Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Jak to nepřepálit, v závodě.

Jak to nepřepálit, v závodě.

Nalezené položky: 31 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Ostrava

10 km: 0:42:08 (2007)
půlmaraton: 1:33:38 (2007)
maraton: 3:36:11 (2006)

Rosťa Ostravak muž 06.04.2006 17:35:15

Prosím někoho z vás o radu. Jsem začátečník, je mi 40 :). Běhám necelé tři roky. Trénuju i závodím zásadně podle tepu. Desítku běhám kolem 43 až 45min. při pulsu 181tp/min. Letos jsem běžel poprvé 20km ( Kobeřická 20). Nechal jsem se unést amosférou a „napálil“ jsem to jako při desítce. Puls jsem držel kolem 181 asi do 15km, pak jsem to „neutáh“ a zpomalil na 174–5 (při sebězích až 171). Průměrný puls v závodě byl 177tp/min. Při jakém pulsu mám běžet začátek závodu, případně kolik počátečních km mám v tomto tempu běžet. Díky.

Motto: http://www.bezvabeh.cz
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 06.04.2006 18:18:14

Jaký máš ANP ?

avatar

Ostrava

10 km: 0:42:08 (2007)
půlmaraton: 1:33:38 (2007)
maraton: 3:36:11 (2006)

Rosťa Ostravak muž 06.04.2006 18:51:07

Nevím jaký mám ANP, ale v závodě na 10km bych nezvládnul běžet stále na 185tp/min., mám vyzkoušeno max. 182tp/min. a to mi vyhovuje. Max. tep „na krev“ mám 202tp/min.( vše měřeno Polarem S520) :/.

Motto: http://www.bezvabeh.cz
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 06.04.2006 19:05:08

Bez objektivního změření AP,ANP,maximálky a laktátu se těžko běhá na TF.Obecněji -ze začátku uber pár tepů .Nepíšeš kolik máš naběháno,jak to je s pitím při závodě,takže i přes přesné měření TF jseš v oblasti pocitů.

avatar

Ostrava a okolí

Celkem 23693,14 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:14 (2006)
půlmaraton: 1:21:13 (2008)
maraton: 3:04:39 (2007)

Beet muž 06.04.2006 21:09:24

No vida další Ostravák mezi „tragédy“. Pěkně vítám. V Kobeřicích jsem byl taky ;-)

Nejedeš v sobotu do Hranic (20km)? Ještě máme místo v autě. Ale je možné, že jestli nebudu moc zničený tak to pojmeme jako výlet (jeskyně, propast,…). Kdybys měl zájem, ozvi na mail http://www.beet.cz/kontakt/

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 07.04.2006 12:58:47

[quote=Rosťa Ostravak]Nevím jaký mám ANP, ale v závodě na 10km bych nezvládnul běžet stále na 185tp/min., mám vyzkoušeno max. 182tp/min. a to mi vyhovuje. Max. tep „na krev“ mám 202tp/min.( vše měřeno Polarem S520) :/.[/quote] Ked vravis, ze mas max. tep cez 200b/m, tak sa mi zda tep 182b/m dost nizky na 10km pretek. Predpokladam, ze je to skor nedostatok nabehanych usekov v pozadovanej intenzite. 10km pretek sa ma bezat na 92–95% max tep. frekvencie, ak je clovek dobre trenovany (u teba by to teda bolo 186–192b/m). Pretek na 5km v rozmedzi 97–99% (zaver az na 100%) max. tepovej frekvencie. 20km pretek je na urovni anaerobneho prahu (ANP), pri Tvojej vykonnosti by som povedal 1–4% pod nim, kedze nebezis nikde v rozmedzi 1h-1:15h. Pri treningu si skus raz az 2× do tyzdna zabehnut 30min tempovy beh, kde sa citis „pohodlne zatazeny“- teda, ze by si ak musis vydrzal este 15–30min bezat v rovnakom tempe. Tep by Ti mal ukazat 80–85% maxima. To je priblizne Tvoj ANP. Zisti si pri nom aj tempo a takym zacni na preteku na 20km (pri tej nizsej hranici). ANP je velmi premenlive v zavislosti od trenovanosti (moze by az k hranici 90% max tepovej frekvencie u spickovo trenovanych), unavy, profilu trate a pocasia. Casom by si mal mat cit pre toto tempo a neriadit sa POLAROM, ten je iba TRENINGOVOU pomockou, nie pretekarskou, ci dokonca barlou, ktora Ta brzdi na preteku, ten sa ma bezat naplno- najma v druhej casti a nie spomalovat na vopred urcene tepy. Inak, ak uz musis pouzivat tepomer aj na preteku, dovol svojmu srdcu 2–4 min, aby sa ustalilo v pozadovanych medziach a netlac hned od prvych sekund na pilu. Srdcu trva par minut, kym dosiahne cca ANP a neriskujes tym potom prepalenie. Odporucam si skontrolovat tep prvu 1/2 trate a na druhej sa nan uz vobec nepozerat. V cieli sa potom mozes s Polarom hrat, nie na trati.

avatar

Liberec

Celkem 150 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:33:13 (2004)
půlmaraton: 1:11:31 (2004)

