taky o návyk organismu na specifické zatížení a pohyb. Běh by se prostě měl stát pro běžce naprosto přirozeným pohybem (přizpůsobení metabolismu i pohybového a oběhového systému). A toho nejde dosáhnout jinak, než během. Mám obavu, že pokud nebudeš ve tvém věku běhat dostatečné objemy, tak v pozdějším věku (po ukončení růstu a přizpůsobování organismu zatížení, které je v odbobí puberty a po ní nejrychlejší) bude zvyšování objemů dost bolet a může způsobovat i potíže zdravotní. Navíc si myslím, že s věkem vzrůstá množství speciálních cvičení (ANP, VO2max) na úkor obecných (OV). Ještě ke všemu, pokud se nebudeš během živit, tak co nenaběháš do ukončení školy a založení rodiny, tak to už nenaběháš. Vím o čem mluvím :D[/quote] Toť otázka zda mi to nezpůsobí zdravotní problémy. Ty ale mohou potkat kohokoli, navíc snažím se dělat dost pro to abych se případným zraněním vyvaroval. Navíc myslím, že navýšení objemu mi problémy dělat nebude (nemyslím to tak, že bych si natolik věřil), ale jde o to, že mě přijde psychicky stejné strávit v lese hodinu souvislým během po 4:40/km jako tam strávit tím samým během 100 minut. To už asi nebude takový problém:-). Problém bude leda v tom odběhat trénink, který běhal třeba Sebastian Coe 18×200m za 27 s meziklusem 200 metrů. To už bude asi o něčem jiném. A když už jsem u Coea tak jeho úplně největší objem za týden byl 100km, průměrně měl v přípravném období 60–80 kilometrů týdně. A jeho otec, který ho trénoval prosazoval názor proč běhat dlouho a pomalu, když Seb poběží nejdelší závod v životě 5000 metrů a v závodě potřebujeme běžet rychle? Takže žádné 25 kilometrové běhy po 5 minutách na km. Ale tak 10 km za 38 minut. Jo s věkem stoupá množství speciálních cvičení (speciální vytrvalost) a v mládí je třeba co možno nejlépe rozvinout rychlostní a vytrvalostní složku (MR a OV). Bohužel já jsem prošel od 11–14 jenom tou druhou částí. Tedy rozvojem OV. Proto mám nyní pravděpodobně trochu omezenou možnou výkonnost na 1500 metrů jelikož mi chybí rychlost. Ale na druhou stranu si myslím, že vytrvalostní základ z mládí mám slušný. Ne výborný ale slušný:-). Na závěr chci říct, že nejde zas až o to kolik naběhám v aerobní vytrvalosti ale spíše o poměr kilometrů naběhaných v OV v ANP v KR v TV v SV v TR a v MR…to by se mělo držet v určitém poměru. A když zvýšíš objem v OV musíš zákonitě zvýšit i e všech ostatních zónách. Aspoň tak by to mělo být u mílařů.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 15.06.2007 12:22:05

Neviem preco vzdy- Dooma- rozpravas o dlhych behoch ako o tak zalostne pomalych klusoch. Nepoznam vytrvalca na slusnej urovni, ktory by tak pomaly pravidelne behal (vyjma rege vyklusov). 4:40/km je strasne pomaly pre bezca Tvojej vykonnosti na suvisly beh. Primerane tempo hodinoveho behu pre miliara Tvojej vykonnoste je v terene okolo 3:50–4min/km. Tep by Ti nemal vyliezt pri takom tempe nad 75% TF max. Ak vylezie, mas zlu aerobnu vytrvalost. Moje vykony su na nizsej urovni ako Tvoje, ale ani si nepamatam, kedy som siel dlhy beh (nad 100minut) cez 4:30/km. Vlastne len malokedy beham cez 4:20/km, vyjma rozklusov a vyklusov (ale aj tie byvaju stupnovane). Seb Coe a najma jeho otec Peter su znamy fabulanti a uz mnohokrat priznali, ze Seb behaval vyrazne viac, nez bolo uvadzane. Ako prva poznamka pre Teba by bola- nikdy sa do celkovej kilometraze nezaratval rozklus a vyklus a ziaden beh v trvani pod 20min, pokial nebol pod 3:30/km. Spocitaj si kolko krat do tyzdna behal treningy, kde sa bolo treba rozklusat a vyklusat, kde sa robili v treningu medziklusy… a vyjde Ti, ze z uvadzanych 80–100km je zrazu 150–170km. A to bol Seb Coe vyslovene rychlostny typ… Otazka znie- preco bezec, ktory mal tak vysoku uroven na 1500m nedokazal behat na 5km aspon na narodnej urovni? Na 5ke sa Coe nedostal ani pod 13:40 a v tej dobe mali vo VB asi 15 bezcov okolo 13:30 a lepsie (az do 13:00). Mozno to bolo aj kvoli tomu, ze v pretekovom obdobi (ktore bolo u neho velmi dlhe) prakticky uplne vynechali suvisle behy nad 40min a preto stratil cas svojej vytrvalosti, napriek normalnemu celkovemu objemu na pretekove obdobie (pmataj na nepocitane rozkl. a vykl. ci medzikl.). Zdroj: Better Training for Distance runners (od P.Coa a D. Martina), mnoho interview- najma v poslednych rokoch a ine knihy.

Nalezené položky: 55 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.