Jak moc při závodě pijete
Praha - Klánovice
Ondra1 14.09.2006 09:33:00
[quote=Oslík]Tak díky za názory. já to myslel tak, že když se běží třeba 10 km někde ve městě, třeba 5 okruhů, tak si tam můžu někam položit pití a je to v pohdě, ale jinak taky při závodech nepiju. Na tréninky si vodu beru jen když mám úseky na stadionu, jinak mě to nebaví nosit… Já jinak dřív pil obyč. čaj a teď si na závody vozim minerálku. Ionťák nevim, podle mě je to zbytečný, když má člověk někdy 4 závody za měsíc, tak ten ionťák asi udělá v těle svý… [/quote] Ve škole nás učili, že pokud trvá zátěž do 1 hodiny, nemá z fyziologického hlediska smysl pít vůbec. Tělo má dostatečné zásoby vody na tuto dobu a tu vypitou stejně bezprostředně nepotřebuje. Pokud není extrémní horko, nebo není člověk lehce dehydrovaný už když do závodu jde, myslím, že se z toho dá vycházet. Pití na 10 km trati je spíš pocitová pomoc, než že by to přímo pomohlo výkonu. Na druhou stranu, když se po tom člověk cítí lépe a nemá nepříjemné sucho v puse, může se mu pocitově běžet daleko lépe a tím lepšího výkonu dosáhne.
Jde o to, že tím, že nepiji, neztrácím čas při závodě. Když budu pít během závodu, nic tím samozřejmě nezkazím a nemusím tolik doplňovat tekutiny v cíli. Člověk totiž může doběhnout na hranici dehydratace a bezprostředně po závodě musí ztracenou vodu doplnit. Během hodinové zátěže by ale dehydratace nastat neměla.
Takže pokud půjdu na osobák, určitě to vydržím a půjdu bez pití. Pokud ale půjdu vyklusat druhý den po Kladně na Grand Prix, klidně se u každého stolku zastavím:-)
Pem 14.09.2006 14:49:28
[quote=ironman]to Oslík: ten postup je ověřený od mnoha mých kolegů ironmanů, ale i maratonců a třeba taky lyžaře Martina Koukala. Myslím, že mých 10 ironmanů hovoří za vše… Ale pozor je třeba dodržet postup! Tj ředit a bez bublin.Jinak já bych zase nemusel isostar, přestože si ho někdo chválí jako ideální nabuzovací nápoj, osobně preferuji z ionťáků spíše Isodrinx od Nutrendu, nebo gatorade. O isostaru se říká, že je již překonaný. Voda ano, pokud chci zapít gel, nebo powerbarku, na to je voda 100% nejlepší.[/quote] Jsem amatér, ale Coca-Colu opravdu podporuju. Žádné ionťáky jsem nikdy nepil, ani nevím kolik stojí. Na moje běhání stačí voda. Ale osobní zkušenost s Colou: Na treku v Peru, ktery jsem „odhadl“ na 3 dny jsme koupili jídlo jen na ty tři dny. No a šli jsme to 4 dny .Bylo to okolo Huascaranu a s plnýma báglama, ve výšce okolo 3,5–4,5 tisíce nad mořem. Čtvrtý den po celodenní tůře bez jídla jsme přicházeli k vesnici a já si nepřál nic jiného než colu. A cola tam samozřejmě byla Je to fenomén a energetická bomba. A podle vašich rad ji zkusím i při běhání.
pug 14.09.2006 14:54:26
ještě bych jen doplnil k těm ionťákům. Jejich spotřeba je více dílem marketingu než fyziologické potřeby. Chápu, že ne všichni mají znalosti z oblasti chemie, biochemie a fyziologie. Ale určité míře manipulace se dá zabránit tím, že si nejprve dobře vyslechnete CO a KDO vám říká a potom si zjistíte KDO HO SPONZORUJE a pak si dáte dohromady dvě a dvě, podíváte se co nabízí konkurence a budete používat VLASTNÍ HLAVU (ve spojení s „guglostrojem“ to jde ještě lépe). A nespěchejte, protože lidské tělo je mimořádně chytrý agregát a tím, že byste třeba měsíc nepili ionťák se rozhodně nezadrhne. Spousta sportovců a dietologů (bohužel i lékařů) žije v takové podivné schíze, protože jsou placeni za propagaci výrobku a zároveň sami vědí nejlépe, co je a co není potřeba a co je už příliš.
pug 14.09.2006 14:58:23
[quote=trava]můžu potvrdit co jste psali nahoře, a doplnit, že z „občasně pravidelného“ pití ionťáku v jarním období, kdy začínalo teplo, jsem měl pocity průjmu a občas „a teď to není pro dámy“ ze mě vyšel i takový jako hlen. Prostě a zkrátka všeho s mírou. Nicméně můžu vřele doporučit na vyzkoušení Gatorade, použil jsem ho v Kladně a nebyl sebemenší problém a ani pocit překyselenýho žaludku. Prodává se už hotový v 0.5l flašce jako na kolu nebo jako prášek v plechovce.[/quote] Mrkni se prosím na obal, pokud ho ještě máš. Moc by mne zajímalo, jestli tam byla fruktoza. To by se docela rýmovalo k těm tvým potížím. Tento cukr totiž osobně považuju za jeden z nejvěších podfuků v oblasti sportovní výživy. A zhruba v polovině výrobcích na trhu je.
Liberec
Advid 06.03.2007 11:15:03
Dáte si při PIMu nealko pivo? Asi by to chtělo vyzkoušet v tréninku, ale to bych si ho musel někam schovat tak, aby se mi chladilo. A studené by asi byl šok pro žaludek a teplé by nebylo dobré. Zkoušel jste to už někdo?
sam 06.03.2007 12:47:57
Nealko pivo se občas vyskytuje jako varianta občerstvení v závěrečné části některých německých maratonů. Neměl jsem odvahu to vyzkoušet :)
Pavlína 06.03.2007 12:51:35
Při závodě jsem to nezkoušela. Jinak při tréninku pijeme v pohodě studený a nic se neděje. Některé trasy máme okolo hospody. Dobrej ionťák, ne? Myslím si, že je to individuální. Já třeba špatně snáším sladký ionty.
pug 06.03.2007 13:43:28
Co se týká příjmu tekutin při výkonu, optimální jsou hypotonické, chladné (0–8°C) a kyselé nápoje. Já používám jako neojoblíbenější hyratovadlo „chlupatou vodu“.
millhi 07.03.2007 09:48:08
[quote=pug]Já používám jako neojoblíbenější hyratovadlo „chlupatou vodu“.[/quote] Ježišmarjá – co to je?
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.