Xixao muž 17.04.2006 13:02:37

[quote=Mato][qu­ote=Rosťa Ostravak]Nevím jaký mám ANP, ale v závodě na 10km bych nezvládnul běžet stále na 185tp/min., mám vyzkoušeno max. 182tp/min. a to mi vyhovuje. Max. tep „na krev“ mám 202tp/min.( vše měřeno Polarem S520) :/.[/quote] Ked vravis, ze mas max. tep cez 200b/m, tak sa mi zda tep 182b/m dost nizky na 10km pretek. Predpokladam, ze je to skor nedostatok nabehanych usekov v pozadovanej intenzite. 10km pretek sa ma bezat na 92–95% max tep. frekvencie, ak je clovek dobre trenovany (u teba by to teda bolo 186–192b/m). Pretek na 5km v rozmedzi 97–99% (zaver az na 100%) max. tepovej frekvencie. 20km pretek je na urovni anaerobneho prahu (ANP), pri Tvojej vykonnosti by som povedal 1–4% pod nim, kedze nebezis nikde v rozmedzi 1h-1:15h. Pri treningu si skus raz az 2× do tyzdna zabehnut 30min tempovy beh, kde sa citis „pohodlne zatazeny“- teda, ze by si ak musis vydrzal este 15–30min bezat v rovnakom tempe. Tep by Ti mal ukazat 80–85% maxima. To je priblizne Tvoj ANP. Zisti si pri nom aj tempo a takym zacni na preteku na 20km (pri tej nizsej hranici). ANP je velmi premenlive v zavislosti od trenovanosti (moze by az k hranici 90% max tepovej frekvencie u spickovo trenovanych), unavy, profilu trate a pocasia. Casom by si mal mat cit pre toto tempo a neriadit sa POLAROM, ten je iba TRENINGOVOU pomockou, nie pretekarskou, ci dokonca barlou, ktora Ta brzdi na preteku, ten sa ma bezat naplno- najma v druhej casti a nie spomalovat na vopred urcene tepy. Inak, ak uz musis pouzivat tepomer aj na preteku, dovol svojmu srdcu 2–4 min, aby sa ustalilo v pozadovanych medziach a netlac hned od prvych sekund na pilu. Srdcu trva par minut, kym dosiahne cca ANP a neriskujes tym potom prepalenie. Odporucam si skontrolovat tep prvu 1/2 trate a na druhej sa nan uz vobec nepozerat. V cieli sa potom mozes s Polarom hrat, nie na trati.[/quote] Mily Mato, jen na zacatek. Pokud ma rosta max. 202 tak tf 185 je 91% maxima. Z napsaneho vyse lze predpokladat , ze Rosta neni natolik trenovany , aby se nachazel v tomto pripade pod ANP. Pro uzceni prahu a nalezitosti co k tomu nalezi je nejlepsi navstivit vysetreni nejlepe na behatku , kde vse zjisti a pak se s tim da pracovat. Pokud clovek umi SP tester pouzivat a ma potrebne hodnoty, je to velice silna vec jak pro trenink i zavod. Jsou dokonce vytrvalostni sporty , kde bylo pouzivani SP testru pri zavode dost dlouho zakazano, nevim jak je to ted…

Motto: "Why should I practice running slow? I already know how to run slow. I want to learn to run fast. Everyone said, 'Emil, you are a fool!' But when I first won the European Championship, they said: 'Emil, you are a genius!'"
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 19.04.2006 10:42:30

Xixao, pouzivanie testeru nebolo nikdy zakazane v ziadnom vytvalostnom sporte. Tu mas chybne informacie. Veril by som tomu, ze pri niektorych „sportoch“ ako F1, ci akrobaticke letectvo mozu transmitery sporttesteru rusit prenos inych signalov, ale inak nevidim dovod ho zakazovat. Tiez si ma nespravne pochopil- som za pouzivanie POLARu, najma ak ide o neskuseneho bezca, ale stale je to iba pomocka na TRENING, nie brzda v preteku. Ak sa clovek rozhodne pouzivat sporttester aj v zavode, tak by si mal hodnoty brat iba ako voditko pre dalsi trening v buducnosti (napr. aky ma max tep, ako dlho pri akom tepe vydrzi… atd.). Nie kazdy je ochotny sa nechat testovat na behatku a zaplatit len koli aktivite, ktoru robi rekreacne. Naviac vysledky vysetrenia su relevantne iba po kratku dobu- nez sa zas trenovanim (ci netrenovanim) za par tyzdnov ba az dni nezmenia.

avatar

Liberec

Celkem 150 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:33:13 (2004)
půlmaraton: 1:11:31 (2004)

Xixao muž 20.04.2006 11:53:30

[quote=Mato]Xixao, pouzivanie testeru nebolo nikdy zakazane v ziadnom vytvalostnom sporte. Tu mas chybne informacie. Veril by som tomu, ze pri niektorych „sportoch“ ako F1, ci akrobaticke letectvo mozu transmitery sporttesteru rusit prenos inych signalov, ale inak nevidim dovod ho zakazovat. Tiez si ma nespravne pochopil- som za pouzivanie POLARu, najma ak ide o neskuseneho bezca, ale stale je to iba pomocka na TRENING, nie brzda v preteku. Ak sa clovek rozhodne pouzivat sporttester aj v zavode, tak by si mal hodnoty brat iba ako voditko pre dalsi trening v buducnosti (napr. aky ma max tep, ako dlho pri akom tepe vydrzi… atd.). Nie kazdy je ochotny sa nechat testovat na behatku a zaplatit len koli aktivite, ktoru robi rekreacne. Naviac vysledky vysetrenia su relevantne iba po kratku dobu- nez sa zas trenovanim (ci netrenovanim) za par tyzdnov ba az dni nezmenia.[/quote] Mam takovy pocit ze v „mem“ sportu – orientacni beh neco takoveho v pravidlech bylo. Ted jsou nova pravidla a tam uz to neni. Kdyz musis bezet a u toho se na 100% soustredit, musis bezet jen tak rychle abys nebral vsechen kyslik mozku. bezet sice hrozne rychle ale uplne jinam nez mas je hrozne jednoduchy :) . Neni nic lepsiho nez si nastavit bonzaka na SP testeru aby te proste nepustil na vyssi tepy nez takovy u kterych muzes lnormalne premejslet. Osobne jsem to ale nikdy nepraktikoval ,ale ta moznost tu je…

