Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Začátek s tréninkem, výsledné zlepšení - prosím o radu

Začátek s tréninkem, výsledné zlepšení - prosím o radu

Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Difference žena 28.04.2009 17:31:30

Jsem absolutní běžec amatér, nesportovec, vůbec nic nevydržím, fyzičku nemám vůbec žádnou – hned se zadýchám. Přesto bych chtěla začít s běháním a zlepšit se s ním na potřebnou úroveň (především kvůli škole). Můj cíl je uběhnout něco přes 4 km za 10 – 15 minut, teď je to tak něco přes 20. Chtěla bych se zeptat, jak velkého zlepšení je možné dosáhnout za pouhý jeden měsíc (!), když bych danou trasu chodila běhat 2× denně, 5 dní v týdnu. Předem děkuji za Vaše rady a postřehy, jak zefektivnit trénink. Jde mi především o to, jak si co nejrychleji získat (a případně udržet) nějakou výdrž a trasu uběhnout celou (což teď rozhodně nezvládám), proto se ptám nejdřív Vás, zkušených běžců, než bych na vlastní pěst začala s tréninkem, jehož efektivita by mohla být pochybná :-)

avatar

České Budějovice, Bratříkov

10 km: 0:36:59 (2006)
půlmaraton: 1:25:58 (2006)
maraton: 3:33:50 (2008)

fuji muž 28.04.2009 18:25:17

Ja myslim, ze na zacatek jsou 4 km za 20 minut moc dobre. Ale s tim, ze je ubehnes za 10 nebo 12 minut se rozluc. Za deset minut by byl kilometr po 2:30 min, coz je pro vetsinu smrtelniku nemozne, tim spise u zen! :D Ja bych doporucoval ze zacatku toto:

  1. zacni behat 3 – 4 tydne
  2. vydrzet bezet alespon tech 20 minut (lepe 30 min) vkuse, byt pomaleji. Svym tempem. S kazdym dalsim behem muzes pridat minutku dve…
  3. jednou tydne zarad fartlek (hra s behem – napr. zrychlis nejaky usek, pak zvolnis nebo muzes zrychlit do kopce, podle pocitu atd…) v terenu. Tim si udrzis i urcitou rychlost a trenink nebude monotonni
  4. na zaver treninku zarad cca 5×100 m rovinky (technicky) nebo kopecky. Nezapomen na protazeni

Moje rada na zaver: Jak velkeho zlepseni je mozne dosahnout za pouhy mesic, kdyz bych danou trasu chodila behat 2× denne, 5 dni v tydnu? Blbost, utaveni, nechut k behu! Preji hodne uspechu. :)

Motto: [i]"Nechtěj všechno ale jen to, co nemůžeš!"[/i] [i]Já[/i]
avatar

Celkem 2369 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:51:02 (2009)

keane1980 muž 28.04.2009 19:52:16

Jestli nemáš vůbec žádnou fyzičku a chtěla bys běhat 2× denně, s vysokou pravděpodobností si něco uděláš! Fuji radí dobře.

avatar

Celkem 1501 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:44 (2009)
půlmaraton: 1:54:29 (2009)
maraton: 4:53:12 (2008)

Gate1032 muž 29.04.2009 16:28:52

[quote=Difference]…- hned se zadýchám. Přesto bych chtěla začít s běháním a zlepšit se s ním na potřebnou úroveň (především kvůli škole)… Můj cíl je uběhnout něco přes 4 km za 10 – 15 minut, teď je to tak něco přes 20. … nějakou výdrž a trasu uběhnout celou (což teď rozhodně nezvládám), …:-)[/quote] Pokud tomu rozumím, tak dáš 4km za cca 20 minut s tím, že to neběžíš celé, ale když se zadýcháš, tak kousek jdeš. Běžet 4km za 20 minut je tempo 5min/km, což je docela dobrý (i „chrti“ to již považují za běh). Ty ty úseky, kdy běžíš, musíš běžet ještě rychleji, a proto se zadýcháš, ztuhneš a zatavíš.

Takže zkus běžet pomalu (zkus hodně rychle jít a pak přejít do klusu, tzn. rychlost se na přechodu nijak moc nezvýší, ale už „běžíš“.) Zkus to vydržet celý 4km, odhadoval bych to na 24–26min, když to vydržíš celé běžet.

Když ne, začni střídat minuta chůze,minuta běh celé 4km, pak den volno, pak dvě minuty běhu s minutou chůze, volno, 3+2, v, 3+1, v, 4+2, 4+1, 5+3,v,5+2,v,5+1, 8+2, v, 9+1, v, v, a pozor, teď to přijde 20+0 = 4km.

Takhle podobně jsem začínal já. Jen jsem nadával 4km za 20min. Ale za 30. Po dvou letech mám 10km za 50. (z 59min). Takže žádná srna, ale na moji postavu a věk jsem spokojenej.

avatar

Ústí nad Labem

Peggy žena 29.04.2009 17:56:43

Mohu být tak smělá a zeptat se, proč zrovna 4 km a proč za měsíc? Je to jen zvědavost.

Nalezené položky: 5 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.