Motto: "Why should I practice running slow? I already know how to run slow. I want to learn to run fast. Everyone said, 'Emil, you are a fool!' But when I first won the European Championship, they said: 'Emil, you are a genius!'"
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 20.04.2006 13:40:31

[quote=Xixao][qu­ote=Mato]Xixa­o, pouzivanie testeru nebolo nikdy zakazane v ziadnom vytvalostnom sporte. Tu mas chybne informacie. Veril by som tomu, ze pri niektorych „sportoch“ ako F1, ci akrobaticke letectvo mozu transmitery sporttesteru rusit prenos inych signalov, ale inak nevidim dovod ho zakazovat. Tiez si ma nespravne pochopil- som za pouzivanie POLARu, najma ak ide o neskuseneho bezca, ale stale je to iba pomocka na TRENING, nie brzda v preteku. Ak sa clovek rozhodne pouzivat sporttester aj v zavode, tak by si mal hodnoty brat iba ako voditko pre dalsi trening v buducnosti (napr. aky ma max tep, ako dlho pri akom tepe vydrzi… atd.). Nie kazdy je ochotny sa nechat testovat na behatku a zaplatit len koli aktivite, ktoru robi rekreacne. Naviac vysledky vysetrenia su relevantne iba po kratku dobu- nez sa zas trenovanim (ci netrenovanim) za par tyzdnov ba az dni nezmenia.[/quote] Mam takovy pocit ze v „mem“ sportu – orientacni beh neco takoveho v pravidlech bylo. Ted jsou nova pravidla a tam uz to neni. Kdyz musis bezet a u toho se na 100% soustredit, musis bezet jen tak rychle abys nebral vsechen kyslik mozku. bezet sice hrozne rychle ale uplne jinam nez mas je hrozne jednoduchy :) . Neni nic lepsiho nez si nastavit bonzaka na SP testeru aby te proste nepustil na vyssi tepy nez takovy u kterych muzes lnormalne premejslet. Osobne jsem to ale nikdy nepraktikoval ,ale ta moznost tu je…[/quote] Moze byt, o orientacnom behu som nerozmyslal. Mam vsak niekolko znamych- inak reprezentantov v OB- a ti sa bez POLARu nehnu ani na krok. Niekedy mavam pocit, ze beham pri trafo stanici, ked si spolu dame trening… same pipanie a spomalovanie, len aby nahodou tep nevybehol o 3 udery vyssie a potom zas nahananie sa dolu kopcom, aby prilis neklesol. Ti chlapci si beru veskery pozitok z moznosti sa hybat a splna dychat. Ale inak su fajn, pokial vypnu zvukovu signalizaciu :) Este raz, nie som odporca pouzivanie sporttesteru, ale iba v treningu a tam kde je to nutne (tempove behy na urovni ANP, inak nie).

avatar

Ostrava

10 km: 0:42:08 (2007)
půlmaraton: 1:33:38 (2007)
maraton: 3:36:11 (2006)

Rosťa Ostravak muž 21.04.2006 23:20:06

Díky chlapi za zajímavé názory. Vzhledem k výsledkům mého posledního závodu na 10km z 19.4.2006 musím poopravit data, které jsem uvedl v příspěvku 6.4. Tento závod jsem běžel s tím, že se příliž nebudu řídit pulsem (viz. názor Mata). Zlepšil jsem si osobní rekord o 1min. 30sek., prům. puls 186. Ale i přesto jsem jej pro jistotu občas „nenápadně“ kontroloval, protože občas se objevilo číslo 188 nebo 190 a nechtěl jsem to „přepálit“. Hodně mi k výkonu pomohl fakt udržet za každou cenu tempo s běžcem přede mnou, který má všeobecně o něco lepší časy :).

Motto: http://www.bezvabeh.cz
avatar

Liberec

Celkem 150 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:33:13 (2004)
půlmaraton: 1:11:31 (2004)

Xixao muž 22.04.2006 09:10:55

[quote=Rosťa Ostravak]Díky chlapi za zajímavé názory. Vzhledem k výsledkům mého posledního závodu na 10km z 19.4.2006 musím poopravit data, které jsem uvedl v příspěvku 6.4. Tento závod jsem běžel s tím, že se příliž nebudu řídit pulsem (viz. názor Mata). Zlepšil jsem si osobní rekord o 1min. 30sek., prům. puls 186. Ale i přesto jsem jej pro jistotu občas „nenápadně“ kontroloval, protože občas se objevilo číslo 188 nebo 190 a nechtěl jsem to „přepálit“. Hodně mi k výkonu pomohl fakt udržet za každou cenu tempo s běžcem přede mnou, který má všeobecně o něco lepší časy :).[/quote] Jojo, tahle taktika s drzenim se rychlejsich bezcu funguje. Ale nesmeji byt o moc rychlejsi. Kdyz jsem bezel svuj prvni pulmaraton, tak jsem bezel prvni petku na dohled casomericskeho auta a cernych bezcu a pak sem cely zbytek trate horce litoval..Takovou hloupost uz jsem pak nikdy neudelal :)

Motto: "Why should I practice running slow? I already know how to run slow. I want to learn to run fast. Everyone said, 'Emil, you are a fool!' But when I first won the European Championship, they said: 'Emil, you are a genius!'"
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 26.04.2006 08:52:28

[quote=Rosťa Ostravak]Díky chlapi za zajímavé názory. Vzhledem k výsledkům mého posledního závodu na 10km z 19.4.2006 musím poopravit data, které jsem uvedl v příspěvku 6.4. Tento závod jsem běžel s tím, že se příliž nebudu řídit pulsem (viz. názor Mata). Zlepšil jsem si osobní rekord o 1min. 30sek., prům. puls 186. Ale i přesto jsem jej pro jistotu občas „nenápadně“ kontroloval, protože občas se objevilo číslo 188 nebo 190 a nechtěl jsem to „přepálit“. Hodně mi k výkonu pomohl fakt udržet za každou cenu tempo s běžcem přede mnou, který má všeobecně o něco lepší časy :).[/quote] Gratulujem! Vidis, stacilo sa iba trochu „odtechnizovat“ a nechat volny priebeh tomu comu zavod skutocne ma sluzit- k zavodeniu a testovaniu vlastnych limitov, nie sa pridrziavat umelo vytvorenych barier. Nabuduce si nekontroluj na kratsich zavodoch tep (do 10km) a zober si iba medzicasy. Az po dobehnuti sa mozes pohrat s tepmi a vyhodnotit si ich- to je potom zabavne. Pokial sa este dobre nepoznas a nemas vnutorny tachometer ako skusenejsi bezci, tak na dlhsich pretekoch by som sa v prvej polovici pridrziaval tepu a vopred urceneho tempa, v druhej by som to rozbalil a vykaslal sa na cely POLAR az do prebehnutia cielovou paskou. Treba pocitat aj s tym, ze s pribudajucimi kilometrami v preteku sa tep zvysuje aj pri konstantom tempe z dvoch dovodov- unava, ktora sa stupnuje a koli tzv. cardiac drift, ktory je sposobeny dehydrataciou a zvysovanim usilia pre udrzanie aspon rovnakeho tempa.

avatar

Praha 4

10 km: 0:36:21 (2005)
půlmaraton: 1:18:39 (2005)
maraton: 2:54:15 (2005)

marek muž 15.05.2006 12:01:09

To Mato:Myslis ze i s pribívajícím časem prři závodě a rostoucim tepem (při stejné rychlosti) roste i srdeční tlak?

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 15.05.2006 13:47:33

[quote=marek]To Mato:Myslis ze i s pribívajícím časem prři závodě a rostoucim tepem (při stejné rychlosti) roste i srdeční tlak?[/quote] Pokud vím, tak cardiac drift je zvyšování tepové frekvence v závislosti na dehydrataci. Viz např. http://www.runningtimes.com/rt/articles/?…

Myslím, že u trénovaného sportovce by nemělo docházet ke zvýšení krevního tlaku, spíše naopak. Z vlastní zkušenosti vím (mám normálně spíše nízký tlak), že po maratonu mi tlak ještě klesne.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 15.05.2006 14:11:20

[quote=marek]To Mato:Myslis ze i s pribívajícím časem prři závodě a rostoucim tepem (při stejné rychlosti) roste i srdeční tlak?[/quote] Pri kazdom fyzicky namahavom vykone Ti stupa tlak- to je normalne. Staci sa iba pozriet na normalneho bezca- kazdy je trochu zacerveneny- sposobuje to rychlejsie prudenie krvi a zvysenie tlaku.

Inak to, ze niekomu PO zavodoch klesne tlak je sposobene s tym, ze sa krv premiestnuje zo svalov (noh vacsinou) do vnutornych organov a potreba rychlej cirkulacie krvi je vyrazne znizena… nazval by som to tzv jojo efektom krvi- klesne Ti tlak este pod povodnu hranicu. Naviac tlak stupne uz aj tesne pred vykonom z dovodu vyplaveniu hormonu adrenalin z nadobliciek do krvi.

avatar

Praha 4

10 km: 0:36:21 (2005)
půlmaraton: 1:18:39 (2005)
maraton: 2:54:15 (2005)

marek muž 15.05.2006 14:12:14

Me jde o toto.Po tom co mi nebylo dobre po jednom zavode.Jsem si dosel k lekari at me posle na zatezovy test.A tam mi zjistili ze vzrustajicii TF mi roste hodne krevni tlak ,skoncili jsme na TF 170 (moje max je 192) a tlak byl cca 270/neco ted si nevzpominam kolik presne ale mam pocit ze neco okolo 80.Tak jsem dostal prasky na snizeni krevniho tlaku a doktor mi rekl ze jestli chci dal zavodit tak by to se mnou mohlo seknout a at beham jenom rekreacne.Ale kdyz uz beham a zavodim cca 5 let.Tak prestat najednou nemuzu a ani nechci tak to resim tak ze trenuji na nizssi TF(doporucene od lekare)a jednou za cas si nejaky ten zavod dam.Ale s pribývajicima km se mi tep zvysuje i kdyz dodrzuji rychlost jako na zacatku zavodu.A ja jsem to resil tim ze ke konci jsem zpomaloval aby se tep udrzel v relativne bezpecne norme. Tak proto me ted zaujalo ze tlak by mohl pri zavode klesat.Diskutovat o tom s mojim lekarem se mi moc nechce ptotoze on pri kazde moji otazce ohledne zavodu mi rika at jsem rad ze muzu behat aspon rekreacne.Ale kdyz clovek pak ma vestsi motivaci do treninku kdyz se muze pripravovat na nejaky ten zavod.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 15.05.2006 14:23:30

[quote=marek]Me jde o toto.Po tom co mi nebylo dobre po jednom zavode.Jsem si dosel k lekari at me posle na zatezovy test.A tam mi zjistili ze vzrustajicii TF mi roste hodne krevni tlak ,skoncili jsme na TF 170 (moje max je 192) a tlak byl cca 270/neco ted si nevzpominam kolik presne ale mam pocit ze neco okolo 80.Tak jsem dostal prasky na snizeni krevniho tlaku a doktor mi rekl ze jestli chci dal zavodit tak by to se mnou mohlo seknout a at beham jenom rekreacne.Ale kdyz uz beham a zavodim cca 5 let.Tak prestat najednou nemuzu a ani nechci tak to resim tak ze trenuji na nizssi TF(doporucene od lekare)a jednou za cas si nejaky ten zavod dam.Ale s pribývajicima km se mi tep zvysuje i kdyz dodrzuji rychlost jako na zacatku zavodu.A ja jsem to resil tim ze ke konci jsem zpomaloval aby se tep udrzel v relativne bezpecne norme. Tak proto me ted zaujalo ze tlak by mohl pri zavode klesat.Diskutovat o tom s mojim lekarem se mi moc nechce ptotoze on pri kazde moji otazce ohledne zavodu mi rika at jsem rad ze muzu behat aspon rekreacne.Ale kdyz clovek pak ma vestsi motivaci do treninku kdyz se muze pripravovat na nejaky ten zavod.[/quote] Ok, prvu vec ktoru poviem je: nie som lekar a to ze mam znalosti z fyziologie ma nim ani nespravi. Mozem Ti vsak poradit, aby si navstivil lekara, ktory je sam sportovcom, pokial mozno bezcom. My ich tu v Bratislave mame aspon 6, verim ze v CR je ich omnoho viac. Stupanie tlaku pri zavodeni je normalne a dokonca aj to, ze Ti po niektorych byva zle- ja to ani neviem spocitat kolko krat som mal hodiny hnacky a zvracanie po pretekoch kde som isiel na doraz. Zopar krat som aj odpadol par minut po prebehnuti cielom… ale inak som zdravy :) Odporucam Ti lekara bezca, lebo ten pochopi kompulzivne povahy nas spolubezcov a potrebu pokracovat v zavodeni. Naviac vedia lepsie o anomaliach medzi bezcami a co je fyziologicky bezne a co nie. To obycajny nesportujuci lekar nepochopi. Najdi si dobreho doktora alebo ich navstiv aj viac- ziaden z nich nema patent na rozum- prave naopak- vacsina su naprosti diletanti (ktori radi strajkuju a pytaju si peniaze za svoju neodbornost a lenivost).

avatar

Praha 4

10 km: 0:36:21 (2005)
půlmaraton: 1:18:39 (2005)
maraton: 2:54:15 (2005)

marek muž 15.05.2006 16:53:23

[quote]Odporucam Ti lekara bezca, lebo ten pochopi kompulzivne povahy nas spolubezcov a potrebu pokracovat v zavodeni. Naviac vedia lepsie o anomaliach medzi bezcami a co je fyziologicky bezne a co nie. To obycajny nesportujuci lekar nepochopi. Najdi si dobreho doktora alebo ich navstiv aj viac- ziaden z nich nema patent na rozum- prave naopak- vacsina su naprosti diletanti (ktori radi strajkuju a pytaju si peniaze za svoju neodbornost a lenivost).[/quote] Vim ze nejsi lekar a nechci po tobe aby jsi mi tady na zaklade mich par radku mi rekl ze muzu to a nemuzu :) jenom me zaujala ta veta od sama o snizeni tlaku pri zavode.

Ten doktor ke ,kteremu chodim neni obycejný obvodni lekar ,ale pracuje v nemocnici primo na kardiologii je te to odbornik.Ze je to diletant to si vubec nemyslim ba naopak.Ale ted jde o to jestli ,kdyz to neni bezec jestli me nechape anebo kdyz je to odbornik jestli podle tech mých vysetreni je mu to uplne jasne a proto mi zavodit nedoporucuje. Ja vím že by bylo nejlepší navstivit lekaru vice ,ale kde najit lekare ,pokud mozno kardiologa a jeste bezce …

avatar

Celkem 1517 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:05 (2007)
půlmaraton: 1:46:06 (2006)
maraton: 3:49:59 (2006)

vlado muž 15.05.2006 19:18:53

[quote=marek]Vim ze nejsi lekar a nechci po tobe aby jsi mi tady na zaklade mich par radku mi rekl ze muzu to a nemuzu :) jenom me zaujala ta veta od sama o snizeni tlaku pri zavode.

Ten doktor ke ,kteremu chodim neni obycejný obvodni lekar ,ale pracuje v nemocnici primo na kardiologii je te to odbornik.Ze je to diletant to si vubec nemyslim ba naopak.Ale ted jde o to jestli ,kdyz to neni bezec jestli me nechape anebo kdyz je to odbornik jestli podle tech mých vysetreni je mu to uplne jasne a proto mi zavodit nedoporucuje. Ja vím že by bylo nejlepší navstivit lekaru vice ,ale kde najit lekare ,pokud mozno kardiologa a jeste bezce …[/quote] Z vlastnej skusenosti (o mesiac snad spravim poslednu statnicu na medicine) ti mozem povedat, ze odbornik na kardiologiu este neznamena, ze sa rozumie aj do sportoveho lekarstva. Tak napriklad ak ma niekto pulz nad 120/min (v klude), tak uz to vacsinou pre kardiologa znamena minimalne velky vykricnik, ze si musi dat pozor, aby nieco nepresvihol. No a za 10–20 rokov praxe uz ma taketo reflexy v sebe zakorenene natolko, ze ked mu niekto povie, ze pri maratone ma priemer 160/min pocas 3–4 hodin, tak si mysli ze ten clovek zachvilu umrie :) To samozrejme trochu prehanam, urcite su kardiologovia, co si rozdiel uvedomuju, len som stretol zopar takych co ti povedia ze 160 je skratka moc, a uprimne tomu veria. Len som chcel poukazat na to, ze nech je kardiolog akykolvek odbornik vo svojom odbore, tak to este neznamena, ze sa rozumie aj do ineho, akokolvek pribuzneho odboru – sportoveho lekarstva.

Takze ak mozem poradit, tak skus nejakeho sportoveho lekara (nie nevyhnutne bezca), ktori okrem toho ze sa tomu rozumeju viac, maju ako casto (byvali) sportovci pochopenie pre nase sutazive povahy. (Skus napr. vo Vinohradskej nemocnici, doc. Stich)

Co sa tyka zvysovania/zni­zovania tlaku, pri fyzickej zatazi systolicky tlak stupa, diastolicky klesa – napr. ak mas v klude 120/80, pri zatazi mozes mat povedzme 140/80 a viac a je to normalne, zavisi od dlzky a intenzity zataze. Na zaver este jedna rada – ak chces naozaj zavodit, mozno skus zopakovat ten zatazovy test, najlepsie na behatku (predpokladam ze prvy bol na bicykli) a potom sa rozhodni… Drzim palce.

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 15.05.2006 19:20:00

[quote=marek]Ja vím že by bylo nejlepší navstivit lekaru vice ,ale kde najit lekare ,pokud mozno kardiologa a jeste bezce …[/quote] O jednom odborníkovi na srdce a přitom běžci bych věděl. MUDr. Pirk z IKEMu, takto sporťák tělem i duší, běžec a triatlonista. Letos po dlouhé době neběžel PIM, protože je v zahraničí.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Praha 4

10 km: 0:36:21 (2005)
půlmaraton: 1:18:39 (2005)
maraton: 2:54:15 (2005)

marek muž 16.05.2006 08:48:26

to vlado:Na tom zatezovem testu jsem byl nekolikrat jak na kole tak i na behatku a vysledek byl podobny po nekolika minutach vzdy dost pres 200/… a to jsem nebyl zdaleka na tepech pri kterých zavodím.Ale je pravda ze nikdy ten test netrval dele nez 20 minut.Na dalsi konrolu a test jdu pristi tyden tak uvidim jestli se neco zmenilo a pohovorim s lekarem a uvidime.

To sam:Jak se ale normalni clovek dostane k takove kapacite jako je Mudr Pirk.Tezko asi zaklepu na jeho dvere a reknu,dobry den nemohl by jste me vysetrit, prosím.Jeho cas je urcite dopodrobna rozplanovan…

avatar

Liberec, AH

trava 17.05.2006 13:32:18

potvrzuji příspěvek sama :D, dr. Pirk by ti eventuelně moh' vyměnit pumpu za jinou. sám mám s výměnou součástek v IKEMU slušnou zkušenost, jen je důležitý vybírat a nepřebrat :D

avatar

Raškovice okr. FM

Celkem 7705 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:18 (2010)
půlmaraton: 1:29:55 (2011)
maraton: 3:17:01 (2010)

minusak muž 01.06.2006 09:43:30

Zdravím všechny. Mám takový obecnější příspěvek, po všem co jsem si tady v sekci přečetl.

Předesílám, že jsem jediný vydělávající v rodině, kde jsou dvě děti studující VŠ a nezaměstnaná manželka. Tudíž nějaký sporttester, výživový doplněk (s výjimkou REGEdrinku od Fořta) natož zátěžové vyšetření nebo startocvné na luxusních marathonech jako je PIM opravdu hrozí. Boty si kupuji nové, až když se rozsypou, ale vybírám kvalitu ve slevových akcích.

Klobouk dolů před těma, kteří poměrně intenzivně trénují i s vážnějšími zdravotními problémy. Máte můj obdiv a přeji upřímně co nejvíc naběhaných kilometrů.

K základnímu dotazu sekce. Při závodě na 10km jdu po startu na pocit. V žádném případě ne přes 90% maximálních možností. Toto jsou pocitové údaje sporttester nemám, ale čumím na hodinky. Vím jaký čas mám mít na 1km. Myslím, že ani tepová frekvence, ani čas na km Vám přesně neřekne, jestli jste přepálili. Na 5km už to poznáte i bez pomůcek. Pokud to ten den tzv. nesedne, nepomůže nic. Spíše jde o to aby člověk nezačal zbytečně pomalu.

Při běhání pro radost nepoužívám vůbec nic, protože relaxuji a vychutnávám si, že je pěkné počasí nebo když není , tak aspoň na to že jsem asi zdravý a že je lepší být chudý a běhat, než být pracháč a třeba mít 120kg. Doufám, že jsem neurazil některé běhající managery. Při (1* za týden) běhání úseků používám hodinky. Po odběhání úseků mám zase radost, že to mám za sebou.

Teď pár otázek:

Znáte na Ostravsku nějaký způsob, jak si zajistit vyšetření zátěžové za nějaký rozumný peníz? Jde mi jen o základní info o sobě, já se fakt nechystám v 46 letech něco vyhrát . Možná by stačil i kontakt s rozumným lékařem, který fandí sportu. Můj obvoďák je taky ten typ: Bolí Vás při jízdě na kole do kopců koleno? Tak jezděte po rovině a buďte rád. Tak tam chodím jen s chřipkou.

Existuje nějaký jiný způsob, jak si zjistit TFmax bez přístrojů? Pouhým měřením po 400m na úplný doraz jsem měl 15sec – 43tepů. Kde je proboha nějakých 200? Ráno v klidu po probuzení jsem 42–48 podle období trénuji, netrénuji

Všiml jsem si při závodech, že téměř vždy dýchám pomaleji než lidé kolem mne, kteří drží stejné tempo. Pokud jsem byl v mládí vyšetřován na oběm nadechnutého a vydechnutého vzduchu, mé výsledky byly špatné a lékař se zdráhal mi povolit práci v rizikovém prostředí. Dá se z toho usoudit, že trénuji bez efektu, když mě lidé z vyšší TF a frekvenci dechu předbíhají? Správně bych kvůli malého objemu plic měl dýchat jak králík, nebo ne?

Pokud jsem někoho zbytečně zdržel tak promiňte. Jinak přeji všem mnoho čistého vzduchu a bezbolestně naběhaných kilometrů.

Motto: Komu není shůry dáno, v Apatyce nekoupí
avatar

Raškovice okr. FM

Celkem 7705 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:18 (2010)
půlmaraton: 1:29:55 (2011)
maraton: 3:17:01 (2010)

minusak muž 01.06.2006 09:47:28

Zdravím všechny. Mám takový obecnější příspěvek, po všem co jsem si tady v sekci přečetl.

Předesílám, že jsem jediný vydělávající v rodině, kde jsou dvě děti studující VŠ a nezaměstnaná manželka. Tudíž nějaký sporttester, výživový doplněk (s výjimkou REGEdrinku od Fořta) natož zátěžové vyšetření nebo startocvné na luxusních marathonech jako je PIM opravdu hrozí. Boty si kupuji nové, až když se rozsypou, ale vybírám kvalitu ve slevových akcích.

Klobouk dolů před těma, kteří poměrně intenzivně trénují i s vážnějšími zdravotními problémy. Máte můj obdiv a přeji upřímně co nejvíc naběhaných kilometrů.

K základnímu dotazu sekce. Při závodě na 10km jdu po startu na pocit. V žádném případě ne přes 90% maximálních možností. Toto jsou pocitové údaje sporttester nemám, ale čumím na hodinky. Vím jaký čas mám mít na 1km. Myslím, že ani tepová frekvence, ani čas na km Vám přesně neřekne, jestli jste přepálili. Na 5km už to poznáte i bez pomůcek. Pokud to ten den tzv. nesedne, nepomůže nic. Spíše jde o to aby člověk nezačal zbytečně pomalu.

Při běhání pro radost nepoužívám vůbec nic, protože relaxuji a vychutnávám si, že je pěkné počasí nebo když není , tak aspoň na to že jsem asi zdravý a že je lepší být chudý a běhat, než být pracháč a třeba mít 120kg. Doufám, že jsem neurazil některé běhající managery. Při (1* za týden) běhání úseků používám hodinky. Po odběhání úseků mám zase radost, že to mám za sebou.

Teď pár otázek:

Znáte na Ostravsku nějaký způsob, jak si zajistit vyšetření zátěžové za nějaký rozumný peníz? Jde mi jen o základní info o sobě, já se fakt nechystám v 46 letech něco vyhrát . Možná by stačil i kontakt s rozumným lékařem, který fandí sportu. Můj obvoďák je taky ten typ: Bolí Vás při jízdě na kole do kopců koleno? Tak jezděte po rovině a buďte rád. Tak tam chodím jen s chřipkou.

Existuje nějaký jiný způsob, jak si zjistit TFmax bez přístrojů? Pouhým měřením po 400m na úplný doraz jsem měl 15sec – 43tepů. Kde je proboha nějakých 200? Ráno v klidu po probuzení jsem 42–48 podle období trénuji, netrénuji

Všiml jsem si při závodech, že téměř vždy dýchám pomaleji než lidé kolem mne, kteří drží stejné tempo. Pokud jsem byl v mládí vyšetřován na oběm nadechnutého a vydechnutého vzduchu, mé výsledky byly špatné a lékař se zdráhal mi povolit práci v rizikovém prostředí. Dá se z toho usoudit, že trénuji bez efektu, když mě lidé z vyšší TF a frekvenci dechu předbíhají? Správně bych kvůli malého objemu plic měl dýchat jak králík, nebo ne?

Pokud jsem někoho zbytečně zdržel tak promiňte. Jinak přeji všem mnoho čistého vzduchu a bezbolestně naběhaných kilometrů.

Motto: Komu není shůry dáno, v Apatyce nekoupí
avatar

Brno

10 km: 0:42:29 (2007)
půlmaraton: 1:30:54 (2007)
maraton: 3:41:49 (2007)

Pavel muž 01.06.2006 21:33:00

K té TF – to je 172 za minutu a to sice možná není úplně maximální, ale asi to po 400m na doraz bude určitě něco přes 95%, páč TFmax s věkem klesá (diletantskou formulku 220 minus věk zde raději zmiňovat nebudu- sakra, pozdě!) a myslím, že ve 46 má maximální tepovku 200 dost málo lidí (možná se pletu), taky záleží na trénovanosti no a klidová frekvence 42–48 je dobrá, pokud si dobře vzpomínám, tak pod 50 se hovoří o „trénovaném jedinci“…

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 01.06.2013 20:36:46

V naší skupině 2.atletické ligy se přepalují 3–10 km velmi extrémně, a to opakovaně. Problém ovšem je, že pokud bych si držel svého tempa od začátku, tak vznikne velmi výrazný odstup hned od prvního kola, což je poměrně dost demotivující.

Přehrál jsem si video ze závodu na 5 km. Snažil jsem se, abych nepřepálil moc a přitom neztratil kontakt, což se mi nepodařilo, 1 km jsem měl za 3:33 a přesto byl na této metě úplně poslední, několik sekund za předposledním (běželo 18 lidí, včetně lidí mimo body, nakonec jsem byl třináctý). Pokud koukám, jaké byly výsledné časy (viz výsledky), tak tomu moc nerozumím.

Zpětně samozřejmě lituji, že jsem zůstal „na půl cesty“ a buď se nesnažil držet kontakt, byť za cenu ještě rychlejšího prvního km, či neběžel důsledně svoje tempo i za cenu, že bych ztrácel po kilometru 50 i více metrů na předposledního a 200 metrů na body, i když problém byl i v tom, že jsem nevěděl, jaké je mé pro dnešek správné tempo a jak skutečně poběží i mí soupeři.

Oficiálních závodů na dráze běhám dost málo na to, abych ještě úplně vnikl do toho, jak je běhat takticky správně, ale nevadí. Beztak je to na mých úrovních skoro jedno …

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Sloviensko

rudo muž 01.06.2013 22:13:01

>> kanovsky, 01. 06. 2013 20:36:46

Petr, beh je ako zivot, bola niekdy na fore diskusia ku podobne nazvanemu clanku a ma to zrovna napadlo.

Umenie zit si „SVOJ“ zivot a nedat sa nikym ovplyvnovat, mat istotu ze to co ja chcem a za cim idem a ze mam svoju, pre mna spravnu cestu a nadt sa vyviest z mojej cesty ani ked nik iny so mnou nejde aj ked vsetci idu inymi smermi alebo dokonca opacnym smerom, ked mi radia to alebo hento ked ma presviedaju tak alebo onak alebo ked sa mi dokonca vyhrazaju ze ak z mojej cestu nezidem… bezecky zavod je taka nevinne simulacia, ak sa dam stiahnut z mojho planu a dovolim aby ma okolie poplietlo, nema to ziadne nasledky akurat pomalsi cielovy vykon a dalsiu zivotnu lekciu.

v tejto suciskosti ak ma niekto link na videjko z pretekov kde Jehlickova vyhrala zlatu medailu na 1500 a pritom si bezala svoje tempo na poslednom mieste, tak to sem hodte vdaka.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

bjerndi muž 04.06.2013 14:40:30

>> kanovsky, 01. 06. 2013 20:36:46

já si myslím, že správnej přístup je spíš to přepálit. Občas je člověk překvapenej co z těla dostane. Možná by bylo lepší občas pořád nepočítat se sporttesterem a hledat rezervy jinde. Koukal jsem na některá Tvoje videa Petře a přijde mi, že na sporttester koukáš skoro pořád a přitom by to měla být jen pomůcka na zpětné vyhodnocení zátěže a tréninku. Ale samozřejmě pokud Ti to vyhovuje, tak je to Tvoje volba a sám víš jaký způsob Ti vyhovuje nejlépe.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 04.06.2013 14:44:28

>> bjerndi, 04. 06. 2013 14:40:30

Video ze zmíněného závodu je zde

Myslím, že mírné přepálení není na škodu, ale v míře, která se provozuje na lize, to přinejmenším u některých lidí na škodu bylo, viz výsledné časy.

Na videích to vypadá, že na sporttester koukám skoro pořád, či ho mačkám, kvůli tomu, že kameru umisťuji tak, aby bylo vidět na cílovou čáru.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
Nalezené položky: 31 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.